ake su vyhody a nevyhody jednocapu (single pivot) ?
24.06.2007 - 14:11:08
00
jaze co to je za aky bike ten single pivot (ked som pozeral temu), no teraz ked spominas ten jednocap: 1. mal si to dat do sekcie o hocicom
2. mohol si dat aspon nejaky obrazok/link
3. som zvedavy ci je niekto v tomto az taky profik aby ti dal nato odpoved
4. viac by ti o tom povedali na BM
tuto by to malo niekde byt o tom popisane
http://www.bikemagazin.sk/index.php?nam ... pic&t=4826
24.06.2007 - 14:36:14
00
Ono dost zalezi kde sa ten klb umiestny a prva nevyhoda co ma napada bude asi nizsia tuhost, kedze predny trojuholnik je so zadnou stavbou spojeny iba na jednom mieste, ak neratam tlmic, ktory by mal byt namahany iba tlakom.
24.06.2007 - 17:30:00
00
Ono dost zalezi kde sa ten klb umiestny a prva nevyhoda co ma napada bude asi nizsia tuhost, kedze predny trojuholnik je so zadnou stavbou spojeny iba na jednom mieste, ak neratam tlmic, ktory by mal byt namahany iba tlakom.


Podla RB je jednocap s dostatocne masivnym capom najtuhsie konstrukcne riesenie zadneho zavesu. Umiestnenie capu ma najvacsi vplyv na vlastnosti pruzenia pod slapanim. Dalsou nevyhodou (mnohokrat subjektivnou) je ovplyvnovanie prace zadnej stavby pod brzdenim. Osobne si myslim, ze co sa tyka brzdenia, tak ak mas na jednocape plavajucu brzdu, ziaden system (FSR, VPP, Maestro...) sa nevyrovna jednocapu s plavajucou brzdou. Samozrejme ak mas plavajucu brzdu aj na biku s VPP, FSR a pod. tak je to jedno. Ale zo vsetkeho je najdolezitejsie to, ako ti bike padne ako celok. Bike s mizernou geometriou moze mat neviem ake odpruzenie ak ti nesadne.
Charakter odpruzenia ovplyvnuje hlavne typ tlmica, trajektoria osi zadneko kolesa a pomer prepakovania.
24.06.2007 - 20:55:18
00
persing,dakujem za vysvetlenie,este mi prosim ta vysvetli rozdiel medzi plavajucou brzdou a klasickou.moc do toho nevidim. dakujem.
24.06.2007 - 21:31:25
00
UTFG

http://www.beyondbikes.com/bb/tech/?section=bramtn
http://forums.mtbr.com/showthread.php?t=227516
...
24.06.2007 - 21:43:46
00
PaliG , dik za odkazy.uz som v obraze.
24.06.2007 - 22:30:49
00
Vsimol som si na bikoch zn. Orange,ze plavajucu brzdu nepouzivaju,nemaju ju dokonca ani v ponuke medzi doplnkami.montovala sa tusim na model 223 asi pred 2-3 rokmi,224 ju uz nema. nejazdi sa dokonca ani vo svetakoch v DH. Ze by tie ramy Orange boli zazracne,kedze plavajucu brzdu nepouzivaju? :roll:
24.06.2007 - 23:27:05
00
Podla RB je jednocap s dostatocne masivnym capom najtuhsie konstrukcne riesenie zadneho zavesu...

Nebodaj tomu aj veris, ved ak stavbu upevnis viacerymi takymi klbmi tak bude uz len tuhsia. To je ako keby si z ajfelovky urazal tri nozicky a tvrdil ze teraz je pevnejsia.
25.06.2007 - 09:25:25
00
jasne ,ze tomu verim.neviem,na akych bikoch si mal tu cest jazdit,ale ja som skusil biky od spesla-demo,big hit, konu stinky primo,a najnovsie som stravil den na Orange 224 GB.Orange je neuveritelne pevny a oproti konkurencii aj lahky.cim menej capov,tym väcsia pevnost.

Žigo,mimochodom,klb nie je pevy spoj,moze sa kedykolvek vymlatit a ajfelovka nestoji na klboch,je to jedna pevna konstrukcia. :wink:
25.06.2007 - 09:39:03
00
Orange je neuveritelne pevny a oproti konkurencii aj lahky.cim menej capov,tym väcsia pevnost.

