hehe, však hrali s Bergamom :)
17.03.2020 - 12:26:46
01
lto zo dve strany dozadu si niekoho zhejtil, ze tuto situaciu prirovnava k vojnovemu stavu. Iron sa ta spytal, ze co by bolo ine ako teraz? Nenapisal si. Potom naznacil paralelu s vojnovym stavom aj Ramon, aj toho si zhejtil. Ja som vojnovy stav nezazil, tak ak by si mi to strucne a vystizne priblizil, bol by som ti vdacny.
17.03.2020 - 12:33:05
04
Lto je stary odbornik na svet, akurat casto meni nazor /chap ze si tak nejak sere do huby/... Peace ;)
17.03.2020 - 12:36:44
02
Vojnový, ... stav zrejme neni nič iné ako niečo ešte o stupeň závažnejšie od terajšieho stavu - mimoriadnej situácie. Ziadne jablká a paradajky - zdravotníctvo, ... v takom ešte závažnejšom stave.


Naposledy upravil Hosť dňa 17.03.2020 - 12:49:24, celkovo upravené 1 krát.

17.03.2020 - 12:46:17
00
Ramon1 napísal:
Milano , Bergamo , WU Chan ... tam sa už musela “ robiť vojnová medicína “ . Selekcia , priorita , efektivita , prirodzene straty s ktorými sa ráta , určitá autonómia postihnutých nemocníc ... kto ešte raz netuší o čom to tam je , nech nemudruje zbytočne slniečkarskymi rečami o nejakom zapožičaní ventilátorov na umelu pľúcnu ventiláciu . Sami lekári píšu z Bergama , že majú cenu zlata . Zvlášť ak sú na nich napojení samotní intenzivisti / anesteziológovia , ktorí sa infikovali pri ošetrovaní chorých . Každá krajina ide na svoje “triko” ako hovoril premiér . Zlozte už tie ružové okuliare . Každá krajina poskytne pomoc , ale iba z brebytkov ktoré rátajú aj s mnohonásobnou rezervou v prípade nutnosti . Ani ja teraz nerozdávame kávičku , hoc som to bežne robil ... sám sa najprv podelím s rodinou , priateľmi , cudzími obcanmi nášho štátu a až potom ma bude trápiť nezodpovedný občan iného štátu . Takze forista “ lukas68 a nejaké iné čísla “ nie ventilátory sa požičiavať nebudú. Nebudú hoc mame našťastie a vďaka Bohu výrobu v starej Turej Chirana . A správame sa zodpovedne k občanom našho štátu obdobne ako iné krajiny a stopli sa aj už vyplatené stroje a ostávajú u nás !!! Môžu zachrániť našich rodičov , ženy, deti , zdravotníkov aby boli schopní ďalej na tých strojoch zachraňovať ďalšie životy . Snáď som to dosť lopatisticky vysvetlil , no osobne nie som presvedčený , že sa “spojenie “ aj vytvorí .


kontext: https://www.mtbiker.sk/forum/post1573036.html#p1573036

Nachvíľu som sa naozaj zľakol, že z teba niečo racionálne a vecné vylezie a budem za hlupáka, ale našťastie som len slniečkár... :D
No nie som, mám kopec názorov, ktoré nejaké slniečkárstvo vylučujú, ale nemám dôvod sa nimi chváliť. Som len pragmatik. Nijako zvlášť mi nezáleží, či sa bude niečo požičiavať, alebo medzištátne pomáhať. Väčšina našich ventilácií ale ostane nevyužitá, pretože u nás počet infikovaných bude stúpať pomalšie a keď sa náhodou neskôr (o niekoľko týždňov, možno mesiacov) budú využívať všetky, Taliani to už budú mať za sebou a tisíce rizikových pacientov bude mŕtvych. Možno to potom niekto vyráta.

A len tak zo srandy, nech tu len nespamujeme, mohol by si prosím aspoň orientačne odpovedať na otázky:
1. je nejako komplikované previezť pľúcnu ventiláciu na iné miesto použitia?
2. má obmedzenú životnosť, niečo sa tam spotrebováva (filtre)? počítam, že minimálne sa musí dezinfikovať
3. ako dlho je priemerne jeden pacient napojený na ventiláciu kým sa stav nezlepší, alebo nezomrie?
4. koľko ventilácií sa využíva bežne pri iných ochoreniach na SK (teraz to bude asi menej, keď sú zastavené neakútne operácie)?
17.03.2020 - 12:49:10
01
Musel som ist von pre jeden bike a ked som sa vratil, tak som musel pozriet do kalendara aky je den. Dal by som ruku do ohna ze vcera chodil Jezisko :D Inak kolobezka sa mi teraz javi ako idelany dopravny prostriedok na kratke vzdialenosti. Samozrejme nie ta zdielana.
17.03.2020 - 12:50:14
00
Takto to vyzeralo za komunizmu ? :D o tomto niekto basni? nedostatok tovaru, zakaz cestovania, 100x dokola omielane veci v novinach, sused co na teba zavola policiu ak nahodou zakasles na balkone :D
17.03.2020 - 13:00:58
011
lukas6s8p napísal:
kontext: https://www.mtbiker.sk/forum/post1573036.html#p1573036

A len tak zo srandy, nech tu len nespamujeme, mohol by si prosím aspoň orientačne odpovedať na otázky:
1. je nejako komplikované previezť pľúcnu ventiláciu na iné miesto použitia?
2. má obmedzenú životnosť, niečo sa tam spotrebováva (filtre)? počítam, že minimálne sa musí dezinfikovať
3. ako dlho je priemerne jeden pacient napojený na ventiláciu kým sa stav nezlepší, alebo nezomrie?
4. koľko ventilácií sa využíva bežne pri iných ochoreniach na SK (teraz to bude asi menej, keď sú zastavené neakútne operácie)?


