Ja sa drzim tychto udajov:
ENDURANCE Energy Zones™

Charakteristika: rovnomerný výdaj energie po dlhšiu dobu

* Kadencia - 80 - 110
* Intenzita tréningu – 65 – 75% MTF
* Záťaž - stredná

Endurance Energy Zones™ - je srdcom aj dušou každého úspešného tréningu. Buduje aerobné základy - vytrvalosť, zvyšuje aerobnú kapacitu, pozitívne stimuluje kardiovaskulárny systém a zlepšuje ekonomiku jazdy. Má nezastupiteľné miesto v programoch na redukciu hmotnosti. Endurance tvorí až 70% našej tréningovej činnosti, je základom ,na ktorom môžeme budovať svoje ciele výkonnosti a kondície. Rovnomerná jazda s dostatočnou (stredná) intenzitou dlhšiu dobu (aerobný charakter činnosti) je základom úspešného odbúravania tukov. Endurance nepatrí medzi Energy Zones™, pri ktorých sa mení TF. Vyberieme si nejakú hodnotu, zostaneme v sedle a po celú dobu si udržujeme plynulý, rovnomerný rytmus. Pri takomto spôsobe dostávajú naše svaly dostatočný prísun kyslíka, za prístupu ktorého vie telo "spaľovať" a využiť tukové zásoby. V opačnom prípade, keď je prísun kyslíka nedostatočný (anaeróbny režim), nevie telo odbúravať tuky, spaľuje iba cukry a výrazne stúpa množstvo odpadových látok v krvi, čo doprevádzané nepríjemnými pocitmi. Druhým predpokladom úspešného spaľovania tukov je dostatočne dlhá doba záťaže. Tuk sa ako hlavné palivo začne podieľať na metabolizme cca po 15 – 20 min. činnosti (viac o tom píšeme vo vyššie uvedených statiach). Vytrvalostný tréning fyzicky a psychicky stimuluje telo, zatiaľ čo sa adaptujeme na udržanie stálej pozície a TF (+ 5 tepov) po dlhšiu časový úsek. Zlepšujeme tak svoju mentálnu disciplínu a aerobnú výkonnosť. Maximálny výkon dosahujeme vo chvíli, keď dokážeme vydávať svoju energiu rovnomerne. Vďaka zmenám vnímania únavy a námahy v priebehu tréningu existuje jediný spôsob ako zaistiť rovnomerný výdaj – a to udržanie konštantnej TF. Ak by sme to mali teda zhrnúť, tréning v Endurance Energy Zones™ prináša budovanie aeróbneho základu, ktorý je základným predpokladom ďalšieho zvyšovania výkonnosti, zvýšenie aerobné kapacity – naše telo naučíme lepšie a efektívnejšie získavať, skladovať a uvoľňovať energiu, taktiež rýchlejšie regenerovať medzi tréningmi, zlepšenie metabolizmu tukov – teda zvýšime podiel tukov na celkovom získavaní energie, posilnenie srdca a kardiovaskulárneho systému (infarkt nemá šancu) a v neposlednom rade zlepšenie hospodárenia s kyslíkom, t.j. naučíme telo využiť väčšie percento dodávaného kyslíka.
14.01.2009 - 09:48:55
00
Myslim, ze ti z vas co su zodpovedni a pripravuju sa na sezonu systematicky (nie ako ja) :), by si mali kvoli rozsireniu obzorov precitat aj Fyziologicku poradnu Ondreja Vojtechovskeho. Je tam vsetko podane polopatisticky a zrozumitelne od uvodu do problematiky az po doping. A napriklad vseobecnu poveru o tom, ze krce treba riesit jedenim soli tam vyvracia rozumnymi argumentami. Cela poradna stoji za precitanie...

http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie.htm - lavy stlpec = jednotlive kapitoly
14.01.2009 - 11:05:32
00
Zase tak vazne to moje "zodpovedne systematicke pripravovanie sa na sezonu" nie je. Nie som profesional. Ja sedim na spineri len kvoli tomu, aby som zhodil zopar kg a aby som sa na jar az tak netrapil, ked sadnem na bike. Ale uz teraz viem, ze sa na jar trapit budem a poviem si ze som v zime sedel malo na spineri. :D :D :D
14.01.2009 - 15:23:54
00
treba jazdiť pre radosť a na extra vykony sa treba vykašlať. trenovať len toľko, aby človek vladal v pohode obisť dlhy vyjazd
14.01.2009 - 15:29:53
00
Ja len, ze v ramci zimneho treningu som zaradil aj behanie a davky sa pomalicky zvysuju
v kopcovitom terene (Krahule-Kremnicke Bane) 9km za 50min (-4st)
vcera okolo Strkovca (-4st) 12kôl (vraj cca 13km) cas zial neviem

Behanie sa stava pre mna plnohodnotnym sportom ...



...si ma inšpiroval, keďže nám voloďa zatvoril plyn - krytá plavaren je zatvorena, tak som si bol po dlhsej dobe trochu zlahka zabehnut - 10 km ..cca 58 min.......no, ale fakt stačilo...... :roll:
14.01.2009 - 20:40:02
00
ano vybehnem uz aj ja konecne. slubujem... :)
zatial len obcas bezky, basket a velmi zriedkavo aj stena...
14.01.2009 - 21:09:35
00
Pizza, slivovitza a pivo..


konecne dakto normalny
15.01.2009 - 12:34:55
00
ked uz sme pri tom behani, myslím ze to tu niekde aj na fore bolo spomenute ale http://www.runmap.net/. mozes si urobit vlastnú trasu po ktorej beháš, lietaš na biku, korčuliach ..., a máš tam aj treningový denník. to len tak pre štatistiku.
15.01.2009 - 14:30:24
00
A na 3 krale som sa bol okupať. Robite take veci aj vy?

Prílohy:

laborec.jpg
laborec.jpg 129.57 KiB thumb_up0thumb_down

laborec2.jpg
laborec2.jpg 171.64 KiB thumb_up0thumb_down

20.01.2009 - 16:20:18
00
ufff, tak do tej vody by ma nikto nedostal :shock:
20.01.2009 - 18:03:43
00
Pche a ze iceman :-D
20.01.2009 - 18:07:29
00
pche, to je tak pre tulenika :lol:
20.01.2009 - 18:12:00
00
keby som sa treskol do takej vody , vyberu ma iba na jar ked tie krce povolia :-)
20.01.2009 - 18:42:36
00
keď je vonku -6, tak sa voda nezda až tak veľmi studena
20.01.2009 - 19:07:04
00
kamarat pridal pre kamery taky bonus

Prílohy:

laborec3.jpg
laborec3.jpg 199.8 KiB thumb_up0thumb_down

20.01.2009 - 19:10:24
00
keyboard_arrow_up