Ahojte. Mam cestak, karbonovu vidlu predstavec ITM a hlavove zlozenie FSA. PROBLEM DESCRIPTION: Ked idem zo sedla a dupem do pedalov (pritahujem sa ku riadidlam), tak pocujem ako pod vrchnou skrutkou v hlave praska (pod tou co pritahuje predstavec smerom dole) -( ako keby sa hybala a suchala o predstavec?) . Uvolnil som tu vrchnu kritku, ktora pritahuje predstavec smerom dole, uvolnil predstavec, dotiahol som jezka, pritiahol tu hornu kritku (tu co to stahuje dokopy) a dotiahol predstavec. A stale ked "lamem" riadidla -> ked slapem napr. do kopca zo sedla a mavam bikom zo strany na stranu, tak z pod tej kritky (z pod tej co pritlaca predstavec smerom dole) sa ozyva praskanie. Nic nieje poskodene... Co s tym? Pls help.
17.09.2007 - 13:00:17
00
rozobrat...dokladne vycistit...namazat...zlozit a podotahovat...
...ak by nepomohlo, skus dat dole predne koleso a vycisti dosadaciu plochu naboja a vidlice...ak ani to nepomoze a velmi ti to vadi, tak uz iba zahodit ;)
17.09.2007 - 13:29:37
00
rozobrat
poriadne vycistit vsetky stycne plochy
mozes nastriekat WDckom, a nechat ho odparit
a poriadne dotiahnut ak mas nejake karbonove komponenty tak momentovym klucom podla odporucani vyrobcu

praskanie je v 95 percentach sposobene necistotami a v 5 percentach
prasklinou komponentu
17.09.2007 - 13:31:29
00
matt ty vies vzdy tak povzbudit cloveka :lol:
sa mi zda ze sa ti o mojom bik bude aj snivat

k teme: cistit, cistit, cistit, niet co dodat, a poriadne podotahovat
17.09.2007 - 20:29:21
00
rozobrat
poriadne vycistit vsetky stycne plochy
mozes nastriekat WDckom, a nechat ho odparit
a poriadne dotiahnut ak mas nejake karbonove komponenty tak momentovym klucom podla odporucani vyrobcu

praskanie je v 95 percentach sposobene necistotami a v 5 percentach
prasklinou komponentu


namazat netreba ?
19.09.2007 - 12:27:25
00
Sice pochybujem, ze v tomto pripade by si dosiahol nieco cistenim (ak odhadujem spravne), ale samozrejme ak nic ine nepomoze, tak to cistenie bude stat za pokus.

Ak sa to praskanie ozyva naozaj priamo spod krytky, tak skus skrutku drziacu krytku povolit - moze byt, ze predstavec sa pri velkom namahani kruti a tym, ze je krytka pritlacana velkou silou na vrchnu cast predstava je sposobene to, ze stycna plocha medzi skutkou a krytkou alebo stycna plocha medzi krytkou a predstavcom pracuje a praska. Problem ale moze robit aj jezko! Aby si si bol isty, ci naozaj ides riesit podstatu, tak skus najprv otestovat, ci to s krytkou resp. jezkom naozaj suvisi - zhod krytku dole uplne a skus sa previezt bez nej (aj tak je to v podstate len kozmeticky doplnok aby nebol prievan v krku vidlice). :D

Ak to bude praskat dalej, tak problem moze byt v dotiahnuti predstavca na krku vidlice, v podlozkach pod predstavcom (ak ich pouzivas a mas viac mensich, tak ich skus nahradit jednou väcsou), alebo v miskach hlavoveho zlozenia.
19.09.2007 - 22:20:46
00
Sice pochybujem, ze v tomto pripade by si dosiahol nieco cistenim (ak odhadujem spravne), ale samozrejme ak nic ine nepomoze, tak to cistenie bude stat za pokus.

