aha ,myslel som si ze tak priblizne do roka by mali byt zodrate :)
10.08.2010 - 13:46:32
00
polovici z vás ďakujem za dobré názory, druhá polovica mi vyznela dosť amatérsky dávajúc rady...

Ad servis - ak sa rozhodnem že je chyba v zavzdušnení tak tento problém si viem doma odstrániť sám pomocou plniacej sady na to určenej, nie som až tak odkázaný na servis, keďže vo veľa prípadoch mi tam nevedeli vykonať ani v garančnej prehliadke to, čo som si doma musel aj tak spraviť sám... a aspoň viem čo a ako si to spravím, nemusím sa báť že mi to dovrzajú, však stále ale tvrdím, že chyba nebude v zazvzdušnení ale niekde inde.

Ad váha - áno 2 metre vedia pri dobrej postave spraviť aj 100kg čo je môj prípad, ALE toto je zasa amatérske porovnanie, pretože ako som už spomenul ak si sadnem na bráchov bike ktorý ma shity od tektro, tak to zakusne kotúče a idem šmykom brzdný účinok bez zahriatia v akomkoľvek počasí je okamžitý a maximálny. Takže opäť nie je váha problémom.

Ad predstavec - ale aj sedlo má svoju presnú polohu, ktorú nemôžem kvôli kvalitnému prenosu ťažnej sily polohovať ako sa mi páči... i začínajúci bikeri vedia, že na to existujú určité pravidlá (os pedála v prednej polohe priamočiaro s jabĺčkom na kolene) výška sedla opäť pravidlo (päta o pedál noha vystretá no nie prepnutá) problém mi spočíva v odstránení nepriaznivého efektu tlaku na dlane, a to nastavenie sedla určite neodstráni.

všetkým ešte raz ďakujem za názory
10.08.2010 - 17:11:03
00
Co keby si este skusil vidlu s vyssim zdvihom? Mozno pomoze odstranit tlak na dlane
10.08.2010 - 18:59:13
00
K tomu posedu. 13cm je už hodne dlhý predstavec na MTB, kratší predstavec jednoznačne pridá na obratnosti. Avšak neviem akú máš veľkosť rámu lebo ak ti je "ltt" môže sa stať, že s kratším predstavcom si budeš kopať kolenami do riadidiel, alebo sa budeš na tom biku cítiť ako sardinka v konzerve. Tvoj problém s otlačenými dlaňami to ale rozhodne nevyrieši (leda ak náhodne). Takže výmenu predstavca si musíš zvážiť. Na čo by si sa mal zamerať sú rajdy a konkrétne ich natočenie. S tým sa treba pohrať a vie to dosť pomôcť. Poprípade zisti si na nete (možno to máš napísané aj na rajdoch) aké majú zakrivenie. Ak je tá hodnota nízka skus nejake rajdy aspon s 9°zakrivenim.
Niečo na ilustráciu zakrivenia: http://www.suncycle.sk/popup_image.php?pID=3155&osCsid=dnj3uem5flor3te0fhf7f4rhf4
Popripade skús ergonomické gripy, ktoré znižuju tlak na dlaň. Velmi dobre referencie maju tieto: http://www.kupkolo.cz/produkty/Madla_101/madla_829/Ergon-Gripy-GX1-Leichtbau_5265.html
10.08.2010 - 20:33:17
00
polovici z vás ďakujem za dobré názory, druhá polovica mi vyznela dosť amatérsky dávajúc rady...

Ad servis - ak sa rozhodnem že je chyba v zavzdušnení tak tento problém si viem doma odstrániť sám pomocou plniacej sady na to určenej, nie som až tak odkázaný na servis, keďže vo veľa prípadoch mi tam nevedeli vykonať ani v garančnej prehliadke to, čo som si doma musel aj tak spraviť sám... a aspoň viem čo a ako si to spravím, nemusím sa báť že mi to dovrzajú, však stále ale tvrdím, že chyba nebude v zazvzdušnení ale niekde inde.

Ad váha - áno 2 metre vedia pri dobrej postave spraviť aj 100kg čo je môj prípad, ALE toto je zasa amatérske porovnanie, pretože ako som už spomenul ak si sadnem na bráchov bike ktorý ma shity od tektro, tak to zakusne kotúče a idem šmykom brzdný účinok bez zahriatia v akomkoľvek počasí je okamžitý a maximálny. Takže opäť nie je váha problémom.

