po kolko km v priemere menite retaz
0-1000 11% [ 18 ]
1000-2000 37% [ 63 ]
2000-3000 25% [ 42 ]
3000-5000 16% [ 28 ]
nemenim retaz menim bicykel :-) 11% [ 19 ]
Celkový počet hlasov : 170
Mam podobny nazor, retaz a zuby odchadzaju pri nesetrnom radeni. Avsak najvacsie urazy asi vznikaju pri zlom saltrovani na tazkych prevodoch, fyzika nepusti.
15.08.2006 - 15:11:07
00
Prave naopak! Extremne tazke prevody setria retaz a zuby prevodnikov :!: :!: :!: . Naopak, viac je namahana kluka. Mnoho ludi si mysli opak, ale fyzika je fyzika. A prax to len potvrdzuje!


Vedel by si nám to aj nejako polopatisticky vysvetliť?
Moja teória je totiž nasledovná. Na jazdu konštantnou rýchlosťou do konštantného kopca potrebujem mať na kolese určitý moment. Keď použijem ľahký prevod (väčší pastorok), tak potrebujem na vytvorenie tohoto momentu menšiu silu než pri ťažšom prevode (menší pastorok).
Potom by malo platiť, že čím vyššia sila prenášaná reťazou (ťažký prevod), tým sa reťaz menej vyťahá? Alebo robím pri mojich úvahách nejakú zásadnú chybu?
15.08.2006 - 16:19:05
00
To Audino
Robis zasadnu chybu v uvahach. Vysvetlim na priklade vecer, pocas prac. doby nemam cas.
15.08.2006 - 16:23:22
00
Najprv sa chcem ospravedlnit Audinovi ze som unahlene napisal, ze robi zasadnu chybu v uvahe. Nerobi, uvaha je spravna a tyka sa radenia na pastorkoch. Cize cim vacsi zaradeny pastorok, tym mensia sila je potrebna na retazi, t.j. tym mensie vytahanie by malo byt. Takisto namahanie zubov kazety by malo byt mensie.

Moja uvaha sa vsak vztahuje na radenie na prevodnikoch, co sa obvykle povazuje za silove slapanie, t.j. ak niekto jazdi trvalo velku pilu, pripadne strednu. Sila, posobiaca na retaz Fr=l/r*Fk, kde Fk=sila posobiaca na kluku (mozme povazovat za konstantu, pretoze je max. rovna hmotnosti jazdca m*g), l=dlzka kluky (konstanta), r=polomer zaradenej pily, odvodenie vzorca vynecham (jednoducha paka). Z uvedeneho vyplyva, ze sila posobiaca na retaz Fr je tym vacsia, cim je mensi polomer zaradenej pily, t.j. cim mensia pila je zaradena.

Priklad pre tych, ktorym fyzika nevonia:
a/ Mam zaradenu velku pilu a nejaky pastorok vzadu (nie je dolezite, aky). Stojim na takom kopci, ze ak sa postavim na pedal celou svojou hmotnostou, bike sa nepohne. Zaver 1: Nedokazem tlakom na pedal vyvinut taku silu prenasanu retazou, aby som sa pohol.
b/ Prehodim retaz napr. na malu pilu (vzadu pastorok ostava). Postavim sa na pedal a bike sa pohne. Zaver 2: Dokazal som vyvinut rovnakou silou na pedal vacsiu silu, cize retaz sa namahala viac.

Retaz je namahana tym menej, cim vacsiu pilu dokazem tahat alebo cim vacsi pastorok je zaradeny. Samozrejme uvaha nezohladnuje krizenie retaze. Prax u silovo jazdiacich bikerov potvrdzuje, ze im retaz vydrzi dlhsie (skusenost).
15.08.2006 - 18:59:12
00
Ja ešte doplním jeden postreh z mojej strany.
Pokiaľ sa skoncentrujem na prednú pílu, tak pri konštantnom zaradenom pastorku a krútiacom momente na kolese je rovnaká sila prenášaná cez reťaz ale v závislosti od použitej píly je rozdielny moment na kľukách - biker musí vynaložiť väčšiu alebo menšiu silu. Toto je prípad, že pri ťažkom prevode a ľahkom prevode je namáhanie reťaze rovnaké.
Takisto môže totiž nastať prípad, že nájdem 2 rovnako ťažké prevody (malá píla s malým pastorkom vs. veľká píla s veľkým pastorkom) a u oboch bude namáhanie reťaze iné.

