Karbónové novinky FFWD – dostupné TYRO, nové RYOT a gravel DRIFT

Karbónové novinky FFWD – dostupné TYRO, nové RYOT a gravel DRIFT

PR článok

Značka Fast Forward, ktorú sami radi jazdíme, prišla s novými modelmi a názvami kolies. Ako sa hýbu cenové relácie, aké sú medzi nimi rozdiely a v čom sú lepšie?

Vedeli ste, že značka FFWD vyrába svoje kolesá stále doma v Holandsku? V porovnaní s Áziou to v dnešnej dobe nemusí znamenať zásadný rozdiel v kvalite, niekoho však poteší, že takto podporuje domáci európsky trh. A z praktických výhod to znamená, že prípadné posielanie náhradných dielov alebo riešenie opráv je oveľa promptnejšie, v prípade, že čakáte na nový pár kolies, problémy Panamského prieplavu vás nemusia trápiť.

Pozrime sa na rozdiely medzi novinkou RYOT a dostupným modelom TYRO, ktorý sa dostal s cenou už pod tisícku a za pozornosť stoja aj gravel kolesá DRIFT. Jediná smutná správa je, že MTB kolesá sa do výroby nevrátili, ale z tajných zdrojov vieme, že sa nad tým aspoň uvažuje.7 dní v týždni, FFWD TYRO


Kým ešte pár rokov dozadu boli karbónové kolesá krehkou špecialitou na preteky alebo nedeľné tréningy, dnes už toto neplatí. Výrobcovia dokážu s karbónom pracovať stále lepšie a tak vyrobiť karbónové kolesá, ktoré sú dostatočne robustné na každodenné používanie, nie je ničím nezvyčajným.

Príjemná je ich hmotnosť a dostupnejšia cena.
Cyklisti sa špeciálne pri kolesách naučili dôverovať značkovým výrobkom, veď chytiť poriadnu jamu alebo skončiť v nezavinenom páde sa môže stať každému a potom je fajn mať na svojej strane seriózneho partnera.


Prečo takto od lesa? Lebo všetko spomenuté sa bude týkať modelu TYRO, má to byť univerzálny pár kolies, ktorý môžete jazdiť každý deň, vďaka dostupnejšej cene má priniesť benefity karbónových kolies ešte väčšiemu počtu cyklistov. Dokonca aj priamo z úst značky vyšlo uistenie, že TYRO zvládne aj horšie povrchy, prípadne ľahký gravel terén. To dáva prísľub robustných kolies, čo aj niečo vydržia.Špecifikácia TYRO


Keď si pozriete technickú špecifikáciu, zistíte, že tieto kolesá majú veľa spoločného s predchádzajúcim modelovým radom, identické sú rozmery alebo tvar ráfika, dobre známe zúženie v strede profilu, ktoré má aero benefity a lepšie správanie v bočnom vetre. Profil nazývajú DARC.

Rozdiel oproti predchádzajúcemu modelu F4D bez prívlastku TYRO je možnosť mať FFWD náboj, ktorý tiež využíva systém Ratchet. Ku kolesám nedostávate dvojitý látkový obal na kolesá, prioritou je cena. Na ráfikoch už budete mať osadené bezdušové pásky a v balení nájdete aj ventilky, takže si stačí kúpiť plášte a bezdušáky máte hotové. Všetky spomínané kolesá v článku sú plášťové kolesá pre kotúčové brzdy, hmotnosť modelu TYRO s výškou 45 mm je uvádzaná 1 695 g, obuť viete plášte až do 40 mm. TYRO nemá galuskovú verziu.

Cena a dostupnosť modelu FFWD TYRO je uvedená v eshope.Širšie sú lepšie, FFWD RYOT


Novým trendom cestných ráfikov je väčšia šírka. Jedna vec je lepšia aerodynamika takéhoto celku, pomáha to aj osádzaniu širšieho obutia, v ktorom môžete mať nižšie tlaky a valivý odpor pritom neutrpí. Oproti modelu TYRO narástli RYOT vo vnútri z 19 na 21 mm a z vonkajšej strany z 27 na 30 mm, výška je na výber od 33 po 77 mm. Na ráfiky obujete plášte široké od 23 - 42 mm, nový je prepracovaný aero tvar ráfika, nazývajú ho LAW.Na výber je vlastný náboj FFWD, ale pribudla možnosť aj DT Swiss 240, švajčiarsky náboj je ľahší, z lepšieho materiálu a s vyššou cenou. Nechýba možnosť osádzať rôzne typy orechov a ku kolesám dostávate všetko ako u modelu TYRO, navyše výborný dvojitý vak na kolesá. Hmotnosť závisí od špecifikácie, pre porovnanie s modelom TYRO s podobnou výškou, RYOT44 môžu mať len 1 510 g.

