....no a kde ste ???....vy kvakotáci....čo teraz nevypušťate tie vaše mudre perly.Prečo z ložiska ktoré leží niekde nepohnuto na polici 2 roky zmizne základový olej ako smrad ?????....prečo sa nesmu skladovať v blizkosti vykurovacich telies ????? prečo ?.... a kto udrží ten olej v ložisku ktoré je v nábojí aby sa nepremenil na plyn ??? kto ?....zmieňujem sa samozrejme o základovom oleji v plastickom mazive,ak to ešte doteraz niekto nepochopil lebo tá vazelina v ložisku bez oleja ti je tam na hovno
16.03.2023 - 21:02:35
00
Nerozumiem o cu tu vlastne ide.
Chces nahradit vazelinu olejom.Ocakavas daku dlhsiu zivotnost,alebo mensi valivy odpor?Aky je ucel?
16.03.2023 - 21:22:32
00
Niekto má slabšiu chvíľku... Zrejme...
16.03.2023 - 21:24:05
04
moc dlhé, nečítal som
16.03.2023 - 21:32:20
00
Tiež úplne nerozumiem o čo tu vlastne ide.... V ložiskách na biku sa dá používať vazelína a aj olej na to určený, závisí od podmienok použitia a mazacích plánov ložiska daných výrobcom. Ale bavíme sa skôr o rôznych nízko odporových riešeniach. Na tomto fóre vidím diskusiu o takýchto veciach bezpredmetnú , pretože tu je možno 5 ľudí, ktorých by táto téma zaujímala. Ostatní jazdia ako im veľkopredajca bike predá a neradno sa im miešať do nastavení jazdeckej pozície, výberu biku, tlakov v kolesách, odpružení, bŕzd a už vôbec nie do toho čím mažú ložiská - pravdepodobne ani netušia, že väčšina ložísk sa dá rozobrať na jednotlivé guličky a robiť na nich veľmi kvalitná údržba.
16.03.2023 - 21:37:48
01
renovaziar napísal:
Na náboji ktorý má priemyselné ložiská som do priestoru medzi ložiskami strekol 1ml oleja 80W90 HYPOID.Olej bude stále vytvárať medzi RS kružkami a kružkami ložiska olejový film...

Aby som tomu spravne pochopil, ja som trochu pomalsi, navrhujes naliat olej do stredu naboja medzi dve uzavrete loziska a predpokladas, ze sa olej skor dostane do utesneneho loziska a nevytecie von? A je to lepsi napad, ako pravidelne vymienat lozisko, ci priebezne ho doplnat novym mazivom? :?:
16.03.2023 - 22:33:19
03
Spevňovadlo je chemická látka, ktorá vytvára mriežkovú štruktúru, kde jej priestor je vyplnený olejom, ktorý je v priebehu mazania uvolňovaný medzi mazané plochy. Pridaním spevňovadla do oleje prestane byť olej kvapalný a zmení sa na masť. Ďalšou dôležitou úlohou spevňovadla je zaistiť mazanie v prípade vzniku medzného trenia. Spevňovadlo reaguje pri vysokom tlaku a teplote s povrchom kovu klznej plochy a vytvára na ňom ochrannú vrstvu. Ako spevňovadlá sa používajú tzv. kovové mydlá, ktoré vznikajú reakciou hydroxidov kovov s nenasýtenými mastnými kyselinami. Nejčastejšie sa používajú mydlá na bázi lithia, sodíka, vápnika, menej častejšie hliníku, baria, olova. V prípade kombinovaných mydiel sa k neutralizaci používa zmes hydroxidov (napr. lithium-vápnik). Pod pojmom "komplexné mydlá" se rozumejú kovové soli, nejčastejšie v zmesi s kovovým mydlom rovnakého kovu. Tiež existujú spevňovadlá na inej báze - gely, bentonity, polyuretany
Plastické mazivo sa skladá z:
cca 75% mazacieho oleja;
cca 15% zahusťovadla;
a do 10% aditív.

Zdroj Kluber Lubrication

Olej v plastickom mazive má sklony k odparovaniu za predpokladu že má k nemu prístup kyslík-vzduch.Ak teda zabránim prístupu vzduch zabránim odparovaniu.Ak z maziva unikne základový olej treba ho priebežne doplňať.No a nie je lepšie tomu odparovaniu preventívne zabrániť ?....ak z maziva unikne všetok olej tak zostanú z neho len kozie bobky :D

Ano Dudo môže vytiecť aj von z ložiska ale zase len do priestoru odkial do neho aj vošiel.Ale spevňovadlo-zahusťovadlo ktoré je schopné zo seba olej vypudiť je tak isto schopné aj olej opäť do seba prijať takže znova nadobudne potrebnu konzistenciu....priznávam že toto je ťažká téma ako píše aj branomelis a tak ludia ktorí o tejto problematike nemaju ani šajnu by sa mali zdržať radšej komentárov
17.03.2023 - 06:15:41
00
No stačí si uvedomiť ze wapku vymysleli výrobcovia ložísk koli trvale udrzatlnemu rastu produkcie ložísk...
17.03.2023 - 06:53:50
00
renovaziar, trosku povysenecky... sice nemam sajnu, no mozno mam zaujem pochopit.
Pod vytecenim olela som nemyslel z loziska ale z naboja popod lozisko.
Prave preto som si kupil Liteville, ktory to v rame riesi otvorenym loziskom a priebeznym doplnanim maziva skrz mazaciu pistol. Mozno sa tvojou myslienkou uz niekto zaoberal...
17.03.2023 - 08:29:37
00
renovaziar Keď ložisko nedosahuje pri prevádzke teplotu 60°C aká je pravdepodobnosť, že sa olej z vazelíny vyparí ?
17.03.2023 - 08:47:36
00
zasa budes za zleho, normalne mas suhlasit a nie rozporovat a pochybovat ;-]
17.03.2023 - 08:51:28
07
Mazania už stačilo, je načim sa poctivo venovať obsahu zvyškového austenitu - ten je u ložiskových krúžkov prepísaný normou. :P
17.03.2023 - 09:14:36
00
Není nad internetovú debatu😀
17.03.2023 - 09:36:23
01
Dudo napísal:
renovaziar, trosku povysenecky... sice nemam sajnu, no mozno mam zaujem pochopit.
Pod vytecenim olela som nemyslel z loziska ale z naboja popod lozisko.
Prave preto som si kupil Liteville, ktory to v rame riesi otvorenym loziskom a priebeznym doplnanim maziva skrz mazaciu pistol. Mozno sa tvojou myslienkou uz niekto zaoberal...


Tá posledná veta nepatrila tebe.Olej môže vytiecť popod vnutorný kružok ložiska ale o kružok predsa opiera koncovka náboja a to je všetko zovreté v ráme ,tak kadial by mal vytiecť.No a nakoniec ked sa olej rozlezie všade po náboji,oske a ložiskách tak už na vytekanie vela nezostane
17.03.2023 - 15:05:40
00
aJoN napísal:
renovaziar Keď ložisko nedosahuje pri prevádzke teplotu 60°C aká je pravdepodobnosť, že sa olej z vazelíny vyparí ?


....ale olej sa predsa môže vyparovať aj pri nižšej teplote
17.03.2023 - 15:07:50
00
keyboard_arrow_up