Test: Bell Spark – štýlová trail prilba za rozumnú cenu

Prilba Bell Spark sa vďaka svojej nízkej cene radí k tým najdostupnejším na trhu, napriek tomu sa to na prvý pohľad vôbec neodráža na spracovaní ani na dizajne.

Spark je k dispozícii v štandardnom prevedení a za malý príplatok aj so systémom MIPS, ktorý je aktívnym bikerom už pár rokov známy. Pre tých, ktorí nevedia o čom je reč: ide o klznú vložku medzi škrupinou a výstelkami, ktorá chráni hlavu a mozog pred pôsobením rotačných síl pri páde. Viac informácií o systéme MIPS získate na tomto odkaze. Testovaná prilba bola bez systému MIPS, to jej však na kvalite vôbec neubralo.


Dizajn a spracovanie

K dispozícií je v rôznych farebných variantoch, ja som mal na testovanie prevedenie Matte Black. Vyrába sa vo veľkostiach Junior (50-57 cm), Universal (54-61 cm) a XL (58-63 cm). Základ tvorí polykarbonátová škrupina vyrobená pomocou In-mold technológie. Prilba samozrejme spĺňa všetky potrebné európske normy vrátane EN 1078.


Disponuje vstavaným šiltom, ktorý má svoju pevnú polohu a ako to už pri moderných trailových helmách býva, aj predĺženou ochranou na temene. Sťahovanie prilby na zátylku zabezpečuje otočný systém Ergo fit a upevnenie popruhov je štandardne cez pracky. Ventiláciu zabezpečuje 13 pomerne veľkých vetracích otvorov. Podľa popisu firmy Bell je hmotnosť v prevedení MIPS 345 gramov, mne sa ručička váhy zastavila na hodnote 348 gramov.


Čo ukázal test?

V prvom rade musím podotknúť, že vo svojej cenovej kategórii pôsobí Spark veľmi vkusne a z dizajnového hľadiska ide o vydarený produkt. S predĺženou ochranou temena sa radí skôr k trailovým helmám. Pri obvode hlavy 58 cm nosím bežne prilby veľkosti M a univerzálna veľkosť mi sadla adekvátne. Po prvom nasadení mám síce podvedomý pocit, že mierne padá do čela, ale po dotiahnutí otočného kolečka na požadovaný obvod hlavy sa pocit vytráca a Bell Spark sedí ako uliata. Pevný šilt síce neponúka žiadnu možnosť nastavenia, ale jeho umiestnenie je primerané bez toho, aby zavadzal vo výhľade.


Pocitovo je helma veľmi ľahká a vďaka veľkým otvorom dobre odvetráva, takže som ju nosil aj na XC výjazdy bez toho, aby som sa musel báť „zavarenia“ hlavy. Ventiláciu zabezpečuje 13 veľkých otvorov, z toho 10 vpredu a 3 na zadnej strane. Strednú časť helmy tvorí masívnejší stredový pruh, ale prúdenie vzduchu v tejto časti zlepšuje drážka z vnútornej strany škrupiny. Stredová výstelka na čele je zväčšená, čím je zabezpečené lepšie odvádzanie potu. Upínací systém je riešený systémom Ergo Fit. Ide o jednoduché otočné kolečko, vďaka ktorému si prilbu stiahnete na požadovanú veľkosť hlavy, pričom celú operáciu zvládnete aj jednou rukou. Zapínanie pod bradou zabezpečuje klasická plastová pracka.


Aj keď to nie je prioritou, vždy ma poteší, ak sú vetracie otvory riešené tak, že poskytujú dobrú oporu pre cyklistické okuliare, ak ich z nejakého dôvodu nepotrebujete mať akurát na očiach. V tomto prípade na to dobre poslúžili ventilačné otvory na zadnej strane prilby. Vďaka skosenému temenu sa dobre nosí aj s motokrosovými okuliarmi. Masívnejší stredový pás môže dobre poslúžiť ako držiak na akčnú kameru.


Celkový dojem

Bell Spark sa vezie na súčasnej vlne moderných trailových prilieb s čistým dizajnom, integrovaným šiltom a predĺženou ochranou temena. Uplatnenie nájde v náročnejšom teréne, ako aj na ľahkom cross-country výjazde. Napriek nízkej cene disponuje množstvom drobných vychytávok. Jedinými nevýhodami môžu byť nemožnosť nastavenia šiltu a matná farebná úprava (zvlášť tmavé prevedenia), na ktorej viac vidieť špinu a škrabance.

Plusy:

  • nízka cena
  • moderný vzhľad
  • komfort

Mínusy:

  • pevný šilt
  • matná farebná úprava

Cena testovaného modelu sa pohybuje okolo 56 € (76 € prevedenie s MIPS), viac informácií sa dozviete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Test: Prilba Leatt MTB Gravity 4.0 – dostatočne odvetraná na enduro
Full face prilby majú tiež svoje podkategórie. Niektoré sú skôr na zjazd – downhill, iné sú dostatočne odvetrané a ideálne na enduro. Práve tam smeruje model od Leatt.
Test: Oakley DRT5 – na traily aj pre náročných
Hľadáš prilbu s väčšou ochranou, ideálnu na technické jazdenie? Mám pre teba jeden tip od značky, ktorá sa preslávila výrobou iného ochranného prvku – okuliarov.
Test: ABUS HiDrop – pekná prilba, ktorá sa osvedčila
ABUS sa v mojom ponímaní preslávil výrobou cyklistických zámkov. Avšak v portfóliu nájdete aj iné výrobky a v neposlednom rade aj kvalitné prilby.
keyboard_arrow_up