Kliknutím prejdeš na
www.bianchi.sk
Reklama
Servis kľúk HollowtechII

Servis kľúk HollowtechII

48 komentárov

Turbi 01.04.2013   Shimano Technika Kluky Servis

Predvedieme si jednoduchú demontáž a montáž najčastejšie používaných kľúk od strednej triedy a vyššie v kolekcii produktov od značky Shimano. Tento návod využijete pri montáži horských kľúk HTII triedy Deore, LX, SLX, Saint, XT a v prípade kľúk mimo zostáv s označením FC-M542, 543, prípadne aj DXR ale aj pri cestných kľukách HTII Sora až Ultegra.

 

V prípade horských kľúk HTII Shimano XTR /FC-M970/ sa návod nedá použiť vzhľadom na iné doťahovanie ľavej kľuky k oske a iný systém vymedzovania vôle, pričom potrebujete aj iné náradie. Pri kľukách XTR však využijete rovnaký kľúč na dotiahnutie misiek do rámu ako pri vyššie uvedených kľukách.
Na montáž potrebujeme kľúč na stredové misky TL-FC32, kľúč TL-FC16 a imbusový kľúč 5mm /ideálne je použiť momentový kľúč/.

Kluc TL-FC32 Kluc TL-FC16

Poďme na samotnú demontáž kľúk. Na ľavej kľuke uvoľníme imbusom 5 mm obidve skrutky. Skrutkovačom alebo iným úzkym náradím vysunieme v štrbine na ľavej kľuke plastovú vložku. Táto vložka sa len čiastočne vysunie zo strany bližšie k nám, keďže je uchytená jednou imbusovou skrutkou.

Montaz kluk HollowtechII

Montaz kluk HollowtechII


Kľúčom TL-FC16 vyskrutkujeme kryt ľavej kľuky.

Montaz kluk HollowtechII

Montaz kluk HollowtechII


Následne rukou demontujeme ľavú kľuku a potom vytiahnite pravú kľuku s oskou z rámu. Ak by nešla pravá kľuka demontovať rukou, klepnite z ľavej strany na osku, aby sa uvoľnila. Použite nejaký šetrný nástroj, napríklad drevenú rúčku, aby ste nepoškodili osku.

Montaz kluk HollowtechII

Môžeme pristúpiť k demontáži misiek z rámu. Pri tomto úkone budeme potrebovať kľúč na misky TL-FC32. Pravú misku odkrútime v smere hodinových ručičiek, ľavú proti smeru hodinových ručičiek /závity BSA/. Pod miskami v závislosti od šírky rámovej stredovej trubky sú dištančné podložky, ktorými sa upravuje správna reťazová linka. Zapamätajte si umiestnenie týchto podložiek, pretože je potrebné pri opätovnej montáži stredového zloženia. Ak máte šírku stredovej rám. trubky 68 mm, z pravej strany treba vložiť dve podložky, z ľavej jednu podložku. Pri šírke 73 mm sa iba z pravej strany vkladá jedna podložka.

Montaz kluk HollowtechII

Montaz kluk HollowtechII


Teraz môžeme pristúpiť k čisteniu a kontrole stredového zloženia a závitov v ráme. Dobre očistíme závity na miskách aj v ráme a samotné kľuky. Ak vykazujú ložiská vôľu, treba ich vymeniť. Ak je ich chod neplynulý a zadŕhajú sa, musíme ich rozobrať, prečistiť, premazať, poprípade tiež vymeniť za nové. Keď rozoberáte plastové tesnenia, aby ste sa dostali k ložisku, dávajte si pozor, aby ste ich nepoškodili. Vybratie ložísk z duralových misiek robte s citom a tak, aby ste ložisko ešte viac nepoškodili. Existuje aj originálne náradie na vylisovanie a nalisovanie ložísk do misiek /http://enduroforkseals.com/id114.html/, našou snahou však bude, aby sme sa so zreteľom na finančné hľadisko zaobišli bez neho.

Ak sa rozhodnete vymeniť len ložiská, čaká vás úloha zakúpiť ten správny rozmer. Originálne ložiská z HTII majú tieto rozmery: vonkajší priemer ložiska = 37 mm, vnútorný priemer = 25 mm, šírka ložiska = 6 mm. Ložisko so šírkou 6mm nekúpite, takže ho musíte nahradiť štandardizovanou šírkou 7 mm. Treba zakúpiť kvalitne utesnené ložiská, napríklad SKF 61805 2RS alebo NSK 6805DD NS7S.