Ad predstavec - ale aj sedlo má svoju presnú polohu, ktorú nemôžem kvôli kvalitnému prenosu ťažnej sily polohovať ako sa mi páči... i začínajúci bikeri vedia, že na to existujú určité pravidlá (os pedála v prednej polohe priamočiaro s jabĺčkom na kolene) výška sedla opäť pravidlo (päta o pedál noha vystretá no nie prepnutá) problém mi spočíva v odstránení nepriaznivého efektu tlaku na dlane, a to nastavenie sedla určite neodstráni.

všetkým ešte raz ďakujem za názory


No pozri sa:

Ad 1 Ak sa rozhodnes??? To nie je o tom ci sa rozhodnes Ty, ale Tvoje brzdy ;). Ak su raz zavzdusnene, tak su, ak nie tak nie, to Ty veru neovplyvnis pokial ich neodvzdusnis resp. neodstranis zavadu... Btw to mas pekne nahovno servis, ked Ti nevedia ani v garancnej dobe odstranit vady na bicykli - asi by som ich rychlo poslal kade lahsie a hladal nejaky iny...

Ad 2 Nehnevaj sa, ale tak isto amaterske porovnanie je to aj z Tvojej strany - zakusnut sa mozu i obycajne V-ckove brzdy ako aj kotucove Tektro. Skus ale tie brzdy za mokra, alebo si daj na nich poriadny 10 km zjazd v terene a uvidis ako sa budu potom spravat. Cize toto by som ako referenciu do uvahy vobec nebral. Najcastejsi problem hydr. brzd (ak vymenu platniciek nepokladam za problem) je zavzdusnovanie a vadne tesnenie v prasati...

Ad 3 No tak tie pravidla existuju, ale zase ich netreba brat uplne doslovne. To ked si sadnes, tak musis vediet ci sa dobre citis alebo nie. Tie pravidla by som bral smerodatne pre uplnych zaciatocnikov, aby vedeli ako si nastavit bike a nechodili vykruteni ako paragraf... Ten co ma nieco odjazdene, vie hned posudit, ci sa mu na tom bicykli sedi dobre alebo nie a vie si upravit posed sam. Pokial mas spravnu velkost ramu na svoju vysku, tak standardne postacuje 9-11 cm dlhy predstavec na XC - 13 cm prichadza v uvahu pokial by si mal prilis dlhu vrchnu cast tela oproti dolnej, no to musis vediet posudit sam. Problem byva casto v tom, ze nie samotny posun sedla je na vine, ale nespravny sklon. "Pravidla" vravia, ze sedlo by malo byt v uplnej rovine - no kazdopadne na 99,9% mozem tvrdit, ze pokial mas sedlo prilis nadol naklonene, tak vaha sa ti presunie na ruky cize aj dlane a naopak ked je dohora, tak ruky sa namahaju ovela menej, ale tvoja prostata sa ti podakuje ;).
10.08.2010 - 22:56:08
00
polovici z vás ďakujem za dobré názory, druhá polovica mi vyznela dosť amatérsky dávajúc rady...
...

Ad predstavec - ale aj sedlo má svoju presnú polohu, ktorú nemôžem kvôli kvalitnému prenosu ťažnej sily polohovať ako sa mi páči... i začínajúci bikeri vedia, že na to existujú určité pravidlá (os pedála v prednej polohe priamočiaro s jabĺčkom na kolene) výška sedla opäť pravidlo (päta o pedál noha vystretá no nie prepnutá) problém mi spočíva v odstránení nepriaznivého efektu tlaku na dlane, a to nastavenie sedla určite neodstráni.


Ked myslis ... |(
11.08.2010 - 09:24:37
00
tlaky na ruku su o ergonomii posedu a tu ovplyvnis pri danom rame iba: predstavcom (dlzka, sklon), riaditkami (sirka, uhly, zdvih) a polohou sedla (predo-zadna, sklon). Nic viac, nic menej...
11.08.2010 - 09:48:28
00
hajtman

dík za odpoveď

veľkosť rámu mám 24 /61cm, tj najväčší aký som vedel zohnať... robí to len Merida, od iných výrobcov som také hodnoty nevidel i keď je pravda že každý môže mať inú geometriu.

ak zmenším veľkosť predstavca, tak čo sa týka môjho posedu, vôbec mi nebude prekážať že budú rajdy bližšie, práveže mi to len zlepší reakčnosť v zatáčaní, otázne mi však zostáva aký sklon predstavca mi bude vhodný...

Prílohy:

DSC_3104.jpg
DSC_3104.jpg 118.84 KiB thumb_up0thumb_down

DSC_3201.jpg
DSC_3201.jpg 111.55 KiB thumb_up0thumb_down

11.08.2010 - 10:55:23
00
keyboard_arrow_up