inak kto ma havkaca to ma este tazsie dva razy som bol zo psom v trosku krikovitom terene a dva krat doniesol kliesta :-(

na psika použi http://www.frontlinecz.com/ a maš po probléme
a možno by to fungovalo aj na bajkerov, to sú niekedy tiež pekné zvieratká
:lol:
14.05.2010 - 10:40:39
00
len repelenty :) a to rozne druhy niektore su lepsie na komare ine na klieste treba vyskusat.proti poteniu je dobre si dat repelent na oblecenie su aj specialne na to a nohy sa nikdy tak nepotia a tam sa najviac chytaju.plus po kazdom biku poriadna sprcha doma ak by bol nech sa zmyje ked je kusnuty aspon ho najdem a tiez je dobre umyt zo seba ten repelent
14.05.2010 - 10:43:50
00
Pouzívam repelentnú indulonu a na oblecenie (ponozky) nejaký sprej. Ono ten repelent bude tiez dobré svinstvo, preto priamo na telo co najmenej, radsej na textil.
14.05.2010 - 11:38:36
00
lto: tá mapka výskytu, čo si dal je z roku 2000. misuge dal link na iné mapky (2008, 2009) kde je situácia zásadne iná...
ale či sa tomu dá dôverovať...


No ... prave :(, ked napriklad niekde najdes peknu mapku s vyskytom besnoty a zas niekde inde tvrdia, ze na Slovensku besnota uz roky nie je...
Mozno mapku robia na zaklade pozitivnych nalezov encefalitidy u ludi .. lenze ak ludia si davaju pozor a ockuju sa, tak samozrejme vyskyt klesa. Druha moznost, ze odchytavaju klieste v prirode a testuju ich .. ale who knows ...

edit: imho najviac kliestov bajker ziska, ked tlaci, potom ked jazdi na malej pile. Kto jazdi na strednej a viac, klieste nemava. Co je logicke, pretoze kliest nestiha bo ma male nozicky :lol:
14.05.2010 - 11:39:18
00
Mozno mapku robia na zaklade pozitivnych nalezov encefalitidy u ludi .. lenze ak ludia si davaju pozor a ockuju sa, tak samozrejme vyskyt klesa. Druha moznost, ze odchytavaju klieste v prirode a testuju ich .. ale who knows ...

...
Na Slovensku je známych asi 33 endemických
ohnísk kliešťovej encefalitídy, ktoré
boli určené na základe vykonaných monitorovacích
štúdií prítomnosti vírusu kliešťovej
encefalitídy u kliešťov. Na základe týchto
výsledkov bola zhotovená mapka endemických
ohnísk na Slovensku, ktorá je súčasťou
publikovanej a všeobecne známej mapy rozšírenia
vírusu kliešťovej encefalitídy v Európe
14.05.2010 - 13:17:53
00
Som zaockovany od roku 2000 a nikdy som nemal pri ockovani ziadne problemy.
Na preockovanie chodim kazde 3-4 roky. Naposledy som bol tuto zimu.
Cena za davku je tusim okolo cca. 400Sk, pokial si dobre spominam.
Odporuca sa ockovat v zime.
http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/pil/fsme-immun-0-5-ml-injekcna-suspenzia-pil-7992.html
14.05.2010 - 13:21:14
00
presne ako hovori palo. tiez som zaockovany uz 2 roky, nemal som z toho ziadne nasledky. kliestov som mal v zivote 3ks. Ockovat sa treba v zime, ale lepsie neskor ako nikdy, takze ja odporucam. jedna davka bola okolo 15e, potrebujes 3. Niekedy to Union preplacal, neviem cito este plati. A viem, ze bol aj stav, ze vakciny neboli/nedali sa zohnat
14.05.2010 - 13:36:15
00
co sa tyka ockovania, mam tie skusenosti, co palo...
14.05.2010 - 13:37:57
00
a hlavne kliešťa chytíš skvor na lúke a trávnatých porastoch ako v lese.
a tiež som očkovaný, tak to som z toho taký .... :P
14.05.2010 - 13:50:16
00
Kliešťa môžeš chytiť hocikde. Pred pár rokmi som jedného nakúpil v strede leta v ihličnatom lese vo výške cca 1000-1200 mnm pod Kráľovou hoľou. A tuším minulý rok v máji, ešte tu bolo dosť chladno na mňa jeden skočil pod Starým Smokovcom v cca 900mnm. Niekto by mal tým malým sviniam vysvetliť, že na takýchto miestach nemajú čo robiť. V každom prípade ako tu už niekto spomenul, po každom výjazde kontrola na holáka. Hlavne pod pazuchami, pod kolenami, slabiny na nohách. A so zrkadlom kontrolujem aj prdel, hehe. Lebo raz som chytil dvoch priamo na zadok, keď som kadil v listnatom lese. To som ich ešte nevedel vyberať a keď som to bol dať vybrať na pohotovosti, tak na mňa kukali jak na úchyla. :lol:
14.05.2010 - 14:33:42
00
:rofl: nemas kakat do buriny :D
14.05.2010 - 15:08:56
00
tiež som zaočkovaný asi už deväť rokov, bez problémov.. očkuje sa to nejak tak, že prvá vakcína, potom ďalšia o mesiac a ďalšia o tri mesiace a na tri roky máš pokoj.. po troch rokoch treba zas jednu vakcínu.. cena je tuším okolo tých 15€/ks.. a aby som nezabudol, to očkovanie bude asi ozaj nejaké "svinstvo", lebo aby ťa mohli zaočkovať musíš byť 100% zdravý a na to preočkovanie po troch rokoch máš ísť radšej neskôr ako skôr, aby si nemal v tele príliž veľa protilátok..

a čo sa týka toho nakazenia: kamarátka dostala boreliózu a kliešta mala prisatého max 2 hod, takže vždy treba čím skôr von..
14.05.2010 - 16:23:04
00
dotm: dik za info :bow:
gronkjear: zjavne kliest nestudoval lekarske spisy, ze nema pustat borelliu skor nez za 24hod :rofl: .. ja som to mal raz tiez, davno, ked som este nevedel, ze nieco take existuje. Ale pravda, kliest bol prisaty pomerne dlho.
14.05.2010 - 18:06:51
00
Poznam dvoch ludi vratane mna, co boli zaockovani a nemali ziadne vedlajsie priznaky. Zaockovat sa da kedykolvek, ale ked zacnes s ockovanim teraz, tak si vytvoris protilatky az po skonceni kliestovej sezony, a preto sa odporuca absolvovat to v zime, aby si to ockovanie vyuzil.

gronkjear: Pri akomkolvek ockovani musis byt uplne zdravy. Je to koli tomu aby sa imunitny system mohol sustredit na vytvaranie imunity voci chorobe, na ktoru si ockovany, a nemusel sa sustredit na boj s inou chorobou. Potom by to ockovanie nemuselo byt ucinne, alebo by sa zvysilo riziko neziaducich ucinkov. Alebo tak nejako to je. Kludne ma niekto opravte.
14.05.2010 - 18:45:19
00
najlepsie by bolo nieco zozrat co sa potom prehodi do potu a co bude aktivne odpudzovat tie svine male , inak aky predator likviduje tie mrchy ??
14.05.2010 - 19:14:54
00
keyboard_arrow_up