Z uvedeného vyplýva, že sa nedá jednoznačne zovšeobecniť závislosť namáhania reťaze od toho, či používam ľahký alebo ťažký prevod. Rozhodujúcu rolu hrá to, aký je zaradený pastorok vzadu. :idea:
Ale kto to má preboha za jazdy sledovať :)
15.08.2006 - 19:28:32
00
Peterq, rozmýšľam, čo si to napísal a mám pocit, že si vynašiel perpetum mobile. Citujem:
Záver 2: dokazal som vyvinuť rovnakou silou na pedál väčšiu silu...
Tak sa mi zdá, že zákon zachovania energie si premenil na zákon rozmnoženia energie.

A ešte niečo - vždy je dôležité, aký pastorok máš zaradený...
Ak máš vpredu 44 zubov a vzadu 11, tak je pomer 4:1, čiže na jedno otočenie kľúk sa otočí koleso 4x. Ak máš vzadu 22 zubov, tak je pomer 2:1, na jedno otočenie kľúk sa otočí koleso 2x. A keď dáš dopredu maličkú šajbičku s 22 zubami a dozadu 11 zubov, tak máš taký istý pomer 2:1, akurát reťaz viac trpí, lebo sa sakramensky kríži. A preto je najvýhodnejší prevod 32 vpredu a 16 vzadu, pretože je to opäť rovnaký pomer, ale reťaz sa relatívne najmenej kríži.
15.08.2006 - 20:51:42
00
Peterq, rozmýšľam, čo si to napísal a mám pocit, že si vynašiel perpetum mobile. Citujem:
Záver 2: dokazal som vyvinuť rovnakou silou na pedál väčšiu silu...
Tak sa mi zdá, že zákon zachovania energie si premenil na zákon rozmnoženia energie.


Sila a energia sú 2 rôzne pojmy. Pri rovnakej sile šliapania do pedálov môže byť sila prenášaná reťazou väčšia alebo menšia podľa použitej píly. To je predsa normálne. Vykonaná práca (=energia) je však v oboch prípadoch rovnaká. Nerozmnožuje sa a ani nestráca (pokiaľ nerátam straty v prevodoch atď.)
15.08.2006 - 20:57:44
00
...Tak sa mi zdá, že zákon zachovania energie si premenil na zákon rozmnoženia energie...

Specialne pre Teba este doplnim: Dokazal som vyvinut rovnakou silou na pedal vacsiu silu na retazi (ktory sposobil pohyb biku). Je to len priklad pisany v 1. osobe, nic viac.

O krizeni retaze som uz uviedol, ze nie je zohladnena v uvahe :!:

Ja predsa nepisem, ze jazdim krizene prevody, ani to nijak v texte neodporucam, len som spravil uvahu o namahani retaze v zavislosti od zaradeneho prevodnika/pastorku. S Audinom sme sa zhodli, ze retaz je namahana tym menej, cim vacsi prevodnik a vacsi pastorok je pouzity. Nic viac a nic menej.
15.08.2006 - 21:41:48
00
Este perlicka k Audinovmu vykladu prace: ak vyjdes bikom na kopec a spustis sa dole spat do toho isteho miesta, tak si z fyzikalneho hladiska nevykonal vobec ziadnu pracu. Dobre, nie :?:
15.08.2006 - 21:54:21
00
Priklad pre tych, ktorym fyzika nevonia:
a/ Mam zaradenu velku pilu a nejaky pastorok vzadu (nie je dolezite, aky). Stojim na takom kopci, ze ak sa postavim na pedal celou svojou hmotnostou, bike sa nepohne. Zaver 1: Nedokazem tlakom na pedal vyvinut taku silu prenasanu retazou, aby som sa pohol.
b/ Prehodim retaz napr. na malu pilu (vzadu pastorok ostava). Postavim sa na pedal a bike sa pohne. Zaver 2: Dokazal som vyvinut rovnakou silou na pedal vacsiu silu, cize retaz sa namahala viac.


