...zdravím, viete poradiť nejaký servis, prípadne človeka v BA a okolie, kto vie vycentrovať MTB kolesá ASAP? Ďakujem.
28.04.2023 - 12:27:05
00
Asi kazdy servis, ked si priplatis expres priplatok. Ale aj tak asi najskor az v pondelok
28.04.2023 - 19:20:26
02
caute je tu niekto kto centruje v nm,tn okrese? aj taky domaci sposob
18.05.2023 - 12:06:24
00
Vie mi prosím niekto poradiť, ako je možné, ze keď centrujem predné koleso pomocou tenzometra a všetky špice sú približne na rovnakej hodnote, koleso je viditeľne naklonené na jednu stranu = medzera medzi vidlicou a kolesom je na jednej strane väčšia než na druhej. Aby to bolo vyrovnané, musí byť jedna strana značne viac pritiahnuta...ako je to možné?
18.09.2023 - 22:09:57
00
Fyzika, nakresli si rez a nezabudni na kotúč, hneď ti to bude jasné ...
18.09.2023 - 22:47:45
01
davidsvkba máš koleso s kotúčom alebo bez?
18.09.2023 - 23:04:24
00
Dik, už mi doplo,že strana s kotúčom má mať vyššie napnutie...
18.09.2023 - 23:08:14
01
Nema vyssie napnutie, ale o 2 mm kratsie spice. Napnutie je rovnake.
18.09.2023 - 23:26:28
00
Ale nieje... Špice pri kotúči musia byť kratšie a zároveň aj viacej napnuté ako špice na druhej strane... To sa týka predného kolesa... Vzadu to je samozrejme naopak... Eliminovať rôzne napnutie na pravej a ľavej strane sa dá offsetovym rafikom ale ani pri jeho použití nebude úplne totožné na oboch stranách výpletov....
19.09.2023 - 06:15:46
05
Caute, vsimol som si, ze zadne koleso mam rozcentrovane a chcel by som si to opravit doma. Nikdy predtym som to nerobil, okrem centrovania som ale uz robil na biku vsetko a tak by som sa toho chcel pustit :D Problem je ale, ze okrem miernej osmicky tam asi bude aj mierny tvar vajca. Myslim si to, lebo ked koleso roztocim so zavesenym bikom na montaznom stojane, tak mi s nim hadze hore-dole, predne to nerobi. Takisto ked koleso zastane, vyvazi sa a zastane vzdy v urcitej pozicii akoby si naslo to to najlepsie tazisko prave v danom bode (nie je to v okoli ventilu). Z toho mi vyplyva, ze to nebude kruh.

Pokial je tam len osmicka, to viem opravit centrovacim klucom a nejakym domacim pripravkom z 3D tlaciarne. Pokial je tam ale tvar vajca, to uz asi bez tenzometra nespravim, ci?
Myslim si spravven, ze dokonale vycentrovane koleso v kolmej rovine znamena spravnu pevnost - tuhost spicov na pravej/lavej strane? To asi skor nie, lebo aj v tvare vajca moze byt rafik rovny v danej rovine a v rovnobeznej uz nie :D Tak co by ste mi poradili

Tiez viem, ze sa odporuca centrovat so zhodenym plastom. Pokial budem centrovat s vypustenym plastom (a zhodenymi petkami), nestaci to?

Diki
29.10.2023 - 22:22:09
00
...to ze ti koleso hadze hore dole na zavesenom bajku je vec vyvazenie, resp nevyvazenia kolesa. S centrovanim to nema nic.
Da sa centrovat aj bez tenzometra, len treba mat trochu cviku a citit ako sa ti napina ci povoluje spic pod prstami.
machri s hudobnym sluchom po nom brnknu ako po strune a hned vedia ci je malo a ci moc (ja nemam sluch..:) Mne osobne sa najlepsie centruje bez plasta..len cisty rafik.
Druha vec ze ked potom nafukas pneu na kolese so slabsie napnutym vyplet na maximalku, moze sa ten vyplet mierne uvolnit... takze zaverecne doladenie urcite s plastom...
Na zaciatok, kym som sa naucil centrovat mi najviac pomohol odchylkomer.. stoji cca 10 euro a ked si ho pripevnis k rafiku tak vidis hadzavost pekne v 1/10 milimetroch... a co je najviac napomocne ze ak pri nom dotiahujes spice tak rovno vidis co to robi s rafikom. Lebo sice v tutorialoch povedia ze pol otacky, ale pol otacky ma iny efekt na slabo napnutej spici, iny na silno napnutej spici a uplne iny-resp. ziadny ak sa ti ta spica otoci s niplom a ty si to nevsimnes... :)


Naposledy upravil ddemo dňa 30.10.2023 - 18:03:07, celkovo upravené 1 krát.

29.10.2023 - 22:42:56
02
Daragon13 napísal:
Caute, vsimol som si, ze zadne koleso mam rozcentrovane a chcel by som si to opravit doma. Nikdy predtym som to nerobil, okrem centrovania som ale uz robil na biku vsetko a tak by som sa toho chcel pustit :D Problem je ale, ze okrem miernej osmicky tam asi bude aj mierny tvar vajca. Myslim si to, lebo ked koleso roztocim so zavesenym bikom na montaznom stojane, tak mi s nim hadze hore-dole, predne to nerobi. Takisto ked koleso zastane, vyvazi sa a zastane vzdy v urcitej pozicii akoby si naslo to to najlepsie tazisko prave v danom bode (nie je to v okoli ventilu). Z toho mi vyplyva, ze to nebude kruh.

