Keďže v okolí BB je nezpočetné množstvo trás nedá mi spomenúť jednu chuťovku.Takže začína sa V BB,dalej hlavná cesta smer Ružomberok cez Kostiviarsku,Jakub do Uľanky-10km.V Uľanke asi v polovici sa odbočí doprava medzi rod.domy a prudko sa nastúpava nad tunel železničnej trate.Je to prvá odbočka za odbočkou ku obchodu.PO nastúpaní asi 1km sa cez malú lúčku dostaneme na lesnú zvážnicu ktorá mierne nastúpava cca10km cez les,super zvážnica bez skál,rôzne zákruty,nikde sa neodbočuje!Prídeme na rozbočku nad Starými horami zvanú Piesky( taký lom).Tu prudko odbočíme do prava do kopca( husté stúpanie cca5km).Ideme smerom na Šachtičky.Prídeme ku starej horárni za ktorou odbočíme do ľava.(doprava sa dostaneme na Španiu dolinu).Od horárne asi 4km mierne stúpanie na Šachtičku( super výhľady,Krížna.Majerova skala.Skalka vysielač).Dostaneme sa na uzku asfaltku krorá vedie zo Šachtičiek.Tu je aj turistický smerovník.Takže odbočíme doľava a ideme asi 3km po asfaltke ktorá sa bez odbočovania napája na lesnú cestu okolo Jelanskej skaly cca.5km.Prejdeme okolo Jelenskej skaly a začne sa klesať,treba dať pozor lebo asi300m od začiadku klesania je prudko odbočka do prava do kopca,tlačí sa,50m(zavažnicou dole by sme sa vrátili na Staré hory) sa dostaneme na zelenú turistickú značku smerujúcu na Donovali.Takže ideme smerom na DOnovali mierne zvlnenou zvážnicov cca 3km( super rýchle,bez skál,úsek na ktorom sa aj odbavíš).Prídeš na turistický smerovník.Do prava sa po žltej dá zbehnúť na Baláže,mi však pokračujeme po zelenej smerom na Donovali.Ide sa po lúkach cca 6km.Dostaneme sa na další rozdelovník na ktorom odbočíme smerom do prava na Kališťe 5km.Prídeme cez les na Kalište,kde sa dostaneme na úzku asfaltku,po 500m smerom dole je odbočka na modrú cyklictickú cestu po ktorej sa dostanene na Baláže (štrk).Z Balážov cez Priechod a SElce sa po hlavnej ceste dostaneme do BB.Z Priechoda do Seliec je asi 2km super padák 12%,ja osobne som tam dal 83km/h na biku.Celá trasa cca 50km.
27.09.2005 - 13:16:59
00
:-)) dostat sa na sachtu ,to je jedno z kade,je riadna drina.kedze byvam v selciach,na sachtu chodim cez selciansku dolinu,alebo od nemiec po asfalte.mimochodom ,kto nesiel sachticky malo vie o com su kopce.mimo bystricki bikeri si tuto poznamku nebudu vsimat.:-))skus niekedy ,ked uz pojdes dole z balazou odbocit na priechodsku kejdu.je to taka nenapadna odbocka v pravo,este pred priechodom a ak si si vsimol este pred horarnou,vola sa to tam PILA.takze takou uzkou asfaltkou sa dostanes na kejdu,nie velke stupanie.ked tam uz budes budes pred sebou vidiet kopec,asi tak 200m.vystveras sa nan a preklopis sa do seliec.vola sa to tam ZAHRADNE.z tade pojdes stale dole az prides do selcianskej doliny.ak by ti bolo malo kopcov,mozes sa vydat naspat cez S. dolinu na sachtu a potom tou asfaltkou zletiet do nemiec.pocul som, ze chalani tade chodivaju hodne cez 90.
z balazov je este jeden sposob ako sa dostat do seliec a to cez jaramušovo,len tam by som sam nesiel-MEDVEDE.inak tiez velmi prijemna cesta.ide sa ta od krizovatky na zaciatku balazov,.po lavej strane popri potoku,nad dedinu odbocka je po lavej ruke.potom treba ist stale po vyjazdenej lesnej ceste,tazko sa mi to takto opisuje,nie su tam ziadne turisticke znacky,ale nemal by si pobludit.tou cestou prides do selcianskej doliny nad kociaern,nad taku horaren.potom uz len zbehnes dole a si v selciach.
