Na com jazdia "dlhani" aneb vhodna velkost pre ludi okolo 197cm?
Caute,
Chystam sa kupit novy bajk (27,5 full) a kedze nemam moznost si realne skusit vsetky znacky a modely (nikde v KE som nenasiel XL (22") od Giant/Ghost/Haibike) tak by som chcel poprosit vsetkych vysokych ludi (ja mam 197cm) aby sa podelili o bicykle na ktorych jazdia (t.j. znacka, velkost ramu v palcoch a dlzka hornej ramovej trubky - toptube (horizontalne).
Jedine co som skusal bol model Camber 29" od Specialized velkost XL. Neviem ci sa da realne porovnavat s 27" bajkami.
Podľa výrobcu je max insertion pri XXL veľkosti 330mm, to by mohlo stačiť. Ale samozrejme by som tu 240tku zobral so sebou a pred kúpou ju tam skúsil napchať. Tá 170tka tam v XXLku nemá čo robiť.
S velkou pravdepodobnostou asi posledna moznost kupit na Slovensku full s 54cm (21.5") sedlovou trubkou. https://www.ground.sk/trek-top-fuel-8-gx-axs-t-type-crimson/
Sucasny Fuel ma uz len XL ram. Aj niektore modely Fuel EX gen 5 mali v XXL 54cm, ale pochybujem, ze su niekde dostupne. Gen 6 je sice stale aj v XXL, ale uz len 50cm.
Chlapci boli velmi ochotni a bike prekvapivo vytiahli z predajne hned von. Tak som skusil v praxi 1x elektricke radenie a SRAM brzdy s min. olejom. Fajn bike.
Mas pocit, ze stav ak ti pri 20cm teleskopke trci z ramu este viac ako 10cm spodnej pevnej casti teleskopky je to to spravne riesenie? Podobnych fotiek mas v tejto teme kopec.
Uz som tu viac krat spominal, ze z mojho pohladu su sucasne kratke sedlove rury pri XL ramoch jeden z najvacsich failov - namiesto toho, aby konecne zaviedli intergrovane sedlovky, idealne otvoreny standard, robia taketo sprostosti.
Palo TT Su teleskopky so zdvihom aj 240mm. Tam ti bude trcat z ramu nejakych trapnych 7cm co je absolutne normalny stav aj pri beznych velkostiach bicyklov. Mam viac ako 2m vysku a skor by som uvital moznost hlbsieho zasunutia do ramu ako tahat sedlovu trubku kamsi do neba. Tie XL biky uz tak vyzeraju dost komicky.
Je to teraz bezne, ale ja si nemyslim, ze je to normalne. Velki jazdci maju bezne 100kg+ a pakovat takto ram za normalne urcite nepovazujem a sedlovke to tiez neprospieva. Esteticka stranka ma netrapi.
Volakedy davno som cital clanok (zahranicny online portal), kde tym velkym jazdcom neodporucali ani teleskopky 20cm. Doba sa sice meni, ale fyziku neoklames.
Za mna ideal xxl ram cca. 21-22" a integrovana teleskopka s priemerom 34,9mm.
Napr. starsi Liteville mal 54cm a kamosovi, co ma 2m+ a dlhe nohy ani najdlhsia eightpinka (zdvih 20cm+) stale nestacila
Pokial je sedlovka zapustena hlboko pod urovnou spoja s hornou ramovou trubkou, tak to ramu vadit velmi nebude. Skor si myslim, ze cim dlhsia cast nad tymto spojom, tym vacsie riziko ze ti tam rupne (stalo sa mi to). Ludia tak vozia kratsie sedlovky, menej zasunute v rame a to smeruje k problemom. Max nosnost teleskopiek je bezne na urovni 120kg. Tam problem az taky nevidim. Aspon u seba teda, vazim tak 110kg v plnej polnej.
