Pridávam ďalší z „košických“ cyklovrcholov, ktorý je zdanlivo neprístupnou skalou. Poteší srdce i oko každého horského cyklistu...

FOLKMARSKÁ SKALA 915 m, pohorie: Volovské vrchy – cyklovrchol 27

Folkmarská skala leží na severnej rázsoche hlavného hrebeňa Volovských vrchov v jeho najvýchodnejšej časti. Vzdušnou čiarou je vzdialená od Košíc len 18 km, takže patrí do skupiny „Košických cyklovrcholov“ (ktorých je spolu desať - dosiaľ boli opísané štyri: Holý vrch, Jelení vrch, Kojšovská hoľa, Veľký Milič). Západný svah Folkmarskej skaly je strmý a skalnatý. Východná strana je však mierna a vedie ňou turistický chodník, zjazdný aj bicyklom. Výhľad z vrcholu skaly patrí medzi najkrajšie na Slovensku, i keď nie je kruhový. Pohľady na Vysoké Tatry (vzdušne vzdialené 74 km) či Kráľovu hoľu (64 km) sú v prípade dobrého počasia dokonalou odmenou za námahu výstupu. Z Folkmarskej skaly je vidieť šesť cyklovrcholov: od východu sú to Holý vrch (Tisícka), Kojšovská hoľa, Kráľova hoľa, Bukovec, Sľubica a Čierna hora. Okolie je prírodnou rezerváciou a zároveň miesto európskeho významu (Natura 2000). Ide o lokalitu teplomilnej kveteny a živočíšstva a hniezdiskom dravého vtáctva.
Poznámka: Tento kopec je mojou srdcovou záležitosťou. Nielen preto, že som naň s radosťou vyšliapal už veľakrát - ale najmä preto, že sme tu nasávali podmanivú horskú atmosféru počas rodinných výletov s vytrvalým Blekym. Cyklotúra v júli 2011 bola na Blekyho počesť.

Na vrchol Folkmarskej skaly sa dá bicyklom vyjsť len z jednej strany, a to po značkovanom žltom turistickom chodníku (ceste) zo širokej trávnatej Priehyby pod Ostrým hŕbkom (745 m). kde je umiestnený smerovník, tabuľa náučného chodníka (uvádza názov Vrchy) aj pamätník SNP. Odtiaľto je na vrchol 1,3 km s prevýšením 170 metrov – celý úsek je vyšliapateľný v sedle bicykla (s jedným krátkym strmým výšvihom v dĺžke asi 100 metrov).
Na východiskovú Priehybu pod Ostrým hŕbkom (Vrchy) sa dá dostať z viacerých strán. Najrýchlejší prístup je z Folkmarského sedla (545 m) po dobrej lesnej ceste cez Rovienky - vzdialenosť 3 km (cez Folkmarské sedlo prechádza štátna cesta Košice - Jaklovce). Na Vrchy vedú aj viaceré lesné cesty z lokality Košické Hámre pri vodnej nádrži Ružín.
Veľmi zaujímavou možnosťou je trasa Sedlo pod Suchým vrchom 830m - sedlo Zemičky 710m - Priehyba pod Ostrým hŕbkom 745 m. Parametre tejto trasy: 7,7 km, +220 m.
Do sedla Zemičky je dobrý prístup aj dolinou potoka Zlatník (zelená TZ), v záverečnej časti je lepšie pokračovať vpravo po lesnej ceste. Od Kojšova vedie do sedla Zemičky strmý chodník (žltá TZ), ktorý je na výstup nevhodný, avšak dá sa použiť ako zostupová trasa. (lepšou výstupovou cestou z Kojšova je traverzová lesná cesta, ktorá sa napojí na hlavnú výstupovú trasu z Folkmarského sedla pod Predlipovým vrchom) – viď mapka.

Jednou vetou: Charakterom výstupu, výhľadmi a prostredím jeden z najvďačnejších cyklovrcholov na Slovensku.
Náročnosť výstupu (od 1 do 9): 6

Prílohy:

CV_folkskala_mapa2.JPG
CV_folkskala_mapa2.JPG 192.67 KiB thumb_up0thumb_down

CV_folkskala_pohlad-zo-sedla-zemicky-.jpg
CV_folkskala_pohlad-zo-sedla-zemicky-.jpg 212.47 KiB thumb_up0thumb_down

CV_folkskala_zo-sedla-strieborna645m-.jpg
CV_folkskala_zo-sedla-strieborna645m-.jpg 214.42 KiB thumb_up0thumb_down

CV_folkskala-z-hnileckych-vrchov-+.JPG
CV_folkskala-z-hnileckych-vrchov-+.JPG 81.71 KiB thumb_up0thumb_down

CV_folkskala-z-kojsovky-2012aug-+.JPG
CV_folkskala-z-kojsovky-2012aug-+.JPG 97.3 KiB thumb_up0thumb_down

CV_folkskala_SZ_vrchol-panorama+-.JPG
CV_folkskala_SZ_vrchol-panorama+-.JPG 75.04 KiB thumb_up0thumb_down

CV_folkskala_pohlad-na-tatry.jpg
CV_folkskala_pohlad-na-tatry.jpg 510.54 KiB thumb_up0thumb_down

CV_folkskala_vrcholova-panorama_JZ-.JPG
CV_folkskala_vrcholova-panorama_JZ-.JPG 84.29 KiB thumb_up0thumb_down