Toto si myslim, ze je celkom blbost. Sam z vlastnej skusenosti vies, ze ked si das najlahsi prevod a pohynas sa do kopca, potrebujes na to vyvynut (za pripadnu hrubku sa ospravedlnujem) urcitu silu. Ked sa ale pohynas do toho isteho kopca ale s o nieco tazsim prevodom, musis vyvynut vacsiu silu, to znamena, ze aj vacsia sila posobi na retaz!
Porovnavat s najtazsim prevodom sa to teoreticky neda, lebo nedokazes vyvynut taku velku silu, aby si sa pohol. Ak by si to dokazal, tak na tu retaz posobis omnoho vascou silou, ako pri lahkom prevode.
15.08.2006 - 22:08:07
00
Toto si myslim, ze je celkom blbost.

Pozor, nemyl si silu posobenia na pedal so silou, ktora posobi na retaz. Cely cas sa bavime o namahani retaze :!: Je mi luto, ale je to tak, ako som uviedol - a to som si myslel, ze uvedeny priklad je maximalne jasny. O.i. to vyplyva z fyzikalneho odvodenia posobenia sil na pake. Predstav si, ze kluka je jedna cast paky a polomer prevodnika druha. Bod otacania je stred. Cim vacsi je pomer dlzky kluky ku polomeru prevodnika (napr. 175mm ku R malej pily), tym vacsi tah na retaz sa da vyvinut rovnakou silou na pedal. Subjektivne sa Ti zda, ze tlacis menej, ale tah retaze vyvinies vacsi - inak by si sa predsa v uvedenom priklade do toho kopca nepohol :!: :!: :!: Nie je vobec pravda, ze vacsia sila na pedal = automaticky vacsi tah retaze, zavisi to prave od zaradenej pily :twisted:
15.08.2006 - 22:18:40
00
Posledna vec na zaver, ktoru mozme kludne nazvat retazovy paradox: nech su k dispozicii 3 rovnake prevodove pomery 44/22 (viem, ze takyto pastorok nie je na kazete, ale hypoteticky), 32/16 a 22/11 a krizenie retaze zanedbame. Potom sa da matematicky dokazat, ze ak sa pouzije prevod 32/16, je sila posobiaca na retaz o 37.5% vacsia, ako v pripade pouzitia prevodu 44/22 pri rovnakej sile slapania do pedalov. V pripade prevodu 22/11 je sila dokonca o 100% vacsia (2-nasobna) voci prevodu 44/22. To uz je znacny rozdiel v namahani retaze tahom.
Fakticky to uz uviedol Audino.

Kedze uz nemam co viac povedat do tejto diskusie, koncim s temou.
15.08.2006 - 23:28:39
00
To co pisal peterq je sice na prvy pohlad blbost, ale je to tak. A hotovo :D
15.08.2006 - 23:32:31
00
Noo, nejak ste sa rozkokosili. Nieco ako otacky a zotrvacnost neberiete v uvahu? Poznate nieco ako nabehovy a prevadzkovy stav a aky je medzi nimi rozdiel najma v energii? Plus, podumajte nad posobenim sil aj v inych smeroch zohladnujucich pohyb, nie len v jednom. Dalej, rovnaku uvahu ako na prevodnikoch treba vykonat aj na pastorku, predpokladajme, ze jazdec radi primerane: velka-maly, mala-velky
16.08.2006 - 21:59:39
00
Noo, nejak ste sa rozkokosili. Nieco ako otacky a zotrvacnost neberiete v uvahu? Poznate nieco ako nabehovy a prevadzkovy stav a aky je medzi nimi rozdiel najma v energii? Plus, podumajte nad posobenim sil aj v inych smeroch zohladnujucich pohyb, nie len v jednom. Dalej, rovnaku uvahu ako na prevodnikoch treba vykonat aj na pastorku, predpokladajme, ze jazdec radi primerane: velka-maly, mala-velky


a ked neradi primerane?
16.08.2006 - 22:01:47
00
keyboard_arrow_up