27.09.2005 - 14:23:40
00
to:romis.Tie trasy nad Selcami ako tak poznám.Ja som trasu chcel priblížiť aj mimo Bystrickým bikerom.Trasu na Kopu ti presne nepoviem,lebo viacej ludí sa dohaduje ktorý kopec je vlastne Kopa.Cesta od Hotela pod Šturcom je ok,štrkačka.Kilometre ti nepoviem lebo som to šiel na starom favorite z galuskami bez computra.V doline smerom do Lipt.Revúc je asfaltka.Pekná dolina,taká pohodovka až do Lipt.Osady.
Skôr na Bike je odbočiť nad Jelencom do lava smerom na dedinu Rybô.S tade rybovskov dolinou hore na Krížnu a Královu Studňu.
27.09.2005 - 15:55:23
00
juuuuuuuuuj reku ale mi robite chutky uz rozoberam velku noc a bajky bajky niekde u nas. som nevidel nic rovnejsie ako anglicko boze moj sa postavis na jeden breh ostrova a vidis vlny na druhej strane jedine co tu ma nieco spolocne s bajkovanim je tricko mtbiker.. :-)
27.09.2005 - 16:03:47
00
to.hacik
oki,diky za tu inspiraciu s rybô.tade som este na kralovu studnu nesiel.neviem ci to tohto roku stihnem,lebo vikendy mam uz dost obsadene,ale na buducu sezonu to urcite zaradim do naseho kalendara.
kopa je ten kopec,z ktoreho sa pustaju rogalisti, 100% na beton:-))

to:quido
ty v tom englande zacni trenovat ,lebo ked ...sak vies co ta tu caka:-))
28.09.2005 - 08:09:01
00
kedze vcera bolo fantasticke pocasie a my sme si uz dlhsie planovali prechod cez velky sturec,tak sme sa stretli desiati kusi a vyrazili sme.
cestu zacnem opisovat od starych hor/smer ban.bystrica- donovaly-ruzomberok/ide sa teda smerom na donovaly a pri vodnej nadrzi motycky a este kusok vyssie sa nachadza hotel pod sturcom.tam je zaciatok lesnej cesty ,veducej na velky sturec 1004 m n.m..je znacena zelenou cykloturistickou znackou.cesta je spociatku asi tak 2km dost strma a navyse aj dost kamenista,takze sa clovek dost naspekuluje aku stopu si ma vybrat.potom ale aj ked do sedla este stupa ,dalsie 2-2,5km je uz mierna a aj podklad je pevny a dobre upraveny.na vrchole ,teda v sedle velkeho sturca,je smerovnik,ktory ukazuje turisticku magistralu,cestu hrdinov snp,po kratkej prestavke a po nabazeni sa prekrasnej panoramy velkej fatry sme sa dali na zjazd dole .musim podotknut,ze aj pri tom zjazdovani bolo co obzerat a cesta bola dost maka nanosmi strku ,takze aj sa kochat aj davat pozor na to co mam pod sebou ,dalo dost zabrat.naozaj je to prekrasna dolina.
cesta nas doviedla az do liptovskych revuc.my sme sa potom vybrali do liptovskej osady,na donovaly a po zelenej znacke na sachticky,popod jelensku skalu az na nasu rodnu hrudu do seliec.
trasa celkove merala od nas cosi cez 80km.povrch kamene ,strk ,asfalt...,narocna na stupania co sa tyka znacenia ,hodnotim pozitivne.
jazde zdarť R.
10.10.2005 - 13:08:40
00
cawes ROMIS1.pocuj mohol bz si mi dat vediet,bo mam zo seliec spoluziacku a rad by som si siel niekde zajazdit,po BB a okoli ak by sa ti xcelo.ja som zo zv.daj vediet na moj wasques@orangemail.sk dik.
15.12.2005 - 08:21:57
00
to: wasques
ok ,preco nie .mozeme sa niekedy spojit a dat nejaku jazdu.ako sa vola ta tvoja spoluziacka?jazdi aj ona?zoberieme aj ju.asi nas bude poznat. v selciach sme iba jedna partia bikerov.
s pozdravom r.
10.01.2006 - 16:09:28
00
keyboard_arrow_up