Test: Bell Spark – štýlová trail prilba za rozumnú cenu

Test: Bell Spark – štýlová trail prilba za rozumnú cenu

7 komentárov

wiedrzensky 14.06.2019 12 fotografií   Horska Cyklistika Test Bell Prilba

Prilba Bell Spark sa vďaka svojej nízkej cene radí k tým najdostupnejším na trhu, napriek tomu sa to na prvý pohľad vôbec neodráža na spracovaní ani na dizajne.

 

Spark je k dispozícii v štandardnom prevedení a za malý príplatok aj so systémom MIPS, ktorý je aktívnym bikerom už pár rokov známy. Pre tých, ktorí nevedia o čom je reč: ide o klznú vložku medzi škrupinou a výstelkami, ktorá chráni hlavu a mozog pred pôsobením rotačných síl pri páde. Viac informácií o systéme MIPS získate na tomto odkaze. Testovaná prilba bola bez systému MIPS, to jej však na kvalite vôbec neubralo.Dizajn a spracovanie


K dispozícií je v rôznych farebných variantoch, ja som mal na testovanie prevedenie Matte Black. Vyrába sa vo veľkostiach Junior (50-57 cm), Universal (54-61 cm) a XL (58-63 cm). Základ tvorí polykarbonátová škrupina vyrobená pomocou In-mold technológie. Prilba samozrejme spĺňa všetky potrebné európske normy vrátane EN 1078.Disponuje vstavaným šiltom, ktorý má svoju pevnú polohu a ako to už pri moderných trailových helmách býva, aj predĺženou ochranou na temene. Sťahovanie prilby na zátylku zabezpečuje otočný systém Ergo fit a upevnenie popruhov je štandardne cez pracky. Ventiláciu zabezpečuje 13 pomerne veľkých vetracích otvorov. Podľa popisu firmy Bell je hmotnosť v prevedení MIPS 345 gramov, mne sa ručička váhy zastavila na hodnote 348 gramov.Čo ukázal test?


V prvom rade musím podotknúť, že vo svojej cenovej kategórii pôsobí Spark veľmi vkusne a z dizajnového hľadiska ide o vydarený produkt. S predĺženou ochranou temena sa radí skôr k trailovým helmám. Pri obvode hlavy 58 cm nosím bežne prilby veľkosti M a univerzálna veľkosť mi sadla adekvátne. Po prvom nasadení mám síce podvedomý pocit, že mierne padá do čela, ale po dotiahnutí otočného kolečka na požadovaný obvod hlavy sa pocit vytráca a Bell Spark sedí ako uliata. Pevný šilt síce neponúka žiadnu možnosť nastavenia, ale jeho umiestnenie je primerané bez toho, aby zavadzal vo výhľade.Pocitovo je helma veľmi ľahká a vďaka veľkým otvorom dobre odvetráva, takže som ju nosil aj na XC výjazdy bez toho, aby som sa musel báť „zavarenia“ hlavy. Ventiláciu zabezpečuje 13 veľkých otvorov, z toho 10 vpredu a 3 na zadnej strane. Strednú časť helmy tvorí masívnejší stredový pruh, ale prúdenie vzduchu v tejto časti zlepšuje drážka z vnútornej strany škrupiny. Stredová výstelka na čele je zväčšená, čím je zabezpečené lepšie odvádzanie potu. Upínací systém je riešený systémom Ergo Fit. Ide o jednoduché otočné kolečko, vďaka ktorému si prilbu stiahnete na požadovanú veľkosť hlavy, pričom celú operáciu zvládnete aj jednou rukou. Zapínanie pod bradou zabezpečuje klasická plastová pracka.Aj keď to nie je prioritou, vždy ma poteší, ak sú vetracie otvory riešené tak, že poskytujú dobrú oporu pre cyklistické okuliare, ak ich z nejakého dôvodu nepotrebujete mať akurát na očiach. V tomto prípade na to dobre poslúžili ventilačné otvory na zadnej strane prilby. Vďaka skosenému temenu sa dobre nosí aj s motokrosovými okuliarmi. Masívnejší stredový pás môže dobre poslúžiť ako držiak na akčnú kameru.Celkový dojem


Bell Spark sa vezie na súčasnej vlne moderných trailových prilieb s čistým dizajnom, integrovaným šiltom a predĺženou ochranou temena. Uplatnenie nájde v náročnejšom teréne, ako aj na ľahkom cross-country výjazde. Napriek nízkej cene disponuje množstvom drobných vychytávok. Jedinými nevýhodami môžu byť nemožnosť nastavenia šiltu a matná farebná úprava (zvlášť tmavé prevedenia), na ktorej viac vidieť špinu a škrabance.

Plusy:

  • nízka cena
  • moderný vzhľad
  • komfort

Mínusy:

  • pevný šilt
  • matná farebná úprava

Cena testovaného modelu sa pohybuje okolo 56 € (76 € prevedenie s MIPS), viac informácií sa dozviete na tomto odkaze.

Fotogaléria k článku

 

Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

McLoo 14.06.2019 (15:18)

Podla obrazkov vyzera, ze nema sietku proti hmyzu, nieje to minus?

 
wiedrzensky McLoo 14.06.2019 (15:55)

Spravna pripomienka. Pre niekoho to samozrejme moze byt minus, mne osobne to neprekaza.

 
frantisek.stolar wiedrzensky 14.06.2019 (16:58)

Nooo si frajer ked ti nevadi srsnik ci osicka pod helmou

 
hurmikak frantisek.stolar 14.06.2019 (17:41)

Sietka sposobi aj to, ze ked sa hmyz dostane dnu, nedostane sa von. True story.

 
wiedrzensky frantisek.stolar 14.06.2019 (19:46)

Frantisek, nic ti nenanucujem. Sietka je naozaj posledna vec ktoru na prilbe riesim.

Za tych 20+ rokov som jazdil v prilbach rozneho druhu som v zivote nemal ziadnu so sietkou a doteraz ma nic nebodlo.

 
martinzz wiedrzensky 17.06.2019 (10:52)

A ked ja poznam jedneho co moc nejazdi a bodol ho hmyz pod prilbou bez sietky, tak sa to pocita?

 
Sesulak 15.06.2019 (07:45)

Mne pripomina tvarom kacera Donalda

 
Pridaj komentár