Kliknutím prejdeš na
ride.lezyne.com
Reklama
Cyklistický boom v Spišskej Belej – ako to začalo?

Cyklistický boom v Spišskej Belej – ako to začalo?

2012 komentárov

warzone 06.09.2018 12 fotografií   Horska Cyklistika Bike Park Pumptrack Cross Country Cyklotrasy

V posledných rokoch vkladá nejeden región nádeje do rozvoja turizmu a cykloturizmu. Rovnako aj podtatranské mestečko Spišská Belá pripravilo mikroprojekt s názvom Podpora rozvoja cykloturistiky v meste Spišská Belá.

 

Kompetentní začínajú chápať silu prílevu či už domácich, alebo zahraničných návštevníkov spojenú so zlepšením ekonomickej situácie a celkovým rozvojom oblasti. Podobný nápad mali aj v Spišskej Belej v rámci Programu cezhraničnej spolupráce PL-SR Interreg V-A 2014-2020. Partnerom tohto mikroprojektu je poľské partnerské mesto Szczawnica.Hlavným cieľom je prostredníctvom budovania doplnkovej infraštruktúry k existujúcej cyklotrase zabezpečiť ochranu a rozvoj prírodného dedičstva v slovensko – poľskom pohraničí. Unikátnosťou existujúcej cyklotrasy v Spišskej Belej, ktorá je súčasťou Tatranského okruhu – Cesty okolo Tatier je jej funkčné napojenie na oddychovú zónu Beliansky rybník. A práve pri Belianskom rybníku by mala byť dobudovaná doplnková cyklistická infraštruktúra – bike park s pumptrackovou dráhou a s workoutovým ihriskom.V rámci tohto mikroprojektu sa buduje ucelená a plne funkčná časť nového Bike parku s pumptrackovou dráhou, ktorého 1. etapa – označená ako SO.01, je v dnešnej dobe hotová. Pumptracková dráha bola vypracovaná Ing. Romanom Kaločayom - expertom na tieto projekty, čo zaručuje bezchybné uhly a výborné spracovanie s asfaltovým povrchom. 


 

Projekt


Navrhovaný bike park je technicky zložitou aj finančne náročnou investíciou. Zároveň súčasťou tohto mikroprojektu je aj vybudovanie nového vonkajšieho workoutového ihriska pri rybníku. V rámci tohto mikroprojektu sa uskutoční aj spoločný slovensko-poľský seminár na tému „Stav rozvoja cyklotrás v slovensko-poľskom pohraničí v regióne Vysokých Tatier“. Po dokončení bike parku sa uskutoční jeho otvorenie v rámci športového podujatia „Deň na kolesách” s pretekmi na pumptrackovej dráhe. V prípade úspešnosti termín realizácie projektu je od apríla do novembra 2018. Celkové výdavky projektu sú plánované vo výške 58 600 €, pričom z EÚ by malo byť hradených 49 810 € (85 %), zo štátneho rozpočtu (10 %) 5 860 € a z rozpočtu mesta povinné spolufinancovanie vo výške 2 930 € (5 %).Poslanci mestského zastupiteľstva v Spišskej Belej na svojom zasadnutí dňa 5. 10. 2017 schválili projektovú štúdiu uvedeného bike parku. Samotné projekčné a technické riešenie je výsledkom 1 z 8 projektov participatívneho rozpočtu podporeného z rozpočtu mesta. Martin Siska, iniciátor tejto myšlienky, získal od mesta v rámci tohto rozpočtu finančnú podporu na prípravu projektovej štúdie pumptracku v našom meste a jej autorom je Roman Kaločay, autor mnohých známych pumptrackov na Slovensku. Podľa neho v prípade vybudovania celého bike parku v Spišskej Belej to bude jeden z najväčších pumptrackov na Slovensku.

