Pozrel som si zopar videii, ale nie som si isty, co budem potrebovat, ak mam v plane vymenit vazelinu a gulicky v prednom aj zadnom naboji Deore XT. Orech na povolenie kotucovej brzdy a pastorku mam, pasuje, brzdy som dal dole. Meranie ukazuje na nutnost kupit dva ploche kluce cislo 17. Dalej potrebujem bic na zafixovanie stromceka vzadu, ked budem davat dole najmensie koliesko. Co este ?
Doplnkova otazka : volnobezka mi pripada dost hlucna, viem sa tam k niecomu dostat a namazat to ?
06.07.2021 - 18:52:40
00
Tak po poradi.
Deore XT je siroky pojem, princip maju sice rovnaky, ale konkretne romery klucov a jednotlivych dielov sa budu menit. Ak chces vediet presne najlesie zmerat na konkretnom naboji.
Principialne ked uz mas kotuce dolu tak v predu uz stacia konusove kluce 2 kusy a povolit jednu stranu. Ked vyskrutkujes poistnu maticu a konus vysipu sa ti gulicky. Ak nepodrzis osku na mieste tak z oboch stran. Dalej staci vsetko vycistit dat vazelinu nove gulicky do misiek naboja a zlozit. Skladanie je troska pakaren lebo musis oprimalne nastavit volu. Naboj musi mat minimalny vakel po zlozeni. Ten sa zlikviduje po utiahnuti osky alebo QR podla toho co tam mas. Ak zostane aj po nahodeni na bike vakel, tak povolit kontru a malinko viac utiahnut konus. Opakujes az kym nebude vakel len mimo bike a po nahodeni kolies na bike vakel zmizne.

Zadne je podobne len to je spestrene o orech.
Po kotuci das dole kazetu. Treba na to kazetovy kluc ktorym podrzis kazetu aby sa neuvolnovala a kluc na uvolnenie samotnej kazety.
Neviem ci mas microspline alebo klasicke HG. Ak microspline tak to som v ruke este nemal a k tomu ti neviem nic napisat. Dalej pisem len pre HG.
Po demontazi kazety nepotrebujes uz demontovat nic dalsie. Pouzijes opat dva konusove kluce na nenahonovej strane a postup je dalej zhodny, ako na prednom naboji

Orech HG. ak robi divne zvuky u shimana sa podla vyrobcu ma vymenit cely. Sluzi na to 10 imbus. ak ale chces da sa ai rozobrat. Pre vacsinu HG orechov potrebujes kluc na rozobranie orechu. https://www.mtbiker.sk/shop/servis-a-trening/naradie/stahovaky-na-kazety/kovys-kluc-na-demontaz-bubnu-shimano-hg-8484.html
Ako to rozobrat a zlozit je mimo rozsah tohto prisevku, pozri video. Je to dost prplava robota ale da sa to zvladnut. Kazdopadne zapadky nemaz v orechu vazelinou ale niecim riedkym. Ak pouzijes vazelinu hrozi ich zalepenie a strhnutie.
06.07.2021 - 19:24:31
02
Dakujem, super podrobny navod, podla toho to snad zvladnem.
06.07.2021 - 20:19:00
10
Keby nie, napis a zaves foto s cim je problem, lebo tych nabojov bolo vela roznych.
07.07.2021 - 13:39:22
00
Prave som dosiel z garaze, rozobral som to trochu, zatial predok. Ploche kluce treba 17-ky, gulicky maju 4.76 mm, idem si objednat naradie a gulicky. Ak je vazelina na zadnu volnobezku nevhodna, co tam mam dat ?
07.07.2021 - 13:43:40
00
Husty olej alebo specialnu na to urcenu riedku vazelinu. Presne ti radsej pisat nejdem, lebo kolko ludi tolko spravnych odpovedi. Posledne som pokusne pouzil PP80 prevodovy olej. Ale to je bez zaruky, je to tam kratko este neviem vysledok.
07.07.2021 - 14:24:41
01
ja davam uz 4 roky modru vazelinu (typ neviem) a gulicky ani misky som este nemenil
07.07.2021 - 17:12:28
01
Dakujem vsetkym za dobre rady, bez problemov som vymenil gulicky a namazal predny naboj. Pekne sa toci, bocna vola tam nie je, tak som nastavil snad spravne.
V zadnom zial neprijemne prekvapenie, rozobral som to az po volnobezku. Vnutri znamky korozie, mazivo spinave od hrdze, prasknuty jeden kruhovy drotik, ktory drzi take male pohyblive kusky ocele, tie zabezpecuju fukciu. Teraz riesim, co mam objednat, ake nahradne diely, pripadne ci viem odpojit volnobezku od stredu kolesa (asi nalisovane ?) a kupit to cele nove.
13.07.2021 - 22:25:50
00
Aky mas presne naboj? Mal by tam byt napisane nieco ako FH-M8010-B Orech urcite ide demontovat. Treba na to 10mm imbus. Drzi ho skrutka s vnutornym imbusom a vonkajsim zavitom. Pozri poriadne aj viac krat. :
thumb_up-1thumb_down

Diely do orecha zvlast nedostanes. To je problem shimana. Mas moznost kupit bud cely novy orech ak sa este predava. Alebo cely naboj. Obcas je lacnejsi cely novy naboj, ako samotny orech. Ak sa nebude dat kupit ani rovnaky naobj ani orech, tak uz len skusit kupit iny a dufat ze diely budu pasovat. Ale tu ide skor o pokus omyl a edukovany odhad. Katalogy nejestvuju. Posledne riesenie je prepliest koleso na iny naboj/vymenit cele koleso.
14.07.2021 - 13:41:00
01
Dalsie info : rozobral som orech, dal ho dole z kolesa, nebol to imbus 10, ale 14. Zaujimave. Podla obrazkov je to M785, nasiel som v Brezna na sklade 1 ks M770, ma to byt kompatibilne. Bajk ma cca 14 rokov, vydrzalo to celkom dost. V celych Kosiciach bez sance zohnat orech, dodacie lehoty v mesiacoch, lebo mne neznamym sposobom korona sposobila nedostatok komponentov. Este raz vdaka za dobre rady.
14.07.2021 - 16:52:56
10
keyboard_arrow_up