Montaz kluk HollowtechII


Nové ložisko v domácich podmienkach nalisujete do misky pomocou zveráka. Podložte si čeľuste zveráka nejakým materiálom, aby ste nepoškodili misku alebo ložisko. My sme použili zo strany ložiska nástrčkový kľúč č.27, ktorý presne sadol na ložisko a z druhej strany, aby nám čeľusť zveráka nepoškodila misku, stačí vložiť doštičku z dreva alebo plastu. Zabezpečte, aby sila pri lisovaní na ložisko pôsobila na vonkajší krúžok ložiska. Vyhnete sa tak možnému poškodeniu nového ložiska Pred lisovaním odporúčam misku jemne namastiť. Po nalisovaní nezabudnite do ložiska naspäť vložiť plastový krúžok, ktorý ste vytlačili z pôvodného ložiska, ktorý zároveň zmenšuje vnútorný priemer ložiska.

Montaz kluk HollowtechII


Ak vám servisný úkon výmeny ložísk „nevonia“ máte ďalšiu štandardnú možnosť a to zakúpenie nových misiek s ložiskami od značky Shimano, prípadne od iných výrobcov. Nemusíte sa teda trápiť lisovaním samotných ložísk do misiek.
Môžeme pristúpiť k spätnej montáži kľúk.

Montaz kluk HollowtechII

Montaz kluk HollowtechII


Jemne premastite závity v ráme. Na pravú misku nasaďte potrebné dištančné podložky, vnútorný kryt proti vode a nečistotám a dotiahnite pravú misku proti smeru hodinových ručičiek. Následne podľa potreby nasaďte dištančné podložky na ľavú misku a v smere hodinových ručičiek ju dotiahnite. /Uťahovací moment 35-50Nm/
Namastite osku a vložte pravú kľuku s oskou do rámu. Nasaďte ľavú kľuku, premastite závit krytky ľavej kľuky a naskrutkujte ju jemne na ľavú kľuku. /Uťahovací moment 0,7-1,5Nm/
Dotiahnutím krytky vymedzíte vôľu v systéme. Samozrejme, použijete rovnaké kľúče, aké boli potrebné pri demontáži.
Naspäť zatlačíte plastovú vložku v štrbine ľavej kľuky a môžete dotiahnuť imbusové skrutky ľavej kľuky. Opäť odporúčame imbusové skrutky pred montážou jemne namastiť. Doťahujte ich rovnomerne silou 12 až 14 Nm. Pri montáži kľúk vám pomôžu obrázky zo začiatku textu, kde sme vysvetľovali postupnú demontáž kľúk.
Pri kúpe nových kľúk výrobca dodáva návod, v ktorom sa dozviete o jednotlivých dieloch a postupe, ako sa používajú dištančné podložky pri rôznych šírkach stredovej rámovej trubky a prípadne potrebné vypodloženie pri E type prešmyku alebo použití napináka reťaze uchyteného o misku.
Verím, že vám návod pomôže k radostnej a bezstarostnej jazde na vašom obľúbenom „kolečku“.
V prípade nejakých nejasností alebo osobných skúseností môžeme rozvinúť tému v diskusii pod článkom.
S pozdravom váš Turbi

P.S. Skoro som zabudol na dôležité HEHE

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

Turbi 10.02.2010 (09:15)

Plastovú vložku vytlačíš postupne malým šroubovákom. Vložka má výstupok vďaka ktorému je to ako keby zacvaknuté na ložisku takže treba s tým narábať opatrne a mať trpezlivosť. Veľmi ľahko sa z nej ulomí alebo sa deformuje.
Ložisko v domácich podmienkach vytlačíš z misky nasledovne.
1. Ak ho nepotrebuješ zachovať vo funkčnom stave tak misku s ložiskom nahreješ.
2. Ak ho potrebuješ zachovať s nespečečeným tesnením /nahrievaním/ z vnútornej strany tak treba nastriekať na to trebárs WD, potom z vnútornej strany misky zapáčiš šroubovák a postupne jemne po obvode zvnútra /je tam malá medzierka medzi ložiskom a miskou/ vyklepávaš. Ak to máš príliš "spečené" neostáva ti nič iné len použiť väčšiu silu a pripraviť sa na to že ložisko poškodíš. Preto je vhodné ak ložisko nemá vôlu ho radšej nevyberať z misky a očistiť, namazať ho len z vonkajšej strany po demontovaní prachovky ložiska.
Shimano neráta s tým, že to ložisko bude niekto v domácich podmienkach vyberať. hehe

 
estetik 10.03.2014 (18:44)

ano má byt pritlačena o rotačnu čast....das kluku zaklapneš ten plast...a dotiahnes plastovou krytkou....a už len kluky zatiahneš dvoma šrobami

 
mailer 10.02.2010 (06:45)

