Ja používam RS pumpu. A zohnal som ju v akcii okolo 60 EUR. Kdesi som ale videl takú istú len pod značkou nejakého bicykla sa predávala ako príslušenstvo a bola ešte lacnejšia. Len teraz neviem čo to bola za značka.
No bol to Forbidden, krásna pumpa za 40 EUR, ale bez dane a nevie čí ešte clo a dovoz do toho ??. Tak nič.

Ale tu majú za normálny peniaz. Aj keď neviem či zas nemajú prepravné 15 EUR ?
https://www.bike-components.de/en/RockShox/20-bar-Digital-Suspension-Pump-p43121/
10.05.2024 - 12:04:55
00
branomelis napísal:
Vidly s nastaviteľnými vzduchovými komorami sa fúkajú bežne na presnosť 1psi. Je na to ideálna pumpa s digitálnym ukazovateľom a aj tam treba vyberať podľa testov tie presnejšie. Následne treba veľmi dobre odčítať koľko vzduchu sa vypustí pri odpojení pumpy. A až tak sa dá vidla s viacerými tlakovatelnymi komorami vyladiť presne ako je potrebné. Hlavne pre ľahších jazdcov je toto veľmi dôležité.


Pri odpojeni pumpy neodpustas tlak z komory, ale len z hadicky nie? v Hadicke je vyrovnany tlak ako v komore a ked ho fukanim zvysis, zvysujes tlak v komore aj v hadicke. Ci je to inac?
10.05.2024 - 12:15:38
00
To by si musel pumpu odpojiť veľmi rýchlo, aby neuniklo z komory. Sú pumpy, ktoré majú tesne nad násadou ventil. Takže, keď nafúkaš komoru, zavrieš ventil tzn. ventil sa odpojí od komory kým je tlak vyrovnaný a potom až odpojíš hadicu. Vtedy stratíš len zvyšok v hadici. Následne, ak chcem skontrolovať tlak v komore, tak pripojím hadicu, so zavretým ventilom nahustím hadicu na približný tlak v komore, otvorím ventil na hadici, tlaky sa zrovnajú a výsledok je skoro presný s tlakom v komore.
Každopádne, tie pumpy s ciferníkom sú totálne na xuja, pretože hoci sú niektoré presné, nedá sa na nich ani len odčítať hodnota 2psi. Ručička je taká široká ako 5psi.
Takže jedine digitálnu pumpu.
10.05.2024 - 13:05:43
00
Vazne citite vo vidlici rozdiel 2 psi?
10.05.2024 - 14:16:20
00
Nie 😅😅
10.05.2024 - 14:18:49
00
Tak teraz neviem,ci to myslis ironicky,ale dost silno o tom pochybujem
10.05.2024 - 14:37:08
00
Tak rozdiel 2-3psi podľa mňa nastane aj vplyvom okolitej teploty... Ešte som nikoho nevidel žeby si pred každým zjazdom vytiahol pumpicku a kontroloval ci tam ma stále správny tlak... Alebo sa len pohybujem v zlej spoločnosti... 😅
10.05.2024 - 14:58:01
03
Veď aj ja odmietam kontrolovať tlak pred každou jazdou. Ale +3psi kvôli parkovaniu na slnečnom balkóne sa na rýchlom traili môže zmeniť o ďalšie 2psi, tipujem. A to už pri "cieľovom" tlaku 55psi pre ľahkého jazdca môže byť cítiť. A ďalším jazdením v bike parku sa to len zhorší kopavou vidlou.
Takže tie pumpičky s mini-ciferníkom sú dobré tak akurát na tlmiče, kde sa fúka vysoký tlak. Na vidliciach pri tlakoch 50-80psi robia značnú nepresnosť.
Zaujímavé je, že vzduchové vidlice určené pre deti majú lepší chod než 1000eurové značky pre dospelákov.
10.05.2024 - 15:12:07
00
No, naposledy som dofukoval tlmenie v zime pri -10 a terazky na Rychlebkach sa mi zdalo že volajaky veľkú rezervu tam este mám ;-] ono to chce občas skontrolovať...
10.05.2024 - 16:34:29
00
Tu sa s tou presnosťou skôr bavíme o vidliciach kde je viacero komôr. Ako Manitou, alebo Ohlins, kde je rozdiel tlakov už cítiť. Skôr ide o rozdiel medzi pumpami. Keď si nafúkam vidlicu na analógovej pumpe tesne pod 60Psi tak na digitálnej ukázalo 68. A to už je sakra rozdiel. Ešte Ohlins ako tak ale Manitou je veľmi citlivé na presný tlak.
10.05.2024 - 16:40:10
01
Velmi zaujimava debata, nerozmyslali ste chalani nad pruzinovkou? :D
13.05.2024 - 12:45:20
11
fluider napísal:
To by si musel pumpu odpojiť veľmi rýchlo, aby neuniklo z komory. Sú pumpy, ktoré majú tesne nad násadou ventil. Takže, keď nafúkaš komoru, zavrieš ventil tzn. ventil sa odpojí od komory kým je tlak vyrovnaný a potom až odpojíš hadicu. Vtedy stratíš len zvyšok v hadici. Následne, ak chcem skontrolovať tlak v komore, tak pripojím hadicu, so zavretým ventilom nahustím hadicu na približný tlak v komore, otvorím ventil na hadici, tlaky sa zrovnajú a výsledok je skoro presný s tlakom v komore.
Každopádne, tie pumpy s ciferníkom sú totálne na xuja, pretože hoci sú niektoré presné, nedá sa na nich ani len odčítať hodnota 2psi. Ručička je taká široká ako 5psi.
Takže jedine digitálnu pumpu.

Aj pumpy bez toho pridavneho ventilu maju stred, ktory stlaca pin ventilu komory, dost utopeny. Dost na to, aby pri odskrutkovavani pumpy prestal tlacit na pin ventilu komory v case, ked tesnenie na hadici stale udrzi tlak. Tj. najprv sa zavrie ventil, potom tesnenie v hadici pusti tlak uz len z hadice.
Ci sa tak pumpa sprava sa najlepsie overuje opacne- pomaly skrutkuj hadicu na ventil, az kym nezacitis trochu odpor. Ked sa manometer este nepohol, napumpuj tlak, ktory predpokladas v komore. Ak tesnenie neudrzi, pritiahni este o kusok a fukaj znova. Ked manometer sam nevystupal, komora este nie je otvorena a pumpujes len hadicu. Ked potom doskrutkujes dalej a poskoci rucicka, tlak medzi hadicou a komorou sa vyrovnal. Tj. vies, ze tesnenie hadice ten tlak drzi v neskorsej pozicii na zavite ventilu, nez v akej otvara komoru.
13.05.2024 - 12:59:55
06
Nazdar mate niekto skusenosti s pruzinovim tlmicom formula mod coil ?
13.05.2024 - 14:07:59
00
Jakku Mám,jazdím ho vyše roka, čo potrebuješ vedieť?
13.05.2024 - 19:32:58
01
Mam problem ze mi v nom nieco zacalo hrkat tak ci mal niekto taku skusenost alebo ci niekto nevie co to moze byt
14.05.2024 - 14:33:37
00
keyboard_arrow_up