Hmmm, teoreticky ano kedze Ghost je modernejsi ram v tom ze sa velkosti natahuju skor do dlzky ako do vysky a neobmedzuje ta standover ak mas kratsie nohy. Cisto z pohladu posedu je sice Ghost v Lku o 4cm dlhsi ale ma o 3.5cm kratsi predstavec ako Superior (ak dobre googlim). Teda rozdiel oproti tradicnemu XC hardtailu bude hlavne v jazdnych vlastostiach do kopca a z kopca. Odporucam pozriet si video od Imromana kde pekne popisuje tieto rozdiely kedze na Lectore jazdil.

thumb_up0thumb_down
13.09.2023 - 22:30:31
00
Otázka na majiteľov Scalpel SE 1, mám výšku 172 cm vždy som čisté M ko, tu mi ukazuje že aj M aj L. M končím na 175 cm a L začína na 172cm. Zvažujem kúpu na jar, z toho čo som študoval mi to vyšlo na Scalpela SE1 problém je že vraj sú kratšie rámy, doteraz som jazdil vždy trail geometriu tu to je viac XC čo aj chcem. Váham kvôli jednej veci aby nebol malý a nemal som zbytočne dlhý predstavec, či to na L ku nebude už moc veľké na mňa a idea je dať kratší predstavec oproti M ku hm? Názory rady, najlepšie tých vo vlastnia bajk, ďakujem.
20.09.2023 - 12:37:31
00
Ideálne by bolo dohľadať geometriu a porovnať si tie dve veľkosti najmä Reach. Potom to porovnať s bikom ,ktorý si jazdil doteraz.
20.09.2023 - 14:28:13
00
Ja mám 180 cm a veľkosť L, ak náhodou chodíš napr. do DT, ZV, môžeš vyskúšať. Ale podľa mňa na výšku 172 veľkosť M bude dobrá. Ja sám som si dal kratší predstavec (6 cm) - originál je 8 cm. Rajdy sú široké 780 mm. Ale som už starší, tak sedím tak vzpriamenejšie :-)
20.09.2023 - 19:50:26
01
Ok,vďaka za odpovede myslím, že to bude to m-ko do jari ešte ďaleko, no som rozhodnutý na 95% že to bude Scalpel SE 1
20.09.2023 - 20:00:04
00
Priateliaz nahodou neviete kde by som nasiel najvyssiu vysku sedla na Ghost Lector vo velkosti M a vo velkosti L...potrebujem cca 80 cm..dakujem
28.09.2023 - 10:32:09
10
Tiež sa chcem opýtať majiteľov lectora r, 2023 akú velkost zvolit na 178 - 179 cm výška rozkroku 84 - 85 cm dik za. Mám už ísť radšej do velkosti L….pri superior som L aj trek mi vychadza L. (Čistá 19”)
30.09.2023 - 17:43:02
00
mafianista Pri Lector SF by som pri tychto proporciach isiel do M, ked tak sa da o 2cm dlhsi predstavec.
30.09.2023 - 20:01:01
00
Ahojte. Poradte prosim ak viete. Ja som tiez z tych, co su pri vacsine znaciek podla tabuliek a odporucani na hranici L a XL. Moja vyska je 185-186cm. Ak som na hranici, tak ist radsej do mensieho alebo vacsieho?

Ono najviac determinujuci mi pride rozmer SEAT TUBE LENGTH a REACH. Ake je optimum pre tuto vysku?

Dikes
10.01.2024 - 10:22:18
00
Ja mam 187cm takze s tebou sucitim, je to vecna nocna mora pri vybere :D Ale neda sa takto vseobecne odpovedat, zalezi od konkretneho bicykla. Kazdy vyrobca ma iny pristup k velkostiam a geometrii. L-ko u jednej znacky moze byt vacsie ako XL u inej. Vela mainstreamovych bikov odporuca napr. L do 190cm, XL od 185cm cize si blizsie k Lku. Ja som mal aj L aj XL bicykle bez problemov, nejake mensie zmeny ako dlzka predstavca su bezne. Ale casto ked sa pozriem na geo tak tam najdem rozmery ktore mne osobne nevyhovuju, napr. 50+cm dlha sedlovka pri XL kedze ja mam kratsie nohy a dlhsi trup. Alebo niektore bicykle maju prilis velke skoky medzi velkostami.