Mam rad taketo clanky, avsak zda sa mi, ze je prilis rozpisany popis ako demontovat kluky prislusnym klucom, a naopak chyba mi sposob demontaze plastovej zaslepky loziska, a vytlacenie samotneho loziska z misky. Odfotit detail toho plastoveko krytu, aby som ako uzivatel mal predstavu co a ako tam drzi a z toho nasledne kam strcit skrutkovac pre vybratie plastu. A dalej ako doma na kolene vybrat to lozisko.
Mne sa to pred rokom nepodarilo, bolo to zazrate do seba (ocel+hlinik), pouzival som aj nejaku chemiu, a nakoniec som kupoval nove od shimana.

 
Dudo 10.02.2010 (12:57)

Ja by som podporil Tubiho, ze vyberat lozisko z misky je vhodne naozaj iba v krajnom pripade, sam cistim lozisko spolu s miskou ponorenim do technickeho benzinu, pripadne precistim kefkou a po naslednom premazani zvrchu ho prekryjem spat plastovou krytkou... tento ukon staci raz do roka, pretoze pravidelnou manipulaciou sa aj plastova krytka postupne poskodzuje a deformuje, cim sa zhorsuje jej tesniaca vlastnost.

 
Martinux 10.02.2010 (20:02)

Mňa by zas zaujímalo ako je to s tou kompatibilitou ložiska 6805 25X37x7mm. Všetci píšu, že to bude pasovať v pohode vďaka väčšej hĺbke misky, no ja mám inú skúsenosť. Či už pri press fit strede alebo "klasike" vrchný plast po nalisovaní širšieho ložiska kúsok vyčnieval. Čiže potom tam medzi tým plastom a ložiskom vznikne nechcená medzera. Pri širšom ložisku som samozrejme nedával medzi vrchný plast podložku, ktorá sa dáva na utesnenie pri originál ložisku. Mne to príde práve tak, že z toho plastu treba nejak zrezať v zhybe, keďže je vyrobené presne na 6mm ložisko. V čom teda spočíva tajomstvo úspechu Turbi?

mailer: Len doplním Turbiho, že ďalším spôsobom vybratia ložiska je aj dať si vyrobiť prípravok na vylisovanie. Mne takto pomohol jeden šikovný sústružnik.

 
mailer 11.02.2010 (08:20)

Ved to, ze vybrat ciste lozisko nie je problem, ale take zalepene 3-rocne, ktore jazdi leto-zima nonstop, to bol problem, a nakoniec skoncilo to destrukcne a kupou noveho.
Na prvom lozisku som tu plastovu krytku rozlamal, a ked som ju videl ako vypada, tak tu druhu som uz vedel pekne vybrat.

 
Turbi 11.02.2010 (10:09)

Martinux tak. Treba z toho plastu zrezať.
Osobne tieto ložiská nevymieňam. Som za variantu kúpenia komplet setu misiek s ložiskami.

 
Martinux 11.02.2010 (12:08)

Vďaka Turbi, takže ostanem len pri výmene originál ložiska.
mailer: na také 3-ročné ložisko je dobrý práve home-made sťahovák (prípravok), kde sa pôsobí pokojnou silou (a nie nárazmi) a nehrozí riziko poškodenia misky alebo ložiska. Takisto ako aj plastovú krytku by som vyberal iba v krajnom prípade, napr. zadreté ložisko, kedže plast časom starne = krehne.

 
Turbi 11.02.2010 (13:04)

Do textu som zaradil možnosť výmeny samotného ložiska aby sa domáci kutili mohli realizovať, ale ako som už písal vyššie osobne preferujem výmenu ako celok, v prípade len čistenia platí to čo napísal aj ctený pánko Dudo. hehe
Ak niekto chce vyskúšať použiť misky s ložiskami inej značky nie je problém. Kompatibilných stredov je na trhu viacero. Napríklad Rotor SABB MTB 68/73mm, ChrisKing ...

