Dobrý deň, mam taky problém že som menil zadný menič za Shimano Deore XT s krátkym ramienkom, a zdá sa mi že nie je dostatočne napnutý. Chcel by som skrátiť reťaz o nejaké 2,3članky. Lenže uvádza sa že reťaz ma byť dlha (vpredu na najväčšej píle a vzadu na najväčšom pastorku plus 2,3članky) podla toho návodu teraz mam plus 1članok, keby som reťaz skrátil o tie 2,3članky tak by som mal mínus 2,3članky a nie plus. Len sa chcem opýtať či to bude vadiť.
04.06.2013 - 22:03:26
00
Ja sa riadim podľa tohto návodu:
Řetěz nasadíme na velký převodník a nejmenší pastorek, ramínko přehazovačky musí při správné délce směřovat kolmo k zemi.
Tento návod ...
Lenže uvádza sa že reťaz ma byť dlha (vpredu na najväčšej píle a vzadu na najväčšom pastorku plus 2,3članky)
... som asi celkom nepochopil. Keď nasadíš reťaz na najväčšiu pílu a najväčší pastorok, tak ako má vyzerať ramienko prehadzovačky? Kolmo k zemi, či smeruje dopredu?
05.06.2013 - 06:31:03
00
heca- podľa arnyho návodu sa reťaz navlečie iba na spomínaný veľký pastorok a veľkú pílu, prehadzovač vynecháš; čisto na premeranie
i tak sú tieto návody iba orientačné- podľa tohto návodu si nastavíš reťaz tak, že sa s tým bude dať jazdiť
ak sa ti nepáči, že reťaz búcha o chainstay, dolaď si podľa gusta
uber jeden článok a uvidíš; ak nie, uber ďaľší, skúšaj
05.06.2013 - 06:40:51
00
ak pri radení rozmýšľaš, tak to vadiť nebude.
dlhé ramienko má schopnosť spracovať väčší rozdiel zubov, teda väčšiu dĺžku reťaze ktorú je treba na ten väčší rozdiel.......
Keď budeš radiť s veľkým prevodníkom len malé pastorky, bude Ti to v pohoďke stačiť.
05.06.2013 - 06:53:25
00
podľa jeho slov kúpil XT s krátkym ramienkom
ale ak nebude krížiť až bude reťaz šúchať prešmyk, neurve ani ten
05.06.2013 - 06:56:58
00
...i tak sú tieto návody iba orientačné...

Veru tak. Treba si doladiť podľa vlastného úsudku.
05.06.2013 - 07:25:17
00
Nemyslím si, že je to len orientačný návod (veľká, veľká + 2). Len on má pravdepodobne problém ten, že dal stredné ramienko na rozsah prevodov, ktoré poberie len dlhé. Potom ak chce voziť stredné (s obmedzením krajných prevodov), tak to musí už sám prispôsobiť ako píše heco s tou kolmicou. Keby mal papierovo správny rozsah prevodov pre stredné ramienko tak by pravidlo veľká, veľká + 2 podľa mňa tiež platilo.
05.06.2013 - 10:34:31
00
ak by mal najväčší pastorok o dva či štyri zuby menší, myslíš, že by mu to vyšlo krásne presne?
to by ten "vzorec" musel počítať aj s dĺžkou zadnej stavby, veľkosťami prevodníkov a pod.
05.06.2013 - 12:24:11
00
Tak ako hovori Zoidberg
i tak sú tieto návody iba orientačné- podľa tohto návodu si nastavíš reťaz tak, že sa s tým bude dať jazdiť
ak sa ti nepáči, že reťaz búcha o chainstay, dolaď si podľa gusta
uber jeden článok a uvidíš; ak nie, uber ďaľší, skúšaj


Vsetko zalezi od poctu zubov na prevodnikoch a kazete.
GS (kratke) ma rozsah do 35z
SGS (dlhe) do 45z

http://www.endurobike.sk/enbike/eshop/25-1-Prehadzovacky-a-kladky/0/5/77-Prehadzovacka-Shimano-XT-RD-M772-GS-9k-kratke-ramienko
http://www.onlinesport.sk/index.php?page=detaily&rc=383&section=3&category=13&subcategory=2&specify=0&subspecify=0
05.06.2013 - 14:32:26
00
ak by mal najväčší pastorok o dva či štyri zuby menší, myslíš, že by mu to vyšlo krásne presne?
to by ten "vzorec" musel počítať aj s dĺžkou zadnej stavby, veľkosťami prevodníkov a pod.

Však zo zadnou stavbou počíta tak, že jej dĺžka je nemenná, konštantná (preto sa ten vzorec na full nedá 100% použiť) a počíta aj s veľkosťami prevodníkov lebo rozsah prehadzovačky sa počíta ako rozdiel súčtu najväčších a najmenších ozubených kolies :)
05.06.2013 - 15:07:21
00
Tak som to nakoniec skrátil o tie 2članky. Teraz mám mínus 1članok ale všetko je v poriadku... Ďakujem za vaše odpovede.
06.06.2013 - 09:49:07
00
keyboard_arrow_up