Zdravím,

už vyše roka mám bicykel Bora 2 od CTM (ročník 2012) a už v začiatkoch sa mi pár krát (možno dokopy zo 5x) stalo, že sa mi niekde akoby zasekla reťaz. Potom bol celý zvyšok sezóny relatívne kľud, ale tento rok to začalo opäť a častejšie. Tak som začal skúmať, že čo to robí a prišiel som na to, že mi ostáva reťaz na najmenšom koliečku prevodníka. Skúšal som to prečistiť, namazať, meral som reťaz či nie je natiahnutá, ale nič z toho nepomohlo.
Tak som sa bol na to spýtať u predajcu a v podstate mi povedali, že ak nechcem byť v strede sezóny mesiac bez bicykla, tak nech počkám do zimy...
Napadlo ma ešte či nemôže byť vadná reťaz alebo samotný prevodník. Reťaz nič, prevodník tiež. Skúšal som pozrieť, či sú tam tie diely, čo majú byť, ale na reťazi som nenašiel nič, podľa čoho by som ju identifikoval a na prevodníku je vyrazené "SHIMANO SG 48-38-28 KB2". Potom som ešte skúšal googliť, že čo by tam vlastne malo byť a zistil som, že by tam mal byť prevodník SHIMANO FCM 171 48-38-28. Podľa fotiek to aj sedí.
A teraz príde pointa. Našiel som nejakú dokumentáciu origoš od SHIMANA k tomu prevodníku (odkaz) a zarazilo ma, že v kolónke rear sprockets je uvedené 8/7/6 a Bora 2 má vzadu 9-tkovú kazetu a takisto má deviatkovú reťaz.

Mne osobne sa moc nechce veriť, že by tam CTM dávali nevhodný prevodník, ktorý by mohol spôsobovať problémy. Neviem, či si to náhodou s niečím nemýlim, ale ak je ten prevodník naozaj len na max. 8-čkovú reťaz, tak si myslím, že by to mohlo byť tým. Preto sa vás tu pýtam, či ste sa niekto s niečím takým stretli a či si myslíte, že by to mohlo byť tým, prípadne ak máte ešte nejaké iné tipy.

Vopred ďakujem
24.08.2013 - 20:01:47
00
mohlo ti to urobiť ak si mal "zakázaný prevod" alebo máš zle nastavený spodný doraz na prešmýkači
24.08.2013 - 20:40:37
00
Zakázaný prevod je keď sa kríži reťaz??
Lebo radím tak, aby sa nekrížila. Na najmenšie koliesko prevodníka radím až keď mám vzadu na jednom zo štyroch najväčších koliesok kazety. A prešmýkač mám IMHO dobre nastavený, reťaz sa pohybuje voľne a o nič neškrie...
Ono keby to bolo tak, že mi to spraví 10x za rok, ale teraz to spraví aj niekoľkokrát za jazdu (ak musím častejšie radiť ten prevod) a myslím, že tým dosť trpí aj prehadzovač, lebo keď ťahám do kopca a začne navíjať reťaz hore tak to dosť potiahne aj za napínač reťaze. Všimol som si, že je už trošku skrivený :x
24.08.2013 - 21:11:14
00
áno zakázaný prevod je keď sa kríži reťaz .... napínač reťaze? to myslíš toto ? http://www.mtbs.cz/obrazek/prokop_4xbike07shaman_cl.jpg
24.08.2013 - 21:16:33
00
Nie, nie. Neviem ako sa to presne volá, ale myslím tú vec pod prehadzovačom, ktorá napína reťaz. :D
24.08.2013 - 21:21:47
00
vôbec neviem akú vec pod prehadzovačom myslíš :D jediné čo viem že napína reťaz je prehadzovač a napinak
skús pohľadať na googli
24.08.2013 - 21:27:07
00
Vlastne hej, prehadzovač to bude. Vravím, že neviem ako sa to presne volá :D To je ale teraz vedľajšie...
24.08.2013 - 21:34:52
00
tak ak tam niečo drhne tak prehadzovaču to isto neprospieva, treba zistiť čo to je, takže keď to nieje zle nastavený prešmýkač ani zakázaný prevod tak ma napadá skrivený zub a prejavý sa to len občas ale píšeš že pílu si kontroloval :?:
24.08.2013 - 21:43:27
00
Pri normálnej jazde nedrhne nič. To s tým prehadzovačom som písal preto, lebo keď sa mi vpredu začne reťaz namotávať, tak to začne ťahať reťaz aj zospodu a tým pádom dostane prehadzovač zabrať. Radenie mám nastavené dobre, lebo nikde nič nedrhne, nerapoce ani reťaz od kazety k prehadzovaču nie je skrížená.. nikdy som s týmto nemal problém.
Skrivený zub... neviem, ale nič podozrivé som si na nej nevšimol. Maximálne tak škrabance od reťaze pri prehadzovaní, ale to je myslím normálne. Môžem to pofotiť, ak by to pomohlo... Na druhej strane keď som to skúšal so zdvihnutým bicyklom, tak sa tá reťaz zachytávala pravidelne na jednom alebo dvoch miestach (zuboch).

Myslíš, že tam nie je prevodník na 8-čkovú reťaz? Lebo keď porovnám môj prevodník s ďalším na inom bicykli s 8-čkovou reťazou, tak tam je znateľne viac miesta medzi zubami a reťazou (čo do šírky). Preto som písal na začiatku to s tým prevodníkom, lebo mám pocit, že jeho zuby sú na reťaz moc hrubé.
24.08.2013 - 22:02:59
00
A navyše prevodník, reťaz, kazetu a myslím, že aj prešmykovač mi kontroloval ten týpek z predajne, ale mám pocit, že sa ma chcel len čo najskôr zbaviť. Takže neviem, či sa mu dá celkom veriť.
24.08.2013 - 22:06:04
00
reťaz sa pravidelne zachytávala na tom istom mieste čo sa týka článkov reťaze alebo na rovnakom mieste čo sa týka prevodníka? ....nemyslím si že je problém v tom že tam nieje prevodníka na 8mičkovú reťaz, pokiaľ viem prevodníky majú jeden rozmer čo sa hrúbky týka na všetky reťaze, rozdiely podľa reťaze sú pri kazetách
24.08.2013 - 22:11:18
00
Namotavanie retaze na maly prevodnik byva preto, ze sa zuby vyjazdia, malinko splostia a retaz sa zachytava. Ak mas 8kovy prevodnik a 9kovu retaz, mohol by to byt problem. Mozes skusit plochym pilnikom zapilovat prevodnik z bokov, ak vykazuje nejake malinkate vytlacenie. Ak je prakticky ako novy, potom asi len skusit 8kovu retaz.
24.08.2013 - 22:12:05
01
Neviem, či sa celkom rozumieme. Mám 9 koliečok na kazete, preto aj 9-tkovú reťaz, len mám podozrenie na to, že tam výrobca dáva prevodník na max. 8-čkovú reťaz. Myslím, že 8-čková reťaz by zase neprospela 9-tkovej kazete, či?
Ešte sa na to zajtra riadne pozriem, či nie sú tie zuby vytlačené, ale naozaj som si nič nevšimol. Bicykel má zatiaľ asi 2600 km ak to pomôže.
24.08.2013 - 22:19:44
00
a reťaz si menil? 2600 km je dosť na reťaz
24.08.2013 - 22:25:14
00
Nemenil, ale natiahnutá ešte nie je.
24.08.2013 - 22:30:30
00
keyboard_arrow_up