zdravim,

vie mi niekto poradit, v com moze byt problem :?: mam tohtorocne XT radenie aj prehadzovacku. ked to bolo nove, tak stacilo tuknut do packy a radilo to hore aj dolu. Teraz mam pocit akoby to bolo "gumene", musim prehodit o dva, aby to slo o jeden hore (potom o jeden vratit spat). Bowdeny som premazal, tak neviem v com to este moze byt. dik za radu
11.06.2007 - 09:15:32
00
a mas to dobre nastavene?mohlo sa to len rozstelovat
11.06.2007 - 09:22:12
00
nie, to by nemalo byt. ak uz zaradim, tak to sedi. ale ten chod packy je tazsi, aj ked som premazal bowdeny :(
11.06.2007 - 09:31:53
00
No ono ak si jazdil po blate alebo umyval bajk striekajucou vodou, tak je mozne ze sa ti cosi dostalo do bowdenov. Treba pekne vytiahnut lanko, do injekcnej striekacky dat tech. benzin, prestrienut bowdeny a znova namazat. Takisto treba utriet lanko minimalne suchou handrou. Potom to cele znova namazat a zlozit. Ja som mal takyto problem v piatok po umyvani biku wapkou.
11.06.2007 - 09:39:57
00
Neviem konkrétne čo sa stalo u teba, ale skúsim otázku: na kiu *** mažete tie bowdeny? So všeliakými teflonovými úpravami a prachovkami je to podľa mňa bezúdržbová zálezitosť. Naopak keď tam vtrepete ihlou nejaké mazivo, jeho riedka zložka sa časom odparí a ostane len lepkavý maglajz, ktorý už neodstráni ani bohov ňanko.
Samotné mechanizmy prehadzovača a šmyku treba kedy-tedy prečistiť a rozumne premazať. Tam môže byť problém.

Teraz som zvedavý na reakcie notorických mazačov bowdenov.
11.06.2007 - 09:44:33
00
Marek ti to vysvetlil ... bordel v bowdenoch a ak máš reverznú prehadzovačku (asi aj hej) tak je to o to horšie. Kompletne vyčistiť a bude radiť dalej.
11.06.2007 - 09:46:11
00
prehadzovacka je klasicka, nie reverzna. problem mam len s radenim na vacsie pastorky. na mensie to ide uplne presne a v pohode. bowdeny som necistil tech. benzinom, az tak to neprehanam, no ak to ma pomoct, vyskusam. mazem to priamo na biku, teda bez toho aby som komplet rozoberal - nechce sa mi to potom nastavovat.
11.06.2007 - 09:55:18
00
a skus aj lanko vymenit.. ono nechapem ako mozte to pouzite lanko napchat spat.. ja ho preventivne menim 2x do roka aj ked sa nic nedeje..
11.06.2007 - 09:57:07
00
on ho nedáva späť, on len natiahne prehadzovačku, vycvakne bowden a takto to namaže. :shock:
to dury: tak sa potom nečuduj že to takto funguje. Na toto treba poriadne čistenie a mazanie. Čo sa týka nastavenia ved je to otázka pár minút a potom už jemné doladenie počas jazdy.
11.06.2007 - 10:01:58
00
ten bowden sa cisti tym ze sa don nastrieka tech. benzin ? ma to nejaky efekt, alebo radsej rovno vymenit za novy bowden aj lanko?
inak, ma vyznam ta kladka na zadnom prehadzovaci, co sa da kupit, rozmyslal som o tom. sram to ma standardne, shimano nie :(
11.06.2007 - 10:21:28
00
ten bowden sa cisti tym ze sa don nastrieka tech. benzin ? ma to nejaky efekt, alebo radsej rovno vymenit za novy bowden aj lanko?
inak, ma vyznam ta kladka na zadnom prehadzovaci, co sa da kupit, rozmyslal som o tom. sram to ma standardne, shimano nie :(


Môžeš ho skúsiť vyčistiť, prípadne ak už má niečo pojazdené tak vymeniť. To si už musíš rozhodnúť sám.
Čo sa týka kladky, tak ju vozím k plnej spokojnosti. Kým som ju nemal tak som mal každú chvílu problém a nebavilo ma to riešiť. (reverzná LX)
Okrem toho som upravil lanká tak aby boli uzavreté a zatial mám na tom najazdené cca 600km (vrátane Sv.Jura) umývania ..... bez údržby.
V podstate ide lanko (jagwire), AL koncovka s prachovkou (gumičku treba zahodiť) Na sosáčiku je natiahnutá zmršťovacia bužirka. pokračovaním sosáčika je (neviem ako sa to volá, ale používa to nokon do svojich skladačiek len v lacnejšom prevedení) cca 20,-/m. Opačná strana je detto. Zmršťovacia bužirka slúži na utesnenie spoja.
Samostatná gumová prachovka má krátku životnosť, nakolko sa k do nej dostane prach, blato ... a to je zatláčané pri pohybe lanka do bowdenu až znemožní radenie.
To že je problém v chode bowdenu zistíš tak, že zatlačíš jemne na páčku a povolíš (prepruženie) to isté ti musí urobiť prehadzovačka. Ak sa volne nevráti, alebo pri jemnom pohybe sa ani nepohne, je problém ...
11.06.2007 - 10:41:10
00
neviem ake prachovky mas na mysli, alebo ako to vyzera. mohol by si to odfotit a poslat? da sa to bezne kupit ?
cez tu kladku sa nedostava blato do bowdenu?
11.06.2007 - 11:31:20
00
neviem ake prachovky mas na mysli, alebo ako to vyzera. mohol by si to odfotit a poslat? da sa to bezne kupit ?
cez tu kladku sa nedostava blato do bowdenu?

jediné čo som objavil je toto. ked budem mať čas pofotím. Používa to Merida, Kellys ... normálne si vypýtaš utesnené Al koncovky bowdenu jagwire a ak ma pamäť neklame tak cena je okolo 30-35,-/ks.

poslednú časť bowdenu mám uplne otvorenú a je tam obyčajný bowden s teflonovou vložkou, ale nakolko sa tam lanko neláme, tak má dosť velku výdrž. Skúšal som aj s utesnením, ale žiadne nevydržalo nápor blata (ja viem, na ceste blato nieje)
Pri brzdách (V-čka) je to uplne utesnené, takže tam to vydrží dlho.

Prílohy:

koncovka.jpg
koncovka.jpg 4 KiB thumb_up0thumb_down

11.06.2007 - 12:57:41
00
Ja som mal problem s radenim asi po každej jazde vo vode, blate... Čistenie bowdenu mi nikdy nepomohlo :( vždy som kúpil nový, všetko išlo ako švajčiarske hodinky až kým som nejazdil v blate... A tak som kúpil nové teflónove lanko jagwire, koncovy s prachovkami jagwire, mám to už asi 1rok a bike bol "výkúpaný" v blate niekoľkokrát a prehazovanie je stále bezchybné, vymeň lanko a kúp aj tie koncovky s prachovkou 8)
11.06.2007 - 17:45:47
00
dury ak ti nie je luto penazí odporúčam ti powercordz + ich liner
11.06.2007 - 20:03:01
00
keyboard_arrow_up