Amatér pred kúpou ebiku

Amatér pred kúpou ebiku

144 komentáre

Zako 24.03.2019   Elektrobicykle Hardtail Horska Cyklistika Zabava

Rád by som sa s vami podelil o mojich začiatkoch prechodu z klasiky na elektrobicykel. V prvom rade musím konštatovať, že som dôchodca a mám za sebou operácie obidvoch kolien.

 

Za mladi som jazdil na striebornom Favorite. Mal kazetu 3 kolečko a tým to končilo. Šanca zohnať doplnky na rozšírenie bicykla sa rovnala nule. Takže po mladíckom období jazdenia som pre zabezpečenie rodiny skončil s bikom a len sporadicky som na klasických výjazdoch spravil po asfaltových cestách nejakých 200 km za rok.

Časom som zistil, že ak chcem niečo vidieť alebo si užiť jazdu na biku, nedokážem to s klasikou. A tak som začal surfovať po internete a hľadať možnosti. Ako prvé som si prebral možnosti, ako a kde chcem jazdiť, na čo mi stačia sily a čo všetko sa zmenilo od mojich mladých čias na Favorite.

Zváženie podmienok a situácie


Premávka na cestách zhustla. Mal som pár nepríjemností so šoférmi, ktorí si neuvedomujú, že aj cyklista je účastníkom cestnej premávky a tiež mu patrí časť cesty. Preto som sa rozhodol, že nechcem klasický bicykel, ale horský, aby som sa vyhol smradu na cestách a nepríjemným šoférom, ktorí nás ohrozujú.Následne som zhodnotil svoje fyzické možnosti a zistil som, že najlepší bude elektrobicykel. Mám už svoj vek a nechcem sa voziť 20 km denne po okolí bydliska, lebo viac nezvládam. Nastal krutý čas bádania a študovania materiálov na internete u výrobcov bicyklov, predajcov, ale hlavne recenzií u odborníkov – nadšencov, čo vlastne existuje, kde sú plusy a kde mínusy.

Batéria a motor. Kam s nimi?


Ďalšie rozhodovanie prišlo pri voľbe umiestnenia motora na bicykli. Predný pohon (predné koleso), zadný pohon (zadné koleso), alebo pohon stredový na stredovú kľuku? Tu som po prečítaní recenzií a hlavne po rôznych návštevách u odborných predajcov a ich skúseností dospel k názoru, že najlepší bude elektrický pohon s umiestnením v strede.

Výkon motora a typ. Tu nechcem opisovať, pre ktorého výrobcu som sa rozhodol, lebo parametre majú všetci na 95% rovnaké, ale rozhodol som sa pre motor s najlepšie zabezpečeným servisom a značkou. Batéria a dojazd na nej je hádam pri ebikoch posledným a rozhodujúcim faktorom. Samozrejme, záleží od spôsobu jazdy a využívania výkonu motora a tým aj dojazdu. Môžem povedať, že 250W motor a batéria s kapacitou 500Wh ma v pohode odtiahne na 100 km a to aj so stúpaním a nielen jazdou po rovine. V horskom teréne spravíme 35 km s prevýšením 1500 metrov, za čo jej ďakujem.Oplatí sa priplatiť?


Môžem povedať, že náhon na stred je najdrahší zo všetkých možností, ale bicykel máte super vyvážený a motor na tlak pedálov spoľahlivo reaguje. Kapacita batérie tiež zvyšuje cenu, no ak máte šliapať hoci len po rovine proti vetru, pridáte pomoc na vyššiu úroveň a už sa len usmievate. V danej dobe som sa nerozhodoval, či celoodpružený rám, alebo nie, čo dodnes trochu banujem, lebo som zobral pevný. V tom prípade ale treba zásadne odpruženú prednú vidlicu.Čo sa týka servisu, za dané obdobie som nespozoroval zvýšené náklady na servis, alebo domácu údržbu ebiku oproti klasike. Snáď len reťaz je o niečo drahšia od tých klasických. Elektrobicykel osobne odporúčam ako únik z civilizácie a istotu parádnej cyklistiky po cestách a horskom teréne bez veľkej námahy, alebo len takej, akú ju vy sami chcete.

Viac o elektrobicykloch, ich výbere a používaní nájdeš v novej sekcii Elektrobicykle v skratke.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Elektrobicykle ~ Horské elektrobicykle ~ Pevné a hardtail)

Komentáre

ingelimartin 24.03.2019 (19:47)

0


Pekne jednoducho napísané ☺️👍

 
cipo11 29.03.2019 (19:46)

0


Presne tak, pragmaticky popísané okolnosti výberu e-biku, bez zbytočného zveličovania alebo naopak dehonestovania. Zako prišiel na to, čo chce a čo potrebuje. A nikto mu nemusel do toho zbytočne kafrať...

 
ankhax 01.04.2019 (13:07)

0


Pekne napisane. Fakt by ma zaujimalo, ci ten, kto dal palec dole nenavidi cely svet alebo co...

 
radohanno 03.04.2019 (14:08)

0


U mě jako přes kopírák.. Já koupil full a jsem spokojený...Hledal a vybíral jsem téměř rok.. Z nějakých 2000éček jsem se dostal na 4200 a nelituji...před 20 lety jsem jezdil 5-7 tisíc ročně.. předloni ztěží a v bolestech 200km.. loni za 3 měsíce 1200km.. a je to fakt zábava..Ebike přišlo přesně když jsem ho pořeboval. za posledních 10 let .. havárka,4 operace a pátý křížek.Za mě palec hore

 
Pridaj komentár