Existuje vraj metóda prestrihnutia nervu niekde v podpazuší smerom ku pľúcam. Ale to považujem za exrém s neistými náslekami do budúcna.
Treba začať zmenou životného štýlu, ale na to sú ľudia moc pohodlní .... radšej šup nejakú tabletku a ide sa ďalej.
04.10.2022 - 08:07:30
01
fixska
nepísal som, že sa vyhýbam tekutinám, otázka bola skôr v tom, že tekutiny dopĺňam až po výjazde, nie počas výkonu a že či tento časový posun môže mať negatívny vplyv. Robím to preto tak, lebo už parkrát sa mi stalo, že keď som pil rozpálený počas jazdy tak ma začalo brucho bolieť alebo ma potom na týždeň odpísalo zapálené hrdlo. Možno zhoda náhod, ale ja som to pripísal tomu pitiu.
04.10.2022 - 09:01:19
00
Áno, počas jazdy sa vyhýbaš tekutinám, tak som tomu z textu porozumela. A pil si studené? Však pi tekutinu telesnej teploty aby ti ju žalúdok nemusel zohrievať. Studené nápoje spôsobujú paradoxne ešte väčšie potenie, lebo ako všetci dobre vieme, telo sa potením ochladzuje. Ak teda naleješ do žalúdka studenú tekutinu, tak sa jednak nevestrebe kým ju telo neohreje, čo je nálož aj pre samotný žalúdok a jednak telo vynaloží veľké množstvo energie na to, aby tekutinu zohrialo na požadovanú teplotu a to spôsobuje ešte väčšie prehriatie organizmu, ktorý sa potrebuje ochladiť a spraví to potením. "Nepi ak si rozhorúčený"" neznamená, že sa vyhýbaj tekutinám ale nelôchaj studenú vodu :) Ďalšia vec je, že telo skôr vstrebe tekutinu, ktorá obsahuje aj nejaké látky (niektoré športové nápoje, minerálka (nie sóda ale minerálna voda) ako čistú vodu. Preto, ak je niekto dehydrovaný napríklad z dôvodu silnej hnačky atď tak sa mu nedáva voda ale rehydratačný roztok v malých dávkach po lyžičkách. Rovnako sa postupuje pri záchrane dehydrovaného človeka, to ti povie každý lekár/záchranár. Rovnako ti povie aj to, že podceňovať príjem tekutín sa neoplatí, keď si smädný je neskoro piť,... Bol si s tým potením už u niekoho? Nezvyme to u lekára :) čo ti povedal na to nepitie?
04.10.2022 - 09:50:46
03
Dík za vysvetlenie. Pil som také, že vzal som izbovú teplotu, ale po nejakej dobe vonku v chladnejšom počasí to už izbové nebolo :). Asi to teraz vyriešim tak, že budem so sebou voziť malú termosku s čajom.
Čo sa týka tých lekárov a zvýšené potenie, riešil som to s kardiólogom, ten len pokrčil plecami, že to má čím ďalej tým viac ľudí..a začal mi, že je to aj súčasnými potravinami, ako sú upravované, atď..čiže viacmenej ma len tak odpinkol..na nepitie som sa nepýtal
04.10.2022 - 10:32:44
00
staci hydrovak v ruksaku ak take vozis, na chrbte sa mi vzdy voda skor ohriala ako vychladla :)
04.10.2022 - 10:35:34
01
PeterK2 napísal:
Dík za vysvetlenie. ... atď..čiže viacmenej ma len tak odpinkol..na nepitie som sa nepýtal

Veľmi dobrý článok o dehydrácii a tepelnej regulácii bol v magazíne Téma v lete. Bolo to rozhovor s lekárom Dobiášom, ktorý veľmi dobre vysvetľuje odborné témy tak, aby pointu pochopil každý, kto sa o to zaujíma. Ak to spätne dohľadáš, prečítaj si :) alebo ti naskenujem.