 
LOVE 11.02.2010 (23:03)

Na vybratie loziska a nalisovanie loziska do misky vyraba aj shimano vlastne naradie. V katalogu sa da najst pod oznacenim TL-BB12 TL-BB13. Ked som ale zistoval dostupnost na slovensku cez bikeshop tak tam bola nulova moznost. Aj prave preto som si objednal stahovak od http://enduroforkseals.com/id114.html/ a maximalna spokojnost.
To martinux: ak vymeniz lozisko za 6805 tak mozes pouzit plastovu krytku FSA 24mm priemerom, len ich treba trochu orezat do velkosti loziska. Ja som ich posledne objednaval zo statov www.jensonusa.com

 
Genyus 28.02.2010 (16:07)

nebolo by možné napísať aspoň v skratke niekde na fórum ako servisovať octalink? Aké použiť náradie a na čo si dať pozor...

 
Stroker 01.04.2013 (21:47)

mailer súhlasím s tebou že by mohli ukázať že ako ich mám vybrať na tom "kolene". Práve som to skúšal vyberať lebo mi zadrháva ložisko no v bite to jednoducho nejde.

 
Stroker 01.04.2013 (21:49)

mám na mysli samostatne nalisované ložiská nie tie umelé kryty.

 
ensam 02.04.2013 (09:58)

Má tu niekto skúsenosť s ložiskami "Ložisko keramické Sting ST700"? Uvažujem o nich, ale vzhľadom na cenu jedného ložiska cca. 22€ by som nerád experimentoval.

 
marekdh6 08.04.2013 (14:14)

ked mamdomcek na 73mm ak mam dat kolko podloziek a na ktoru stranu ....dakujem

 
Turbi 08.04.2013 (15:20)

Hladaj v texte. Je to tam napísané.

 
marekdh6 08.04.2013 (17:09)

uz som sito aj takzistil a diky moc za ochotu pomoct.....

 
N/A 09.04.2013 (02:26)

" Tento návod využijete pri montáži horských kľúk HTII triedy Deore, LX, SLX, Saint, XT"

ale aj XTR M980 M970 ja jasne ze su inak riesene, ale XTR M980 a M985 su riesene tak isto ako XT ci SLX, atd, podla mna sa to moze kludne do clanku doplnit

 
N/A 09.04.2013 (02:29)

Kolko stoja take loziska??
Osobne radsej kupujem komplet cely stred, ved tych 24euro za XT nie je zas tak vela.
A deoreckovy stred som naposledy kupoval za 15euro.

 
proxys 06.11.2013 (08:49)

a press fit sa tiež vystreduje podložkamy, alebo ako ?

 
N/A 07.11.2013 (21:45)

Pressfit sa da urcite vyriesit aj podlozkou, ale nevidel som to este tak riesene. Evidentne sa to robi vsetko v jednej sirke.

 
proxys 08.11.2013 (07:35)

asi hej, ten domček je 91 alebo 92. Lebo keby to človek nalisoval a zistil že tam potrebuje podložky, tak by to musel jediné zase vyraziť. A to by asi nebolo dobre riešenie

 
N/A proxys 08.11.2013 (09:59)

Presne tak, 91mm je to

 
miso499 proxys 10.06.2015 (21:33)

proxys
ja mám na bajku press fit, je to rozmeru 89,5 až 92 mm. Ja osobne mám 89,5 a rozdiel šírky mám riešený jednou podložkou priamo na oske kľúk, takže rieši sa to podložkami, ale nie ako u SHIM HT II

 
majovajo 01.12.2013 (22:50)

Trochu mi chybala info naco je ta plastova vlozka v lavej kluke. Nasiel som to v manualy ku klukam. Sluzi na vymedzenie polohy kluky od misky loziska. V mojom pripade sa vsak kluka prisunie az na doraz tak neviem ci je poskodena ta vlozka alebo to nie je na ten ucel...

 
majovajo majovajo 17.12.2013 (21:27)

Vedel by mi niekto presnejsie povedat ako daleko ma byt kluka od stredu? Ma sa uplne dotlacit alebo tam ma zostat medzera?

 
proxys 17.12.2013 (21:35)

myslím že určite doraziť ako to len ide, veď ďalej ťa stejnak nepustí kluka. ked to nevychádza potom sa to asi rieši podložkou

 
majovajo proxys 19.12.2013 (06:31)

Ja len nechcem aby kluka suchala o misku. Ako to je zabezpecene? Prosim o odpoved niekoho kto hollowtech II. mal rozobrate.

