Novinka: Liv Pique 29 pre rok 2020 - celoodpružený XC model pre dámy

Novinka: Liv Pique 29 pre rok 2020 - celoodpružený XC model pre dámy

96 komentárov

redakcia 22.08.2019   Bicykel Predstavenie Liv Damsky Horska Cyklistika Cross Country Novinky

Výrobca Liv, ktorý má svoje korene v cyklistickom gigantovi Giant, predstavil unikátny rad horských bicyklov, uspôsobených práve pre ženy s označením Pique 29.

 

Ak sa sami pýtate, čo je na tomto počine výnimočné, odpoveď je jednoduchá: Liv zaradil do svojej ponuky prvý horský model s 29“ kolesami - tie dokážu spôsobiť citeľnú zmenu v správaní bicykla, ale aj v pocite z jazdy. Pozrime sa teda na detaily, ktoré v sebe skrýva.

Pique – zaužívané meno s čerstvými vylepšeniami


S názvom „Pique“ ste sa už mohli stretnúť v minulosti. Avšak oproti nej dokázali inžinieri v Liv vykonať niekoľko zmien, umožňujúcich lepšie sa adaptovať na odlišné potreby jazdkýň cross-country naprieč svetom.V prvom rade sa zmena týka spomínaného osadenia rámu 29“ kolesami. S týmto podstatným aspektom sa viaže nevyhnutná úprava geometrie. K tomu Liv využil technológiu 3F Design, ktorá sa odvíja od merania jednotlivých kriviek a proporcií ženského tela. A že nejde len o jednoduché meranie.

Celkovo sa analyzujú tisícky dát, odvíjajúce sa od ženskej anatómie tela, odlišných veľkostí a výkonu, ktorý jazdkyne podávajú. V konečnom dôsledku vstupuje do procesu výroby aj sám užívateľ, v tomto prípade užívateľka, Kaysee Armstrong, pretekárka tímu Liv Racing s jej spätnou väzbou.Aby sme však priblížili túto výkonnostnú raketu v technických detailoch, musíme sa zamerať na jej hlavné prvky. Kľúčovou časťou sú 29“ kolesá, ktoré sa vyznačujú lepšími hodnotami pri dlhých a energeticky náročných tratiach a výjazdoch. Väčší priemer kolies zabezpečuje jednoduchšie prekonávanie prekážok v podobe kameňov, koreňov alebo nerovností. S tým sa spája aj navýšenie stability či účinnosť pri šliapaní.

Zmena kolies ide ruka v ruke so zmenou geometrie rámu. Keďže je tento model určený na okruhy svetových pohárov v cross-country, cieľ je jasný: premeniť silu v rýchlosť bez strát a dopriať istotu v technicky náročných pasážach. Konkrétne hovoríme predovšetkým o zdvihu, pevne stanovenom na 100 mm vpredu aj vzadu. Agilita v zjazdoch je docielená položenejším hlavovým uhlom, 68,5 stupňa a kolmejším uhlom sedlovej trubky, 74 stupňov. Krátka zadná stavba (438 mm) a krátka hlavová trubka (90-110) sú miestom k dosahovaniu potrebnej rýchlosti.
Zároveň je k dispozícii patentovaný systém pruženia Maestro, ktorý zdieľa Liv s Giant-om. Plávajúci čap umožňuje efektívne šliapanie aj počas prejazdu nerovnosťami a súčasne sa dostatočne vyrovnáva s nástrahami trailov a náročných zjazdov. Zadný tlmič s Trunnion-mount je prispôsobený pre dámsky štýl jazdy a jej potreby.

Pique Advanced Pro 29 a Pique 29


Celá séria sa delí na dvoje, vzhľadom na použitý materiál rámu. V dvoch variantoch sa predstavujú karbónové špeciály Pique Advanced Pro 29 a až trojicu verzií ponúkajú dostupnejšie hliníkové modely Pique 29.Prvým v poradí je Pique Advanced Pro 1, ostávajúci verný 12-rýchlostnej sade a teleskopickej sedlovke. Odpruženie od RockShox spoľahlivo spolupracuje so systémom Maestro. Jeho cena je stanovená na 4 899 €.Druhým z karbónových verzií je Pique Advanced Pro 2, skrývajúci v sebe technologicky dominantný základ s dostupnejším osadením, v ktorom nájdete základné prvky predchádzajúcich modelov, len s cenovkou 3 799 €.Ak by ste očakávali pokles kvality v hliníkovej sérii, určite by ste sa sklamali. Hliník AluXx z produkcie Giant je už osvedčený zdroj tuhosti a odolnosti. Pique 29 1, ako najvyšší z trojice, sa pýši veľkým rozsahom kazety s 12 rýchlosťami či agresívnym kokpitom. Cenovka 3 799 € ho radí k prijateľnejším voľbám.Druhý, Pique 29 2, sa spolieha na jednoprevodníkovú sústavu v znamení Shimano SLX v spolupráci s Fox odpružením. Cena je stanovená na 2 699 €.A nakoniec posledný, avšak stále atraktívny, Pique 29 3, má všetko, čo jeho predchodcovia – teleskopickú sedlovku, vnútorné vedenie laniek, jednoprevodník s 12 rýchlosťami od Sram a veľké kolesá. To všetko za 2 249 €.Viac informácii o jednotlivých modeloch nájdete na domovskej stránke značky Liv.

Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

jakubek85michal 22.08.2019 (12:43)

2


Rad by som vidiet ziena s vyskou 150 cm ak sa jej dobre a obratne jazdi na biku s 29" kolesami. Moja zena ma 157 cm a mal som problem zohnat bike ktory jej sadne. Velkostne tabulky su jedna vec, ale realne je kazda postava ina a nechapem preco vsade tlacia 29" uz aj pre nezne pohlavia. (To je len moj nazor nie kritika) A k clanku ... no je to predstavenie tak cakal som rozsiahle citanie. Zase si vsetko musim najst sam.

 
N/A 22.08.2019 (11:18)

1


Giant ma zensku znacku a ta sa vola LIV tu nejde o korene to je proste Giant.

 
kaska88 22.08.2019 (11:04)

0


Tá hadica prednej brzdy kazí celý dojem z biku ..

 
N/A 22.08.2019 (11:15)

0


Mozete zverejnit kdo je redakcia, je nestandardne ze sa autor maskuje za tim

 
DanielH 23.08.2019 (13:03)

0


Vždy keď vidím baby v záberoch ako v tomto článku tak som z toho celý paf 🤤😍

 
Pridaj komentár