Neviem čo tu pletiete toľko aspektov. Chalan jazdí 150mm bajk už teraz. Chce jazdiť prevažne, takmer skoro úplne bajk parky. Nebude asi stále jazdiť iba tie enduro trate nie? Keď niekto točíte často bajk parky, tak viete o čom je tam zábava. Nie tie enduro pojazdíky, ale Freeride lajny, skoky, DH a iné čierne špecialitky. Lebo s jedlom rastie chuť. Sám som si tým prešiel. A preto by som presne s vlastnej skúsenosti skôr odporúčal ísť do väčších zdvihov, lebo jednak je to na park pohodlnejšie a po druhé, čo je oveľa dôležitejšie, odpúšťa to chyby začínajúcim skokanom. Sám som si tým prešiel, nejeden nedoletený skok, na placku, veľké šutre a veci na ktoré som nechtiac naletel, všetko čo práve v parku nájdete takmer pri každom pojazde. Na trailoch mimo parkov tak možno raz za 10 pojazdov sa vám niečo podobné stane. V parku aj 10x za deň.
A teraz si predstavte jak tam chalan skúša väčšie skoky na 140 nebodaj na 130mm trail bajku. Nedoletí.. preletí na predok... chytí väčší šutrisko v lajne v ktorej nechcel ísť...

Ale jasné, ste tu odborníci na geo, váhu, prepákovanie a neviem aké technické fajnovosti.. a to by mal riešiť na začiatku. Držím palce Niou, veď poskúšaj a niečo vyber. Hlavne veľa jazdi.
17.08.2018 - 16:53:58
04
Geo, vahu, kolesa, skoky atd tu riesite praveze vy. Automaticky vyskrtavate to, co vam nesedi do toho co ste kdesi poculi. Neustale dookola a obcas uplne mimo. Ako tu moze niekto pisat o obratnosti ked je v zjazde tak na zadnom kolese ze vpredu ma uplne minimalny grip? Ako moze vediet co je obratne a co nie?
Ak "univerzalny" bike z 90% do bikeparku tak ten moondraker nebude dobry. Najdes o dost zabavnejsie bajky (pretoze bikepark je o zabave), moondraker je stavany na rychlost, na enduro, na to je super. Nebude zly ani v bikeparku ale do takeho pomeru navstev su vhodnejsie ine biky. Ak riesis skor nieco viac rozbitejsie ale bikeparkove tak by som sa nebal vyssieho zdvihu, ci uz torque, supreme sx alebo inych 180-tok. Pripadne skusil i dh ci pluskove kolesa. Kupovat enduro na rozbite bikeparkove traily nedava zmysel. Ak riesis prirodne rozbite (technicke) veci, tak tam je vhodne enduro, nieco slapacie na com znesies celodenku, tlacenie atd.
17.08.2018 - 19:35:28
00
Kua samý odborník..
Až mi to pripomína jedného típka čo tu furt rýpal a potom mal ban, bože ako sa volal ?
17.08.2018 - 20:08:25
01
sme sa nepochopili. ten.mondraker ide mne. Mam rad prirodne traily blizzard, x line, cerveno modro zlta z.mincolu do strecna. bikeparky len vynimocne aby som sa zlepsil v skokoch lebo tam zaostavam. Niou pisal ze chce bike do bikeparkov. ja som sa len pridal.k teme.lebo hladam.podobne zamerany bike v tej cenovej relacii ale viacej enduro. Resp. mam uz vybraty len som.chcel aby mi ho ludia potvrdili.
17.08.2018 - 20:11:24
00
Dublinboy... stotožňujem sa stým čo vravíš. Je mrte veľa technických vecí čo sa dá riešiť a na čo prihľiadať. Ale to bez praktickej skúsenosti sa aj tak asi dosť ťažko reiši pretože nakoniec aj tak je to o individuálnej preferencii a komu čo sedí. Ja sa asi nechcem rýpať v technických veciach lebo aj tak 80% tomu čo sa u tu hovorí o geometrii ani nerozumiem. :) Mám zopár typov od vás a budem sa rozhodovaž tak napol rozumom napol srcom a uvidíme. Potom časom po skusenosti s bajkom budem mudrejší a pri dalšom apgrejde keď už budem pro :D sa bude ľahšie o čosi zasa rozhodovať.
17.08.2018 - 20:36:49
05
double ak chces kupovat 29" okolo 150-160mm urcite si ju predtym vyskusaj na trailoch co jazdis pravidelne,na 29 treba vacsinou trocha viac " body language" aby bike robil to co chces ty a nie na opak ;-) Jazdil som spesl enduro 29" skoro 2 roky a na trailoch v BA (pajstun,tbk.koliba...) kalnica (podla mna uplne nevhodna na 29"), a tam som stym musel dost casto bojovat,minuly rok som kupil trek remedy 27,5 a hned som sa posunul ako jazdec o dost,vsetko islo tak nejak lahsie a prirodzenejsie a viac som si to uzival.
29" bude urcite lepsia v nejakych dlhych natiahnuty alpskych zjazdoch,kde to bude palba.Podla mojej skusenosti na nase kopecky a traily je to trocha boj.
Alebo je este moznost,ze sa nove 29" zlepsili a je to o dost lepsie,ale ja som skepticky. Na technicke jazdenie,bikeparky 27,5 sadne lepsie,lahsie sa ovlada,cize viac fun
18.08.2018 - 13:42:15
00
Bikeparky ? nech sa paci

