Dobrý deň, mám jeden problém s nastavením prehadzovačky (možno aj prešmykovača SLX neviem) na novo kúpenom bicykli Merida TFS 800-D 2010. Už pri kúpe bicykla ma predávajúci upozornil na problém, že prehadzovačka sa nedá presne nastaviť a na niektorých prevodoch má reťaz tendenciu nabiehať resp. ani nenabehne na vyšší (ľahší) prevod. Zobral som to s tým, že sme sa dohodli na spustení z ceny. Doma som si sadol za to bicykel dal do stojanu a spolu so susedom (cyklistom) sme sa pokúšali prehadzovačku nastaviť. Po vyše 2 hodinovom trápení sa sme dospeli k zaujimavému záveru. Keď sme prehadzovač vyladili doštelovaním lanka tak aby išiel pekne na prvých troch najľahších prevodoch tak na tých najťažších 6-7-8-9 už reťaz nechcelo zhodiť dole. Naopak keď sme nastavili ju tak aby spodné prevody (ťažké) šli v poriadku tak zase nebola schopná nahodiť reťaz na prevody 3-2-1. Je to zaujimavé ale v podstate ideálne pracuje v pásme 5-6 nižšie už má tendenciu retaz nezhodiť a zase vyššie bez dostatočného zatlačenia na páčku nechce naskočiť. Kontaktoval som teda predajcu či uź v minulosti riešil s bicyklom podobný problém. Odpoveď bola taká, že bike už bol aj v odbornom servise kde sa ho tiež nepodarilo nastaviť tak aby chodilo všetko správne. Bol tam vraj za účelom výmeny zlomenej pätky prehadzovača, ktorá sa odlomila pod náporom blata na tohtoročnom MTB maratóne vo Vlkohrone tomuto predošlému majiteľovi. Sused má podozrenie na ohnutý koniec rámu, tam kde už sa na rám pripája pätka, ku ktorého ohnutiu mohlo dojsť ešte pred zlomením pätky samotnej. Odkázal ma na odborný servis kde mi to vraj podľa nejakého prípravku môžu zisťiť. (a prípadne aj narovnať?) Dúfam že tpo nebudem musieť riešiť nejakou výmenou rámu lebo to by bola dosť veľká investícia :( Neviem ešte nikdy som sa na predošlých bikoch s niečim podobným nestretol? Nemáte s tým niekto dáke skúsenosti? Beriem každú radu. Pre úplnosť ešte upresním že boudeny aj lanká boli na jar menené v odbornom servise. Ďakujem Matúš.
14.07.2013 - 22:37:59
00
Skoč za bike-servisákom, ktorý má "rovnátko" pätky prehadzovača. Ak je pätka nová (rovná) mala by sa dať tým nástrojom zistiť súmernosť prehadzovača s kolesom. Ak tam bude zistený odklon, pri novej a rovnej pätke to môže poukazovať aj na ohnutú zadnú stavbu v mieste uchytenia pätky.
A pochváľ sa, ktorý je ten "šikovný" predavač. Nech vedia aj ostatní bikeri kde si majú kúpiť bike s "výhodnou" zľavou.
14.07.2013 - 23:27:30
00
Okej skočím do servisu s tým dúfam, že to nebude taký problém. Ten predajca je kamarát, ktorý ma už dva roky bráva na maratóny a jazdíme spolu aj. Pri kúpe ma o tom ale informoval, že to nechodí úplne presne takźe mu to nezazlievam zrejme o tom nevedel.


Naposledy upravil Duracel dňa 14.07.2013 - 23:50:40, celkovo upravené 1 krát.

14.07.2013 - 23:46:35
00
GaliPe54chcem sa spýtať nevedel by si mi povedať či bude možné ten koniec zadnej stavby aj narovnať? Ale to mi už zrejme povedia aj v servise ďakujem za radu.
14.07.2013 - 23:49:51
00
Čo sa týka narovnania konca zadnej stavby, tak k tomu sa bude musieť po ohliadke vyjadriť len odborník. Myslím, že skôr áno.
