Lesnici sa posnazili... :(

Prílohy:

Komentár súboru: 11/03/07, cervena znacka, smer Baba (kusok za Somarom)
cervena_smer_Baba_(za_Somarom).jpg
cervena_smer_Baba_(za_Somarom).jpg 179.74 KiB thumb_up0thumb_down

13.03.2007 - 21:00:25
00
jo jo sikovny tam boli.. a este su tie stromy potahane rovno cez cervenu znacku alebo uz aspon niesu na chodniku.. lebo ja ked som tam siel pred 2 tyzdnami tak sa nedalo ist po ceste.. musel si tlacit lesom aspon 15m od cesty smerom do lesa..
13.03.2007 - 21:37:35
00
hmmm niet co dodat :cry:
13.03.2007 - 22:18:36
00
Tu fotku som robil priamo z chodnika a ten dalej "vedie" medzi tym velkym osamotenym stromom vlavo a tou skupinkou stomov napravo. Inak povedane - chodnik momentalne na useku dlhom asi tak 70 metrov neexistuje. Zatial sa to musi obchadzat lesom vpravo, ale da sa to ist na biku a netreba tlacit - je tam sice vela listia a konarov, ale prave to spestruje trasu (aspon maly technicky prvok na osviezenie). :)
13.03.2007 - 22:47:35
00
smutne vsak je ze taketo pohlady sa naskytuju nielen tam. lesy sa nam niekdy stracaju pred ocami. napr u nas v KE spomeniem cermelske udolie vyzsie od alpinky.. z cesty to nevidno (vacsinou), no hlbsie v lese sa tazi jak o zivot.. dufam ze to potom aj zalesnia
14.03.2007 - 09:26:22
00
Tak to je fakt sila. Normalne sa bojim ze ked pojdem jazdit tak uz ani netrafim na zname miesta a oziari ma brutalne slnko.
14.03.2007 - 11:33:28
00
To sa mi stalo minuly rok v lete z Bieleho kriza smerom na Salas a zrazu bolo vidiet celu meteostanicu.

Ked to takto dalej bude zdochneme od tepla aj v "lese".

Mali by sme zacat hatit lesnikom cesty aby sa tam nedostali :idea:
14.03.2007 - 21:11:23
00
Mali by sme zacat hatit lesnikom cesty aby sa tam nedostali :idea:


A cim? Vyrubeme dalsie stromy a nahadzeme ich na chodniky po ktorych jazdime? :roll:

Je to ich praca. Necakajme, ze majitel necha les "ladom" a nevyuzije obrovske financne moznosti, ktore mu tazba dreva ponuka. Nikto, kto chce resp. potrebuje zarobit by ten les len tak nenechal. Ak sa aj nic nevytazi, tak casom stromy odumieraju, drevo starne a zisk z vlastnistva lesa by sa rovnal stale nule, cize majitel logicky nevidi zmysel v tom, aby nechal tie stromy odumriet a nic nezarobil. A len predpokladam (mozno som optimista a nie je to tak), ze majitel lesa ma aj zo zakona stanovene urcite povinnosti - udrzba verejnych znacenych turistickych chodnikov (odstranovanie popadanych stromov), poziarna ochrana (cistenie lesa od rizikovych uschnutych porastov) a mozno aj prikrmovanie zveri v zime. To samozrejme stoji peniaze a keby sa drevo netazilo, tak by to musel majitel platit z vlastneho vrecka. Takze to, ze sa priebezne tazi urcita cast lesa dokazem akceptovat, aj ked samozrejme ako clovek, ktory ma rad prirodu, nadseny nie som.

Ale nic si nenahovarajme - lesne hospodarstvo tu bolo davno pred nami a bude aj dlho po nas. Dolezite je uvedomit si, ze kazdy majitel lesa vie, ze ak chce v oblasti lesneho hospodarstva fungovat aj o par dalsich desiatok rokov a sucasne produkovat zisk, tak musi vyrubane plochy opät priebezne zalesnovat. Toho, ze by vznikli nad BA hole kopce sa nebojim (je to tu prilis na ociach ludi a velmi rychlo by mal majitel problemy s ochrancami ak by to prehnal). Mna hneva hlavne to, ze v tomto pripade zablokovali ti "lesaci" chodnik. Prave uplne zablokovanie cesty svedci o urovni tych "lesakov" - ignoruju potreby ostatnych uzivatelov lesa (teda turistov a bikerov) a znemoznuju im pohyb po oficialnych chodnikoch a prave to nie je OK.

