Ked ides hore, vysunies ju sadnes a tahas. Smerom nadol ju zasunies a mas miesto na manevrovanie. Samozrejme tym aj menis tazisko.
17.07.2014 - 18:38:08
00
No tak 29" kolesá už sú opticky iné, to sú už kolesá od traktora :D Nie, vážne, tie sú už aj o dosť ťažšie. 27,5" duše som kedysi kradol mame, ona mala ladynu na 27,5" a ešte sa vošli do 26" a držali dosť dlho, ale 29" sa už naozaj nedajú, takže to už bude rozdiel markantnejší. Predsalen je to dvojnásobný rozdiel a 19% už je priveľa.

Ja by som ti radil, aby si sa vykašľal na kameru, tú si dokúpiš až keď už budeš jazdiť niečo, čo sa svetu oplatí ukázať, na začiatok si kúp dobré kolo, pretože dobré kolo je základ dobrého pojazdenia a veci ako kamera rieš až dodatočne. Vypýtaj si ju napr. na 18. narodeniny alebo maturitu, ak ti na nej záleží. :)
17.07.2014 - 19:09:12
00
TheFox - ničomu sa nerozumieš, si holobrádok čo sem teraz došiel - pod DRUHÝM účtom a otravuješ so sprostosťami ZASE a ZASE. 27,5" kolesá sú neciteľne menej obratnejšie ale citeľne rýchlejšie pri prejazde terénom. Čo o tom ty môžeš vedieť? Kúpil si si ten najpredraženejší a výbavovo jeden z najhorších bikov na trhu - logické myslenie si si usmrtil marketingovými ťahmi Specialized a ideš nám niečo hovoriť.
Teleskopická sedlovka slúži na rýchle vysunutie alebo zasunutie sedla. Je to otázka zmačknutia jedného čuplíka na riadítkach a 1 sekundy. :)
17.07.2014 - 19:40:49
00
Nie, ja thefox nie som(nebudem ti vysvetľovať kto som, pretože nie som rád, keď sa o mne píše na internete, ono ti spravia pred kadým pohovorom background check googlom), ale veď nechaj si svoju pravdu, raz vyrastieš a budeš sa pozerať na kraviny, čo si napísal a budeš sa za seba hanbiť. Puberta je ťažkým obdobím, hormóny s tebou mlátia...


Naposledy upravil picusXX dňa 17.07.2014 - 19:57:06, celkovo upravené 1 krát.

17.07.2014 - 19:49:28
00
drasho teba je hovno do toho co som kupil a co nie ked sa mi nieco nepaci tak vymenim
17.07.2014 - 19:56:59
00
picusXX - povedal som niekde, že si? Nerozumiem, prečo sa v tom spoznávaš, ale veď dobre. Hovorím o SamoTheBiker.
17.07.2014 - 20:15:29
00
Pretože SamoTheBiker ti nikdy do tejto témy neodpisoval, tak som predpokladal, že hovoríš o mne, ktorý som sa registroval len nedávno a mám len 20 príspevkov na svojom konte. ;)
17.07.2014 - 20:19:13
00
Ak si preštuduješ SamoTheBikera tak pochopíš, že zhoda s nimi je 1:1. :)
17.07.2014 - 20:20:20
00
Nemusím nič študovať, to je predsa vidno na prvý pohľad.

Inak, aby sme neboli OT: 29" kolesá som skúšal. Akurát som s nimi nikdy nebol v teréne - vyšiel som si len po ceste na jeden kopček. Musím povedať, že cítil som sa na nich lepšie, aj keď som dlho nejazdil, tak som viac chytal dych ako na svojich 26". Na cestu hore kopcom rozhodne sú biky s veľkými kolesami dobré, naozaj ale neviem, čo dole kopcom a v teréne. Bolo to na jednej XC Deme, lacnejší model, XCM vidla, naviac si ju majiteľ nechal cez zimu v -15°C mrazoch vonku, takže to bolo ako jazdiť na betóne. Ešte aj toľko vážil(ako kus železobetónu), oproti mojemu 11kg Kellu to bol naozaj veľký rozdiel. Tak som nechcel chodiť do terénu s tým, taký masochista nie som :D
17.07.2014 - 20:25:20
01
Co mate stale so samothebiker
Mozno mame take iste prispevky ale on ma raptora a ja nieco ine a on ma 12 ja mam viac
17.07.2014 - 20:36:06
00
Odporúčam neprihliadať na príspevky niektorých ľudí, napríklad TheFox alias samothebiker. Stačí pozrieť jeho príspevky :

TheFox Prvy
25.06.2014 Kupil som si novy dh bike a mam na non par veci, ktore som na starom nemal, napr. kotucky. Chcem sa spytat ci je to normalne, ked pistia a este mam problem, ze ked idem do zakruty teda zatacam s riaditkami na hoci jaku stranu vzdy tam nieco pukne.
Som este noob v takychto veciach

TheFox Piaty
01.07.2014 Dnes som bike odlozil na mesiac
Bol som na jednej FR trati a nebol som dostatocne rychly a ked som skocil napalil som to prednym na doskočisko, takze ma vyhodilo cez riaditka a mam zlomenu klucnu kost.
Viete mi povedat ako mam chranit klucnu a za kolko ste mohli jazdit, ked sa vam zlomila?

Ešte nemá ani občiansky, žiadne skúsenosti a snaží sa tu radiť totálne blbosti ktoré niekde čítal/počul (v tom lepšom prípade) a ktoré si pretransformoval podľa seba.

