caute chcel by som sa spytat na tento ram http://shop.dolekop.com/index.php?session=rGk3Z6MY6ETGGv&oddeleni=detail&id=863 vsetko klady zapory ? dik
16.12.2009 - 17:45:42
00
dá sa na ňom aj poskákať,aj pozjazdiť....ale je taký škaredý že až... :puke:
16.12.2009 - 20:04:28
00
vyzerá ako kópia a spojenina všetkého možného ale nie zle :) , ako rám úplne normálny....
16.12.2009 - 20:26:51
00
dá sa na ňom aj poskákať,aj pozjazdiť....ale je taký škaredý že až... :puke:

čooooo? krásny je
keby som mal trosku vacsi byt, uz by mi nan sadal prach :nod:
17.12.2009 - 06:56:16
00
je to fajn ram, musis sa na neho ale posadit a vyskusat si ten ich specificky system s pohyblivym stredom. T.j. ze pri pruzenie sa ti hybe aj stred s klukami.
Je to taky zvlastny pocit.

v kazdom pripade novy by som si ho za taku cenu nekupoval. Tie ramy reps. komplet biyk s daju v inzercii najst za smiesne sumy lebo vela ludi ich nechce jazdit prave kvoli tomu pohyblivemu stredu...
17.12.2009 - 09:13:58
00
Pohyblivý stred je fajn,nechápem ako to môže niekomu vadiť :wasntme: ináč ten rámik vyzerá dosť slušne.
17.12.2009 - 18:46:20
00
U Mongoosa je trošku viac pohyblivý ako u GT, prejavuje sa to aj na uhle otočenia kľúk proti smeru šlapania pri plnom zdvihu (pedalkick back) no a v porovnaní s inými rámami podobného zdvihu tam bol rozdiel 20-25° uhol (pozeral som to pri prevode 22-32) ... aj takéto veci ukáže Linkage, takže tento bike bude pri šľapaní hojdačka, čo u Boota R vadiť rozhodne nebude, práve naopak. Druhá vec je ten pohyb kľúk ...
17.12.2009 - 21:27:04
00
Krásny rám ;)
17.12.2009 - 22:03:28
00
Mongoose/GT nie sú hojdačky vďaka vysoko umiestnenému čapu. A pritom majú minimálny pedal-kickback vďaka dozadu sa pohybujúcemu stredu. To je celá myšlienka toho systému, jednoduchá a efektívna.
Nesleduj len pedal-kickback. U štandardných rámov, kde sa BB neposúva, pedal-kickback úzko súvisí s "hojdavosťou" zadnej stavby, no v prípade GT/Mongoose tomu tak nie je. Posledné verzie Linkage-u zobrazujú Anti-squat, ktorý vypovedá o tej hojdavosti a schopnosti akcelerácie. Je to tá hodnota a1. Hodnota a2 zobrazuje Anti-rise tj. otváranie stavby (dvíhanie zadku) pri brzdení LEN zadnou brzdou.
18.12.2009 - 08:33:20
00
S týmto môžem z vlastných skúseností,len súhlasiť.
18.12.2009 - 09:21:06
00
Nie je to celkom tak. U GT to pravda je ale Mongoose je trochu o niečom inom.
Jedna vec je vysoko položený stred otáčania, vec druhá je poloha kľúk a páka na ktorej má šancu reťaz pri zábere blokovať hojdanie sa zadnej stavby. Na to aby reťaz mohla blokovať zadnú stavbu sa musí meniť vzdialenosť (os kolesa x os kľúk) pri chode zadnej stavby do zdvihu.
Čím väčší rozdiel vzdialenosti tam bude, tým bude tzv. pedal kickback efekt silnejší a tým bude zadná stavba tuhšia pri zábere.

V prílohe som hodil dva obrázky, podľa ktorých by to malo byť jansé každému.

GT má uchytené kľuky síce na samostatnej časti, ktorá nie je súčasťou predného trojuholníka. Táto časť je však s rámom spojená za pomoci tiahla, čo zabezpečuje prakticky nemennú vzdialenosť kľúk voči rámu (samozrejme nejaký pohyb tam je, táto stredová časť sa však má tendenciu skôr otáčať viď malá modrá šípka). Takže týmto je zabezpečené, že vzdialenosť medzi osou kľúk a kolesa sa bude zväčšovať oproti Mongoosu výrazne.