Tiez nevidim dovod na dlhe sedlove trubky. Sam mam na XXL Transitione 490 mm (na XL Canyone dokonca 460 mm), co je nakratsia sedlova trubka aku som kedy mal a spolu s 240 mm sedlovkou v tom nevidim ziadny problem.
...Skor si myslim, ze cim dlhsia cast nad tymto spojom, tym vacsie riziko ze ti tam rupne (stalo sa mi to)...
Toto je tiez cast problemu - zmenil sa dizajn ramov. Od spevnujuceho prepoju horna-sedlova sa masovo preslo na spevnenie len sedlovej rury. Cele zle
A tak namiesto tohto (sedlova je 58cm), co aj opticky vyzera OK mas teraz taketo a k tomu bonus rizika velkej paky.
Polo Kratke nohy? Vsak daj foto biku v uphill pozicii.
Ten najnovsi Fuel EX XXL som mal moznost vyskusat. Zatial co ram je pekne dlhy tak stack je zalostne nizky az clovek rozmysla ci na tom vobec jazdil niekto nad 190cm. V konfiguracii v akej ich predavaju som mal pocit, ze prepadavam cez rajdy uz na rovine. Rozmyslam priniest si 40mm a 60mm rajdy na opatovne vyskusanie ale pri XXL velkosti by mal bajk perfektne sediet rovno z obchodu. Taktiez teleskopka 170mm je na okamzitu vymenu.
To pocujem prvy krat, ze by sa niekto stazoval na nizky stack. Hlava v XXL ma 135mm, co je bezna velkost. Nebude skor problem v jazdcovi, lebo vseobecne na 29" bikoch je skor problem, ze su kvoli kolesam riaditka prilis vysoko. V kazdom pripade existuje uz spomenute jednoduche riesenie - lastovicky.
Btw. v Bikepeak Oslany maju Top Fuel 5 Gen 4 v XL (sedlovka 50cm), ale bez zlavy = za cca. 2000€.
Tiez nevidim dovod na dlhe sedlove trubky. Sam mam na XXL Transitione 490 mm (na XL Canyone dokonca 460 mm), co je nakratsia sedlova trubka aku som kedy mal a spolu s 240 mm sedlovkou v tom nevidim ziadny problem.
Ked pozeram na tu fotku tvojho biku, ja zase nevidi dovod, preco by nemohla byt ta sedlova rura pri identickej sedlovke dlhsia o tie 4-5cm. Primarne mi to vadi pri XC, downcountry bikoch. Pri vyssich zdvihoch sedlove rury nad 50cm nikdy moc nebyvali.
Palo TT Das tam dlhsiu sedlovu trubku a pre velku skupinu jazdcov to bude znamenat, ze si budu moct dovolit tak 150 (max 170) zdvih teleskopku. Neviem ako ty, ale ja som presiel nedavno na 210mm zdvih a spat ku 170 sa nikdy nevratim. Trend skracovania sedlovych rur je hlavne o tomto.
Zasielanie zaujímavých akcií a noviniek emailomZasielanie zaujímavých akcií a noviniek emailomZasielanie darčekov a možnosti výhodnejšieho nákupuZasielanie Akcie týždňa
Zvoľ si, prosím, o ktoré informácie máš záujem:
Raz za týždeň / mesiac posielame súhrn toho čo pribudlo na MTBIKERi. Nikdy neposielame reklamu ani iný spam.
K narodeninám a meninám posielame menší darček s možnosťami výhodnejšieho nákupu a občas posielame email s akciami na tovar, ktorý Ťa môže zaujímať.
Raz za týždeň posielame súhrn našej Akcie týždňa a občas posielame email o špeciálnych akciách a novinkách v našom e-shope.
