Chcem sa opýtať,ako overujete správnosť dát? Zaujíma ma to preto,že sa mi nezdajú nastúpané metre, ktoré mi ukazuje Locus.Dnes na výjazde som mal spustený Locus,Endomondo a Sportstracker a všade iné hodnoty . Locus ukázal nastúpaných 1096m, Endomondo na ich
webe 850m a
Sportsracker 1182m. No a keď som si danú trasu vyklikal cez program Cyklotrasy,tak tam to ukázalo 709m. Ešte som skúšal zobraziť záznam na
tejto stránke, kde ukazuje dosť odlišné hodnoty,keď to ide podľa GoogleMaps a keď podľa GPX súboru
Tvoj súbor
GPS som overil v programe RouteConverter. Dalo to 1055 metrov.
Dal som tam priradiť nadmorskú výšku k jednotlivým bodom. Upravený súbor máš v prílohe. Reálne je to však iste menej. Odhadujem tak 800-900 metrov.
Meranie nastúpaných metrov podľa súradníc je veľmi nepresné z dôvodu odchýlky merania 5 - 10 metrov a niekedy aj 20. Keď pôjdem napríklad po úzkej hrádzi zdvihnutej nad terénom 10 metrov, moju trasu bude síce pozdĺžne merať ale jednotlivé body budú pri bežnej odchýlke niekedy vľavo potom vpravo od stredu hrádze. To znamená, že body budú merané aj v rôznej výške i keď vprakticky ideš po ideálnej rovine. Výškové odchýlky sú minimálne len pri jazde po širokej rovine. Nepresnoť merania býva spravidla kompenzovaná algoritmom. Každý program ho má spravidla vlastný a výsledky merania možno brať len orientačne. Keď porovnávam nastúpanú výšku meranú barometrom a GPS prístrojom zisťujem, hlavne v členitom teréne odchýlku až do 20%. Sportraker som v minulosti používal a ten mi robil odchýlku ešte väčšiu. Nepresnosť je ovplyvnená aj kvalitou príjmaného signálu. GPS v mobile je na takej úrovni ako fotoaparát. Poslúži ale kvalitou neoslní.