len tak ma napadlo, ako sa zmenia jazdne vlastnosti fula ked zmenim predstavec z 12cm na napr 5cm? bude to v niecom vyhoda, / nevyhoda? ... napr obratnejsi sviznejsi... apod.
viem ze velkost ramu a drzanie tela ....to teraz neriesme
09.06.2010 - 23:32:35
00
O 2 veciach viem, zlepší sa ovládateľnosť dolu kopcom ale zhorší sa stúpavosť hore ...
10.06.2010 - 00:02:54
00
to zalezi na strasne vela veciach pocnuc dlzkou ramou a jeho geometriou, tvojim sposobom jazdy, doterajsieho stavu, stavu buduceho ked si zvyknes, dlzky riaditok ... a neda sa apriori povedat, ze horsia ci lepsia stabilita a stupavost ... pretoze kludne to mozes mat teraz ako autobus s privesnym vozikom a vsetko sa ti zlepsi :) ... jedine co ti mozem s istotou povedat, ze sa to zmeni a myslim, ze mi da viac ludi za pravdu, ze to poznas :D
10.06.2010 - 01:15:37
00
Presne takyto isty problem teraz riesim:) Na 140mm fulle mam momentalne 10cm 6° predstavec a 660mm low rise rajdy. Sedlo mam pri normalnom "slapacom" nastaveni vysoko +- ako rajdy, chcem preto skusit 7cm 8° RF Atlas AM predstavec a sirsie rajdy, zatial su vybrane RF Atlas FR 785mm s tym ze ich skratim na cca 740mm (akurat tie 4cm na kazdej strane by mi vyhovovali, mam dlhe paprce a velke dlane:) ) Ocakavam od toho trochu zdvihnutie predku a hlavne lepsiu ovladatelnost a stabilitu v zjazdoch. Co si o takej zmene myslite?
10.06.2010 - 08:57:39
00
jaja: Skokovu zmenu z 12 na 5 cm neodporucam, lahko by sa Ti mohlo stat, ze v zjazde lahnes a ani nebudes vediet ako. Ked skracovat, tak postupne (12-8-5), aby si si zvykol. Okrem toho si samozrejme neuviedol, ci jazdis XC abo DH. Ak jazdis XC, tak ja by som pod cca 8 cm nesiel.

Pesto: Predok sa Ti nezdvihne, resp. ak tie nove rajdy maju velky rise, tak mozno o kusok. Predstavec Ti to nezdvihne urcite, ten iba skrati posed. Ci ziskas stabilitu je otazne, v prvom rade si asi budes musiet chvilu zvykat, lebo o 8-9 cm sirsie rajdy tiez nie su sranda. Kedysi som jazdil 720 mm, ale zistil som, ze to nie je nic pre mna a s bajkom sa mi pracuje horsie, takze som sa postupne stabilizoval na sirke cca 630 mm.
10.06.2010 - 11:00:48
00
Ako som pisal, tak terajsich 660 je mi malo. Vozim este aj gripshift, takze celkovo aj s uzkymi gripmi mam velku volnost sirky uchopu. Vo vyslapoch ich drzim nakraji a v zjazdoch a technickych pasazach by som pristal este pol dlane navyse na kazdej strane. Skusal som sirku uchytu na pasme a najviac mi vyhovovalo prave tych 730-740, len take rajdy je problem zohnat, hlavne ked mam vsetko ostatne osadenie na bajku od Race Face a k RM sa ina znacka proste nehodi:) A oni robia sirsie ako 710 prave len tie 785mm FR.