14.07.2013 - 23:58:11
00
Dnes som ho zaniesol do servisu povedal, že pätka a aj rám vyzerá byť v poriadku ale že sa na to pozrie. Skôr upozornil na nevhodnú reťaz vraj má pocit, že je veľmi široká čiže možno 8 prevodová? Aj keď to sa mi nezdá ale doniesol som mu 3 nové reťaze ktoré som dostal k biku tak ak to bude tým náhodou nech to vymení.
15.07.2013 - 13:05:28
00
Skôr upozornil na nevhodnú reťaz vraj má pocit, že je veľmi široká čiže možno 8 prevodová? Ak je vsetko rovne tak to s tou retazou moze byt pravda.Bouden a lanko je ok?Ja som mal nieco podobne a mal som zostrapkane lanko v boudene
15.07.2013 - 14:47:48
00
http://www.ivelo.cz/servis-tipy-rady/domaci-servis-kol/serizeni-prehazovacky/
15.07.2013 - 14:52:13
00
Lanko aj boudeny su teraz menené. Aj som to pozeral je to v poriadku. Čítal som články obidva čo sú tam aj som to skúšal štelovať asi hodinu ale nepodaril sa źelaný výsledok docieliť. Teraz je bike v servise zajtra by sa mi mal ozvať či sa mu podarilo nastaviť to.
15.07.2013 - 22:09:39
00
Ak mas odkial skus si pozicat ine radenie ci v nom nebude problem kedze ptehadzovac kopiruje polohu radenia za skusku nic nedas
18.07.2013 - 07:33:58
00
dolezite je aj ohnutie bowdenu a koncovky ktore mozu dret lanko a zle sa vracia... moze to byt aj radenim, aj tou retazou co pises..ak je siroka robi to bordel... nech sa na to pozrie skuseny servisak ...
18.07.2013 - 07:39:19
00
tiez este stale riesim podobny problem a myslel som ze kupim kazetu a rezat a je to, lenze kupil som lanko bovden retaz kazetu petku a prehadzovac a este stale som sa nezbavil problemu obcas pri zabere retaz preskoci ale zrejme len na tom kolieske kde je prave nahodena, este skusim skratit retaz o jeden clanok ci tam nieje slabe napnutie, clovek uplne strati tu pohodu pri jazde
18.07.2013 - 08:41:49
00
MarkAurel : možno treba trochu času aby sa reťaz roztiahla a lepšie sadla na zuby
18.07.2013 - 12:01:06
00
Na Kellyse Beast som vymenil všetko čo sa dalo. Nakoniec som sa zmieril s tým, že na hov.. radí. Keďže na druhom biku som tri roky nemal žiaden problém s radením, skúsil som riešiť bovden na Kellyse spôsom aký mám na druhom biku.
Kellys mal bovden delený na tri kusy s úchytkami na ráme. Nový spôsob bol jedným kusom bovdenu. Akurát som musel špekulovať, ako ho k rámu prichytiť. Od tej doby radenie šlape na 1. Vyplýva z toho, že kelisicáci sú ako súdrohovia z NDR. Niekde spravili chybu!
18.07.2013 - 14:13:40
00
Ďakujem veľmi pekne za všetky rady a typy. Bike bol v servise chalan prehadzovacku nastavil povedal ale , že nevie čím to.môže byť keďže pätka aj rám ohnuty pravdepodobne nie sú. nastavil to trosky lepšie ako predtým ja a za opravu si skoro nič nevypýtal s tým že problém úplne neodstranil. upozornil ma na možnú výmenu zle odkrokovaneho radenia. Každopádne bol som teraz na výlete zo zvolena do štiavnice pobehat sitno a okolie. Za 3 dni sme najazdili 180 kilometrov cestou naspäť domov som sa celý.čas hral s nastavenim nie prehadzovacky ale prešmykovača lebo som ml pocit že ten robí šarapatu. A stala sa neuveriteľná vec prehadzovacka radi ako maslo, žiadny prevod neštrnga nerapoce ani nič. Som úplne spokojný :) možno si to aj sadlo za tých 200 km ešte. Som rád hlavne že som si to v podstate sám nastavil nakoniec a budem to v pripade potreby vedieť aj dobudúcna. Ďakujem za všetky rady, pomohli mi, Matúš.
20.07.2013 - 13:51:08
00
keyboard_arrow_up