Tak som rozmýšľal... Mám doma starú XCT. A v Epicone pružiny ževraj sú na 60-70kg. Tak ma napadlo, čo takto využiť jednu pružinu z XCT, skrátiť ju a použiť ako negatívku v Epiconovi? Mám asi 100+/-10kg, fungovalo by to?iny Čo všetko je treba pre výmenu pružiny spraviť a prípadne, neviete niekto náhodou ako to testujú(či je pružina vyhovujúca), keď ju tuningujú?
14.07.2014 - 22:36:31
00
OK, takže som zistil parametre pružiniek:
Veľká v Epicone má 3mm priemer drátu, 15mm vnútorný a 21mm vonkajší priemer, 9 závitov a malá má 10 závitov s 2,2mm drátom a priemermi 19,4mm a 15mm, dokopy majú zhruba 11cm, koeficient majú veľká 20,6 a malá 5,85 N/mm, vraj(zdroj http://www.bike-forum.cz/forum/epicon-parametre-negativnych-pruzin.html)
Z merania pružiny z XCT mi vyšlo, že je to presne veľká pružina v epiconovi. Výpočtom som dospel k tomu, že ak by tam bola jediná tá veľká pružina, tak by mala k=10,6N/mm (pre 11cm, teda asi 18 závitov), čo znamená, že pri tlaku 70psi by bola zkompresovaná o 5cm a pri tlaku cca 280psi by bola kompresia pružiny 12cm.
Neviem ale ako sa stláčajú pôvodné pružiny, ale predpokladám, že pri tlaku 90psov, na ktorý fúkam, by mali byť obe zkompresované(čo by asi aj sedelo, pretože na úplné stlačenie menšej pružiny stačí 50psov a pri 90 psoch by bola samotná väčšia pružina stlačená o 2,5cm, čo ale nie je pravda, pretože charakteristika tej pružiny je lineárna len do určitého stlačenia a nepredpokladám, že pri stlačení >4cm každej pružiny bude charakteristika stále lineárna). Kombináciou pružín bude charakteristika nelineárna, pretože poriadne sa začne väčšia pružina stláčať, až keď je stlačená menšia, čiže tu môže nastať nespojitosť prvých derivácií, to si ešte budem musieť prepočítať.
15.07.2014 - 13:53:22
00
keyboard_arrow_up