Test: OAKLEY ARO 3 – vrchársky model z Ameriky

Značka OAKLEY sa preslávila svojou optikou, ale venuje sa aj ochrane hlavy...

Nedávno som priniesol test prilby OAKLEY ARO 5, ktorá ma príjemne prekvapila svojím komfortom a použitím. Na prvý pohľad v nás číslo 3 evokuje nižší model, ale vôbec tak tomu nie je a podľa mňa sú prilby rovnocenné. Jediný rozdiel môžeme badať v cene. Prejdime si teda spoločne testom, kde sa pozrieme na všetky použité technológie a skúsenosti s touto prilbou.

OAKLEY ARO 3prilba Oakley

Prečo OAKLEY 3?

Všetky prilby OAKLEY majú EYEWEARDOCK, teda presne určené miesto na založenie okuliarov.
Prilba ARO 5 má hlavne aerodynamické vlastnosti, ktoré majú pomôcť ušetriť vynaložené watty. Naopak ARO 3 je určená ako vrchársky model, ktorý dbá na lepšie odvetranie hlavy aj v nižších rýchlostiach, a tak prináša vyšší komfort jazdcovi. Keďže horúce dni mávame už aj na Slovensku, tak som sa rozhodol zaobstarať si tento model. Samotné balenie obsahovalo náhradnú výstelku na čelo a manuál k prilbe.

OAKLEY ARO 3 recenzia

Použité technológie

Osobne sa mi páči použitie technológie MIPS pre lepšiu absorpciu síl počas pádu, a tak väčšiu ochranu pre mozog cyklistu. Na prilbe vidíte jasne napísané, že túto technológiu obsahuje a je to len plus. Okrem toho sa tu nachádza X-STATIC BROW PADDING, čo znamená výstelka s obsahom striebra. Tá má zabrániť zápachu a šíreniu baktérií vo výstelke. Z predošlého modelu ARO 5 po dlhšom používaní môžem spokojne povedať, že zatiaľ táto technológia funguje výborne.

OAKLEY ARO 3test OAKLEY ARO 3

Všetky prilby OAKLEY majú EYEWEARDOCK, teda presne určené miesto na založenie okuliarov. Keďže mám aj okuliare OAKLEY, tak všetko pekne zapadlo a okuliare v tomto priestore držia výborne. Keď sa pozriete do prilby zvnútra, vidíte vyfrézovaný priestor v škrupine na nožičky okuliarov. Podľa mňa je to výborná vec, okuliare majú svoje miesto a hlavne vás nikde na hlave zbytočne netlačia.

prilba OAKLEY ARO 3 recenzieOAKLEY prilby recenzie

Medzi posledné vychytávky spomeniem uťahovanie prilby pomocou BOA kolieska, kde si vieme jemne nastaviť silu utiahnutia. Samotná výdrž určite nebude slabým miestom, keďže s BOA systémom máme bohaté skúsenosti na tretrách, kde tento systém spoľahlivo funguje už dlhú dobu. Spomeniem ešte to, že nemusíte koliesko povoľovať, otáčaním si prilbu pritiahnete alebo povolíte. Taktiež tento systém neobmedzuje nosenie letnej čiapky, čelenky alebo zimnej čiapky pod prilbou.

OAKLEY ARO 3 review

Letné výjazdy

Vrhnem sa rovno na dojmy z jazdy. Hneď na prvý pohľad obsahuje prilba viac vetracích otvorov (celkovo 14), o čom svedčí aj „vzdušný" dizajn celku. Model ARO 5 nemá zlý systém odvetrania, ale pri jazde na horskom bicykli v dlhšom stúpaní som cítil, že sa hlava nedokáže tak odvetrať. Presne túto potrebu splnil model ARO 3. Hlava lepšie dýcha, a tak sa neprehrieva tak rýchlo. Okrem toho som začal celkovo túto prilbu viac voziť na horský bicykel, kde je aerodynamika menej dôležitá, ako na cestnom bicykli vo vyšších rýchlostiach.

Vďaka lepšiemu odvetraniu mi aj menej stekal pot, čo pomáhalo mať čistejšie okuliare. Asi jediná vec, ktorú model ARO 3 nemá oproti ARO 5, je silikónový lem na odvod potu na okraje čela. Za celú dobu testu som nepoužil ten z druhej prilby, pretože mi pot vôbec nestekal do očí a okuliarov, a tak sa aj potvrdilo lepšie odvetranie.

OAKLEY ARO 3 skúsenostiOAKLEY ARO 3

Zhodnotenie

Prilba splnila moje očakávania, odvetranie funguje na výbornú a celok dopĺňa komfortné nosenie počas výjazdov. Samotné odloženie okuliarov je spravené dobre a všetko pozitívne uzatvára uťahovanie pomocou BOA. Jediné negatívum, ktoré vnímam, je absencia sieťky proti hmyzu na prednej strane prilby. Ten istý problém som mal aj na modeli ARO 5 a vidím ho aj na prilbách od iných renomovaných značiek.

OAKLEY ARO 3 prilbaOAKLEY ARO 3 recenzia

Na záver

Farba je vec vkusu, ale mne osobne sa táto BLACK GALAXY s perleťou veľmi páči a na slnku vytvára pekný odraz. Samozrejme, v MTBIKER shope nájdete aj iné s cenou od 108 €. Okrem toho je možnosť si zaobstarať model ARO 5 alebo modely DRT, ktoré majú lepšiu ochranu zadnej časti hlavy a sú skôr určené pre MTB disciplíny.

Ak je niečo, čo vás zaujíma a nespomenul som to v teste, kľudne sa ma opýtajte v komentári nižšie a rád na vaše otázky odpoviem.
Zdroj fotografií: Lukáš Hodoň Media, archív autora
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
filipskalican 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: KLS Dare II – trailová krásavica so slovenskými koreňmi

Test: KLS Dare II – trailová krásavica so slovenskými koreňmi

Hľadáte ideálneho spoločníka, ktorý vám pri trailových dobrodružstvách spoľahlivo ochráni hlavu? Trailová prilba DARE II od slovenského výrobcu Kellys je skvelou voľbou.
Test: Prilba Giro Aries Spherical - chráni, vetrá a dobre sedí

Test: Prilba Giro Aries Spherical - chráni, vetrá a dobre sedí

Čo vie tradičný výrobca prilieb Giro vylepšiť na top modeli prilby, keď je cieľom najmä ochrana, ale dôležité je aj vetranie, hmotnosť a praktickosť?
Test: Uvex Revolt Mips - ak sa neviete rozhodnúť

Test: Uvex Revolt Mips - ak sa neviete rozhodnúť

Kvalita, nové technológie a jednoduchosť v rámci konvertibilných prilieb. Tieto slová by mohli definovať novinku od Uvexu – model Revolt.
keyboard_arrow_up