Cena a dostupnosť modelu FFWD RYOT44 je uvedená v eshope.Len pre úplnosť môžeme spomenúť aj top model RAW, ten je ľahší ešte o 100 g a má keramické ložiská.

Cena a dostupnosť modelu FFWD RAW je uvedená v eshope.Najpevnejšie FFWD DRIFT


Ak chcete zásadne zlepšiť vlastnosti akéhokoľvek bicykla, jedna z najdôležitejších vecí sú kolesá. A platí to aj o gravel jazdení, opäť je jedno, či sa vozíte pre radosť, alebo sa chystáte na gravel alebo cyklokrosové preteky. Robustnejší ráfik modelu DRIFT znesie ešte náročnejší terén, obúvať by sa nemali plášte pod 30 mm a z opačnej strany by sme nemali prekročiť šírku 60 mm. Na to už musí byť konštruovaný aj rám bicykla, aby tam také obutie vôbec vošlo.Šírka ráfika sa nezmenila a je 30 mm, narástol vnútorný priemer na 24 mm, ako pri RYOT aj tu je použitý nový tvar LAW. Pri kolesách bola použitá iná technológia, ako pri cestných modeloch, aby ráfiky viacej zniesli, rozdiel je aj v tom, že sú bezpätkové „hookless". Hmotnosť sa v top konfigurácii zastaví na 1 510 g, ráfiky sú vysoké 36 mm. Na výber sú aj Campa orechy, dokonca ich gravel trinástka a tiež volíte medzi nábojom DT Swiss a FFWD. A ozaj, ani tu nechýba obal na kolesá a príslušenstvo, ako nadštandartne FFWD dodáva pri väčšine modelov.

Cena a dostupnosť modelu FFWD DRIFT je uvedená v eshope.Európsky strih


Kolesá FFWD mali v ponuke vždy pekné a moderné polepy, teraz nastala evolúcia a jemne sa zmenil dizajn. Fajn je, že na výber sú do čierna ladené sety alebo s bielymi nápismi. Našim európskym postavám vyhovuje nosnosť všetkých kolies, ktorá je až 120 kg. Poteší garancia v prípade nehôd, servisné centrum je dokonca aj u susedov v ČR, na rozbité koleso sa pozrú, či vedia niečo použiť, opraviť a ak treba meniť celé koleso, umožnia vám dokúpiť len jedno. Vy neriešite posielanie do ďalekého zahraničia a ani komunikáciu v angličtine.

Kolesá FFWD mávame zvyčajne aj skladom na našom eshope.

Koho zaujíma viacej technických informácií, tie nájde na stránke značky FFWD.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Uhlík, kevlar či kompozit – osobnosti

Uhlík, kevlar či kompozit – osobnosti

V ďalšom, voľnejšom pokračovaní dávnejšej trilógie „Uhlík, kevlar či kompozit...“ by som sa rád zameral na osobnosti, ktoré na Slovensku pôsobia v oblasti malosériovej výroby karbónových rámov.
Test: Reynolds AR58/62 DB – kolesá do práce aj na sviatočný deň

Test: Reynolds AR58/62 DB – kolesá do práce aj na sviatočný deň

Ako obstáli v teste cestné karbónové kolesá značky Reynolds v plášťovom prevedení a ako sa správali pri jazde? Sú čisto na pretekanie, alebo aj na denné jazdenie? Komu sa kolesá hodia?
Vyberáme prvý cestný bicykel - 8 vecí, na ktoré sa zamerať

Vyberáme prvý cestný bicykel - 8 vecí, na ktoré sa zamerať

Týchto 8 vecí je len základ a môže ich byť aj viacej, ale minimálne tieto by mali zaručiť to, že si vyberiete cestný bicykel, ktorý potrebujete a budete s ním spokojný.
keyboard_arrow_up