 
N/A 19.12.2013 (20:09)

nechapem ko ti moze kluk suchat o misku. to nie je ani technicky mozne. Kluka ma byt na doraz pritlacena na misku a sucht ti tam nema co a ak ano, navsiv servis, sam to evidentne nevyriesis.

 
majovajo N/A 31.12.2013 (20:46)

Keby som chcel ist do servisu tento clanok evidentne ani necitam.

 
majovajo N/A 31.12.2013 (20:58)

Keby som chcel ist do servisu tento clanok evidentne ani necitam.

 
poem26 19.04.2014 (20:27)

Mám kluky hollowtech II a v poslednej dobe sa neviem zbaviť vôle klúk. Dotahujem tú podložku nadoraz, dotiahnem obe šrouby tak ako je popísané a po pár km opäť vznikne vôla. Neviete v čom by mohol byť problém?

 
estetik 30.04.2014 (12:12)

ložiska su vylágrované...kúp nové misky ...tj. komplet aj s ložiskami
http://www.suncycle.sk/sk/produkt/mtb-stred-shimano-sm-bb51-deore/1242
na suncycle za 9€

 
007ronie007 02.12.2014 (21:45)

Demontoval som deore kluky a bola tam len jedna plastova podlozka na strane prevodniku..je to takto ok?

 
Turbi 03.12.2014 (08:48)

Pri šírke domčeka 73 mm sa iba z pravej strany vkladá jedna podložka. Máš to napísané v texte tejto témy.

 
sicko 25.04.2015 (18:44)

Hmm mne nejde von osa z pravou klukov ani ked buchnem gumenim kladivom ide iba po dražky ďalej nejde a neviem prečo

 
estetik 26.04.2015 (06:54)

to prejde....z gumákom buchni raz a silno...a vybehne von....

 
sicko 26.04.2015 (10:49)

Ok

 
tom89 07.05.2015 (21:57)

Zdravim
snad poradite s mojim problemom, mam problem zo vzdialenostou kluk od zadnej stavby ramu, lava kluka cca 1cm od ramu, prava 2mm, na pravej strane mam 2 podlozky, na lavej jednu, prava kluky pri zabrati pedalmi klepe o ram
vdaka za pomoc

 
sicko 07.05.2015 (23:21)

A loziska a capi maš v pohode ? Podla mna to to nebude klukami jedine že by bola ohnuta ta prava

 
tom89 08.05.2015 (09:14)

meral som vzdialenosti oboch kluk od ramu su rovnake cize ohnuta by namala byt, na klukach necitit ziadnu volu, resp. bicykel je novy a hned v ten den nasatal tento problem, snad to poskladali dobre, co moze byt s loziskami???

 
Turbi 09.05.2015 (08:54)

Akú máš šírku domčeku?

 
bnull 15.08.2015 (10:21)

Nazdar, lozisko na sm-bb51 mi vypovedalo chcem to vymenit za stred sm-b93 bolo by to mozne?

 
duves 27.10.2015 (07:45)

Práve som to demontoval. Naoko hladky chod a teraz som zistil, že v ložiskach je priesok. To gumove tesnenie za vela nestojí.
Mam kupene nové ložiska, dúfam, že to bude lepšie.
http://i.ebayimg.com/images/g/poUAAOxy8HlSbimr/s-l1600.jpg

 
jachmel 15.08.2016 (14:38)

V texte sa pise, ze misky treba utiahnut momentom 35-50Nm. Ako sa to da dokazat klucom tl-fc32 ked nie je momentovy? Co v pripade ak strhnete zavit v domceku?

 
miro33333 jachmel 15.08.2016 (15:46)

Ak su misky naskrutkovane spravne, nemas vdaka priemeru a ploche zavitu sancu ho strhnut, to skor vytrhnes kluc z tych jamiek po obvode misky. Staci normalne dotiahnut a na konci trochu pritlacit. Zavit v rame aj na miskach predtym potries trochou vazeliny.

 
dzino71 05.01.2019 (00:17)

ja nahrievam z vonkajsiej strany a lozisko vypadne samo a ani sa neposkodi. Pouzivam Proxxon horak na plyn.

 
duves dzino71 05.01.2019 (18:31)

Vyskúšam.

 
Pridaj komentár