Ahojte, prosím o radu pri nastavení prehadzovačky LX na 9 kole XT:
Radenie smerom na najväčší pastorok je v poriadku, ale pri radení opačne - smerom na najmenší pastorok začne radiť až na druhé cvaknutie a medzi 4 a 5 pastorkom podradí o dva pastorky, prípadne medzi nimi reťaz preskakuje....

Bicykel je kúpený 04/2010, najazdené v roku 2010 900 km a v roku 2011 3500 km. Pôvodnú reťaz Shimano som menil tento rok v máji za Sram 971. Stará mala pri výmene 132,8 mm, čiže nebola (podľa mňa) extra natiahnutá. Kazeta je pôvodná, teda aj s tohtoročnými kilometrami má cca 4600 km + nejaké cesty do práce, ktoré nemeriam, ale odhadom to bude cca ďalších + 500 km.... Jazdím skôr ľahší terén + asfalt, kopce.

O bicykel sa starám, pravidelné mazanie a umývanie reťaze. Dnes som dokonca aj premazal bowdeny a zhodil kazetu z orecha, ale nepomohlo... Dorazy (H,L) sú nastavené dobre. Prehadzovačkou som nenarazil, čiže nemala by byť ohnutá pätka. Začalo to robiť už na starej reťazi koncom minulého roka, čiže nie po výmene reťaze Shimano za Sram (malo by to byť kompatibilné podľa všetkého...)

Ešte pridám, že nie som ľavý do techniky a postupy na nastavenie som preštudoval a prezrel snáď všetky čo sú na webe.

Nechcem riskovať kúpu novej kazety bez rady... Posledná štácia je bikeservis...

Vďaka za rady.
06.04.2012 - 22:15:26
00
nemáš niekde natrhnuté lanko ktoré sa zasekáva v bowdene?
06.04.2012 - 23:51:21
00
Kazeta má cca 4600 km ... to bude cca ďalších + 500 km....
Nechcem riskovať kúpu novej kazety bez rady...

Kúpiť kazetu budeš musieť tak či tak, takže to nie je žiaden risk, ale fakt. Je to spotrebný matroš. Ja som posledne menil kazetu po 5.000km (nová reťez si nechcela zaboha sadnúť, furt strieľala). Keď som kazetu zdemontoval a dobre očistil, videl som, ako sú opotrebované zuby na najviac používaných prevodoch.
Vyskúšaj chod prehadzovačky naprázdno, bez reťeze. Ak pochoduje bez problémov, chyba môže byť potom v reťazi, kazete, vodiacích kolieskach, ohnutej koncovke, ohnutom šaltri... alebo kombinácia týchto súčastí. Ak by nefungovala ani naprázdno, chyba môže byť v nastavení, drhnutí lanka, v ovládaní, unavenej pružine.
07.04.2012 - 07:30:48
00
Nie, všetko je skontrolované a neprušené, čisté jak "boží oko" a namazané...
07.04.2012 - 07:33:38
00
Tipoval som zanesené bowdeny alebo krivú pätku (šalter), ale keď si kontroloval... Aké pastorky najčastejšie používaš?
07.04.2012 - 07:37:54
00
Mas tam niekde odpory, ktore musis odstranit. Nove radiace lanka plus komplet bovdeny (neviem co mazes, kedze to je spotrebak cca 1xrocne a pri tvojich km ani neuvazuj).
Bovden moze byt niekde v obluku predrany, je to zbytocne riesit, je to par e.
Kontrola patky a prehadzovaca.
Vyskusat to mozes lahko tak, ak pomozes prstom prehadzovacu nadol, lahucko, a bude to radit, tak je to v lankach. Kazdy krok popustenia lanka na radeni musi byt rychly az na doraz, bez nejakeho dobehu.
A ohladne kazety a prevodnikov najlepsie hod sem makrofoto na kazetu aby sme videli profil zubov jednotlivych pastorkov, pripadne odfot aj prevodniky vpredu.
Tmax ma predbehol :D
07.04.2012 - 07:45:31
00
pri radení opačne - smerom na najmenší pastorok začne radiť až na druhé cvaknutie a medzi 4 a 5 pastorkom podradí o dva pastorky, prípadne medzi nimi reťaz preskakuje.....

