Horské bicyklovanie a "rovina" znie trochu ako oxymoron, ale jazdenie v teréne sa dá praktizovať aj tu. Podobnú tému som tu nenašiel, k jej založeniu ma priviedol včerajší zážitok z ramien, kde tých cyklistov bolo viac, vrátane niekoho, kto si to tam natáčal na GoPro. Jazdievam tu kadejakými trasami a nachádzam stopy po bajkoch, tak možno bude takáto téma užitočná.

Prílohy:

_MG_6446.jpg
_MG_6446.jpg 476.33 KiB thumb_up1thumb_down

09.03.2015 - 08:26:05
00
Jazdenie do hĺbky dunajských ramien má jedno špecifikum, treba tie prehrádzky brodiť. Na niektorých miestach je to zradné, lebo začiatok brodu je spojený nanajvýš s ošpliechaním topánok, ale potom je tam prehĺbený úsek, kde zrazu voda siaha do pol lýtok.
Včera som zaznamenal trasu, kde sú len dva brody, ktoré pri normálnom stave vody nepredstavujú problém. Jeden z nich je na fotke vyššie.
http://mapy.hiking.sk/?trasa=NCohX
09.03.2015 - 08:30:46
00
Ešte pár fotiek zo včera (na prvej je jeden z tých hlbokých brodov):

Prílohy:

_MG_6407.jpg
_MG_6407.jpg 568.65 KiB thumb_up1thumb_down

_MG_6410.jpg
_MG_6410.jpg 765.96 KiB thumb_up0thumb_down

_MG_6418.jpg
_MG_6418.jpg 573.24 KiB thumb_up0thumb_down

_MG_6441.jpg
_MG_6441.jpg 390.36 KiB thumb_up3thumb_down

_MG_6443.jpg
_MG_6443.jpg 506.41 KiB thumb_up1thumb_down

_MG_6453.jpg
_MG_6453.jpg 554.56 KiB thumb_up0thumb_down

09.03.2015 - 08:38:21
03
Južná strana Vojčianskeho jazera býva podľa mojej skúsenosti väčšinou zamknutá za bránou, včera som na tomto mieste po dlhom čase objavil prejazdnú trasu. Trochu som mal obavy, že či sa z toho areálu dostanem von, ale dobrá správa je, že smerom k starému korytu už nie sú nijaké zábrany a určite sa dá vyjsť.
Ak chce niekto od Vojky prejsť do ramennej sústavy, tak toto je ideálne miesto, ak je teda brána odomknutá.
02.07.2015 - 14:00:01
00
Jazdil som to pred ix rokmi, ked to este nebolo CHKO. Vlani sme si s rodinkou dali repete, brody sa deckam pacili, len sme trrpli ci nas tam niekto necapne..:-) ale v pohode. Snad sa aj tento rok zadari, Od Gabcikova nejake zaujimave trasy mas, tak ze potom kompou do Kyselice na druhu stranu ?. Tak chodime. dik.
03.07.2015 - 01:17:20
00
obor Nemám vedomosť, že by jazdenie na bajku nebolo v CHKO povolené. Pozor treba dať len na rezervácie ako Ostrov orliaka morského a pod. A okrem toho po dlhom čase strávenom v ramenách som NIKDY nevidel ochranára a až 1x mi kontrolovali pri hlavnej ceste policajti rybársky lístok. Nerieš...
Ak je niekto s malými deťmi a nechce riskovať hlboké brody (niektoré sú aj po kolená), potom môže cestou ku Gabčíkovu použiť túto trasu.
Naspäť napríklad severným okrajom ramien.

Na tomto mieste urobili vyhliadkovú vežu pre pozorovanie vodného vtáctva. Obrázky odtiaľ.

Prílohy:

