potrebujes stahovak na kazetu.
08.03.2014 - 12:13:16
00
Uvažujem s výmenou V bŕzd za kotúčové na tomto bicykli: http://yubabikes.com/cargo-bikes/mundo/

Primárnym dôvodom nie je ani tak zlepšenie brzdného účinku, s tým som viacmenej spokojný aj teraz. Skôr beriem ako výhodu brzdový mechanizmus ďalej od ráfu, čo je dobré v jazde po horšom teréne, keď sa menej zanáša všelijakým bordelom, ďalej snáď o niečo jednuduchšia údržba a nastavovanie, s čím trochu súvisí aj to, že trochu chytené koleso (napr. prejdem cez jamu) nemá vplyv na brzdenie. Súčasné gumičky sa mi dosť derú a žiadajú častú výmenu, kotúčové brzdy by v tomto mohli byť odolnejšie. A najmä jednoduchosť nastavovania a čo najmenšia potreba údržby.

Aké brzdy by mi odporučíte? Uvažoval som skôr nad mechanickými, keďže tam si viem predstaviť, že si ich budem vedieť nastaviť/opraviť aj sám a v prípade potreby ich dať dohromady aj v teréne, ďaleko od servisu - napr. pri viacdennej cykloturistike. Hydraulické brzdy som zatiaľ nepoužíval, takže neviem posúdiť, ako často vyžadujú servis, nastavovanie a aká je možnosť odstrániť prípadné problémy svojpomocne.

Ako píšem vyššie, nejde mi až tak o max. brzdový účinok. Toho by som sa možno až bál, keďže pri veľkom brzdení a plne naloženom bicykli by to mohlo mať negatívny vpyv najmä na prednú vidlicu. Samotný bike váží okolo 25 kg, so mnou niečo do 100 kg. Nosnosť rámu je uvádzaná 200 kg nákladu (bez jazdca), ale viac ako 100 kg som zatiaľ viezol výnimočne.

Čiže na takéto parametre by som potreboval vhodné brzdy. Samozrejme, dimenzované to nemá byť na zjazd dole kopcom s 200-300 kg tažkým bicyklom :) Ale aby som dokázal pri rozumnom štýle jazdy s nákladom zabrzdiť a samozrejme aj s odstrojeným bicyklom bez nákladu dokázal ísť bezpečne dole kopcom v lese.
19.03.2014 - 12:15:20
00
pri tej celkovej hmotnosti pozeraj po brzdách s vyšším učinkom napr Sh deore a kotúčmi 180mm... k tomu adekvátne adaptéry na rám a vidlicu, nebolo by zle sem dať foto danej stavby a vidlice , miesto uchtenia, taktiež foto nábojov. aby sa dalo špecifikovať uchtenie kotúča..a cenový strop celej prestavby.
19.03.2014 - 13:32:02
00
Na hydraulikach v terene daleko od servisu neopravis nic. Takze urcite radsej mechaniky. Ak som spravne cital tak vzadu ti do ramu pasuje iba 180mm kotuc so 140mm IS adapterom. Dopredu by som dal kludne aj 200mm ak to ma brzdit dlhe zjazdy s vahou 200kg.
Ak ti ide o spolahlivost, servisovatelnost aj na konci sveta a co najmenej nahradnych dielov v batohu, nechal by som tam tie rafikove.
19.03.2014 - 14:26:08
00
zihadlo 5: Večer skúsim pofotiť a dať sem foto. Nehrozí pri účinnej prednej brzde a vysokej hmotnosti bicykla poškodenie vidlice? Teda ohnutie - koleso zastane a bicykel bude pokračovať ďalej :) Alebo pri plnom zabrzení pôjde bicykel do šmyku?

brudy: Aj ponechanie ráfikových bŕzd je možnosť, ak zistím, že mi kotúčové nič neprinesú, resp. nevýhody prevážia nad výhodami.
19.03.2014 - 14:34:13
00
Ohnutie, tak ako ho popisujes nehrozi uz kvoli fyzikalnym zakonom ;) Co sa tyka smyku, ten hrozi rovnako, ak nie viac, pri rafikovych brzdach. Jedna z hlavnych vyhod kotucovych (oproti rafikovym) brzd je ovela lepsia "davkovatelnost" brzdnej sily, takze smyku kvoli silno stlacenej packe sa nemusis bat (teda pokial to neurobis naschval).
19.03.2014 - 15:00:08
00
Tak som nakoniec vybral mechanické Avid BB7 180/180:
fcdn.mtbr.com
fcdn.mtbr.com
Z brzdením z kopca spokojnosť, je to rozdiel. Len predná brzda občas po brzdení trochu šúcha alebo čo, musím pribrzdiť ešte raz a je to ok. Zatiaľ sa mi to nechcelo nejako štelovať, nech to nepokazím ešte viac :P
09.04.2014 - 09:59:49
00
Avid BB7, dobrá voľba. Tie sú zrejme najlepšie mechanické kotúčové brzdy. Ja som dávnejšie mal Avid BB5, tie boli dosť zlé, zvažoval som vtedy vymeniť ich za BB7.
10.04.2014 - 09:59:35
00
Ahojte, zvažujem kúpu bŕzd Avid Elixir 9 trail....chcem sa spýtať či má niekto s nimi skúsenosti, prípane s Avid X0 trail? hlavne ma zaujíma spolahlivosť
10.04.2014 - 13:31:18
00
Čaute,
chcem sa s vami poradiť aké brzdy by ste mi odporučili. Mám 100kg a aktuálne Kellys Helix3. Jazdím rekreačne cca. 2000km/sezóna. Pri zjazdoch mi tieto brzdy nestačia a chcem mať väčšiu istotu a brzdnú silu. Kotúče sú Avid HS1 180/180. Hľadám jazdené brzdy do 150€. Čo som sa tak dočítal a je to v rámci fin. možností vytipoval som si nasledovné:
1. shimano Saint m810
2. avid code
3. shimano xt m785

tak som zvedavý na vaše názory
13.04.2014 - 14:01:56
00
Ahoj, ja by som XT do výberu nedával, skôr SLX a spárovať ich možno aj s nejakými tými lepšími kotúčmi od Shimana.
13.04.2014 - 14:11:48
00
tak ako píše patrik skôr SLX a icetech kotuče 180mm.. to už bude určite stačiť
13.04.2014 - 14:29:28
00
Dakujem, kotúče by som teraz nerád menil. Prečo neodporucate xt? Je to predsa vyšší model či? Keby sme zuzili výber na slx vs saint 810 máte niekto reálne skúsenosti s oboma? 810 je 4piest čiže mal by brzdiť lepšie alebo?
13.04.2014 - 14:45:25
00
Xt ma rovnakú učinnosť ako SLX.. kotúče hraju velkú rolu vo výkone.. viac materialu, zloženie, odvetranie....Saint ti je na rekreačne jazdenie zbytočne drahe...aj keď najvýkonnejšie...
ked tam necháš tie avid kotuče, bude ti ich ta brzda len zapekať...a učinnosť brzdy sa ti zníži.
13.04.2014 - 14:49:44
00
SLX, XT, XTR a viac menej aj Deore sa v ucinnosti lisia len minimalne. Tam je rozdiel hlavne v hmotnosti.
13.04.2014 - 15:18:19
00
keyboard_arrow_up