Na tom dvojskoku sa vysekalo uz niekolko desiatok ludi vratane mna :) ... koncieva to rozne, zlomena ruka,noha,atd.., zachranari su uz asi zvyknuti, pred 2 rokmi takto slapali k nejakemu Rakusanovi. Jeden cas bol pred tym zjazdikom cedula s lebkou (nebezpecny zjad), samozrejme ju niekto udrbal. Zjazd je kratucky, ale zhora nie je vidiet taky hupik, takze prejazd vacsou rychlostou znamena polet dole hlavou pre nepripraveneho.
26.04.2010 - 08:27:41
00
len zameranie signálu nieje ultra presné.. obzvlášť keď si to predstavím že pod pajštúnom je celkom vela miest bez signálu..
26.04.2010 - 08:38:14
00
tam sa snad vysekal uz kazdy ;) . Aj pre mna tam musela prist sanitka a prebral som sa az v nemocnici.
26.04.2010 - 08:41:15
00
my stastnejsi sme sa nevysekali, my sme si dali 10 metrovy odjazd po prednom kolese :) a potom sme to 10 minut rozdychavali a dalsi raz uz isli pomalsie...
26.04.2010 - 08:46:16
00
Neviem, ako je to s HZS a LZS, vravim o RZP pripadne RLP, a aj ja som si myslel ze ma mozu lokalizovat, akurat ze tato moja znama mi povedala ze nehrozi...je mozne ze horska a letecka to ma inak...neviem...
26.04.2010 - 10:38:53
00
au ... normalne ma pri citani tohoto zabolelo v zlomenej nohe ;-[
26.04.2010 - 10:46:36
00
Neprijemné...minulý rok som tade išiel a naštastie som to ustál..ale tep srdca som mal po tom skoku asi 300.

Prajem skore uzdravenie
26.04.2010 - 18:29:32
00
Tak vam to trochu ozrejmim s tou lokalizaciou, aby ste nezili v naivnej predstave, ze vas vzdy niekto zachrani. :)

1. Lokalizacia pri volani na 112 ja automaticka a zo zakona a nikto si od vas suhlas pytat nebude (zákon 610/2003 Z. z. - § 59 bod 9):
"Pri tiesňových volaniach je podnik povinný poskytovať koordinačnému alebo operačnému stredisku integrovaného záchranného systému, ak je to technicky možné, zobrazenie identifikácie volajúcej stanice a lokalizačné údaje, a to aj v prípade, že volajúca stanica zamedzila zobrazenie identifikácie volajúcej stanice alebo nedala súhlas na spracovanie lokalizačných údajov. Koordinačné alebo operačné stredisko integrovaného záchranného systému od okamihu, keď mu boli poskytnuté žiadané údaje, zodpovedá za škodu spôsobenú zneužitím poskytnutých informácií o osobných a lokalizačných údajoch."

2. Lokalizacia v lesnom prostredi so slabym signalom resp. signalom len na niektorych miestach? Na vykrvacanie alebo podchladenie zomriete skor nez vas najdu - len na zaklade GSM signalu je väcsinou velmi tazko mozne urcit dostatocne presne polohu v horskom terene mimo obyvanych oblasti. Vsak si to skuste velmi jednoducho aj sami - nainstalujte si najnovsiu verziu Google maps pre mobily zo stranky http://m.google.com, zapnite funkciu "Moja poloha" a nechajte vypnutu GPS lokalizaciu (ak ju vas mobil ma vstavanu). Mobil bude zobrazovat vasu potencialnu polohu urcenu na zaklade GSM signalu na mape aj s informaciou o velkosti odchylky a svetlomodrym ciastocne transparentnym kruhom zobrazi na mape potencialny okruh, kde sa mozete nachadzat. Skuste si to tam nad Pajstunom zapnut a potom pochopite ci vas niekto niekedy zlokalizuje ked pojde o zivot...

P.S. Ked najblizsie tento vikend pojdem po cervenej, tak presne na vrchu Somara si dam spravit lokalizaciu cez GSM a spravim aj screenshot displeja a zavesim ho sem. Sam som zvedavy, ako presne resp. nepresne to bude...
26.04.2010 - 18:47:47
00
:nod: tak tak.. google maps ma v meste lokalizuje s presnosťou 50m, síce je to kopec budov, ale aj kopec vysielačov..
na druhej strane je to lepšie ako nič, keď dostanú lokalizáciu na kruh s priemerom 100-200m dá sa dokričať ak pri zranenom už niekto je.. občas aj dovidieť.. a napr lokalizácia+červená turistická značka už pomôže hodne, aj keď bude nepresná..
26.04.2010 - 18:59:13
00
A Ty si myslis, ze v lese budes mat okruh lokalizacie 100-200 metrov? :D Najprv to vyskusaj, potom napis. ;)
26.04.2010 - 19:17:50
00
ja predpokladam ze to je tak do 3 km co je stale lepsie ako nic ... napr ja by som nevedel ani prd kde som, donedavna som nevedel ani kde je pajstun
26.04.2010 - 19:25:43
00
Co ideme robit sutaz v tipovani? :) Tak ja tipujem, ze napr. na Somari to bude okruh minimalne 5 km ak to vobec bude fungovat, tzn. priemer kruhu minimalne 10 km. A tiez tipujem, ze stred kruhu bude zobrazeny par km mimo Somara aj mimo cervenej znacky. A to je este Somar na velmi dobrom mieste, lebo tam je dobra "viditelnost" na vysielace. Velmi ma prekvapi, ak bude priemer kruhu mensi ako 6 km. Po vikende budeme mudrejsi ak na to nezabudnem. Ked to niekto otestujete skor, tak tiez napiste.
26.04.2010 - 19:38:10
00
jezus, tvoja reakcia vyzera zasvetene. Takze este jedna otazka - su zachranari pripraveni lokalizovat miesto na zaklade suradnic z GPS?
26.04.2010 - 20:13:06
00
Na toto zial neviem odpovedat, ale dufam, ze kazdy vyjazdovy team je vybaveny GPS zariadenim. Ale mohli by na to vediet odpovedat na e-mailovej adrese 112@minv.sk (adresa pre otazky ohladom fungovania a na pripomienky k linke 112).
27.04.2010 - 02:59:28
00
ak sa budete lokalizovat na zaklade signalu mobilneho operatora, tak zalezi na urovni pokritia terenu, co v lesoch je problem, obycajne tam je iba 900MHz pasmo, a aj to signal mozno od 1 alebo 2 zakladnovych stanic, ak vobec nejaky bude. Na zaklade sily signalu sa da urcit vzdialenost vo volnom terene, pokial su prekazky (stromy, budovy) vtedy sa presnost znizuje.
V starsich mobiloch Nokia sa dala cez kabel aktivovat funkcia Netmonitor, kde sa dali sledovat udaje a kody jednotlivych zakladnoviek. Trebalo vsak mat znalost ich polohy, aby sa dala urcit poloha mobilu.
Z toho pohladu je GPS suradnica presnejsia.
Dolezite je aby bajker vedel kde je, a ak ide niekam na blint, tak s kamosmi. Ale v terene aspon zakladna orientacia musi byt.
27.04.2010 - 06:43:10
00
keyboard_arrow_up