S tym predstavcom mas pravdu, je sice strmsi (8° vs 6° povodne) ale tym, ze je kratsi tak sa to aj tak vyrovna. Teraz mam ale na bajku pocit, akoby som bol trochu padnuty dopredu na ruky. Ako XC posed je to fajn, ale ked chcem jazdit pohodovejsie tak tam kusok hore chyba.
10.06.2010 - 11:16:20
00
Vo vseobecnosti by malo platit - kratsim predstavcom dosiahnes skratenie posedu a v zjazdoch mozes posunut tazisko viac dozadu. No prilisne skratenie posedu tiez nie je idealne pokial nejazdis vyslovne len zjazdy resp. freeride - napr. v rovinatych nedosiahnes optimalny "zavodny posed" a v strmych kopcoch ta bude skor dvihat na zadne. Cize ako Jesus napisal, na XC urcite nie je vhodny kratsi predstavec ako nejakych 8-9 cm.
Co sa tyka riadidiel - uzsimi dosiahnes vyssiu citlivost t.j. bicykel bude obratnejsi, no zaroven menej stabilny a so sirsimi je to presne naopak. Cize aj tu to do velkej miery zavisi od stylu jazdy, ci jazdis XC alebo AM atd.
No a tiez do urcitej miery by si sa mal rozhodovat aj na zaklade tvojej vysky resp. dlzky vrchnej casti tela (pri volbe dlzky predstavca) a sirky ramien (pri vybere riadidiel) - ono to vyzera dost komicky, ked mas uzke ramena a siroke rajdy a opacne...
10.06.2010 - 21:14:38
00
Myslim ze by si neurobil chybu sirsimi rajdami a kratsim predstavcom. Na to si podla mna zvyknes prvu jazdu a uz nepojdes spat. Ale samozrejme s rajdami skratenymi na 740 :) sirsie su uz zbytocne.
10.06.2010 - 23:24:09
00
obdivujem ludi co jazdia 740mm rajdy na enduro a AM bikoch. osobne si to neviem predstavit.
Mam 680mm na Endure, mozno 700mm by som zniesol este nakolko na zjazdaku mam 780mm a je to trosku zmena jazdit na jednom alebo druhom.

Ale slapat na viac ako 700mm rajdoch hore je podla mna peklo. Samozrejme je to cele subjektivne.

No a predstavec - z 12cm skocit na 5cm je samovrazda. Ked si pred tym nikdy nejazdil este na takom kratkom predstavci nedokazes si ani predstavit ako inac reaguje bike.
Pred tmy ako budes menit ssi urcite skus od niekoho bike s takym predstavcom. Na geometriu sa mozes v danom momente vykaslat, ide hlavne o to aby si zistil aka to je brutal zmena tie dve dlzky v ovladatelnosti.

Osobne si ale myslim ze na AM/Enduro bike je idealne 70-90mm predstavec. Vsetko nad 10cm ma podla mna prilis velky negativny vplyv na ovladatelnsot v zjazdoch o ktore pri AM/EN ide :)


Naposledy upravil Evo dňa 11.06.2010 - 12:58:09, celkovo upravené 1 krát.

11.06.2010 - 09:52:30
00
mozem potvrdit, ze skracovat o 7cm naraz je prilis, ja som menil 90mm na 70mm a rozdiel je znacny
11.06.2010 - 11:11:58
00
Ja som prešiel z 10 na 6 cm a je to pre mňa jednoznačne prínos,bike je oveľa lepšie ovladateľný.7 centimetrov je fakt veľký skok to by chcelo nejaký požičať na skúšku čo to bude robiť,ale neviem, neviem.
11.06.2010 - 12:29:22
00
jazdim nieco ako XC/AM (bike 150/140mm) a vozim teraz 70 mm predstavec 0°. Isty cas to bol aj 90 mm, ale vratil som sa spat k sedemdesiatke. Kludne si struhnem dlhe maratony a myslim, ze nie najhorsie. Dlhe streky nad 100km no problemo. Vsetko je to o zvyku. Pri prudkych stojkach radsej znizim vidlicu a vyslapat sa tak potom da takmer vsetko. Samozrejme nikdy to nebude natiahnuty raceovy posed, ale zase je to vykupene obratnostou v terene. Rajdy mam 685 mm, pre mna ideal sirka na tech. teren. Pri stupaniach prehmatavam k vnutornym objimkam gripov.
Radsej si vyskusaj mensi skok v dlzkach, aby ta potom neboleli krize (co zvykne pri skrateni predstavca).
11.06.2010 - 14:11:54
00
Moj nazor je, ze na EN je 740mm akurat :) Ale mame asi rozdielny nazor na to, co EN vlastne je. Pre mna je to jazda kludne aj DH trati s tym, ze clovek si kopec vyslape, pretoze mu to bike este ako tak umoznuje. A samozrejme rychlost horekopcom je trosku pomalsia ako u XC/AM a dolukopcom pomalsia ako u DH :)
V Malych Karpatoch sa EN da jazdit velmi malo. Proste tu nemame na to kopce. V kazdom pripade kupou sirsich rajdov clovek chyby urobit nemoze, vzdy sa daju spilit :lol: predstavec podla chuti, mne vyhovuje kratky, pricom aj pri slapani mam radsej vzpriamenejsi posed.
\o/
11.06.2010 - 16:35:04
00
keyboard_arrow_up