Ahojte,

Chcel by som si kupit FS bike. Rozhodujem sa medzi Orbea Oiz M30 (karbon, 4000 Eur) a Oiz H10 (hlinik, 3700 Eur).
Bicykle su +- cenovo podobne, no hlinikovy ma lepsie osadenie. Cital som aj nedavny clanok od AdMich,
a ten len prehlbil moju nerozhodnost :)

Aky bicykel / ram by ste mi odporucili na zaklade dole uvedenych informacii? Je karbon o tolko lepsi?
1/ Nezalezi mi na vahe
2/ Jazdim mierny az stredny teren
3/ Nepretekam
4/ Servisovat by som chcel vela veci sam
5/ Bicykel by som chcel mat na dlhe obdobie 10-20 rokov
5/ Bicykel by sa obcas pouzival aj na bikepacking. Vzadu na oske zaveseny Tailfin alebo Old Man Mountain nosic.
6/ Bicykel bude uskladneny na balkone pod strechou, prikryty

Prikladam aj priame porovnanie komponentov.
Vopred dakujem za odpovede!

Prílohy:

Orbea Oiz.png
Orbea Oiz.png 152.92 KiB thumb_up0thumb_down

23.02.2024 - 11:30:34
00
No ak ti nejde o vahu, tak ta H10 je vyrazne lepsie ohadzana radenim a kolesa su uz "znackove". Bude to lepsie radit, skoda, ze aj na brzdach nepridali. Takyto Deore, SLX, XT misung. Tie 25mm rafky na M30, to by sa mi veru nepacilo. Preto som sa ja nakoniec rozhodol pre Canyon, kde som mal obidve dilemy vyriesene. Karbon, lepsia vybava a za nizsiu cenu. Aj ked som povodne velmi chcel Orbeu, su to fakt krasne bajky.
23.02.2024 - 12:36:20
01
Tlmič a vidlica je na tom tá istá - v pohode voľba, tlmič by som na tom videl radšej RockShox. Pohon a brzdy sú rôzne domixované rady Deore, SLX a XT. Všetko len pár desaťeurové komponenty. Jediné o čom sa dá uvažovať sú kolesá, ale aj to je len rozdiel horší hliník a oničom hliník. Takže za mňa karbónová verzia a postupný upgrade na XT/XTR a do budúcna nejaké lepšie kolesá.
23.02.2024 - 13:10:59
05
Tak na bike packingu tú XTR výbavu určite využije :) ... Ak nepretekáš a nejde ti o váhu, ale výdrž a lepšiu servisovatelnost, tak zober ten hliník a prípadne nám dokúpiť lepšie kolesá.
23.02.2024 - 14:45:31
02
povedal by som ze karbon - pohon je spotrebak co sa aj tak zachvilku vymeni (aj ked asi tolko nejazdis tak to potrva dlhsie). kolesa som zvyknuty mat jedny nahradne, takze by som aj tak kupoval nieco podla vlastnych preferencii a zhodene z biku by zostali ako nahradne. zvysok je v podstate rovnaky a ten priplatok 300€ za lepsi ram by stal zato.
vyuzijes/nevyuzijes? podla mna aj ked jazdec nieje dupac, pojde sa mu na lahsom, komfortnejsom, tuhsom rame lepsie.
no potom som sa zastavil pri tom bikepackingu (manipulacia s bikom, prevazanie, nie vzdy to mas pod kontrolou vo vlastnej rezii) a hlavne nosici - aj ked sa tvaria produkt foto ze to dali na karbon ram, ja by som sa to bal tak davat. tie vzpery na to stavane niesu. takze tam by som vahal - osobne by som bral karbon a nosil podsedlovku bez nosica.

na balkone aj ked bude zakryty vlhkost sa k nemu dostane. maval som tak bike roky a vsetko trpelo - korozia na vsetkom co vedelo korodovat.
23.02.2024 - 15:39:38
01
Pokiaľ by v rozhodovaní mala zavážiť aj cena, tak mrkni na modely 2023, pripadne 2022, osadenie u H rovnaké, u M nemam prehľad, mne sa podarila zohnať nová H10 2022 pod 2500E.
01.03.2024 - 12:42:34
02
Blbuvzdornejsi bude hlinik..tie nosice tak na pevnak nie full...stavby su na to neni stavane.
01.03.2024 - 12:58:55
02
Dakujem vsetkym za komentare!
Asi si najprv vyskusam hlinik na predajni a potom sa rozhodnem, ci mi karbon stoji za to.

Este k tym nosicom. Videl som fotky karbonovyych FS bikov, kde bol pouzity Tailfin. Vychadzal som z toho, ze je to potom ok. Mozno ti ludia maju ramy tiez ako spotrebak :)
Tu je jeden priklad: https://bikepacking.com/wp-content/uploads/2024/02/2024-atlas-mountain-race-rigs-Luypaert.jpg
26.03.2024 - 08:52:05
00
Na komponenty sa (ne)vykasli, ale neber ich az tak vazne. Vsetko sa da upgradnut - ram upgradnes podstatne tazsie ako povedzme kazetu, alebo shifter. Kolesa tiez neries, ani v jednom z modelov niesu dobre. Za mna by som urcite siel do modelu M30. A casom upgrade na lepsie kolesa plus ostatne veci.
16.04.2024 - 21:42:53
02
keyboard_arrow_up