Mongoose funguje dosť odlišne (zároveň však podobne, je to určitá mutácia I-drive). Tu sú však kľuky uchytené na samostatnom vahadle, ktoré je ťahaná dozadu aj s kľukami pri chode zadnej stavby do zdvihu cez krátke tiahlo medzi spodnou stabou a týmto vahadlom. Táto časť rámu s kľukami je prepákovaná cez čap a stláča tlmič. Pevné spojenie s rámom tu úplne chýba, nie je tu ani žiadne tiahlo. Kľuky sú ťahané dozadu zároveň pri pružení, z čoho vyplýva, že vzdialenosť medzi osou kolesa a osou kľúk sa mení len minimálne. Celkovo je teda pedal kickback efekt na veľmi nízkej úrovni (povedal by som najnižšej okrem DH špeiálov s reťazou prevedenou cez integrovaný náboj s radním v ráme > napr. Nexus). Nevýhodou je zas pohyb kľúk vzad, ktorý, ako už bolo spoemnuté, nesedí veľa ľuďom (podaktorí sa ho boja možno len teoreticky a radšej siahnu po iných riešeniach pruženia).

Z celého tohto vyplýva, že Mongoose bude v porovnaní s GT určite húpavejší. Takže GT a Mongoose o tom istom rozhodne nie je.

Efekt pedal kickback má však jednu nevýhodu. Čím je vyšší, tým je zadna stavba menej citlivá a zároveň pri zábere a veľkom prepružení viac cítiť potiahnutie kľúk proti smeru šlapania. Takže toto môže byť nevýhoda tuhého biku do záberu. >>> Každé plus má svoje mínus.

GT
pôvodný súbor

Príloha:
Mongoose.JPG
Mongoose.JPG 93.99 KiB thumb_up0thumb_down



Mongoose
pôvodný súbor

Príloha:
GT.JPG
GT.JPG 64.84 KiB thumb_up0thumb_down




... v obrázkoch je síce XC bike vs DH bike ale podstata systému je tá istá.
Dúfam, že je to čitateľné, jasnejšie to vysvetliť asi neivem.
:)
Ak sa v niečom mýlim, pšte pripomeinky.
18.12.2009 - 16:32:37
00
Skladám svoj starý vypĺznutý klobúk nad tvojimi vedomosťami,ale len tak by ma zaujímalo či si niekedy sedel na biku s týmto systémom,pretože grafy sa zvyknú sem tam mýliť,možno som staromódny,ale nieje nad pocit :)
18.12.2009 - 18:59:28
00
Áno na Mongoose som sedel. GT moc nie. Takže to zas nedokážem presne s GT porovnať, no Mongoose nie je stavaný do záberu. ;)

Edit ..
Ako tak čítam Fluiderov príspevok vyššie, mám pocit, že celé to čo som písal je blbosť. :$ Mám v tom teraz hokej, Mongoose mi ale určite ako tuhý bike do záberu neprišiel.

Idem popozerať nový linkage.
18.12.2009 - 19:10:41
00
hlavne ze Steve Romaniuk sa nestazuje :lol:
18.12.2009 - 19:44:32
00
Čaute, prikladám 3 porovnania modelov Mongoose Teocali (150mm), GT Force (150mm) a LP Spicy (pre doplnenie).

Podľa dráhy zadnej osi by niekto mohol povedať, že Mongoose bude mať brutálny pedal-kickback. Na grafe pedal-kickbacku ale vidno, žo tomu tak nie je, pretože BB sa na ňom výrazne posúva za zadnou oskou. A na grafe anti-squatu vidno, že Mongoose je výrazne odolný voči akcelerácii. Tu ale musím povedať, že hodnoty anti-squatu nie sú presné, pretože nie je ľahké zistiť výšku ťažiska. Ale pre porovnanie to stačí.

To, že Lapierre mal pocit, že Mongoose nie je tuhý do záberu bude asi tým, že má minimálny pedal-kickback v porovnaní s inými bikami.

Prílohy:

Anti_squat.jpg
Anti_squat.jpg 37.67 KiB thumb_up0thumb_down

Pedal_kickback.jpg
Pedal_kickback.jpg 39.71 KiB thumb_up0thumb_down

Axle_path.jpg
Axle_path.jpg 36.55 KiB thumb_up0thumb_down

18.12.2009 - 23:50:34
00
keyboard_arrow_up