04.11.2012 - 20:09:54
00
waw, naozaj pekné... :) :y:
05.11.2012 - 19:37:58
00
KarolM, dakujem za vyhecovanie. Dnes sme boli - parada http://tinyurl.com/aoqofxa i ked to hodnotenie 6 v niektorych usekoch by som doplnil poznamkou - nevhodne pre utecencov z geriatrie :-)
11.11.2012 - 20:36:48
01
pista pekna lokalita aj fotky :y:
11.11.2012 - 20:56:38
00
KarolM, dakujem za vyhecovanie. Dnes sme boli - parada http://tinyurl.com/aoqofxa i ked to hodnotenie 6 v niektorych usekoch by som doplnil poznamkou - nevhodne pre utecencov z geriatrie :-)

Pišta som rád. Tá šestka platila pre výstup z Folkmarského sedla, dolinou Zlatník je to ozaj namáhavejšie :nod: Inak priznám sa, toho roku som na skale ešte nebol a podľa niektorých fotiek (najmä Borisových) sa mi zdá, že okolie sa za posledný rok dosť zdevastovalo (rozryté cesty, výrub stromov na úseku Priehyba//pamätník – Folkmarská skala...) Alebo sa mýlim?! Ešte šťastie, že skala je odolnejšia a pevne stojí v plnej kráse na svojom mieste..
P.S. Dúfam, že aj ďalší cyklovrchol (28.) bude podobnou inšpiráciou, pretože ozaj stojí za to!
12.11.2012 - 18:41:13
00
Problem s tazbou bol len v jednej zo zatacok serpentin pred sedlom Zemicky a na samotnom sedle Zemicky. Ktora bude ta 28?
12.11.2012 - 20:05:38
00
Ktora bude ta 28?

K2
12.11.2012 - 21:54:09
00
Teraz myslis skoro zabudnutu krcmu v Metropole alebo 乔戈里峰 (Chogori)?
12.11.2012 - 21:57:03
00
BTW Aspon raz tu mozem byt za mudreho. Nie Folkmarska skala ale Folkmarske skaly. :angel:

Prílohy:

FS.jpg
FS.jpg 47.41 KiB thumb_up0thumb_down

13.11.2012 - 13:15:35
00
A ja budem tiez za mudreho: :P
Nie Folkmarske skaly ale Folkmarska skala, nie Zemicky ale Zemicka...Ci Zemicky?
Zalezi od mapy. :rofl: (moje oba obrazky su ShoCart, jeden cykloatlas druhy http://mapy.hiking.sk/) A teraz babo rad, co je spravne?
Príloha:
Snímka.JPG
Snímka.JPG 147.37 KiB thumb_up0thumb_down


Príloha:
Snímka2.JPG
Snímka2.JPG 50.91 KiB thumb_up0thumb_down

13.11.2012 - 13:40:39
00
Mozno by sa nasla mapa kde by bola Folkmari szikla alebo v buducnosti 民謠搖滾鞍的馬斯克鏈接土地 ... :-)
13.11.2012 - 15:20:09
00
Je pravda, že kopec tvoria viaceré skaly, ale samotný vrchol je Skala, presnejšie Folkmarská skala.
Ako dôkaz pripájam výrez z mapy lesných ciest a informačnú vrcholovú tabuľu (toho času je už úplne biela – vyblednutá od slnka). Do našich máp sa občas dostávajú skomoleniny.
Ak budem mať čas a chuť, predložím ďalšie dôkazy, že je to Folkmarská skala :)
P.S.
Som rád Mišo, že obhajuješ správny názov. Nedávno si totiž na fóre použil názov Folkmarské skaly, čo ma dosť prekvapilo :o

Prílohy:

CV_folkskala_vrchol-tabula-2007sep.jpg
CV_folkskala_vrchol-tabula-2007sep.jpg 462.97 KiB thumb_up0thumb_down

CV_folkskala_map-les-cesty-.png
CV_folkskala_map-les-cesty-.png 938.17 KiB thumb_up0thumb_down

13.11.2012 - 15:37:13
00
Viem, že OT, ale keď sme pri názvoch: od malička som chodil na Lajošku cez Pišivenky a teraz cez Pišiverku. Ide o prostý preklep, alebo to má nejaký historický vývoj?
13.11.2012 - 16:57:18
00
Príloha:
P1080375.JPG
P1080375.JPG 520.65 KiB thumb_up0thumb_down

15.11.2012 - 19:50:39
00
Dnes je prvé výročie založenie témy CYKLOVRCHOLY. Doteraz som popísal 27 cyklovrcholov. Ďalšie boli popísané „fóristami“ v príspevkoch v tejto alebo iných témach či v článkoch. Námatkou uvediem kopce: Babia hora, Pilsko, Pravnáč, Chopok, Flochová, Tribeč, Vtáčnik...
Myslím, že ambícia vytvoriť širokú zbierku slovenských cyklovrcholov sa postupne vypĺňa. Bude fajn, keď pridáte popis či fotky „nového“ cyklovrcholu, na ktorý ste vyšliapli. Osobne ma o.i. lákajú menej známe kopce Čierna hora (najvyšší kopec Levočských vrchov), Busov (najvyšší kopec pohoria Busov), Slovinská skala, Karanč (najvyšší kopec Cerovej vrchoviny), Javorie (najvyšší kopec pohoria Javorie)...
Slovensko je krásna krajina plná kopcov (cyklovrcholov) – tak nech má správny (cyklistický) smer! :)

Prílohy:

CV_kojsovka_cyklovrcholy-S-panorama.JPG
CV_kojsovka_cyklovrcholy-S-panorama.JPG 72.18 KiB thumb_up0thumb_down

15.11.2012 - 22:09:52
00
keyboard_arrow_up