ja som pred nedavnom taktiez pri vyjazde, zacalo koleno pobolievat nikdy predtym ale potom som nemal cas na bike, brigada sem tam vikend, teraz choroba a tak som uzival Colafit necchel som brat sice nic ziadne ***** ale uz teraz mi ani nevrzgaju klby , uvidim ako to bude pri jazde samozrejme jemne zacnem a aj take natahovanie a precvicovanie pred jazdenim nie je podla mna zle ako hned sadnut a busit a ešte jedna vec určite mi dopomohlo k bolesti to ze sa mi podarilo 4x zmoknut do nitky a tak 20km k domu v zime fukanie takze chlad podla mna robi svoje na klby ( velke rozdiely)
17.09.2012 - 23:54:42
00
aj strecing som absolvovala pred jazdou... Colafit uzival znamy a jemu nepomohol vobec.. nasla som nejake pripravky od Jamiesonu, uzivam ich vitaminy, hlavne Cčko a su asi najlepsie na trhu, len to uzivanie je podla mna na dlho, skor som potrebovala nejaku rychlu a ucinnu radu, aby som pri chodzi nebola ako De Peyracova sesternica... dala som si bandaz, ale asi by to chcelo skor lad a chlad, ako pises Ty
18.09.2012 - 00:08:07
00
5ti kamarati maju tou technikou a dalsi 10+ co poznam este starou,kedze vtedy BTBcko neexistovalo,vsetci isli na druhy den na ohynanie kolena,vsetci to tak vraveli,asi nebudu trepat...rehabilitaciou som zacinal po 3-4 dnoch,aj ked to bolelo..
kedy si vlastne zacal s tou rehabkou,nikde to nepises a to ze si zisiel zo schodov,si asi superman..
bod 3. o tych aplikaciach som cital 5-6 rokov dozadu,a potom tusim s jokom som to preberal,proste som si to zistil od spominanych lekarov,co som o nich pisal,takisto mi to povedali,tak obrat sa potom na nich co je lepsie a co nie :D,oni to asi budu lepsie vediet ako my dvaja
nepisem,ze si nerehabkoval,svalstvo som stratil aj ja obycajnou operaciiou,ktoru si spominal...to je na tom to najhorsie,ze ja som si vsugeroval este aj pocit krivania :(
tak koleno si musel mat na totalku,ked si potreboval lcacko...

ja som nikde nepisal,ze sa neda robit oboje,samozrejme ze sa da,len to by musela trvat ta operacia sakra dlhsie.....kde som to napisal,ze sa to neda? :D
gratulujem potom k operacii,ze sa zdarila,ale to zistis az casom...
verim a dufam,ze si bol v celkovej anesteze,neverim ze tieto plastiky sa robia v lokalke do chrbtice...velmi by som to ani nechcel


Netusim aka technika sa pouzivala pred BTB technikou. Mne spominany doktor odporucil STGR techniku.
S rehabkou som zacal po siestich tyzdnoch od operacie. Dovtedy som mal ortezuhttp://www.zdravotnicke-potreby.net/detail.php?id=21199#, na ktorej som kazdy tyzden posuval moznost ohybu nohy v kolene o 10stupnov. V podstate cely plan rehabky + priblizne to co je napisane tam, som dostal na 2 A4 aj ja,: http://www.bolesti-kolena.eu/rehabilitacia-po-plastike-acl/.
Jedna aj druha technika ma vyhody a aj nevyhody, v predoslom pripevku su popisane (dva linky).
Koleno som mal dost znicene. No dali mi ho dokopy a mozem povedat, ze lepsie sa uz asi nedalo. Po operacii som nemal ziadne neznesitelne bolesti, ziadne tabletky a pod. Barle som prestal pouzivat asi po 4tyzdnoch, uz mi zavadzali :).
Nepisal si, ze sa to neda, ale naozaj, nie je mozne vykonat plastiku oboch vazov naraz. Bolo mi to vysvetlene este pred operaciou, pretoze mali podozrenie, ze aj zadny vaz budem mat roztrhnuty. Nastastie bol len natrhnuty. Samozrejme, anesteza bola celkova. Hlavne si treba koleno posilit aj pred operaciou, ale clovek neprisiel o velke mnozstvo svalovej hmoty.
