Tak nudím sa prezerám si web začalo ma zaujímať toto. Firma môže ale nemusí byť platcom DPH. Ak ním nie je nemôže od štátu chcieť vrátenie dane keď nakupoval napr. auto. Tomu chápem ale mám jednu otázku. Ak teda firma nie je plátcom DPH musí si vybaviť DIČ či jak to bolo a odvtedy nemá už žiadne odvody? Poistenia, atď?
13.07.2011 - 02:44:14
00
tzv IDIČ má aj ten kto nie je platcom DPH, odvody platia všetci
13.07.2011 - 06:31:41
00
HELLBOY22 pod pojmom "firma" mas na mysli asi sro, co je pravnicka osoba.
Pozri sem --> http://www.porada.sk/t143491-aktualne-odvody-pri-s-r-o.html

Pri klasickej zivnosti si fyzicka osoba, takze odvody platis normalne.
13.07.2011 - 11:19:49
00
Ak teda firma nie je plátcom DPH musí si vybaviť DIČ či jak to bolo a odvtedy nemá už žiadne odvody? Poistenia, atď?

Najprv potrebuješ vybaviť IČO - identifikačné číslo organizácie, vydáva ho štatistický úrad.
Potom potrebuješ vybaviť DIČ - daňové identifikačné číslo, vydáva ho daňový úrad. Používa sa pri styku s daňovým úradom, spolu s IČO-m ho musíš uvádzať na každom daňovom doklade, ktorý vystavíš, napr. na faktúre, na pokladničnom príjmovom doklade atď. Pokiaľ nemáš tieto dva identifikátory, tak nemôžeš vykonávať žiadnu podnikateľskú činnosť.
Ak sa staneš platiteľom DPH, tak dostaneš od daňového úradu IČ DPH - identifikačné číslo pre DPH. To opäť musíš uvádzať v styku s daňovým úradom a na daňových dokladoch, ako sú napr. faktúry, pokl. príjmové doklady, pri dodávkach tovaru cez hranice, pri hláseniach Intrastat atď. Je to vlastne DIČ, akurát na začiatku sú dve písmená SK.

Akonáhle máš prvého zamestnanca, máš vlastné príjmy zo živnosti, nemusíš mať príjmy zo živnosti ale si poistencom štátu, tak sa musíš prihlásiť na Sociálnej poisťovni a na svojej zdravotnej poisťovni.
13.07.2011 - 22:34:15
00
Joko diki včera som študoval zákony no je to formulované nad moje chápanie tomuto rozumiem. Ak som zamestnanec iba ja sám a zároveň som aj majiteľom nemám teda žiadne odvody? Ak som sa rozhodol že budem neplatcom DPH
13.07.2011 - 22:58:04
00
Pletieš si odvody a dane...
13.07.2011 - 23:26:05
00
Nie nemýlim DPH - daň s pridanej hodnoty takže všetko čo predávam ako produkty, služby, atď zdaňujem ak som sa rozhodol že budem platcom DPH. Odvody sú pre poisťovne a tými si nejsom istý či ich musím platiť ak som vlastník a zamestnanec a nikoho iného vo firme nezamestnávam
13.07.2011 - 23:35:35
00
Bud si zamestnanec alebo si SZCO. Ak si majitel firmy, ktora je FO, tak nemozes byt zaroven jej zamestnancom. Vtedy platis odvody ako firma (SZCO). V pripade, ze si majitel firmy, ktora je PO, tak v nej mozes byt zamestnany a odvody platis normalne z platu, ktory poberas.
14.07.2011 - 07:54:10
00
musis sa vela ucit maminka .. vela ucit ;-]
14.07.2011 - 08:10:07
00
keyboard_arrow_up