Peklo severu

Peklo severu

01 komentár

JoKo 06.04.2009   Paris Roubaix Pozvanka

"Peklo severu" sa hovorí jednodenným cyklistickým pretekom odohrávajúcim sa na severe Francúzska. Boli zaradené do cyklistického Svetového pohára, neskôr do série ProTour a po roztržke organizátorov a vedenia UCI sú zaradené so Svetového kalendára. Tradične na začiatku apríla priťahujú nielen najlepších svetových cyklistov, ale aj tisícky fanúšikov. Víťaz Pekla severu sa stáva cyklistickou legendou.

 

19. apríla 1896 - pred parížskou kaviarňou Gillet nervózne očakáva štart 48 cyklistov a ich vodičov, ktorí ešte nevedia, čo ich čaká. Za chvíľu bude odštartovaný prvý ročník cyklistických pretekov Paríž - Roubaix po cestách - necestách severného Francúzska. Prvým víťazom sa stal Joseph Fischer z Mníchova, ktorý 280 km dlhú trať prešiel za 9 hodín a 17 minút priemernou rýchlosťou 30,16 km/hod. Je prvým a zatiaľ posledným nemeckým víťazom pretekov. Za svoje víťazstvo dostal 1000 frankov.
14. apríla 2002 - v Compiegne severne od Paríža je všetko pripravené k slávnostnému okamžiku. Za chvíľu bude odštartovaný stý ročník pretekov Paríž - Roubaix. Na štarte je pripravených 190 cyklistov, z ktorých do cieľa dôjde len 41. Víťazný Belgičan Johann Museeuw prekonal 261 km za 6 hodín a 39 minút priemernou rýchlosťou 39,35 km/hod. V cieli za víťazstvo dostal okrem štylizovanej dlažobnej kocky aj 30 000 Eur. Tri minúty za ním dochádza do cieľa druhý pretekár - Nemec Stefen Wesemann. Nechýbalo veľa a prvý aj stý ročník mohli mať nemecký rámec.

Paris Roubaix

Na Veľkonočnú nedeľu 12. apríla 2009 opäť odštartuje 200 pretekárov na náročnú trať medzi Compiegne a Roubaix, aby po približne šiestich hodinách jazdy jeden z nich zvíťazil. Z predchádzajúcich víťazov budú možno na štarte Tom Boonen, Fabian Cancellara a Servais Knaven.
Len v málo športoch siahajú historické korene tak hlboko ako je to v prípade cestnej cyklistiky. Kráľovná cyklistických klasík Paríž - Roubaix sa v tomto roku 12. apríla uskutoční už stoôsmy krát a koná sa už cez tretie storočie. Okrem šiestich rokov počas dvoch svetových vojen sa na začiatku apríla postavia na štart tí najlepší svetoví cyklisti pripravení vyskúšať si fyzickú a psychickú odolnosť, ale taktiež výdrž materiálu. Vo výškovom profile nie sú na trase veľké kopce so strmými stúpaniami, ale ich ani nečakajú dobré, prvotriedne cesty. Väčšina trate vedie po hospodárskych cestách a cestičkách vedúcich pomedzi polia, na ktorých počas roka vidieť len traktory a poľnohospodárske stroje. Tento rok pretekárov čaká 27 úsekov o celkovej dĺžke 52,9 km, ktoré sú dláždené hrubo opracovanými dlažobnými kockami, po francúzsky nazývaných "pavé". Niektoré z pavé si pamätajú ešte na pochod čižiem vojakov Napoleonovej armády, väčšina zažila boje prvej a druhej svetovej vojny a niektoré boli obnovené nadšencami v posledných rokoch..
Na konci šesťdesiatych rokov trať dostala terajšiu podobu v dĺžke 260 km, podiel pavé je približne 55-60 km. Trasa sa mení len minimálne. Štart sa z predmestia Paríža presunul natrvalo do blízkeho mestečka Compiegne, koniec pretekov je už tradične na cyklistickom štadióne v Roubaix.

Paris Roubaix

Latka obtiažnosti týchto pretekov je od prvého ročníka ustavične rovnako vysoko. Stále je to boj jednotlivcov so sebou samým, so súpermi, s protivetrom, s počasím, s nástrahami trate a s defektami. Každý rok mnoho pretekárov nedokončí preteky pre opakované defekty alebo pre pády. Silný bočný alebo čelný protivietor sprevádza pretekárov v každom ročníku. Ak je sucho, sú dláždené úseky pokryté prachom, ktorý sťažuje viditeľnosť a dýchanie všetkých účastníkov. Ak prší a trať je mokrá, z prachu je šmykľavé a lepivé blato, ktoré ochromuje techniku a zvyšuje počet pádov. Nepadajú len pretekári ale aj doprovodné motocykle a v priekopách končia aj doprovodné vozidlá. Okrem vetra a dažďa môže aj snežiť a pretekári počas svojej v posledných rokoch šesťhodinovej púte poriadne premrznú. Preteky oprávnene dostali prezývku Peklo severu.
Už vyše storočnú históriu pretekov ovládli Belgičania - minuloročný víťaz Tom Boonen vybojoval pre Belgicko už 52. víťazstvo. Francúzom sa podarilo zvíťaziť tridsaťkrát. O ostatné víťazstvá sa podelili Taliani, Holanďania, dve víťazstvá vybojoval pre Írsko Sean Kelly, dve majú aj Švajčiari a po jednom víťazstve majú nemeckí, luxemburskí, švédski a austrálski pretekári.
Belgičan Roger de Vlaeminck ako jediný zvíťazil štyrikrát - v rokoch 1972, 1974, 1975 a 1977. V rokoch 1978-1980 dosiahol Talian Francesco Moser čistý hattrick. Pred ním sa to v rokoch 1909 – 1911 podarilo Francúzovi Octave Lapizemu. Trikrát ešte vyhral fenomenálny Belgičan Eddy Merckx a ďalší Belgičania Rik Van Looy, Gaston Rebry a Johan Museeuw. Tento rok sa o to bude pokúšať Tom Boonen ( vyhral v rokoch 2005 a 2008 ).
Monsieur Paris - Roubaix (majster Paríž - Roubaix) je prezývka Rogera de Vlaemincka. Okrem štyroch víťazstiev na Pekle severu skončil trikrát na druhom mieste a má ďalších šesť umiestnení v prvej desiatke. Svojich súperov neporážal len pre svoju vôľu, odhodlanie a vytrvalosť. Mal aj perfektnú techniku jazdy, však bol dvakrát majstrom sveta v cyklokrose. A čo si o Pekle severu myslí o pretekoch v súčasnosti? "Do múzea Paris - Roubaix nepatrí. Je to monument cestnej cyklistiky, tradícia, ktorá pretrvá."
Na pretekoch dvakrát štartoval aj Slovák Matej Jurčo, tento rok sa pravdepodobne postaví na štart v drese tímu Milram Martin Velits. V nedeľu 12. apríla popoludní bude na TV stanici Eurosport priamy prenos s nezabudnuteľným komentárom Roberta Bakalářa.

Zdroj: Peloton, Velo, internet

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

N/A 08.04.2009 (22:50)

0


Uz sa tesim ne nedelu, urcite budem pozerat (nebyt tohto clanku, tak to mozno aj prehliadnem). A dakujem aj za ostatne clanky.

Uložiť

Vymazať

 
Pridaj komentár