18.09.2012 - 01:32:53
00
Neuveriteľné... Neviem síce, akým spôsobom mi robili plastiku, ale na druhý deň, po vybraní drénu, mi strčili nohu do mechanickej dlahy a cvičil som... Štvrtý deň som cvičil už 2 hodiny a ohýbal som nohu na 70 stupňov. Týždeň po operácii som začal chodiť na rehabilitáciu (ešte so stehmi)... 5 týždňov po operácii som si sadol na kolo a už týždeň predtým som to na rehabilitácii skúšal na ergometri.
A ja som si myslel, že medicína za tých 6 rokov urobila pokrok. Pritom sa vrátila o 30 rokov dozadu - to som po operácii menisku mal nohu v sadrovej dlahe 10 dní, maródoval 2 mesiace a rehabilitácia bola o hodne pomalšia.
18.09.2012 - 23:21:15
00
joko: a o tom pisem,ze po plastike sa ma rehabovat okamzite,mne meniskus iba vybral pocas operacie mi ho podal do ruky,aby som videl co som stratil :D
19.09.2012 - 08:59:21
00
Ja rozhodne mozem len odporucit plastiku ACL, podstupil som ju v novembri 2010 a zatial som lepsie peniaze neinvestoval :-). Mal som roztrhnuty krizny vaz, obidva menisky i chrupavku poskodenu. Jedine co som riesil, komu zverim moje koleno. Pobehal som toho kopec, ortoped v protetike, sportclinic, Martin, konzultacie s Presovom a Ruzomberkom. Problem bol v tom, ze ma chceli operovat na dva-tri razy, co sa mne velmi nepacilo. V prvej operacii vycistenie kolena, zreparovanie meniskov, chrupavka, druha operacia plastika, pripadne tretia vytahovanie srobov (napr. kozia v Bratislave). Nakoniec som sa dostal k doktorovi Kordosovi z nemocnice v Ruzinove, ktory robi aj na sukromnej Clinica orthopedica. Vsetko mi povysvetloval objasnil, najma aj zo svojich skusenosti, nakolko sam ma roztrhnuty vaz a nedal si ho spravit :-). Mal som moznost si vybrat, ci ma spravi v statnej, alebo sukromnej klinike. Vybral som si sukromnu z dovodu, ze biele plaste neoblubujem a v statnej by som musel zotrvat 5 dni kvoli preplacaniu poistovnou. V sukromnej som siel druhy den po operacii domov. Vsetko ma to stalo tusim 730€ aj s kontrolami aj s rehabilitaciami dva tyzdne bezprostredne po operacii. Pre porovnanie, sportclinic si pytal za kazdu navstevu ordinacie 20€, dve operacie po 600€, rehabilitacie denne po 15 alebo 20€. Teraz myslim, ze za operaciu uz beru viac. Ale inak nic zle na nich tiez nemozem napisat, len fakt som nechcel dve operacie a druhy problem bola presadzovana STGR technika. STGR je najmodernejsia technika, pouziva sa step z hamstringov, ktory sa spletie. Je to rozhodne menej bolestive, menej sa reze co su plusy, minus je mensia pevnost takehoto stepu i dlhsie hojenie. BTB technika pouziva step slachy od jablcka po pistalu, kde sa vyuzivaju aj kostne blocky. Tu sa viac reze, otvara sa koleno na odobratie stepu, rana 10-15cm + klasika jedna dve dierky na artroskop, je to viac bolestive aj koleno je urcity cas necitlive co su minusy, plusy su kratsie hojenie (kost o kost) a vacsia pevnost vazu. V uplnej vseobecnosti STGR je vhodne najma pre rekreacnych sportovcov a zeny (estetickost), BTB pre vykonovych sportovcov, co uz asi nemusi byt pravda, kedze vsetko ide dopredu :-)
Ja osobne mam robenu plastiku BTB technikou s titanovymi srobami (sicher ist sicher) + ostatne veci v jednej operacii, ktora sice trvala trochu dlhsie cca 4 hodiny, ale stalo to za to... momentalne ma uz koleno na 99,9% neobmedzuje... dokonca mozem napisat, ze je lepsie ako zdrave :-D, kedze mam hypermobilne kolenne klby a to operovane mam teraz zafixovane na nulu... v zime som uz lyzoval (robim "skialpinizmus"), turistika, lezenie po horach, basketbal, proste robim vsetko, kvoli comu som si ho dal robit...
mozem odporucit stranku http://www.acl-plastika.wbs.cz/, kde si dal chalan namahu a vsetko zbil dokopy...
a nakoniec ano ci nie plastiku, pokial clovek nezije aktivne, popripadne len bicykluje, rekreacne beha, da sa zit aj bez vazu, otazne je, v akom casovom horizonte sa dostavi artroza...
tak vsetkym, co sa chystaju na operaciu vela zdaru a odvahy, operovanym pevny vaz!