Co sa tyka seat tube length a reach tak to zalezi od tvojich proporcii. Dlzka sedlovky uz nie je v dnesnej dobe velmi smerodajna pri modernych bikoch. Ale ako som pisal vyssie stale sa najdu vynimky a moze to byt problem ak mas kratsie nohy kvoli standoveru alebo to obmedzuje dlzku teleskopky.
Idealne je si zobrat sucasny bike ako referenciu a porovnat tabulku geometrie s vybranym bikom o ktory mas zaujem. A uplne najlepsie je si sadnut na konkretny bicykel a vyskusat ho :)
10.01.2024 - 10:48:58
01
Vyska nie je vsetko. Ide aj o to aku mas postavu, pri rovnakej vyske maju ludia roznu dlzku noh a ruk. A tiez preferuju rozny jazdy styl a rozny posed takze niekomu viac sadne kratsi bicykel kde bude viac vzpriameny, inemu zase dlhsi s agresivnejsim pohybom. Ani taky reach nie je vsetko lebo urcuje len kolmu dlzku medzi stredom a hlavovym. Posed dvoch bicyklov s rovnakym reachom moze byt uplne odlisny, napriklad rozny uhol hlavovej trubku alebo sedlovej trubky ti dlzku posedu zmeni, takisto rozna dlzka predstavca alebo to ako vysoko ho mas. Najlepsie vyskusat, ked sa ti to neda tak porovnat s niecim na com si uz sedel. Na nete sa daju dohladat rozne tooly, aj take kde zadas geometriu bicyklov a porovnas si posed (napr pri rovnakej vyske sedla od stredu, aka bude kolma dlzka spicky sedla od gripov, atd atd)
10.01.2024 - 10:52:15
02
mizaky napísal:
A uplne najlepsie je si sadnut na konkretny bicykel a vyskusat ho :)


No problem je v tom, ze dve velkosti toho isteho modelu malokedy vychytim na predajni... Ale asi ma to neminie. Podla stareho sa riadit tiez neviem, ci je dobre, lebo som na neho zvyknuty a nevie, ci by vacsi alebo mensi nebol lepsi.
10.01.2024 - 11:29:48
00
Ak mas pochybnosti o spravnej velkosti aktualneho bicykla tak najskor uplne spravnu velkost alebo vhodny bicykel nemas. A ak nemas moznost sadnut na uplne ten isty bicykel tak vies poprosit napriklad kamaratov s podobnou geo, pripadne pozriet co maju v predajni s podobnou geo. A porovnas si podobny bicykel s tym ktory chces. Mozes si to porovnat i so svojim starym. Napriklad tu dlzku, porovnas si, zistis o kolko bude ta dlzka medzi sedlom a gripmi dlhsia alebo kratsia a pri sadnuti na bicykel si v tej polohe "virtualne" posunies uchop (kludne do vzduchu alebo posunies sedlo ak to bude stacit). Zohladnis sirku riadidiel, mozes skusit i polohu stredu. Ziadna veda, mal by si si poradit. Fajn tool co ti s tym pomoze napriklad https://www.bikegeocalc.com/. Geometria z tabuliek ale nikdy nie je uplne presna.
Kratsi a mensi bicykel je obratnejsi a viac labilnejsi, dlhsi naopak stabilnejsi, lepsie drzi stopu. Ale nie su to jedinne rozdiely, zavisy od toho ako ti sedi a potom sa lisia i v pohodli posedu, vo vyslapoch atd. Ak si fakt nevies rady tak napis vyrobcovi ktory uz ma nejake skusenosti s tym ako sadne dany model tvojej postave.
10.01.2024 - 12:30:14
01
Caute, jazdi tu niekto Orbea Oiz 2023 a ma okolo 180cm? Aku mate velkost? Mam 180 cm a chcem sa len uistit, ci je M ok? Teraz jazdim Canynon LUX 2021 tiez v M a sedi mi.
31.01.2024 - 15:45:15
00
keyboard_arrow_up