Napríklad osobne som skúšal 27,5" len pár krát aj to vždy len chvíľu a nikdy nie v rozbitom teréne. Napodiv nie sú s užšími plášťami o veľa väčšie ako 26" s širšími a vyššími Hans Dampfami. Čo mám ale porovnané je rovnaký bike na 26" a 27,5", rozdiel v obratnosti a manevrovateľnosti (ostré úzke zákruty, odozva na zmenu smeru, rovnováha, naklápanie) bol pocitovo nulový. Rockgarden vyskúšaný nemám ale verím že práve väčšie kolesá tam budú mať výhodu, dovolia priamejšiu stopu. Rovnako ako pri autách, menšie kolesá na sx4 vs väčšie kolesá na Range Roveri evoque ... výhodu v teréne budú mať asi väčšie kolesá.
17.07.2014 - 22:16:44
01
Jediné čo hovorím je, raptor prosím nie! To je bike s divnou geometriou, ktorá sa radí niekde okolo DH/EN/Dirt, osadený komponentami pre zlé XC a vidlicou, ktorá je tvrdá tak na Dirt. Je tam naondiatych kopec ťažkých komponentov, že to váži ako full v strednej triede. Ak na to má, tak nech kúpi lepší bike, podľa mňa neobanuje. Ja som kedysi dávno kúpil HT so zlou vidlicou a komponentami za draho len preto, že som bol nedočkavý a neorientoval sa v bikoch a teraz toho niekedy dosť ľutujem. Ale zasa je pravdou, že som si bike začal budovať až keď som už jazdil poriadnejšie a už som vedel, čo si môžem dovoliť na tom biku, tak keď sa mi potenciál lepšej a rýchlejšej jazdy zvýšil, tak som na ňu prechádzal opatrnejšie a trochu aj zručnejšie ako keby som jazdil odvždy len a len na tom, čo mám teraz.
17.07.2014 - 23:03:47
00
vy ste naozaj obdoba blbiek za facebooku
http://www.youtube.com/watch?v=NQ3SCbzU9_o
17.07.2014 - 23:05:53
00
Raz sa na svojich príspevkoch zasmeješ. :)
17.07.2014 - 23:26:32
00
Dúfam, že to nebolo na mňa, každopádne, moje tvrdenia sú ľahko overiteľné na stránke výrobcu:
Položme CTM Raptor 3.0 ku "strednej triede fullov", ktorú bude zastupovať vybraný Scroll.
Váha Raptora udávaná výrobcom je 14,8kg. Váha Scrollu je 14,9kg, čiže o desať deka - dáš si 10 deka vysočiny na raňajky a ani sa nenaješ a budeš na tom rovnako.
Raptor 3.0 má brzdy M395, čo sú v podstate také na hrane(sada Acera), za tie prachy tam už mohli dať 4xx sadu(Alivio), ale lepšie(možno trošililinku) ako Tektro na 2.0, Scroll už má sadu Deore, čo je stredná trieda, resp. na rekreačné pojazdeníčko úplne vyhovujúce. Naviac kotúče má Scroll 180/180 a Raptor 160/160 - niet o čom diskutovať, tuto základná výbava fandí Scrollu, aj keď nezáleží až tak na zadnej, ale predná by mala byť už na vážne XC 180mm a aj s tým priemerom sa dá brzda zavariť pri XC(osobná skús.). A ver mi, že keď sa učí, tak aj tú 180 zavarí, čo to potom robí z tej 160? Trochu nepoužiteľné na vyučovanie, keďže sa zavarí oveľa rýchlejšie.
Radenie - Deore 10sp u Scrolla vs Sram x4 8sp u Raptora 3.0 - bez komentára.
Kľuky - Aspoň to sa musí raptoru dať, tam sú Truvativy u 3.0 s jedným prevodom a napínákom, ale zasa už u Raptora 2.0 je trojpíla. To sa predsa dáva na XC a ešte aj tam sa dáva dole najväčší prevodník, ktorý je de facto len a iba na jazdu po ceste, inak v teréne sa nedá v podstate využiť(tak všetko sa dá, ale 90% času veľký prevodník osobne v teréne nepoužívam), Scroll má normálnu enduro dvojpílu od Shimana, deore séria.
Hlavové - Tapered u Scrolla vs. rovná tyč u raptora - tipnime si, čo bude pevnejšie na light dh a enduro.
Kolesá - U Scrolla to sú WTB ráfky(ráfky zas až taká cenovo výrazná kommodita nie sú, takže tipujem, že plus-mínus budú tak na rovnakej úrovni) na Deore nábojoch. Raptor - WTB ráfky na... WTF?! CROSS NÁBOJOCH?! Prisámvačku ich dávajú do Crossov?! To čo je? Chvíľku som googlil a vypľulo mi zázračnú cenu 8€ za predný. Fasa. Ten deore sa predáva aspoň za 25€... Aj keď cena nemusí byť nutne ukazovateľ kvality, ale keď niečo lacné porovnávaš s dva a pol razy lacnejším, tak na tom niečo rozhodne bude.
Vidla... Nekomentujem. RoxShoxa vs. nejaký Cirkus alebo RapidShitTech alebo XCR na raptoroch. To jednoducho nemá cenu porovnávať, za prvé to v porovnaní s tým Sectorom vôbec nepruží a za druhé si chlapec nebude môcť doladiť citlivosť keď priberie v 18. rokoch.
Takže tak... Mne to vychádza, že aj keď sa len učí, tak sa môže učiť na niečom poriadnom. Ak sa chce naučiť a získať kondičku, pre mňa-za mňa nech si vypne vidlu a tlmič a šliape hore kopcom a zároveň aj zistí, ako sa správa bike v zjazde bez pruženia, aby sa naučil(keď si ich nechá vypnuté aj pri zjazde). Toť môj pohľad.
18.07.2014 - 01:05:09
00
keyboard_arrow_up