19.09.2012 - 09:22:25
00
dzuchi: skoda,ze budes musiet ist aj tak este raz na operaciu :D :D :D kedze titanky ti tam neostanu vecne... dost cudne a nechapem,preco ti nedal vstrebajuce sa skrutky,kedze tym medicina pokrocila,ako zase rezat, a to STGRko je o to hlupejsie ze kosti ti rozvrtaju,a pri BTBcku nie :P
a ta artroza je otazna,pytal som sa co nemaju plastiku a zatial nic,a to su ludia cez 50+ :(
19.09.2012 - 09:41:08
00
dzuchi: skoda,ze budes musiet ist aj tak este raz na operaciu :D :D :D kedze titanky ti tam neostanu vecne... dost cudne a nechapem,preco ti nedal vstrebajuce sa skrutky,kedze tym medicina pokrocila,ako zase rezat, a to STGRko je o to hlupejsie ze kosti ti rozvrtaju,a pri BTBcku nie :P
a ta artroza je otazna,pytal som sa co nemaju plastiku a zatial nic,a to su ludia cez 50+ :(

takto, titanove skrutky su na stalo, su upevnovane priamo na os kosti, ci uz stehennej, alebo tibie, sanca vybrat ich sa rovna nule, je to nemozne... samozrejme, ze som mal moznost pouzitia vstrebovacich srobov, ale po skusenostiach sme sa dohodli s doktorom na titanovych... dokonca mam pocit, ze pri pouziti vstrebovacich skrutiek sa pouziva ich kombinacia, jeden taky, jeden taky... tie skrutky si zrejme pleties, lebo sa pouzivaju aj klasicke, z neviem presne akeho materialu, ktore sa vrtaju kolmo na os kosti, to znamena z boku, vtedy sa asi tak po polroku vyberaju, co je zasa vyhoda v tom, ze pri ich vyberani ti skontroluju koleno aj zvnutra, ci je vsetko v poriadku... takze vlastne mas moznost fixacie stepu troma druhmi skrutiek...
k tomu rozvrtaniu kosti, rozvrtaju ti ich tak, ci tak, ci STGR alebo BTB, musia ten step do kolena nejak upevnit, rozdiel je jedine v tom stepe ako som pisal, STGR je step z hamstringov stehenneho svalu, ktory je spleteny na potrebnu dlzku a instalovany do vyvrtanych dier v kostiach a zasrobovany... a tu je ten problem dlhsieho hojenia, kedze sa hoji (vzrasta) tkanivo v kosti... pri BTB technike je step slachy od jablcka po tibiu, kde je vybrany, vysekany aj s kostnymi blockami a zavedeny do zas tych istych dier v stehennej kosti a tibii a upevneny srobami, len tu je to hojenie predsa len lepsie (kratsie), kedze sa hoji "kost v kosti"... takze pri BTB technike sa este viac vrka a seka v kostiach...
pre nazornost graficke video: http://www.youtube.com/watch?v=q96M0jRqn7k
pre zaujimavost video nazivo: czech.xf.cz/images/Plasitka Kolena.wmv (treba skopirovat odkaz aj s tou medzerou medzi Plastika a Kolena)
dufam, ze ti to bude jasnejsie a pomoze ti to... ak niecomu este nechapes, kludne sa pytaj, ak budem vediet, napisem...