Na jednej strane áno, všetko so všetkým súvisí, strava, stres, pohyb, zvyky ale je toaj náhoda, na akého lekára narazíš. Mne tiež na jeden problém jeden mikol ramenom a druhá mi to vyvsetlila, čo mám skúsiť. Držím palce.
04.10.2022 - 10:55:49
02
fixska napísal:
Áno, počas jazdy sa vyhýbaš tekutinám, tak som tomu z textu porozumela. A pil si studené? Však pi tekutinu telesnej teploty aby ti ju žalúdok nemusel zohrievať. Studené nápoje spôsobujú paradoxne ešte väčšie potenie, lebo ako všetci dobre vieme, telo sa potením ochladzuje. Ak teda naleješ do žalúdka studenú tekutinu, tak sa jednak nevestrebe kým ju telo neohreje, čo je nálož aj pre samotný žalúdok a jednak telo vynaloží veľké množstvo energie na to, aby tekutinu zohrialo na požadovanú teplotu a to spôsobuje ešte väčšie prehriatie organizmu, ktorý sa potrebuje ochladiť a spraví to potením. "Nepi ak si rozhorúčený"" neznamená, že sa vyhýbaj tekutinám ale nelôchaj studenú vodu :) Ďalšia vec je, že telo skôr vstrebe tekutinu, ktorá obsahuje aj nejaké látky (niektoré športové nápoje, minerálka (nie sóda ale minerálna voda) ako čistú vodu. Preto, ak je niekto dehydrovaný napríklad z dôvodu silnej hnačky atď tak sa mu nedáva voda ale rehydratačný roztok v malých dávkach po lyžičkách. Rovnako sa postupuje pri záchrane dehydrovaného človeka, to ti povie každý lekár/záchranár. Rovnako ti povie aj to, že podceňovať príjem tekutín sa neoplatí, keď si smädný je neskoro piť,... Bol si s tým potením už u niekoho? Nezvyme to u lekára :) čo ti povedal na to nepitie?


-studena tekutina sa nevsterbe, kym nie je ohriata
-studene napoje sposobuju vacsie potenie
-telo vstrebe skor tekutinu, ktorá obsahuje nejake látky
to ako fakt? mas aj nejake zdroje na tieto tvrdenia? akoze rozumiem, co chces poradit a myslis to dobre, ale ako medicinskemu grammar nazimu mi to neda, tie tvrdenia su prevazne nespravne
04.10.2022 - 11:17:25
01
Áno to fakt, fakt som to takto prevažne čítala. O studenej vode v žalúdku aj o hydratáciinorgamizmu a nie na modrom konikovi 😁 v časákoch napríklad
04.10.2022 - 12:06:50
00
mne napr. nerobi dobre ani moc teply caj pri zimnom jazdeni. lebo pri dychani studeneho vzduchu mam vychladnute hrdlo. pijem len vlaznu vodu ktoru mam v deboyo. dost dlho si vie udrzat teplotu. po teplom caji som citieval na druhy den hrdlo, s vlaznou vodou nemam problem.
04.10.2022 - 12:58:06
02
Ani mne, tiež pijem vlažné nápoje, miešam si vychladnutý čaj so sirupom alebo niečím a taký pijem počas skialpu. Však to sa dá aj dohľadať v rôznych dostupných zdrojoch (pardon ak to podávam laicky a nie doborne), že telo prijaté tekutiny zohrieva na telesnú teplotu. Konkrétne som sa v prípade studených tekutín dočítala, že sa sťahujú cievky v povrchu žalúdočnej sliznice a sťažuje/spomaľuje sa trávenie, teda aj absorpcia živín atď. Všeobecne sa neodporúča piť studené v lete. Ohľadom minerálka vs voda a trávenie a postupu čo a ako podávať v prípade dehydratácie a prečo nie vodu ale aj keď podomácky vyrobený rehydratačný roztok z istého pomeru voda/cukor/soľ je tiež veľa článkov. Ak som sa nevyjadrila nejako úplne odborne a presne tak pardon ale nemyslím si, že to sú úplné bludy z bulváru. Teraz už naozaj neviem kde ale budem sa to snažiť dohľadať som sa dávnejšie zaujímala o tému, prečo v bruchu "ločká" voda bežcom :) Sama mám problémy s kŕčmi, žilami, tŕpnutím, chudkrvnosťou, tak čestné pionierske sa o to zaujímam a áno, takéto všeobecné veci som sa dozvedela. Ale rada sa nechám poučiť ak sú to klamstvá :)
04.10.2022 - 14:57:03
00
100 ľudí 100 chutí...ja v horúčave beriem do jednej fľaše čaj bez cukru,do druhej nejaký práškový ISO rozpustený v minerálke-ten pijem prvý, čaj potom lebo teplý (zohriaty na slnku) čaj je aspoň pre mňa lepší ako teplá voda...