P.S. Vo Finsku tazia podstatne väcsie objemy dreva rocne nez na Slovensku a napriek tomu sa tam percento zalesnenia od druhej svetovej vojny vyrazne zvysilo - maju perfektne zvladnuty a efektivny system tazby a nasledneho zalesnovania. Prave toto je cesta ako robit biznis: efektivne vyuzivat obnovitelne zdroje a zaroven prispievat k zlepseniu zivotneho prostredia (napr. za 10 vypilenych stromov nasadit 15 novovypestovanych z lesnych skolok, ktorych prevadzka je financovana zo zisku z tazby). Vo Finsku proste prisli na to, ako doslova splnit prislovie "Aj ovca cela, aj vlk syty.". :)
14.03.2007 - 22:00:06
00
Mna hneva hlavne to, ze v tomto pripade zablokovali ti "lesaci" chodnik. Prave uplne zablokovanie cesty svedci o urovni tych "lesakov" - ignoruju potreby ostatnych uzivatelov lesa (teda turistov a bikerov) a znemoznuju im pohyb po oficialnych chodnikoch a prave to nie je OK.



V tomto s tebou uplne suhlasim a s tym hatenim bola len idea.

Ktovie dokedy to tam bude, cez vikend nas bude viac kto sa tam pojde mrknut :?
14.03.2007 - 22:08:08
00
no fakt sila... nechcem byt vulgarny, ale su to cocoti.. az ma pri srdci zabolelo ked som videl tu fotku :|
14.03.2007 - 22:11:41
00
to Jezus

mas pravdu, no problem je v tom ze v 85% pripadov vyrubania nejakej plochy lesa, tam vidno len spust (ci uz po tazbe, alebo rozbite chodniky od tazkych mechanizmov...) no ziadne mlade stromceky alebo naznak opatovneho zalesnovania.
15.03.2007 - 19:22:15
00
Az tak sa v tom nevyznam, ale predpokladam, ze tu lokalitu kde vytazia vsetky stromy nechavaju nejaky cas po vyrube len tak, mozno neskor to tam zalesnia. Inak skoda, ze som nevyfotil aj jeden dalsi kopec - ked idete na Biely kriz po asfalte od Dolneho Cerveneho kriza, tak je tam taky kratky prudsi stupacik (tesne pred nim je besiedka nalavo) a potom miernejsi zjazd lavotocivou zakrutou (a tam je napravo druha besiedka). No a za tymto stupanim a zjazdom potom nasleduje kusok rovnej cesty a napravo od nej je kopec, na ktorom tiez podla vsetkeho tazili drevo. Ale tam to urobili tak paradne, ze nechali stat stromy vo väcsich rozostupoch od seba, cize vlastne ten les zostal (aj ked dost preriedeny, ale ziadne holoruby).
15.03.2007 - 22:50:14
00
Teraz v sobotu 17/03/07 to este stale nebolo prejazdne, ale uz to cistia - snad to bude do dalsieho vikendu OK...
20.03.2007 - 22:46:50
00
...No a za tymto stupanim a zjazdom potom nasleduje kusok rovnej cesty a napravo od nej je kopec, na ktorom tiez podla vsetkeho tazili drevo. Ale tam to urobili tak paradne, ze nechali stat stromy vo väcsich rozostupoch od seba, cize vlastne ten les zostal (aj ked dost preriedeny, ale ziadne holoruby).


myslis toto?

Prílohy:

DSC00576.JPG
DSC00576.JPG 269.83 KiB thumb_up0thumb_down

21.03.2007 - 09:51:03
00
Moze byt, ja som siel len okolo, nevidel som to z takehoto pohladu. :)
21.03.2007 - 19:25:15
00
keyboard_arrow_up