19.09.2012 - 10:44:57
00
vzdy som si myslel,ze titany sa vyberaju,kamaratovi idu vybrat aj titany,tak potom neviem....
tych videi som videl dost,a stacilo mi :( :( uz teraz som z toho vysraty,mna lem mrzi to,ze pred 1ou operaciou som stratil riadny kus svalu,ktory som dohnal tak po roku,roku a pol,dlho som si odvykal od krivania.....a ta strata kondicie takisto ma mrzela,kedze vtedy som behaval
19.09.2012 - 10:59:29
00
vzdy som si myslel,ze titany sa vyberaju,kamaratovi idu vybrat aj titany,tak potom neviem....
tych videi som videl dost,a stacilo mi :( :( uz teraz som z toho vysraty,mna lem mrzi to,ze pred 1ou operaciou som stratil riadny kus svalu,ktory som dohnal tak po roku,roku a pol,dlho som si odvykal od krivania.....a ta strata kondicie takisto ma mrzela,kedze vtedy som behaval

tiez som bol vykakany, ale oplati sa to vydrzat... preto som to chcel vsetko naraz aby mi spravili a nekuskovali to... darmo, ze ti vycistia koleno, urobia menisky, do dalsej operacie si zas mozes vyhodit koleno a poskodit si nieco... a najlepsie je absolvovat plastiku co najskor po uraze, prave kvoli tomu svalstvu a pripadnemu psychickemu bloku pri dalsich vyhodeniach kolena...
k tym skrutkam, ked ti ich zasrobuju ako som pisal v osi kosti, tak oni tam zarastu kostou, takze sa nedaju vybrat, jedine, ze boli nedostatocne zaskrutkovane a robia problemy pri pohybe... nepredpokladam, ze by dostal titanove skutky len docasne, kedze su dost drahe...
19.09.2012 - 11:25:28
00
k teme vela nemam, ale jeden typek sa plastike predneho skrizeneho vazu venoval svojho casu pravidelne na svojom blogu, napriklad tu:
http://www.keder.sk/blog/?p=156
http://www.keder.sk/blog/?p=284
http://www.keder.sk/blog/?p=164
19.09.2012 - 11:29:44
00
nimm: stary znamy web:
dzuch: vsak nechapal som preco mi nespravili hned aj plastiku...tupci drbnuti,vtedy som o tom vedel tak makovy prd,mali to spravit a bol by pokoj,aj som niesol tu operaciu len na vycistenie,vybratie lcacka a menisku dost zle,kedze ta lokalka do chrbtice nie je bohvie co :(
19.09.2012 - 13:30:45
00
tu je k tomu clanok... snad niekomu pomoze

http://www.sportujeme.sk/fitness/rehabilitacia-kolena-po-plastike-predneho-skrizeneho-vazu-acl
19.09.2012 - 15:28:33
00
nimm: stary znamy web:
dzuch: vsak nechapal som preco mi nespravili hned aj plastiku...tupci drbnuti,vtedy som o tom vedel tak makovy prd,mali to spravit a bol by pokoj,aj som niesol tu operaciu len na vycistenie,vybratie lcacka a menisku dost zle,kedze ta lokalka do chrbtice nie je bohvie co :(

nechcu to robit naraz, jednym dovodom mozu byt aj financie,
druhym, ktorym argumentuju, ze podla MR sa to neda na 100% zistit, cize sa musia pozriet do kolena, co je sice pravda, ale ked je to uz viac menej zrejme z testov lachmana, resp. pivot-shiftu, tak ja neviem...
predpokladam, ze operaciu hocijaku mozu vykonavat iba ked je koleno po uraze bez opuchu a podliatin...
v sportclinic mi tiez hovorili, ze si to po prvej operacii mozem rozmysliet a na plastiku uz neist... s mojim doktorom sme sa pred operaciou dohodli na postupoch, napr. by zistil, ze vaz je len natrhnuty, tak by ho len spevnil za pomoci nejakeho zmrstovadla a pod...
a este jedna vec a to je dlzka operacie, moze byt zevraj maximalne nejakych 2,5 hod. a to moze byt limitne, u mna sa tato doba dost znacne predlzila...
povacsine, ked je clovek zdravy a mlady robia tieto operacie pri celkovej anesteze, cital som, ze niekto chcel epiduralku, ale aj tak ho pri tom uspia, ak ovsem nechce presne vidiet co robia a pocut ako mu sekaju a vrtaju do kosti :-D
19.09.2012 - 17:13:28
00
nechcu to robit naraz, jednym dovodom mozu byt aj financie
Nie jedným, ale jediným... Dochtor ťa potrebuje liečiť a nie vyliečiť. Lebo vyliečený pacient mu peniaze neprináša!
19.09.2012 - 22:34:01
00
keyboard_arrow_up