Pokial je tam len osmicka, to viem opravit centrovacim klucom a nejakym domacim pripravkom z 3D tlaciarne. Pokial je tam ale tvar vajca, to uz asi bez tenzometra nespravim, ci?
Myslim si spravven, ze dokonale vycentrovane koleso v kolmej rovine znamena spravnu pevnost - tuhost spicov na pravej/lavej strane? To asi skor nie, lebo aj v tvare vajca moze byt rafik rovny v danej rovine a v rovnobeznej uz nie :D Tak co by ste mi poradili

Tiez viem, ze sa odporuca centrovat so zhodenym plastom. Pokial budem centrovat s vypustenym plastom (a zhodenymi petkami), nestaci to?

Diki

zhod plasť a daj do ramu gumickami upevni cez ram nejaku tyčku ktorá sa bude dotýkať rafiku z hora, tak uvidíš kde maš špičku vajca,,, na špičke pritiahneš špice rovnako na oboch stranách napr o 1/4 otáčky, najdeš, kde je rafik zase placatý a tam povoliš obe o 1-4 otáčky.... takto vieš stiahnuť vajco na rafiku.. treba sa stým pobrať, je to na celý večer... da sa to minimalizovať.
po tom ked bude ako tak zrovnaný, docentruj na hod plašť, sleduj po roztočeni či ide rafik rovno, može to byť kludne aj samotným palšťom..
30.10.2023 - 06:11:17
03
ddemo: Diki za odpoved. No ale to podla mna nie je normalny jav, ci? Ze koleso hadze? Nejde o uplne lacne kolesa a kedy a ako sa bicyklove koleso vyvazuje, tak to netusim.
Takze plast moze teoreticky ostat, pre istotu ho sfuknem a je to len pre jednoduchsie centrovanie, ak to chapem spravne. Ved nerobi mi problem ho zhodit, len pri spatnom nasadzovani sa niekedy koleso tiez moze rozcentrovat, ci? Hlavne pri nejakych tvrdych plastoch... Lebo dozadu som dal bezdusak s TLR plastom a ten bol pomerne tvrdy. Nie som si isty, ci sa mi pri nahadzovani trochu nepokrivil :D

zihadlo 5: Diki za odpoved. Teorii ako tak cca rozumiem, len tu sa mi naskytla otazka, ze po takomto zakroku mozno nebudem mat dobre nastavene pnutie. Myslim spravnu kgf. Lebo teoreticky pokial je koleso dokonale vycentrovane, stale to neznamena, ze su spice dobre napnutie, pokial sa nemylim. Preto ta otazka s tenzometrom.
Este mozem skusit, ako vravis, zhodit plast a pozriet ci bude "skakat".
30.10.2023 - 07:35:25
00
nie plast musí ist dolu... nenapísal si o aké koleso ide , ani si nedal fotku, a ci je jazdene alebo nove..... jazdene mohlo dostať ranu, ktorá zdeformovala plast alebo rafik.... bežný jav
ani moje kolesa nezastanu , bez toho aby sa niekde vratili.. ale mam v nich mliko :D ale v jazde nehadzu ak su dobre vycentrovane.. na starom biku mam zadne s vajcom tam v rýchlosti citim ale to je rafik makky notubes a už ma toho vela za sebou tak ho neriešim kým drží po kope.
30.10.2023 - 08:27:01
00
Okej, zhodim :) Ide o ráfik 29" Kellys Valor 2, 32 dierový, náboj Novatec D462SB-SL-B12 12x148, tiež 32d. V lete som párkrát strelil dušu. Výmeny ma omrzeli a z toho dôvodu konvertujem na bezdušák. Koleso je jazdené, nájazd cez 1000km. Určite dostalo silnejšiu ranu lebo okrem pocitu som si všimol, že ráfik je aj jemne preliačený na jednej strane. Nie je to ale poškodenie, ktoré by vyžadovalo výmenu a tlak koleso drží aj bez mlieka, takže to vyzerá z tejto strany v poriadku. Koleso s plášťom po roztočení jemne hádže a je tam možno cca 2-3mm osmička do strany, nič rozsiahleho...

Takže zhodím plášť, skúsim ho roztočiť a uvidím. Skúsim pozrieť aj či je tam naozaj prítomnosť vajca, ale podľa mňa áno.

Môže sa ráfik rozcentrovať aj pri nasadzovaní plášťa? Mám plášte Schwalbe Nobby NIC Addix vpredu a Schwalbe Nobby NIC Addix TLR vzadu a tá TLR verzia je podstatne tvrdšia zmes a aj ťažšie sa nahadzoval, musel som si pomáhať s montpákami. Nepomohla mi ani jar a pri závere som sa celkom dosť musel opierať o ráf - viem ho aj takto "zničiť"? Predný plášť nahodím len rukami.


Naposledy upravil Daragon13 dňa 30.10.2023 - 08:52:22, celkovo upravené 1 krát.

30.10.2023 - 08:48:57
00
keyboard_arrow_up