Ramená 1.jpg
Ramená 1.jpg 594.52 KiB thumb_up0thumb_down

Ramená 2.jpg
Ramená 2.jpg 582.17 KiB thumb_up1thumb_down

03.07.2015 - 09:42:46
01
Príloha:
Luzne lesy 2012.rar [62.75 KiB]
Pali vdaka za namety, v prilohe posielam ako sme to isli v 2012. Decka su 15-17r teraz takze az vies este poradit najcool trasu budem vdacny. Diky.
03.07.2015 - 10:54:03
00
Veľa závisí od toho, koľko km chcete najazdiť. Ideálne východisko je Hullám csárda, majú tam najmä cez víkend fantastické grilované ryby a nefalšované halászlé. Odtiaľ by som sa vydal na "koniec sveta", t.j. sútok gabčíkovského kanála a starého toku Dunaja. Na tejto trase sa dá pozrieť kadiaľ ma to nedávno pustilo/nepustilo smerom na močiare Istragov. Slepá trasa sa dá pekne prejsť skoro na jar, ale v lete som sa musel otočiť, bolo to už úplne zarastené krvilačnou žihľavou. Veľmi pekné miesto je aj tu, dá sa tam odbočiť z hlavnej hrádze na ktorej ide cyklotrasa.
Po návrate popri kanáli sa dá obzrieť vodné dielo, najmä plavebné komory sú v prípade prechádzajúcich lodí veľmi zaujímavé. A potom by som sa vybral okolo materiálových jám do Vojky a naspäť cestami cez ramená, ako som dával trasy vyššie. Lepšie je to ísť ráno, najhoršie je to podvečer, vtedy ten piskľavý suňog útočí. Ale tento rok je to celkom prijateľné, lebo nebol daždivý máj. Po dlhších dažďoch je to peklo, teraz to ujde. Ak človek akceptuje aj hlbšie brody (lepšie je sa vyzuť a tlačiť naboso), dá sa tam pojazdiť krížom krážom, prípadne komplet sledovať červenú značku.
03.07.2015 - 12:14:02
00
Dunajske luhy povazujem za mozno najkrajsiu "cyklo" trasu aku som kedy isiel. Prekrasna priroda a trochu adrenalinove splavovanie Dunaja na bicykli. Malo ludi tu lokalitu pozna. Idealna trasa je zo stareho pristavu v Gabcikove (robia tam super rybu) a potom jednoducho po cervenej turistickej az po Vojcianske jazero. Tam sa dalo ist dalej, ale uz je to tam cele dake oplotene. Najlepsie je ist v lete ked je teplo a neriesit prezuvanie a mokre nohy, pripadne si zobrat SPD slapky ;) Jazdenie cez ramena je tiez v pohode, len pozor na silu prudu a dost to klze. Turisticky chodnik je mozne pouzivat do 17:00 hod. Potom nastupuje podgurazena polovnicka obec.

Prílohy:

Komentár súboru: Prekrasna priroda...
DSC_0357.jpg
DSC_0357.jpg 209.8 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: Pozor na deti, prud je miestami silny
DSC_0400.jpg
DSC_0400.jpg 331.19 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: Gabcikovo, clovek je malicky
DSC00274.JPG
DSC00274.JPG 218.75 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Prazdna komora
DSC00278.JPG
DSC00278.JPG 259.4 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Vstup iba do 17:00, riziko stretnutia p. Gasparovicova
DSC00325.JPG
DSC00325.JPG 203.72 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Umely les?
P1020595.JPG
P1020595.JPG 663.78 KiB thumb_up1thumb_down

P1020605.JPG
P1020605.JPG 228.06 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: Jazdit sa to da, obcas bicykel zmizne cely pod vodou ;) Ale roky testovania ukazali ze mu to moc nevadi. Uz chapem preco je v rame na spodu mala dierka ;)
SDC12423.JPG
SDC12423.JPG 734.07 KiB thumb_up1thumb_down

SDC12452.JPG
SDC12452.JPG 1.03 MiB thumb_up1thumb_down

28.07.2015 - 19:39:30
06
ak by sa niekto z BA zberal do tychto koncin na kludne pojazdenie, som ready sa pridat. pripadne zoberiem kombik, nahodim nosic na bike a mozem aj niekoho zobrat. idealnejsie v pracovne dni rano vypadnut, napr buduci tyzden ked bude opat teplo
28.07.2015 - 20:47:12
00
Dunajske luhy povazujem za mozno najkrajsiu "cyklo" trasu aku som kedy isiel. Prekrasna priroda a trochu adrenalinove splavovanie Dunaja na bicykli. Malo ludi tu lokalitu pozna. Idealna trasa je zo stareho pristavu v Gabcikove (robia tam super rybu) a potom jednoducho po cervenej turistickej az po Vojcianske jazero. Tam sa dalo ist dalej, ale uz je to tam cele dake oplotene. Najlepsie je ist v lete ked je teplo a neriesit prezuvanie a mokre nohy, pripadne si zobrat SPD slapky ;) Jazdenie cez ramena je tiez v pohode, len pozor na silu prudu a dost to klze. Turisticky chodnik je mozne pouzivat do 17:00 hod. Potom nastupuje podgurazena polovnicka obec.