Ak sa to praskanie ozyva naozaj priamo spod krytky, tak skus skrutku drziacu krytku povolit - moze byt, ze predstavec sa pri velkom namahani kruti a tym, ze je krytka pritlacana velkou silou na vrchnu cast predstava je sposobene to, ze stycna plocha medzi skutkou a krytkou alebo stycna plocha medzi krytkou a predstavcom pracuje a praska. Problem ale moze robit aj jezko! Aby si si bol isty, ci naozaj ides riesit podstatu, tak skus najprv otestovat, ci to s krytkou resp. jezkom naozaj suvisi - zhod krytku dole uplne a skus sa previezt bez nej (aj tak je to v podstate len kozmeticky doplnok aby nebol prievan v krku vidlice). :D

Ak to bude praskat dalej, tak problem moze byt v dotiahnuti predstavca na krku vidlice, v podlozkach pod predstavcom (ak ich pouzivas a mas viac mensich, tak ich skus nahradit jednou väcsou), alebo v miskach hlavoveho zlozenia.


Ahoj!
No niesom si isty, ci ta kritka je kozmeticka. Podla mna ta krytka pritlaca predstavec dole, aby sa "nesuchal" smerom hore a tym padom sa neuvolnovala cela hlava a nevyklala sa vidla. Alebo sa mylim?
V kazdom pripade je dobry tip s tym testom, ze ci je to tou krytkou, alebo nie. Vyskusam.

BTW: Vsade citam, ze ak je vidla karbonova, tak treba dotahovat predstavec momentovym klucom podla vyrobcovych odporucani. Ani za svet ale neviem zistit kolko to je. (vyrobca o tom na stranke mlci). -> Nieze by som mal momentovy kluc :o) Ako to riesite vy?
20.09.2007 - 10:01:03
00
no este ide o to ci mas stlpik vidlice karbonovy alebo hlinikovy...
20.09.2007 - 10:23:07
00
no este ide o to ci mas stlpik vidlice karbonovy alebo hlinikovy...

Karbonovy. Ale predstavec je hlinikovy.
20.09.2007 - 12:12:57
00
uz si to skusil cele rozobrat, vycistit a premazat? ...aby sme vedeli ci pomohlo...inak skotroluj teda aj tu spodnu misku hlavoveho co ide na vidlicu ci nie je uvolnena alebo nie su pod nou necistoty...ono "pruznostou" stlpika sa niekedy trosku uvolni a dostanu sa pod nu necistoty. taktiez skontroluj spoj predstavec-riaditka...aj tam moze byt necistota co sposobuje pukanie.

btw...predstavec nemusis dotahovat momentovym klucom ked mas trochu citu v rukach...dolezite je spravne dotiahnut krytku nad predstavcom
20.09.2007 - 13:09:49
00
uz si to skusil cele rozobrat, vycistit a premazat? ...aby sme vedeli ci pomohlo...inak skotroluj teda aj tu spodnu misku hlavoveho co ide na vidlicu ci nie je uvolnena alebo nie su pod nou necistoty...ono "pruznostou" stlpika sa niekedy trosku uvolni a dostanu sa pod nu necistoty. taktiez skontroluj spoj predstavec-riaditka...aj tam moze byt necistota co sposobuje pukanie.

btw...predstavec nemusis dotahovat momentovym klucom ked mas trochu citu v rukach...dolezite je spravne dotiahnut krytku nad predstavcom

Vycistil som to iba hore (nepomohlo) uplne cele som to nerozobral. Dnes to rozoberiem cele a dam vediet... Vdaka za tipy!
20.09.2007 - 13:25:58
00
Aby si si bol isty, ci naozaj ides riesit podstatu, tak skus najprv otestovat, ci to s krytkou resp. jezkom naozaj suvisi - zhod krytku dole uplne a skus sa previezt bez nej (aj tak je to v podstate len kozmeticky doplnok aby nebol prievan v krku vidlice). :D


Ahoj!
No niesom si isty, ci ta kritka je kozmeticka. Podla mna ta krytka pritlaca predstavec dole, aby sa "nesuchal" smerom hore a tym padom sa neuvolnovala cela hlava a nevyklala sa vidla. Alebo sa mylim?
V kazdom pripade je dobry tip s tym testom, ze ci je to tou krytkou, alebo nie. Vyskusam.


