Ahojte, jazdím na cestnom bicykly Specialized Allez a sú tam klasické pedáde s prichytením obuvy. Jeden príchyt sa odlomil, teda rozmýšlam, či nekúpiť ratšej pedále na tretry. Ročne najazdím do 2000km.

Čo je podla vás lepšie? Čo používate a čo vám na tom vyhovuje? Má jedno alebo druhé vplyv šlapanie, prenos sily na pedál a tým pádom na výkon alebo je to jedno?

Ďakujem :)
22.06.2013 - 15:49:31
00
Prichytenie obuvi - máš na mysli košíky s remienkami?

Cestný bicykel, cestné tretry a cestné nášľapné pedále. ;-) Je rozdiel či šliapeš v mäkkých teniskách alebo v tuhých tretrách (v ktorých sa ale veľmi zle chodí - veď na chôdzu nie sú určené). Istota šliapania, pevný spoj s bicyklom (nezošmykne sa ti noha a cez výtlk v pohode preskočíš). Ak si mal remienky, tak s prvým vycvakávaním tretier nebudeš mať problém. Ak nie si mantavý :-)
23.06.2013 - 20:32:19
00
Áno myslím košíky. Tie mám teraz a na iných cyklistoch výdam, že hadám všetci majú tretry :D tak ma zaujma či je to len módy hit, alebo to má aj opodstatnenie.

Nešlape sa mi teraz vôbec zle a tenisky s remienkami mi nejak neprekážajú.

Ak je tu niekto , kto jazdil s košíkmi a prešiel na tretry tak napíšte svoje postrehy. Dikes :)
23.06.2013 - 20:54:35
00
Pred 45 rokmi som jazdil klipsne, ale s tretrami... Keď som sa vrátil k bicyklu, cca pred 15 rokmi, opäť som mal klipsne (košíky) a opäť som mal tretry.

Rozdiel je v bezpečnosti. Ak chceš mať pevné spojenie nohy s pedálom, musíš remienky pritiahnuť. Keď chceš zastaviť, tak musíš najprv remienky povoliť... Pri nášľapoch trochu mykneš pätou a noha je voľná. A pokiaľ remienky nezatiahneš, tak nie je efekt pevného spojenia pedál-noha.
23.06.2013 - 21:09:48
00
Zlatohlavok, kedysi, keď som používal len košíky s remienkami, považoval som tretry za zbytočnosť. Kým som ich nevyskúšal!!! :-)
24.06.2013 - 16:32:47
00
určite tretry košíky sú podla mna len také núdzové riešenie
+tretier
lepší prenos sily cez pevnú podrážku
jednoduchšie,pohodlnejšie a bezpečnejšie vypínanie(pri páde sa samé vypnú)
možnosť "ťahať" pedál hore

-tretier
cena

+košíkov
cena
v teniskách sa dá bezproblémov chodiť aj keď v MTB tretrách s chôdzou a behom tiež nieje problém, sú na to prispôsobené
-košíkov
zlý prenos sily
obmedzené ťahanie pedálu
zlé zapínanie a vypínanie

Takže určite by som doporučil tretry, ja som začínal na košíkoch ale to sa s tretrami ani nedá porovnať osobne vlastním shimano spd tretry na horak a jazdim s tim aj na ceste s chôdzou nieje problem
24.06.2013 - 22:32:01
00
V Lidli sú teraz tretry, co na ne poviete? , sú kompatibilné so SPD systémom.
11.07.2013 - 17:48:41
00
Aj ja som teraz presiel na spd, ale este som nemal moznost ich vyskusat, pretoz ani v servise sa nepodarilo povolit stare pedale. Teraz som to tam nechal ze daju kluky do zveraku a daju tam nejaku chemiu napovolenie, wd nepomahalo. Takze ani vymennu pedalov nepodcenovat.
A mam este otazku- ake opodsatnenie ma na tretre pevna podrazka ze sa v nej neda chodit- casto plastova? ved klenba nohy je predsa pevna,neohybna, aj v makkej topanke :D
12.07.2013 - 21:42:44
00
Zlatohlavok
Ja som na nich pozeral, na tú cenu cca 25 Eur ma dosť prekvapila kvalita spracovania, šitia a pod. Žiadne odstávajúce nitky, zle zastrihnuté diely a pod. Myslím, že ako prvé SPD tretry sú veľmi vhodné. Povrch majú pekne lesklý, bude sa dobre čistiť, ale o jeho výdrži proti ošúchaniu môžem len polemizovať, to zistí jedine ten čo ich bude jazdiť ;)
19.07.2013 - 18:30:50
00
Ked to len trocha myslis s cyklistikou vazne, tak jednoznacne tretry a naslapy. Len tak sa poriadne naucis tocit do kruhu, tzv.cyklisticky krok. Ja ked som pred rokmi presiel na naslapy, tak som mal pocit ako ked presadnes do silnejsieho auta :)
26.07.2013 - 21:05:25
00
Nášlapy sú pedále pre tretry? :D
Nechcem zakladať novú tému, pedále a upevnenie na tretry je univerzálne a navzkompatibilné? Či treba dávať na niečo bacha?
26.07.2013 - 22:04:47
00
Zakladny rozdiel je MTB a cestny pedal. K jednemu aj druhemu patria kufre, ktore sa pripevnuju k tretre a musia byt vzdy spravne nastavene, aby si si neposkodil svaly nohy. S pedalmi su vzdy kompatibilne kufre totozneho vyrobcu. Teda ked si kupis pedale Look, dostanes k nim kufre look. K MTB pedalom dostanes MTB kufre - zarazky. A samozrejme cestne kufre namontujes len na cestne tretry, nie na MTB a naopak. Snad som sa dobre vyjadril :)
27.07.2013 - 13:19:28
00
Ked to len trocha myslis s cyklistikou vazne, tak jednoznacne tretry a naslapy.


Pred pár rokmi som najazdil na biku do roka 13 000km, myslel som to s cyklistikou vážne a tretry som nemal, ani košíky.
27.07.2013 - 14:41:42
01
Ked Ti to vyhovovalo tak je to v pohode, ja som chcel len poukazat na to, ze bez v tretrach a naslapoch sa naucis slapat do kruhu a efektivnejsie prenasat silu.
27.07.2013 - 14:46:06
00
Táto kombinácia je vpohde? :) Alebo sa oplatí ísť do niečoho drahšieho? To by som moc nechcel :D Najazdím do 2000 km ročne.
Ďakujem

http://www.axit.cz/D113452-xlc_tretry_comp_road_tour_cb-r03-.html
http://www.axit.cz/D107556-acor_pedaly_silnicni_apd-21005_look_keo_kompatibilni-.html

Respektíve tieto asi viac sa mi pozdávajú:
http://www.suncycle.sk/sk/produkt/tretry-shimano-sh-r078-cierne/5101
http://www.suncycle.sk/sk/produkt/pedale-shimano-105-pd-5700/2734
27.07.2013 - 15:32:52
00
keyboard_arrow_up