1: transport logistika problem nie je . Naložiť , zložit , pripraviť na použitie .. broblem je karanténa povinnosť členov posádky a ich prirodzený strach v prípade cestného tesnsportu . No nakoľko je mnoho štátov hermeticky uzavretých pripadá len letecká doprava . Pár ventilátorov ti nikto nebude transportovať letecky . Ani iné krajiny ako napríklad Česko , ktoré ich ma viac ako SK ich nebude vyvážať !!!
2. Dezinfekcia , filtre , ventily , hadice ...
3.nie som Boh , nepoznám odpoved ...
4.tazko povedat . Na našom odd 4-10 pacientov . Často aj v normálnom stave plne využite celé odd s ventilátormi

Nepredpokladám , že som ta dostatočne uspokojil , no slušnosť káže ti odpovedať . Odpovedať ti aj napriek tvojej evidentnej entipatii voči mne
17.03.2020 - 13:04:26
01
najlepsie ked na FB citas rozhorceneho doktora z Cadce ktory nezabudne pridat koment o zapredancoch a stvacoch USA...

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1107348159616806&id=100010248973386
17.03.2020 - 13:07:35
00
Toto je horšie, vtedy si mohol ísť na pivo
17.03.2020 - 13:07:54
03
Ústavný zákon č. 227/2002 Z. z.
Ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu

https://www.epi.sk/zz/2002-227

Aby si niekto nemyslel že sme blízko vojnového stavu, aktuálne máme vyhlásený núdzový stav so zameraním na štátne zdravotníctvo. Od vojnového stavu je to samozrejme ďaleko, je možnosť rozšíriť núdzový stav o ďalšie potrebné stupne, v ďalšom kroku je možnosť rozšírenia na výnimočný stav. A stále to nie je vojnový stav. Ak to niekoho zaujíma, pozrite si ten zákon.
17.03.2020 - 13:10:04
00
nickovw08 napísal:
Toto je horšie, vtedy si mohol ísť na pivo


Hrozná doba po tom socializme. Ešte aj pivo ti prinesú domov. Ani pohyb na čerstvom vzduchu medzi krčmou a domom človeku nedoprajú. Len jak na ňom zarobit. :D


Naposledy upravil Hosť dňa 17.03.2020 - 13:16:42, celkovo upravené 1 krát.

17.03.2020 - 13:14:59
00
No sak toto a celá zimná príprava je v háji😁
17.03.2020 - 13:16:12
00
To naša hájová príprava ešte dobre ale co taký Sagan, ... Kolko tam pošli evry. Hore komínom. Kolumbijskym. :D


Naposledy upravil Hosť dňa 17.03.2020 - 13:20:51, celkovo upravené 1 krát.

17.03.2020 - 13:18:10
00
Dublinboy napísal:
Ústavný zákon č. 227/2002 Z. z.
Ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu

https://www.epi.sk/zz/2002-227

Aby si niekto nemyslel že sme blízko vojnového stavu, aktuálne máme vyhlásený núdzový stav so zameraním na štátne zdravotníctvo. Od vojnového stavu je to samozrejme ďaleko, je možnosť rozšíriť núdzový stav o ďalšie potrebné stupne, v ďalšom kroku je možnosť rozšírenia na výnimočný stav. A stále to nie je vojnový stav. Ak to niekoho zaujíma, pozrite si ten zákon.

Ono to s tým výnimočným stavom nebude asi až také jednoduché. Zákon hovorí, že:
"Výnimočný stav môže na návrh vlády vyhlásiť prezident len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k teroristickému útoku, k rozsiahlym pouličným nepokojom spojeným s útokmi na orgány verejnej moci, drancovaním obchodov a skladov alebo s inými hromadnými útokmi na majetok alebo dôjde k inému hromadnému násilnému protiprávnemu konaniu, ktoré svojím rozsahom alebo následkami podstatne ohrozuje alebo narušuje verejný poriadok a bezpečnosť štátu, ak ho nemožno odvrátiť činnosťou orgánov verejnej moci a ak je znemožnené účinné použitie zákonných prostriedkov; výnimočný stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území."
Takže kým nezačneme drancovat obchody výnimočný stav sa podľa môjho skromného úsudku vyhlásiť nedá. Ale nie som vyštudovaný právnik, ak je niekto zdatný vo výklade zákonov nech ma opraví.


Naposledy upravil astro dňa 17.03.2020 - 13:21:55, celkovo upravené 1 krát.

17.03.2020 - 13:20:26
02
keyboard_arrow_up