Dávam spoločnosti MTBIKER community s.r.o., so sídlom 225, Hrádok 916 33, Slovensko, IČO: 52 770 222, súhlas na zasielanie bezplatných informácií podľa špecifikácie uvedenej vyššie a so spracúvaním mojich osobných údajov na tento účel. Môj súhlas je dobrovoľný a beriem na vedomie, že mám právo ho kedykoľvek odvolať v sekcii Nastavenia e-mailov. Zároveň potvrdzujem, že som sa oboznámil(a) s informáciami v sekcii Ochrana súkromia a osobných údajov.
check_circle
error
MTBIKER používa cookies
Súbory cookies používame na zabezpečenie funkčnosti webu a na personalizáciu obsahu. S Tvojim súhlasom ich budeme používať na meranie užívania webovej stránky, k personalizácii a na zobrazenie relevantných reklám a informácií. Ak nám udelíš súhlas, môžeš ho zrušiť alebo môžeš zmeniť svoje preferencie v sekcii Nastavenia cookies. Ak nesúhlasíš s ukladaním cookies, môžeš ich odmietnuť. Viac o cookies si môžeš prečítať v sekcii Ochrana súkromia a osobných údajov.
https://www.ground.sk/trek-top-fuel-8-gx-axs-t-type-crimson/
Sucasny Fuel ma uz len XL ram. Aj niektore modely Fuel EX gen 5 mali v XXL 54cm, ale pochybujem, ze su niekde dostupne. Gen 6 je sice stale aj v XXL, ale uz len 50cm.
Chlapci boli velmi ochotni a bike prekvapivo vytiahli z predajne hned von. Tak som skusil v praxi 1x elektricke radenie a SRAM brzdy s min. olejom. Fajn bike.
Uz som tu viac krat spominal, ze z mojho pohladu su sucasne kratke sedlove rury pri XL ramoch jeden z najvacsich failov - namiesto toho, aby konecne zaviedli intergrovane sedlovky, idealne otvoreny standard, robia taketo sprostosti.
To si ju ma akoze vymenit? Alebo zrezat?
Volakedy davno som cital clanok (zahranicny online portal), kde tym velkym jazdcom neodporucali ani teleskopky 20cm. Doba sa sice meni, ale fyziku neoklames.
Za mna ideal xxl ram cca. 21-22" a integrovana teleskopka s priemerom 34,9mm.
Napr. starsi Liteville mal 54cm a kamosovi, co ma 2m+ a dlhe nohy ani najdlhsia eightpinka (zdvih 20cm+) stale nestacila
Riesenie je dlhsia sedlova trubka
Toto je tiez cast problemu - zmenil sa dizajn ramov. Od spevnujuceho prepoju horna-sedlova sa masovo preslo na spevnenie len sedlovej rury. Cele zle
A tak namiesto tohto (sedlova je 58cm), co aj opticky vyzera OK mas teraz taketo a k tomu bonus rizika velkej paky.
Polo Kratke nohy? Vsak daj foto biku v uphill pozicii.
https://www.trekbikes.com/sk/sk_SK/bicykle/horsk%C3%A9-bicykle/trailov%C3%A9-horsk%C3%A9-bicykle/fuel-ex/c/B332/
Btw. v Bikepeak Oslany maju Top Fuel 5 Gen 4 v XL (sedlovka 50cm), ale bez zlavy = za cca. 2000€.
Polo Kratke nohy? Vsak daj foto biku v uphill pozicii.
Len dnes sa mi podarilo cvaknut
32″ MTB Tires are the Next Big Thing
https://bikerumor.com/32-mtb-tires-maxxis-aspen-prototype-taipei-show/
https://www.bikeradar.com/news/maxxis-aspen-32in-spotted
https://www.bikemag.com/news/a-32-inch-mountain-bike-dirtysixer-delivers-for-tall-riders-with-mtb-32er
Ked pozeram na tu fotku tvojho biku, ja zase nevidi dovod, preco by nemohla byt ta sedlova rura pri identickej sedlovke dlhsia o tie 4-5cm. Primarne mi to vadi pri XC, downcountry bikoch. Pri vyssich zdvihoch sedlove rury nad 50cm nikdy moc nebyvali.