Ahojte,
potrebujem poradit - vcera som kontroloval vycentrovanie kolies na favorite a zadné koleso vôbec nie je v rovine s osou sedlovej trubky, bolo vyosene axialne aj radialne. Spravil som taku vec, ze som dal koleso do ramu naopak - podla nejakej teorie, co som si vygooglil na nejakom fore - ak koleso vykazuje rovnake vyosenie, malo by to znamenat, ze je kriva zadna stavba. Ale koleso bolo celkom OK, znamena to, ze stavba je asi + - OK. Dal som dole koleso a hľa! - z jednej strany je oska dost kriva - teda ked som tocil s oskou na kolese, bolo jasne vidno, ako oska na strane pastorka pri otacani osciluje hore dole. Z druhej strany je to OK.

A teraz otazka - ak by byla povedzme kriva draha loziska, oscilovali by oba konce osky, ci?

Kriva oska je este ten lepsi pripad...

Co ma vsak stve je, ze este davnejsie som kvoli tomuto problemu pilnikom mierne(cca 0,75mm) vyhlbil do patky vidlice, aby koleso sadlo (to som bol este mlady a blby... :headbang: ), ale teraz z odstupom casu zistujem, ze to bolo zrejem krivou oskou alebo zle vycentrovanym kolesom.

Diiik.
20.02.2015 - 08:40:00
00
Otázne je, či je oska deformovaná pred alebo za ložiskom. Neviem prečo nad tým špekuluješ. V každom prípade osku treba vymeniť a je po problémoch.
20.02.2015 - 09:24:06
00
Kriva oska nema zvycajne zasadny vplyv na to ci je koleso v strede. Daj kolesa skontrolovat a precentrovat. Ked budes mat istotu ze je koleso spravne nacentrovane na stred naboja lahko aj odhalis ci je kriva zadna stavba alebo ramove patky.
20.02.2015 - 10:04:10
00
to ze nemas koleso vstrede je zrejme tym ze mas ram na favorit kde bolo 4 kolecko a ty tam mas uz teraz 6-7 a cele koleso sa ti tak posunulo v smere od X-kolecka. je to normalny jav a da sa s tym jazdit.
druha moznost je ze ked si tam natlacil to kolecko alebo prilis siroku osku tak sa ti lava zadna stavba vyhla smerom von lebo je slabsia a tympadom sa ti aj vyosila jej vyska od zeme a vzdialenost od stredovej trubky. tympadom mas cele koleso vyosene vo vsetkych smeroch. ja som to poohybal na takom hrubsom konari a vcelku som to vyrovnal aj ked teda pohlad na tu stavbu bol trosku divny :) ale bolo to aspon rovno
kriva oska moze byt len dosledok toho pokrivenia/vyosenia ramu
20.02.2015 - 10:47:24
00
to ze nemas koleso vstrede je zrejme tym ze mas ram na favorit kde bolo 4 kolecko a ty tam mas uz teraz 6-7 a cele koleso sa ti tak posunulo v smere od X-kolecka. je to normalny jav a da sa s tym jazdit.
druha moznost je ze ked si tam natlacil to kolecko alebo prilis siroku osku tak sa ti lava zadna stavba vyhla smerom von lebo je slabsia a tympadom sa ti aj vyosila jej vyska od zeme a vzdialenost od stredovej trubky. tympadom mas cele koleso vyosene vo vsetkych smeroch. ja som to poohybal na takom hrubsom konari a vcelku som to vyrovnal aj ked teda pohlad na tu stavbu bol trosku divny :) ale bolo to aspon rovno
kriva oska moze byt len dosledok toho pokrivenia/vyosenia ramu


