no takze kupil som novy bike a bohuzial nemal som cas na viac jazd ale po dvoch jazdach mi zacal piskat pri brzdeni zadny kotuc a predny , ked nebrzdim tak pocujem taky suchavy zvuk v pravidelnych intervaloch ... poredite mi prosim ako by sa to dalo upravit ? brzdy su to "Magura louise"
07.07.2009 - 23:10:06
00
tak brzdy pískajú aj mne keď brzdím. Toho sa jednoducho nezbavíš. Máš nový bike tak máš aj hrubé platničky, ktoré ti šúchajú o kotúč. Našteluješ to jednoducho tak, že povolíš 2 ibmusové šroby na prasati (aby bolo volné) pár krát pomačkaj páku posledný raz poriadne zatlač a zase tie 3 šroby dotiahni.
07.07.2009 - 23:21:18
00
povolí 2 šrouby a zatiahne 3 8)
a nie na prasati, ale na adaptéry / to je to medzi prasaťom a rámom= pätkou /
07.07.2009 - 23:24:30
00
a čo ak adaptér nemá?... 8)
08.07.2009 - 00:05:11
00
tak to, ze ti piskaju kotuce moze byt z toho, ze si jazdil ked bolo mokro a mal si mokre kotuce ale max. po 2 dnoch sucha malo by to prestat (je jedno ci s nim budes jazdit alebo ti bude stat doma)

no kotuce, ked ti suchaju v pravidelnych intervaloch budes mat na nich zrejme osmicku ale kym je mala tak ako predomnou pisali musis si to nastavit na adapteri
08.07.2009 - 07:55:17
00
povolí 2 šrouby a zatiahne 3 8)
a nie na prasati, ale na adaptéry / to je to medzi prasaťom a rámom= pätkou /

Netrep,napísal to dobre,treba docentrovať prasa,aj keď dotiahnuť potom stačí tie dva šróby čo povolí :mrgreen:
08.07.2009 - 08:34:28
00
Pískanie môže byť spôsobené aj zmesou platničiek, všeobecne pískajú viac sintrované platničky (metalické) ako klasické polymérové. Rozoznať sa dajú podľa u nich zvyčajne používanej medenej podložky pod brzdnou zmesou.
V tomto prípade treba, ako už bolo vyššie spomenuté, povoliť 2 imbusy (5mm), ktoré sú na prasati a vycentrovať ho. U niektorých bŕzd stačí zatlačiť páku a s citom postupne utiahnúť imbusy, u iných sa treba s tým viac pohrať, niekedy pomôže svetlo z druhej strany a nastavenie cca rovnakých škár medzi rotorom a brzdnou zmesou. Pokaziť tam nie je čo.
08.07.2009 - 11:02:31
00
Môžeš mi ukázať ktorími 2 šrobmi vycenrtuješ prasa? Je tam jedine adaptér / alebo prasa bez adaptáru - ak vyhovuje na velkosť kotúča/ = 2 šroby a tá závlačka či ako to volajú, ktorá kontruje platničky

Prílohy:

magura_louisefr_caliper_hi.jpg
magura_louisefr_caliper_hi.jpg 41.38 KiB thumb_up0thumb_down

08.07.2009 - 11:05:03
00
Toto máš špeicálny prípad, teda prasa má úchyt na IS2000 štandart. Tu sa to rieši podkladaním tenkých podložiek medzi úchyt na ráme a brzdový strmeň. Povolíš tie dva imbusy čo tam vidíš a vložíš ich tam a utiahneš.
Dnes sa už zvyčajne používa PM štandart u strmeňa + adaptér IS/PM vzadu. Vpredu používa zvyčajne na vidlici PM úchyt.
08.07.2009 - 11:08:04
00
No tak tvoj postup je aj tak v mojich očiach niečo, čo by som nazval nie centrovaním prasaťa, ale jeho úchytu k rámu. Teda som to povyžoval za adaptér.

:idea: Lenže som potom viac čítal a svätý gúgl my našiel množstvo testov a textov k brzdám. Novšie, alebo nejak inak sa odlišujúce modely, ako napr. na obr. majú už dva šrúbky v prasiatku. Tými sa však nie len centruje, ale odláča platnička/ teda podla jedného textu preloženého z maďarčiny do šlovenčiny/, čo opäť považujem za nie centrovanie. No škoda...
Ale neviem,lebo ich nemám, toto som sa len dočítal.

Prílohy:

Magura_Louise.jpg
Magura_Louise.jpg 52.81 KiB thumb_up0thumb_down

08.07.2009 - 11:17:37
00
Ízy prosím, už nič neprekladaj z Maďarských stránok. :mrgreen:
Vysvetliť Ti to dokážem aj po Slovensky.

Ten prvý prípad je stále len centrovanie prasaťa voči rotoru. Ide sa tam na to inak ale ty dávaš tie podložky (ak tam máš adaptér ako na foto čo si dal) medzi strmeň a adaptér. Čiže centruješ strmeň vzhľadom na rotor. Adaptér je pevne pripevnený k rámu a s ním nehýbeš. Ak tam adaptér nie je, vkladáš tie podložky priamo medzi rám a strmeň.
Druhý úchyt čo si tu hodil je ten, čo je dnes najbežnejší, proste povolíš tie dva imbusy a prasa vycentruješ v rovine kolmej na rovinu rotora tak, aby ti platničky nešúchali. To s tým odtláčaním (alebo kao si to písal) platničiek je u hydraulík hlúposť, pri hydraulikách je táto vzdialenosť nemenná. U niektorých mechanických bŕzd sa dá vzdialenosť platničky nastaviť, mylsím, že ešte u Hayes Sole ide nastaviť jedna pevná platnička.
08.07.2009 - 11:24:58
00
niesi z madarska?
jednoducho popisane.zvladne aj clovek zo zakladnou tech.zrucnostou...treba za trosku zamysliet :idea:
ak su sroby kolmo srobovane do prasatka ,odtiahnes, nastavis ,zatiahnes
ak su sroby z boku do prasiatka vymedzis podlozkou mezi adapterom a prasatkom....
si ma predbehol lapierre
08.07.2009 - 11:27:36
00
2easy ...tie srobky v prasitku na tvojom obrazku ho drzia po hromade bo je z dvoch casti...
08.07.2009 - 11:29:58
00
Chalani, žihadlo hovorí, že centrujeme len šrobami /teoreticky/ v zvislej poloho. Výžšie sa spomínalo centrovanie 2 šrobmi v prasati... :idea:
tak preto ten prvý obr. - tam aj viem ako sa to podlkladá. Ja som mal problem rozotnať ten 2. postup... a vlastne ešte stále neviem. Ked je ako je, nech. Ale predsa vždy sa centruje uvolnením šrobov, vďaka ktorím máme prasa uchytené k rámu :!: :|
Ak je nejaká iná technika, ku ktorej ešte moje "znalosti" neprenikli tak sem sňou pomocou šípok a obrázkov.

PS: prekladal to gúgl :)
08.07.2009 - 11:38:37
00
__________
Nemažem, len podotýkam, že som našiel bod zlomu, kde sa naše myšlienky rozchádzajú.
Ja som považoval za šroby adaptéru oba páry s ním spojené. Teda: /obr./
A tým sme sa nedohodli, lebo niekto jeden pár považuje za šrouby prasaťa a ten druhý za šrouby adaptéru. Ako to aj má byť. A ja naopak som povyžoval oba páry za to isté... minimálne názvom

Prílohy:

imgDsp.jpeg
imgDsp.jpeg 11.11 KiB thumb_up0thumb_down

08.07.2009 - 11:49:52
00
keyboard_arrow_up