Ano, krytka sice pritlaca predstavec zvrchu na zaistovaci kuzel hlavoveho zlozenia, ale sluzi len na nastavenie vole v hlavovom zlozeni a nie na to, aby tato krytka udrzala predstavec na krku vidlice. :idea: Keby mal predstavec drzat na vidlici vdaka tejto krytke, tak to by som uz asi davno nejazdil (bol by som invalid po tazkom uraze). :) Po nastaveni vole hlavoveho zlozenia a dostatocnom dotiahnuti predstavca mozes krytku teoreticky aj nechat doma a jazdit bez nej, nakolko cele hlavove zlozenie drzi predstavec (jezko s krytkou su len pomocka na jednoduchsie nastavenie vole v hlave). Vzdy ked nastavujem hlavu, tak po dotiahnuti predstavca krytku mierne povolim, nech nie je zbytocne velke pnutie na jezkovi.

P.S. Este je aj otazka, ci vidlica nepracuje v tej spodnej miske, nakolko tam je najväcsie namahanie na ohyb pri naklone na stranu. A dalsie velke namahanie je na uchyteni naboja do vidlice ako tu uz bolo spomenute. Pocul som aj o pripade, kedy praskali tie distancne pruzinky na rychloupinaku (to by mi asi nenapadlo). Ale samozrejme moze to byt ktorykolvek spoj, cize krk vidlice vs. spodna miska, spodna miska vs. vymedzovacia podlozka medzi nou a krkom, spodna miska vs. usadenie v rame, krk vidlice vs. horna miska, horna miska vs. usadenie v rame, predstavec vs. krk vidlice, jezko vs. krk vidlice, krytka vs. predstavec, predstavec vs. riadidla a este aj ktorykolvek skrutkovy spoj na predstavci alebo skrutka v jezkovi (praskat to moze aj v zavite).

Drzim palce, nech na to prides.
20.09.2007 - 19:01:06
00
Ahojte Chlapi!
Prave som to dokoncil! Vdaka velmi pekne za pomoc!

Jezus: Premyslal som nad tym a domyslel som si, ze to bude fungovat ako si povedal. HLAVNE ma posunulo dalej to, ze som dal dole krytku, ako si navrhoval a hadajte co? Praskalo. Takze krytka to nebola. Prekvapilo ma, ako som bol presvedceny, ze to ide z pod nej. Naozaj sa to v rame siri, ako to niekto spominal.... Vdaka kamo!

Matt, Geroy a ostatni: Kedze to nebola ktytka, tak som to rozobral cele, nielen predstavec (pretoze okolo predstavca to vobec nebolo zakydane).
Ked som ale vybral z ramu tie konusove loziska (asi to co volate mysky, len toto je "akoze integrovane" tak tie konusove veci boli pekne zakydkane - bol na tom taky povlak, tak som to pekne vydrhol, na tie loziska som nastriekal olej a zlozil som to spat.
Skontroloval som ci stlpik alebo nieco na vidle nieje prasknute (vsetko ok). Este som ocistil tu cast, kde sa stlpik pripaja na vidlu, tam bol tiez trosku bordel.

Vdaka vsetkym za pripomienky, pomohli ste!!! Nikdy by som nepovedal, ze je to kvoli spine.

No a ked som to dal dokopy tak je vsekto OK, nepocut najmensie praskanie alebo pukanie.
Jedine co ma troska trapi je to ze ako to utiahnut. Vsetko co som na webe nasiel bolo ze sa utahuju komponenty priblizne silou 4 - 5 Nm-1. Tak som skusil ist do obchodu, ze si kupim momentovy kluc. Kluc co je od 6 stoji 3,5 litra a kluc co je od 3Nm-1 stoji 20!!!! litrov. Ak hadate, ze som ho nekupil, tak bingo. Takze ako to utahujete vy? Od oka ako som to spravil ja?
20.09.2007 - 20:12:08
00
naposledy som utahoval od oka :lol:

nebolo by dobre tam dat vazelinu na konzervaciu? ked uz sa ti tam dostal bordel aj predtym dostane sda ti tam znova :idea:
20.09.2007 - 22:33:29
00
naposledy som utahoval od oka :lol:

nebolo by dobre tam dat vazelinu na konzervaciu? ked uz sa ti tam dostal bordel aj predtym dostane sda ti tam znova :idea:


Veru tak, dam tam este vazelinu... Thnx.
21.09.2007 - 10:47:43
00
keyboard_arrow_up