Pumptracková dráha je nový druh dráhy, kde jazdci na bicykli, korčuliach, kolobežkách alebo skateboardoch, pomocou pohybov hore a dolu na dráhe „pumpujú“, a tým namiesto šliapania do pedálov poháňajú kolesá.  Celková dĺžka celej naprojektovanej trasy je cca 695 metrov. Stavba je rozdelená na etapy a v rámci tohto projektu sa vybuduje prvá funkčná časť pumptracku. Okrem bike parku finišujú v regióne aj so stavbou ďalších dvoch cyklistických trás. Jedna spája mestskú časť Strážky so Spišskou Belou a ďalšia vedie z Tatranskej Kotliny smerom na Ždiar. Okrem toho je v pláne aj chodník pre cyklistov zo Spišskej Belej smerom na Slovenskú Ves, ktorý by mal následne postupne spájať obce a mestá až do Starej Ľubovne.Od roku 2016 je k dostaniu výborne spracovaná cykloturistická mapa regiónu Spišská Magura/Levočské vrchy/Vysoké Tatry. V nej nájdete 23 cyklotúr s popisom v slovenčine, angličtine a poľštine, výškovým profilom, označením typu povrchu úsekov vrátane singletrailov, obtiažnosti a taktiež peších turistických chodníkov.

Viac informácií aj o tomto projekte sa dozviete z pripravovaného rozhovoru s Martinom Siskom, predsedom Regionálneho združenia pre rozvoj horskej cyklistiky. 

Informácie o projekte boli zo stránky mesta Spišská Belá.

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Oblečenie a batohy ~ Rukavice)

Komentáre

pesebo 06.09.2018 (22:42)

1


No to som prekvapený, moje mestečko na stránke mt.Cyklotrasa využitá denne ĺudmi z okolia, super,že máme to čo máme A nech sa rozvíja ďalej.

 
Kurado 07.09.2018 (13:48)

1


Chodník ešte nieje dokončený chýbajú tam mosti išiel som tam minuli víkend a neda sa to prejsť iba odbočiť na hlavnú cestu.

 
sparky 07.09.2018 (00:16)

0


určite je to super vec, ale zostal som sklamaný z použitia asfaltu na ten pumptrack.

čítam "Hlavným cieľom je prostredníctvom budovania doplnkovej infraštruktúry k existujúcej cyklotrase zabezpečiť ochranu a rozvoj prírodného dedičstva" ....

 
warzone sparky 07.09.2018 (06:10)

0


Na toto ti da odpoved nasledujuci rozhovor s Matom...

 
romboid5b sparky 07.09.2018 (07:13)

1


sparky ja sa tomu asfaltu necudujem, u nas v BA co mame pumptrack, tak je nonstom zapraseny, obity a inak zniceny. Jazdia tam deti na odrazadlach, korculach, kolobezkach a pod, a jedina moznost ako ho udrzat dlhodobo v dobrom stave je asfalt, zial

 
sparky romboid5b 07.09.2018 (09:18)

0


Bez údržbové to nieje, rozdiel bude len v intervale. Asfalt sa zvykne dopraskať, udusaná pôda pod asfaltom pracuje, cez zimu to pekne povymŕza. Pokiaľ je viac ľudí ktorím to nevadí tak nech sa páči ...

 
warzone sparky 07.09.2018 (09:56)

0


Pod asfalt nejde poda,vsetko sa dozviete v
nasledujucom rozhovore...Imho Roman Kaločay vie,čo robí.

 
romboid5b sparky 07.09.2018 (11:13)

0


sparky tak ako pise aj warzone, v BA vo Vrakuni je bezasfaltovy povrch (ano pri pripadnom pade sa nedodrbes asi ako na asfalte) ale uz teraz to vyzera otrasne a cele hrbolate a vymyte od vody a pod....teraz co stavaju chalani v petrzalke, tak vdaka financiam sa podari spravit uz asfaltovu povrchovu upravu.

 
Coffey32 07.09.2018 (06:24)

0


cyklotrasa vyzera a aj je velmi dobra, len škoda že nepokračuje smerom na PL cez Ždiar kde nemaju ani chodník pre peších!!

 
warzone Coffey32 07.09.2018 (06:27)

0


V dnesnych dnoch by uz mal byt dokonceny chodnik az do Zdiaru...

 
Emilianio Coffey32 07.09.2018 (11:03)

0


... už chýba iba pár mostov.

 
pesebo 07.09.2018 (12:29)

0


...aj makadam je ešte mäkký nepovalcovaný.

 
Pridaj komentár