Žigo,mimochodom,klb nie je pevy spoj,moze sa kedykolvek vymlatit a ajfelovka nestoji na klboch,je to jedna pevna konstrukcia. :wink:

No v statike je kazda podpora vpodstate klb. Ide len o to kolko stupnov volnosti odobera a teda je pevny, posuvny alebo umoznoje otacanie. A ver tomu ze aj pod ajfelovkou su nejake loziska alebo posuvne podpory tak ako aj pod vsetkymi mostami a pod. S tym poctom capov sme sa ale nepochopili. Ty si asi myslis ze som pisal ze by malo byt viac capov medzi hlavnym klbom a osou zadneho naboja, to by urcite tuhost znizilo. Ja som ale myslel, ze ak napr k jednoklbu pridam kladku na dalsich 3 klboch(robi to aj RB na Boxteri ako prepakovanie na tlmici, alebo Foes- swing link: http://www.foesracing.com/mountainbikes ... ew=fourx07) tak ho to vystuzi a urcite bude tuhsi ako bez spevnenia.
25.06.2007 - 10:53:49
00
osobne som jazdil aj na prepakovanom 4-cape

a teraz mam uz druhy single pivot, a moja osobna skusenost je taka
ze single pivot je aspon tak pevny (ak nie tuhsi) ako 4-cap s prepakovanim,
ono totiz sice mas tam dalsie ramena, ale aj tie klby a samotne ramena su tensie, ono v podstate pre zachovanie tej istej pevnosti musi vyrobca pouzit priblizne to iste mnozstvo materialu ak nie viac ako pri jednocape ved si len pozri hmotnosti ramov od Kony a podobne (aj ked tam je ta vaha dana aj trosku mohutnejsou konstrukciou) podla mna ked su poriadne velke loziska a pevne ramena jednocapu, tak sa akykolvek zlozity system nechyta...

pozri si napriklad ramy priekopnikov MTB ako Cannondale, Gary Fisher atd...vidis tam nejake zlozite riesenia ?

a ked sa k tomu prida aj nejaky kvalitnejsi tlmic s SPVeckom alebo Propedalom tak jednoznacne si vyhral...

jedina nevyhoda jednocapu ale to plati aj pre 4.cap je zatvaranie/tuhnutie zadnej stavby pri brzdeni, to sa da vyriesit jedine

plavajucim uchytenim prasata ale osobne sa mi to riesenie moc nepozdaava


este by som mozno dodal ze jednocapy su viac nachylne k pohupovaniu ako zlozitejsie systemy, hlavne ak je tam pouzity nejaky lacnejsi tlmic
25.06.2007 - 11:41:24
00
Podla RB je jednocap s dostatocne masivnym capom najtuhsie konstrukcne riesenie zadneho zavesu...

Nebodaj tomu aj veris, ved ak stavbu upevnis viacerymi takymi klbmi tak bude uz len tuhsia. To je ako keby si z ajfelovky urazal tri nozicky a tvrdil ze teraz je pevnejsia.


Poviem ti ze verim. A znie mi to aj celkom logicky. Na malych capoch dostanes volu skor. Je vsak pravda, ze na jednocapoch bez prepakovania je tlmic viac namahany. A to s tou ajfelovkou je fakt blby priklad.
25.06.2007 - 11:45:39
00
osobne som jazdil aj na prepakovanom 4-cape

a teraz mam uz druhy single pivot, a moja osobna skusenost je taka
ze single pivot je aspon tak pevny (ak nie tuhsi) ako 4-cap s prepakovanim,
ono totiz sice mas tam dalsie ramena, ale aj tie klby a samotne ramena su tensie, ono v podstate pre zachovanie tej istej pevnosti musi vyrobca pouzit priblizne to iste mnozstvo materialu ak nie viac ako pri jednocape ved si len pozri hmotnosti ramov od Kony a podobne (aj ked tam je ta vaha dana aj trosku mohutnejsou konstrukciou) podla mna ked su poriadne velke loziska a pevne ramena jednocapu, tak sa akykolvek zlozity system nechyta...

pozri si napriklad ramy priekopnikov MTB ako Cannondale, Gary Fisher atd...vidis tam nejake zlozite riesenia ?

a ked sa k tomu prida aj nejaky kvalitnejsi tlmic s SPVeckom alebo Propedalom tak jednoznacne si vyhral...

jedina nevyhoda jednocapu ale to plati aj pre 4.cap je zatvaranie/tuhnutie zadnej stavby pri brzdeni, to sa da vyriesit jedine

plavajucim uchytenim prasata ale osobne sa mi to riesenie moc nepozdaava


este by som mozno dodal ze jednocapy su viac nachylne k pohupovaniu ako zlozitejsie systemy, hlavne ak je tam pouzity nejaky lacnejsi tlmic


Aky bike jazdis geroy?
25.06.2007 - 11:48:48
00
rozumiem,co chces povedat,svojim sposobom mas pravdu.Ja chcem len povedat,ze cim menej klbov,tym menej problemov. kamos vlastni spesla sx trail ,po roku vymlatil vsetky loziska,je to dost narocna udrzba,co sa tyka penazi .za vymenu lozisk dal 160 libier.Co sa tyka jednocapov Orange,nestretol som sa so ziadnymi problemami , som v kontakte s majitelmi tychto bikov.ramy orange su neskutocne pevne,spolahlive a drzia si cenu,ale preco ?je to kvalita.k inym jednocapom sa nebudem vyjadrovat,mam vyskusany len Orange.a v kombinacii s dhx 5,0 je to bomba.
myslim,ze v jednoduchosti je sila.
25.06.2007 - 11:49:47
00
keyboard_arrow_up