porto vezmime si taký elektrón
elektrón môže mať 2 stavy rozlíšené spinom - tak si povedzme že budeme kódovať 0 ako spin orientovaný v smere poľa, 1 ako spin orientovaný proti smeru poľa (bez vonkajšieho poľa sú spiny +1/2 a -1/2 nerozlíšiteľné)
LENŽE ABY si tie 2 stavy rozlíšil, musia byť orientované voči onomu vonkajšiemu poľu (ktoré nie je "samo sebou", ale ho buď musí niečo - nejaké látkové prostredie - generovať, alebo ho musíš natvrdo generovať nejakým zariadením)
NAVYŠE aby ti tie elektróny spontánne nezmenili orientáciu za výhodnejšiu, musíš mať spiny fixované, a to už predpokladá ich väzbu v poli atómových jadier a nejaké kooperatívne efekty medzi navzájom viazanými atómami
a aby sa ti informácia zachovala v požadovanom slede, tak opäť potrebuješ mať tie "magnetizovateľné izé" vo väzbe...
a sme pri tom, že zďaleka nie každý elektrón môže niesť informáciu... a pri tom, že hustota zápisu na magnetické médiá má svoje fyzikálne limity


ano, aj ja som mal na mysli elektron, ku spinom sa nebudem vyjadrovat, kedze sa na to necitim.
Skor som mal na mysli vlnovu podstatu(predstavu) svetla, teda vlnenie ako nosic informacie....
10.02.2009 - 11:15:39
00
Iba samotné vlnenie, teda vyžarovanie energie (ak to vezmeš ako vlnu) alebo prúd častíc (druhý pohľad) informáciu nenesie. Musíš mať pre zmenu nejakú moduláciu. Zmenu v čase, buď intenzity alebo frekvencie. Až potom môžeš preniesť informáciu, no a z toho vyplýva, že 1 fotón to asi tiež nebude...
10.02.2009 - 11:53:41
00
tuleník, obsahuje podla teba foton nejaku inteligenciu alebo neobsahuje? Tož moja otazka!
10.02.2009 - 13:18:32
00
fotón je kvantum elektromagnetickej energie
toť vše
nic víc, nic míň
ktorým smerom ho emituje, tým smerom poletí viacmenej priamočiaro (trošku ho ovplyvňuje SILNÉ gravitačné pole, teda napr. hviezda a podobne "nepatrné" objekty)
jedného pekného dňa nadrbe do nejakého systému (veľmi pravdepodobne to budú nejaké elektróny v poli nejakých jadier, teda molekuly, atómy alebo ióny - inak povedané látka ako sme na ňu zvyknutí, jednoducho preto, lebo stretnutie s "oholeným" jadrom je pomerne nepravdepodobné), kde sa pohltí jedným z viacerých mechanizmov, alebo sa tzv. materializuje (ak je jeho E dostatočná na vznik páru častica/antičastica - Emin = 2m_0c^2)
k tomu asi nepotrebuje žiadnu inteligenciu :D
10.02.2009 - 14:59:24
00
fotón je kvantum elektromagnetickej energie
toť vše
nic víc, nic míň
ktorým smerom ho emituje, tým smerom poletí viacmenej priamočiaro (trošku ho ovplyvňuje SILNÉ gravitačné pole, teda napr. hviezda a podobne "nepatrné" objekty)
jedného pekného dňa

A čo ten test na vystrelovane fotony na doštičku, s 2 otvormi, stredavo zakryty iba jeden. Vystreleny foton si vždy vybral smer, kde bol otvor odkryty. Ako beťár foton "vedel", ktory otvor je prave volny? Čital si to?
Robil to nejaky fyzik, člen francuzskej akademie. Teda dufam, že to nie je nejaky podvrh.
10.02.2009 - 15:11:26
00
Iba samotné vlnenie, teda vyžarovanie energie (ak to vezmeš ako vlnu) alebo prúd častíc (druhý pohľad) informáciu nenesie. Musíš mať pre zmenu nejakú moduláciu. Zmenu v čase, buď intenzity alebo frekvencie. Až potom môžeš preniesť informáciu, no a z toho vyplýva, že 1 fotón to asi tiež nebude...

