Ahojte, mám bike (mtb ht) cca 1 rok od kúpy, najazdené okolo 2000 km a chystám sa s ním kvôli prehadzovačke do servisu. Chcem sa spýtať aké servisné úkony by bolo dobré dať odrazu spraviť okrem tej prehadzky? Doma riešim akurát pravidelné umývanie, čistenie nôh vidle, kontrolu a mazanie reťaze a to je všetko. Veľmi sa neorientujem čo a ako pravidelne treba mazať vazelínou, netrúfam si nič rozoberať. Keďže všetky väčšie servisy dnes fungujú na báze online objednávania, kde si zákazník má v dotazníku odfajkať, čo všetko majú skontrolovať, resp. spraviť, neviem aký rozsah mám zadať, tiež zbytočne peniaze rozhadzovať nechcem.
01.10.2023 - 15:33:56
00
Jazdíš aj dlhodobo v blate a umývaš vapkou? Alebo len za pekného počasia?
Ak si ešte nemenil reťaz minimálne ju daj premerať.
02.10.2023 - 12:35:04
00
V blate dlhodobo nejazdím, umývam iba prúdom z hadice. Reťaz si strážim, či už mierkou alebo kontrolným premeraním šublerou. Skôr neviem, že ako často by sa malo robiť mazanie stredového, hlavového zloženia, neviem, či treba niečo robiť s oskami kolies, hydraulikou bŕzd, kedy treba kontrolovať brzdové platničky. Dosť ma aj zneistilo, keď som si tu pozrel video, čo hneď spraviť s bikom po kúpe, tam radili skontrolovať, či je vazelína všade tam, kde má byť, túto kontrolu som nespravil.
02.10.2023 - 12:52:06
00
Pokiaľ sa kolesá točia hladko a nemajú vôľu ani nevydávajú zvuky, neriešil by som to. Podobne kľuky.

Vidlica má doporučený servisný interval , preto som sa pýtal na to blato, ak jazdíš za každého počasia, oplatí sa po 100 hodinách otvoriť, pozrieť tesnenia či púšťajú nečistoty dnu, ak áno vyprať penové krúžky, ak treba, vymeniť olej.

Dosky sa dajú skontrolovať pohľadom do brzdy popri kotúči, ak vidíš rozpernú pružinku a kovovú platničku na ktorej je obloženie.
Ak to nevidíš, tak len zhodiť koleso a dosky vybrať von. Poznač si ktorá bola na ktorej strane a potom ich nazad založ rovnako.
Všimni si či sú zbrzdené rovnomerne, keď ich priložíš k sebe, či máš kovové základne rovnobežné. Ak nie, môžeš dať aj zafrézovať úchyt brzdy na ráme.

Kým veci fungujú, zbytočne neriešiť.
Po 2000km máš reťaz ok? Aká reťaz?
02.10.2023 - 13:12:24
00
Díky moc za rady, ten servisný interval vidle si musím pozrieť. Reťaz mám deore, tiež som si myslel, že kilometrovo je už na výmenu, ale mierka neprepadá, šublerou som nameral 132,5 mm, tak zatiaľ teda nemením.
02.10.2023 - 13:23:26
00
Hlavové zloženie: venčekové zloženie by som dal premazať, zapuzdrené netreba.

Hydraulické brzdy by som dal odvzdnušniť, drobný vzduch sa tam vždy dostane. Kvapalinu netrebe meniť.
02.10.2023 - 15:44:12
00
keyboard_arrow_up