Ak je problém smerom nadol (a všetko máš tip-top), tak to vidím na unavenú pružinu prehadzovačky. Skús tam nahodiť niejakú inú (prehadzovačku myslím, nie pružinu), na skúšku. Alebo ju dobre vyčisti a premaž čapy a všetko čo sa hýbe silikónovým sprejom.
07.04.2012 - 07:48:26
00
heca : kazetu som umyl a nezdá sa mi opotrebená, ale to môže byť moje zdanie... ;) Na cesťáku, čo som mal súčasným bicyklom som používal bez problémov kazetu bez problémov oveľa dlhšie, 5000 sa mi nezdá až tak veľa.

tmax : povedal by som, že sa snažím používať celý rozsah kazety podľa zaradeného (nekrížiť reťaz), ale je pravda, že asi najviac používam stredný prevodník a stred kazety.

Tiež som si myslel, že problém bude v suchých bowdenoch, na cesťíku som mal so silikónovou vložkou vnútri bowdenu. Ale namazanie nepomohlo. Chod bez reťaze odskúšam, vďaka za tip...
07.04.2012 - 07:51:24
00
Vyskusat to mozes lahko tak, ak pomozes prstom prehadzovacu nadol, lahucko, a bude to radit, tak je to v lankach. Kazdy krok popustenia lanka na radeni musi byt rychly az na doraz, bez nejakeho dobehu.


Jo, keď pomôžem prehadzovačke prstom, tak zaradí... Takže tiež podozrievam lanká alebo pružinu prehadzovačky (druhú iaľ na odskúšanie nemám, iba cestnú s krátkym ramienkom :( )
07.04.2012 - 07:57:47
00
Ludo ono sa to nezda, tie odpory sa narataju na tej dlzke. Co sa tyka prehadzovacky, pokial dlhodobo neparkujes v hornej polohe tak si nemyslim, zeby to mal byt problem. Takze sup do sopu po poriadne radiace lanka cca 2x2e a radiaci bovden. A daj vediet.
07.04.2012 - 08:15:37
00
Ad vymena laniek : Nemam klieste na bovdeny... Staci novy bovden skratit stipackami a potom napriklad zabrusit na kotucovej bruske? Predavaju k tomu aj nejake koncovky?

Problem so shopom je ten, ze tu v Prievidzi to na konci maja vzdal Čaprnka a zavrel shop, čo mal bicykle Cube... A ostatní majú väčšinou na dverách "Servisujeme len biky zakúpené u nás..." Ale ako som pisal, rad si veci poriesim aj vo vlastnej réžii (nejde o :cash: , ale som "kutil domácí")

Vďaka všetkým za príspevky. Dám vedieť v čom bol problém...
07.04.2012 - 08:25:18
00
Ludo, kup si RADIACE lanka a dost bovdenu. Nastrihaj alebo ho napil, stikacky na kabel elektrikarske to asi nezvladnu. Pekne konce zabrus do roviny, moc to nespal aby si neposkodil teflon vo vnutri, pripadne ak bude zatlaceny tak ho hrubsou ihlou otvor na oboch stranach aby ti lanko chodilo na koncoch bez odporu. Koncovky mozes dat nove plastove pripadne jagwire kovove. Zvladnes to aj sam.
Co sa tyka dlzok, (pekne radiusy bez zlomenych miest)
Inak v tej prievidzi podnikaju asi divny ludia s bicyklami ??? :tmi:
07.04.2012 - 08:42:23
00
To vies, vela bikeshopov ti zase neni a servisovat Tesco a Kaufland bicykle sa zase nikomu nechce, tak zrejme aj preto...
07.04.2012 - 09:09:19
00
Ludo, máš súkromnú správu. :-)
07.04.2012 - 13:44:55
00
Lord :))) to su najkrajsie spravy, ze mas novu spravu :)
07.04.2012 - 16:50:46
00
keyboard_arrow_up