Po vymene retaze mam nasledovne problemy:
Na najvacsom prevodniku za normalnej jazdy OK. Jak do toho slapnem - retaz z neho padne, zistil som to tak, ze som sa skoro zje..l.
Na strednom tiez OK a ked idem zo sedla tak retaz sa namota na prevodnik
Na najmensom vsetko OK
Kde je chyba?
Kluky a prevodniky su DEORE, kazeta je tiez shimano, nova retaz je KMC.
Moze byt nekompatibilna retaz?
21.05.2013 - 18:57:51
00
dorazy
vyraz namotat sa na prevodnik pocujem 1x
21.05.2013 - 19:01:19
00
retaz sa namotava na prevodnik ak je znacne opotrebovany, ak z neho retaz pada - to bude skor zle nadstavenym presmykacom
je jedno akej znacky je retaz, ak si samozrejme dal retaz na tvoj pocet prevodov
21.05.2013 - 19:10:30
00
No jo, to som necakal lebo na tej retazi co som mal predtym to nerobilo (sram pc830)
Pri kazdej retazi to treba stelovat?
Nj tak pomenim prevodniky v dohladnej dobe - urcite aj ten najvacsi ma toho urcite dost - min 5tis km len ja mam na nom, byvaly majitel bohvie kolko...
21.05.2013 - 19:27:28
00
corsair, ak meníš reťaz, tak vymeň aj kazetu a prevodníky. Hlavne ak mali viac ako 5 tisíc km. Reťaz "je menšia" a prevodové kolesá (prevodníky a pastorky) sú opotrebované "väčšie". Reťaz nedosadá dobre a robí to hlúposti. Daj tam starú reťaz. A keď budeš mať nové prevodníky a kazetu, tak až potom daj aj novú reťaz a bude to fungovať ako nové. ;-)

canopus, občas sa stane, že sa reťaz neuvoľní z prevodníka a namotá sa. Mne to občas robilo po prejazde blatom na stretnom prevodníku XT. Na cesťáku nikdy. ;-) A teraz na dvojprevodníku na horskom tiež nie.
21.05.2013 - 22:29:59
00
No jo... Ta retaz mala za sebou len 2tis a tu sa pisalo ze staci len retaz menit. Ako ono to neseka ono to len robi to co som napisal
22.05.2013 - 06:45:19
00
hmmm ak su "zoslahane" prevodniky,tak vymenit vsetky 3 veci ako pise Lord...
lord: tak MTB nejazdim,takze tam sa moze stat asi fakt hocico
22.05.2013 - 07:15:47
00
Na mtb je aj opotrebenie prevodov na počet najazdených km aj 3-4x rýchlejšie. (ťažšie prevody, znečistenie...).

corsair na meranie reťazí sa vyprdni. Píšem to v podobných témach už X-tý krát. Kúp nové prevodníky, novú kazetu, 3-4 nové reťaze a ku nim rýchlospojky Sram (na 8kolo sú). Rýchlospojky preto, lebo keby si reťaz stále nitoval, tak by nit nedržal a pri zábere by sa mohol jednoducho vyvliecť "roztrhnutie reťaze". Všetko vymeň naraz. Reťaze si skráť na potrebnú dĺžku a každú si daj do nejakého sáčku a označ 1,2,3,4. Každú reťaz po 500 km vymeň za reťaz, ktorá je ďalšia v poradí (alebo si zvoľ interval 1000 km ak jazdíš hlavne cesty).

A jazdi na tom, "donekonečna", teda kým sa neobjavia nejaké problémy. Spoľahlivo by ti to malo vydržať 12-16 tisíc km. A ak jazdíš iba asfalt, tak podstatne viac. Intervaly medzi výmenami reťazí voľ radšej menšie (500 - 700 km) = bude sa to všetko rovnomernejšie drať. Keby si dal interval veľký, tak by si mal opäť problém ako teraz. ;)

S rýchlospojkou je výmena reťaze otázkou 5 minút. Samoizrejme jedna reťaz - jedna rýchlospojka. A do kapsičky si môžeš dať jednu ako rezervnú. Človek nikdy nevie...
22.05.2013 - 11:02:58
00
Lord Klaymen funguje tvoj popis aj na ultegra 10 kolo? s tou retazou a rychlospojkou?
22.05.2013 - 13:13:16
00
OK vdaka, no tak to tak urobim. Len neviem tu rychlospojku rozobrat :)
22.05.2013 - 13:44:13
00
canopus, neviem. 10 kolo nemám a zatiaľ sa nechystám naň prejsť (nemám dôvod, keď všetko funguje a problémové aretačné pružinky v radiacich pákach sa dajú objednať). Ak je to "normálna" rýchlospojka ako na 8 či 9 kole, tak v tom nevidím problém. Vyskúšaj, uvidíš.

Mimochodom na cesťáku mám Campu a reťaze C-9 mením až každých 5 tisíc km. Rýchlospojka Sram pasuje bez problémov. Používam to do 45 tisíc km s tromi reťazami.

Na horskom mám teraz obyčajné reťaze Shimano HG-53 a tie radšej točím 4 kusy po 500 km. Sú vyťahané, ale funguje to OK. Teraz to má niečo nad 13 tisíc km.

corsair, robíš si srandu? Vycvakneš napr. kombinačkami. Chytíš pozdĺžne zošikma rýchlospojku a jemne zatlačíš a je rozpojená. Niekedy ide aj prstami. Reťaz mám pri tom zachytenú pomocou drôtu, aby sa hneď nevyšmykla na zem. ;-)
22.05.2013 - 15:48:12
00
Niektore rychlospojky sa nedaju rozobrat rucne len kliestami! BBB 9 kolo spojku rucne nedas a SRAM 9-kolo bez problemov..ale su aj ine YABAN spojky (tiez len kliestami atd..)

Retaz by som meral a pri opotrebeni menil za novu s tym ze si staru zvyknem odlozit a pouzit ked uz nova retaz preskakuje /ale nie do nekonecna/.
Myslim si, ze slahat do nekonecna na starej retazi je nebezpecne..pretrhnuta retaz v zabere moze sposobit uraz...
Rozbity ksicht od riaditok by asi nechcel mat nik :)
23.05.2013 - 11:56:53
00
k tym spojkam. sram 9sp mi ide rozobrat lahko bez naradia a sram 8sp mam tiez problem aj s kliestami. myslel som si ze mam nejaky vadny kus ale ako citam na 8sp to je asi normalne.
23.05.2013 - 12:18:08
00
8sp neviem, ale 10sp SRAM som mal problem, musel som pouzit klieste-original na rozpojovanie rychlospojok. 9 ide lahko aj rucne
23.05.2013 - 12:47:42
00
a máš správnu dlžku retaze? a k deore použi retaz Shimano
29.05.2013 - 11:28:44
00
keyboard_arrow_up