Vojčianske jazero je väčšinou zamknuté, minule som objavil otvorenú bránu, písal som o tom vyššie. opačne (od ramien) by som to radšej nešiel.
Po 17. hodine je najnebezpečnejší protivník krvilačný piskľavý suňog. Najmä po daždivom období je to o život (bývam odtiaľ hádam len kilometer). Poľovníci sú miestni Maďari a zopár ich osobne poznám, majú o dosť odlišné nároky na dodržiavanie pravidiel oproti iným častiam Slovenska, títo tu sú väčšinou stará škola a o opitosti na poľovačke dosť pochybujem. Na samotnom chodníku nič nehrozí, ale určite by som sa tu nemotal potme, najmä v období splnu a hlavne počas jelenej ruje.
Tie brody sú celkom zábavná vec, dajú sa nájsť aj prechody s nízkou vodou, treba to trochu poznať.
28.07.2015 - 21:34:18
01
Ono sa ta trasa da pekne predlzit.
Ak zacinas kompou tak chod smerom do Cunova az k Hrusovskej elektrarni a cez nu prejdi na druhu stranu a napoj sa na polnu cestu popri starom koryte Dunaja.
Dostanes sa tak aj k Vojcianskemu jazeru, ktore je z tejto strany volne pristupne.
A potom aaaaz do Gabcikova cez brody, ktore si len vyberies :) Mozes ist este aj dalej ako si mal trasu.
Okolo toho Sulianskeho jazera to je take rozbite a nic tam nie je vidno - maximalne sa tak okupat. Ani krcma tam uz X rokov nie je.
29.07.2015 - 14:51:16
00
Dunajske luhy povazujem za mozno najkrajsiu "cyklo" trasu aku som kedy isiel. Prekrasna priroda a trochu adrenalinove splavovanie Dunaja na bicykli. Malo ludi tu lokalitu pozna. Idealna trasa je zo stareho pristavu v Gabcikove (robia tam super rybu) a potom jednoducho po cervenej turistickej az po Vojcianske jazero. Tam sa dalo ist dalej, ale uz je to tam cele dake oplotene. Najlepsie je ist v lete ked je teplo a neriesit prezuvanie a mokre nohy, pripadne si zobrat SPD slapky ;) Jazdenie cez ramena je tiez v pohode, len pozor na silu prudu a dost to klze. Turisticky chodnik je mozne pouzivat do 17:00 hod. Potom nastupuje podgurazena polovnicka obec.


Chcem sa spytat, voda v tych brodoch je aj teraz vysoka, aj ked je take sucho?
Radi by sme sa tam vybrali, len ma vzdy odradzalo, ze prud by ma mohol strhnut. Raz neviem ako bezpecne to prebrodit. Ty si to asi prebicykloval (podla foto), kolega tvrdi, ze radsej tlacit, prip. niest bicykel.
10.08.2015 - 09:11:42
00
Výška vody závisí na tom, aký režim zvolili vodohospodári na prehrádzkach. Pri Dobrohošti vpúšťajú cca. 80 kubíkov vody za sekundu. A stavidlá na prehrádzkach určujú miestny prietok. Aj hlbšie brody sa dajú prejsť bez problémov (možno by som nebral malé deti), ale možno bude lepšie neutopiť ložiská a cajgel preniesť. Hlboký profil je len na niektorých brodoch. Plytké bez váhania idem v sedle.
10.08.2015 - 09:44:08
00
Chcem sa spytat, voda v tych brodoch je aj teraz vysoka, aj ked je take sucho?
Radi by sme sa tam vybrali, len ma vzdy odradzalo, ze prud by ma mohol strhnut. Raz neviem ako bezpecne to prebrodit. Ty si to asi prebicykloval (podla foto), kolega tvrdi, ze radsej tlacit, prip. niest bicykel.


Podla mna je to regulovane, vyska hladiny je teda rovnaka. Mozno okrem zaplav, vtedy ide pod vodu vsetko az po hradzu.

Bicykel treba mat tak, aby ked ho zacne prud otacat, aby nezhodil osobu ktora ho vedie, ale aby sa volne otocil po prude. Ked sa bicykel otoci v smere prudu, nekladie skoro ziadny odpor a uz len treba opatrne ist a opierat sa aj o bicykel (nenosit), pouzivat brzdy, lebo povrch cesty je klzky. Samozrejme ak ma osoba 40kg aj s bicyklom a hladke podrazky tak asi pojde...Muzska ruka na zachranne akcie sa urcite zide ;) Detom treba dat rukavniky, ak ich strhne, voda mimo brod je kludna, len v mieste brodu je prietok trochu silnejsi. My si tam vzdy radi zaplaveme. Jedine ak by strhlo bicykel, tak neviem ako by som ho lovil, treba preniest zvlast ak si netrufate. Silny prud ide cez vypust, ale ta ide vzdy popod most. Zoberte si lano a nech sa ho deti chytia.
10.08.2015 - 14:16:44
00
keyboard_arrow_up