Nooo logiku to dava... skusat ohybat ram radsej nebudem. vymenim osku a vycentrujem koleso, potom sa uvidi. s poziciou kolesa na oske doprava dolava sa da laborovat, v servise by mi to tak ci tak asi vycentrovali do stredu osky - potom je otazne, ako by to sedelo v rame, kedze je vidlica vyhnuta smerom von kvoli sirsej oske... Radsej sa s tym pohram ja, lebo servisak sa s tym serinkat nebude predpokladam. Asi tam bude treba dat podlozku z jednej strany aby som to koleso dostal do roviny so sedlovou trubkou.
20.02.2015 - 11:48:37
00
ak ti to koleso ide vlavo od sedlovej trubky tak to nedosiahnes podlozkou. ono ta prava vidla je pevnejsia kvoli tomu ze tam je ten ohyb kvoli ozubenemu kolesu na kluke tak ono to vzdy same uhyba dolava. holt je to favorit je to shit. zlaty cesky rucicky. radsej si zozen normalny ram niekde a hento zahod do zberu
20.02.2015 - 14:00:43
00
radsej si zozen normalny ram niekde a hento zahod do zberu


Vsak uz aj nad tym rozmyslam, len tiez este nemam ujasnene, ze co je to ten "normalny ram" :) a ci sa skor uz neoplati rozmyslat nad novym bicygľom :)
20.02.2015 - 14:20:21
00
podla toho kolko mas penazi na to. ja som to riesil tak ze som ho poohybal a mal som aspon v jednom smere koleso rovno. doftedy som jazdil nakloneny noprava :) sice to nebolo zarovno predneho ale na tom az tak nezalezi. to nema hodnotu. ram na favorita kupis za 10EUR alebo aj zadarmo zozenies
20.02.2015 - 14:22:56
00
poohybat, hm.... len keby clovek vedel kde treba zatlacit, v akom smere atd...
20.02.2015 - 15:02:25
00
no ved pozres a vidis kam sa ti to vyosilo
pravdepodobne to mas vyosene tak ako je na obr 1 a 2 a potrebujes teda dosiahnut stav 3 (extremne nakreslene aby si to lepsie videl) kedy sa ti dolna tycka staavby posunie hore pretoze sa ti skrati horna cast stavby. z ohybanim pravej dolnej ale pozor aby si nezacal suchat ozubene koleso na kluke o ram. inak ide to naozaj lahko. za 10 minut nemas co robit :)
Príloha:
ramfavorit.jpg
ramfavorit.jpg 72.08 KiB thumb_up0thumb_down


alebo si mozes dat odrezat patky a navarit nejake sirsie aby ti to tu vidlu tak neroztahovalo
20.02.2015 - 19:09:48
00
Na obr. 3 mas tu vidlicu zlomenu... :):) ale nie, vazne - vymenim osku za rovnu a budem mudrejsi, mozno ani nebude treba nic vyrovnavat. asi to bude chciet trochu orovnat
23.02.2015 - 12:20:24
00
Ja som kvôli problémom s ohýbaním osiek na českých oceľových a duralových nábojoch Favorit prešiel po našetrení bubákov (ako študent) na shimano 300 EX (asi terajšia Sora) s kazetovým 7 k. Pritom som neskákal, nejazdil divočiny.
24.02.2015 - 22:31:50
00
Kazetovým nábojom sa dá talent na deformáciu osiek odstrániť.
25.02.2015 - 04:49:20
00
Čo ma nekvalita a poddimenzovanie spoločné s talentom? ;-)
01.03.2015 - 21:27:42
00
Ahojte, no skusal som trosku vyrovnat v zmysle theruck.ovho odporucania, ale s tym sa neda ani pohnut. podla mna nie je mozne zadnu vidlu ohnut ako na obr. 3. Nie je ten favorti nahodou kalena ocel? vsak to iba pruzi, ked zatlacim...
Dnes som prvy krat na bicykli v praci a pri jazde ma dost tahat do strany kvoli tomu vyoseniu. Asi to dam do servisu vyrovnat - robia rovnanie ramov bezne v servisoch? V domacich podmienkach sa to podla mna neda vyrovnat...
10.03.2015 - 10:58:04
00
keyboard_arrow_up