tak ja tomu už vobec nerozumiem:
http://vat.pravda.sk/vedci-ulozili-data-do-fotonu-dgp-/sk_vtech.asp?c=A070130_151319_sk_vtech_p17
10.02.2009 - 15:17:18
00
duvesko, keby platil tvoj prvý príspevok, tak nemáme optiku ani svetelnú techniku - fotóny by si postavili hlavu a šírili by sa našimi starostlivo vypočítanými prvkami, ako by sa im zachcelo
ALE taká interpretácia sa dá "nanútiť" na experiment kde sa ti fotón správa ako vlna (podotýkam NANÚTIŤ)
no a to druhé je zas len novinárske tvrdenie bez akéhokoľvek aparátu

jedna príhoda za všetky:
Keď som končil VŠ, býval som s prvákmi envirošmi, jeden z nich bol nosatý Ďula z Liptó Miklóša. Raz sa u nás zjavila jedna jeho spolužiačka z gympla, ktorá študovala žurnalistiku, že má napísať ako seminárky článok na environmentálnu tému, tak či by jej neporadil o čom. My sme sa na seba s Ďulom podvraťácky pozreli, opýtali sme sa jej, či videla film Ropáci (veľmi vydarená fikcia, ktorej v danej dobe pre perfektné spracovanie dokonca dosť ľudí uverilo, ale toto už bolo pár rokov po tejto dobe - je to akože zvieratko, ktoré sa živí antropogénne spôsobeným bordelom v životnom prostredí) a že problém je, že už sa nám objavili aj na Slovensku, čo znamená, že je ZLE. No ale zas keďže je to zvieratko zatiaľ vzácne, treba ho chrániť, teda aj tie zasrané biotopy, takže A TERAZ ČO? V podstate sme za hoďku vybájili slušnú legendu, ktorá znela veeeľmi hodnoverne, bodaj by nie, keď máme patričný aparát (ako vidíš, dá sa použiť aj na manipulatívne a okokoťovacie účely, lebo "to znie rozumne"). Baba nám to zožrala a o 3 dni sa zjavila s článkom, že či tam nepopísala nejaké hovadiny (na druhý deň mala mať patričný seminár). My sme to s Ďulom čítali, dosť kvalitne sa bavili a až na záver sme jej oznámili, že to celé s tými ropákmi je proste búda. Za zvriesknutia "No teda!" opustila náš brloh a viac sme ju nevideli.
Pomedzi vymýšľanie onej fikcie sme sa s ňou bavili o témach ako novinársky hyenizmus, o tom, ako novinári píšu často o tom, čomu nerozumejú a z nej vypadávali perly typu, že "pravdivosť správy nie je nutnou podmienkou, proste treba len priniesť informáciu" a podobné perly. V podstate aj u manažérov a ekonómov sa napr. často vyžaduje, aby diplomaticky povedané nerozumeli tomu, čo riadia, a napr. aby bez reptania kalkulovali environmentálne pokuty za toxické emisie do nákladov (však zákazník to zaplatí) a naďalej otravovali okolie prevádzok, lebo akcionárov zvýšenie chorobnosti na nejaké priemyselné otravy a nádory v nejakom Uttapradéši, kde tú prevádzku majú, samozrejme nebolí. To by manažér chemik tak ľahko nespravil! (Nehovorím že nie, v tejto spoločnosti sú prospechársko-prostitútske vzorce správania "vcelku normálne".) Prij3baná správa je takisto toxická emisia a žiaľ, blbosť, ktorú spôsobuje, nielen že nebolí, ale dokonca je známe, že blbosť spôsobuje blaženosť.


Naposledy upravil tulenik dňa 10.02.2009 - 21:42:19, celkovo upravené 2 krát.

10.02.2009 - 21:25:41
00
dnes citam len same dlhe prispevky.. clovek sa tu dozvie naozaj vselico..
10.02.2009 - 21:32:27
00
A to mi ešte vyhodili témy ako hlasovanie o použitom sracáku alebo o Haibikoch... To by si videla ako by som sa ja rozpísal... Chlpatý skorodocent by až závidel.
10.02.2009 - 23:21:55
00
Joko Ty háveď jedna. hehe
Keby Teba nebolo asi by ani rovnováha v prírode nebola. hehe
/dúfam že sa chápeme lebo nerád by som aby z toho vzniklo emotívne klbko jemných vulgarizmov/ hehe
11.02.2009 - 13:36:51
00
V podstate aj u manažérov a ekonómov sa napr. často vyžaduje, aby diplomaticky povedané nerozumeli tomu, čo riadia....

Tak toto platí, to beriem. :mrgreen:
11.02.2009 - 14:00:30
00
tulenik ty si sa dnes nejako rozpisal. polovicu casu dnes som stravil citanim tvojich prispevkov :)
11.02.2009 - 21:26:17
00
toto bolo včera ty ťuk :)
11.02.2009 - 23:05:52
00
btw videli / citali ste? http://www.martinus.sk/?uItem=46168&z=pravda / http://www.youtube.com/watch?v=_b1GKGWJbE8
12.02.2009 - 12:32:23
00
Nečítal, ale čítal som toto:

Prílohy:

slovnikpaved.jpg
slovnikpaved.jpg 46.84 KiB thumb_up0thumb_down

12.02.2009 - 15:34:01
00
keyboard_arrow_up