https://www.commencal-store.co.uk/clash-signature-2019-c2x26307434
https://www.commencal-store.co.uk/meta-am-v42-race-2019-c2x26307407
18.08.2018 - 14:17:21
02
Nagasaki za 4 roky sa toho vela zmenilo. Jazdil som 29 v Kalnici takze viem. Len to bolo stereo a orbea ale tak hadam aj ten mondraker bude ok. Skus si niekedy pojazdit tohto alebo buducorocne modely a uvidis ze fun faktor je rovnaky. V EWS uz len 29.
18.08.2018 - 20:34:12
01
Robo, vcera sme s fofom zasa stretli chalana na tom moondrakery a .... tamňk sme ho "premerali/porovnali" s mojim Feltom.... on ma 27,5 kolesa a je este o nejaky centimetrik dlhsi (stycna plocha so zemou) ako moja 29.... len tak btw. k tomu Ikarusu :-)
19.08.2018 - 09:21:10
00
Sak zober 29" a uvidis ci sadne.Ten moondraker je dost dlhy uz v L-ku 490mm reach ,ak chces fakt dlhy bike,tak to bude spravna volba ;-). Chlapci na EWS su svetelne roky od nas v technike jazdy oni 29" potiahnu viac,zlomia do zakruty atd... vymacknu z toho maximum. Ale skus,ked nesadne predas. Ja som mal 5 roznych 29" za posledne 4 roky a super biky na XC/TRAIL
19.08.2018 - 09:41:52
01
No aspon sa budem musiet viacej snazit a tiez zo seba este viac vymacknut:)
19.08.2018 - 09:44:16
00
2 deti Ti nestacia ked sa chces vymacknut?? :-)
19.08.2018 - 09:49:29
02
:)
19.08.2018 - 09:58:12
00
No tak po ďalšom riešiení a hodnotení mi zatiaľ chlapci vyšlo že dve možnosti:

1. Canyon Torque CF 9.0 PRO
2. Commencal Slash Signature 2019

Vychádzal som viac menej z listu bajkov čo tu dal Dublinboy :) Bol to krásny list, naslintal som sa tam aj som tam snival o par kuskoch ale tie ceny už su asi predsalen trocha moc.
Pri týchto dvoch bajkoch - Chcel som karbon nech je to ľahučké. To je Canyon, Commencal je hlinik. čo poviete? A ďalšia vec pružina na commencal. Pružina alebo nie pružina? :)
21.08.2018 - 18:06:49
01
Ak by som si mal vybrat bike s tych dvoch jednoznacne ten canyon.
21.08.2018 - 18:39:15
00
keyboard_arrow_up