PeterK2 neviem si predstaviť nepiť na výjazde (chodím bežne aj cez 100km), neviem čo piješ že ťa bolí brucho ale veď vyskúšaj iné...mätový čaj bez cukru napr. alebo čierny s cukrom...alebo skús niečo zjesť a tak piť... či na výjazdoch ani neješ???
04.10.2022 - 19:20:51
00
co sa tyka krcov (a celkovo izotonickych napojov), tak to rad prenecham na Ondru Vojtechovskeho, sice starsie, ale stale viac menej platne a hlavne nadherne vysvetlene (https://www.kpo.cz/fyziologie/krece4.htm), vzdy si na neho spomeniem, ked vidim na obcerstvovackach tu sol a "magnezko" :) co sa tyka toho ostatneho, voda sa vstrebava v zaludku pomerne malo, na teplote nezalezi (aj ked su studie, kde bola ideal teplota 10C, ale rozdiely neboli velke), na obsahu latok za normalnych (fyziologickych) podmienok tiez nie (brutalne laicky povedane, kazdy mineral/molekula ma viac menej svoje dvere do tela), to "zohriatie" vody naopak sposobi ochladenie tela a znizene potenia (niekde som vyhrabal studiu, kde najviac znizovala potenie 16C tekutina, ale dost malu vzorku to malo), nevidim problem v podavani beznej vody pri beznej dehydratacii (v ramci sportu mozu mat problem horolezci), pre predstavu ono aj ten "zazracny" fyziologicky roztok v infuziach obsahuje iba nieco viac ako jednu cajovu lyzicku soli na 1l vody

aby som nebol OT, tak zhodit vrstvu, znizit tempo, pocas aktivity urcite pit, ak sa jedna o nadmerne potenie aj mimo zataze tak hajde na preventivnu prehliadku
04.10.2022 - 19:55:06
04
ja sa zas bavim, ked vidim netrenovaneho cloveka ist na 6-8 hodinovy vyjazd s jednym bidonom vody (ved studnicka hadam bude) :)
ty ked dostanes krc, tak postupujes podla rad autora clanku, ktory si citoval ?
naozaj mas pocit, ze magnezium nepomaha (on ho v clanku okrajovo spomina) ? resp. mas pocit, ze on by na pretekoch magnezium neuzil ? ;)
07.10.2022 - 00:24:38
01
to nie je otazka pocitu, to je veda/medicina :) tak ako tam pise, netreba si mylit krce a tetaniu

z vyslovene subjektivneho pohladu, slabe krce som mal 1x v zivote, na Goralmanovi a boli presne podla vzorca precenenie schopnosti, slaby trening, snaha dohnat trening na poslednu chvilu, nedostatocna regeneracia pred pretekom, udrzanie tempa za kazdu cenu... tam ti ani kilo soli/magnezka nepomoze, od tej doby si to strazim a krce nepoznam a to beham bez vody (do 1,5hod.) a jazdim s cistou vodou (tiez sa inak spolieham na kombo 1bidon+studnicky)
07.10.2022 - 08:52:47
00
Pocuj ale rozumies trochu tomu, ze kazdy organizmus je jedinecny a to co funguje tebe tak mozno aj vacsine inych fungovat nemusi ?
07.10.2022 - 09:03:00
01
keyboard_arrow_up