Test: Rukavice Roeckl Rofan a Villach 2 Trigger - keď vonku konečne prituhne
Znecitlivené prsty od chladu môžu viesť k prebrzdeniu a následne až k pádu. Preto som sa rozhodol otestovať dva rôzne modely zimných rukavíc. Výber je už len vás.
Každý má tepelný komfort niekde inde. Ja som celkom studenomilný človek. Často mi býva teplo, aj keď ostatní už si dávajú mikiny. Netrpím v zime ani na prehnane studené končatiny a doteraz som aj v zime nosil obyčajné dlhoprsté cyklo rukavice. Má to však aj nevýhodu. Pri výšľape sa mi ruky spotili a pri zjazde už prsty tuhli aj mne. Riešil som to dvoma pármi rukavíc a na vrchole si ich vymieňal za suché. Túto zimu som si povedal, že tento problém vyriešim, a tak sa ku mne dostali kvalitné zimné rukavice Roeckl. Prvé, Rofan sú tenšie a Villach Trigger 2 sú hrubšie, do už naozaj vysokých mrazov. Poďme si teda o nich niečo povedať.Roeckl Rofan - univerzál do chladu
Začnem od veľkosti. Mám veľké ruky s dlhými prstami a po vyskúšaní mi sadla veľkosť 11,5. Na prvé vyskúšanie sú veľmi pohodlné a z príjemného materiálu. Vrchnú časť pokrýva neprefúkavý materiál z GORE-TEX INFINIUM™ WINDSTOPPER® Soft Shell, takže tí, ktorí musia mať všetko z GORE-TEX, môžu mať pokoj na duši. A ja sa im ani nečudujem. Materiál naozaj veľmi pekne odoláva vetru a podšívka v rukaviciach ochráni pred chladom. Naviac celá vrchná časť palca je opäť z GORE-TEXu (GORE-TEX INFINIUM™ WINDSTOPPER® Tornado) a slúži dobre na utieranie. Neprepustia vlhkosť dnu, no zároveň prepúšťajú prebytočnú vlhkosť von.Na dlaniach sú vypchávky, ktoré na prvý pohľad môžu pôsobiť robustne, no pri jazde mi neprekážali a stále zachovávali pocit spojenia s bicyklom a dobrej ovládateľnosti. Nakoniec by som spomenul manžetu, ktorá je dostatočné dlhá, a tak vám do rukavice nefúka a ani nenapadá sneh.
Povedzme, že reflexné prvky, ktoré uvádza výrobca na rukaviciach, sú, a to v podobe neónovo žltej farby na ukazováku a hornej strane dlane. Pre tých, ktorí často jazdia v premávke alebo chcú mať viac reflexných prvkov, je v ponuke aj druhá farebná verzia. Nevýhodou môže byť, že rukavice sa nedajú nijak sťahovať a prispôsobiť ruke. Ja som s tým ale problém vôbec nemal.
Poďme ale k samotnému testovaniu. Nebývam pod Tatrami ale pri Trenčíne a tu sme si túto zimu veľa mínusových teplôt zatiaľ neužili (v čase písania testu). Väčšinou sa teploty pohybovali v rozpätí cca +5 až 0. Pred sviatkami sa dostali až na -5 (pocitovo hlásili -9). Myslím si, že rozpätie tých +5 až -5 je pre tieto rukavice tak akurát. Skúšal som ich aj na Kuneradských trailoch vo vyšších teplotách okolo +9, no po dvoch jazdách sa mi v rukaviciach už značne potili ruky. Vymenil som ich vtedy za letné dlhoprsté.
V oboch prípadoch som v rukaviciach držal aj sneh a jazdil s mokrými dlaňami a ani tak sa mi na gripoch nešmýkali.Naopak, pri spomínaných -5 °C už som začínal pri zjazde pociťovať mierny náznak chladu, no nebolo to nič, čo by mi znižovalo komfort a keby som nemal k dispozícii na výmenu Villach 2, tak by som v nich spokojne odjazdil celý deň. Na záver ešte spomeniem, že v rukaviciach dokážete ovládať aj svoj smartfón a dotykovú obrazovku. Nebudete mať ani nejak závažný problém uchopiť malé predmety, keďže rukavice nie sú vôbec prehnane robustné. Štopkať v nich ale asi nebudete.
Ak chcete len jedny rukavice na zimu a nejazdíte v mrazoch -5 °C a menej, budete s týmito rukavicami spokojní a budú stačiť. Za cenu 59,99 € nájdete Roeckl Rofan aj na MTBIKER shope.
Plusy
- pohodlné
- GORE-TEX
- neprepustia vlhkosť dnu
- priedušné
- nešmýkajú sa na gripoch ani za vlhka
- fleecový palec
- univerzálne
Mínusy
- málo reflexných prvkov
- absencia sťahovania na zápästí
Villach 2 Trigger - „palčiaky” pre cyklistov
Ak ste vyznávač naozaj extrémnych podmienok, jazdíte aj v zime v skorých ranných hodinách do práce na bicykli alebo len mávate problém s mrznutím prstov, Villach 2 Trigger môžu byť práve pre vás. Opäť začnem od veľkosti. Mohli by ste si myslieť, že ak som si Rofan zobral 11,5, tak Villach tiež. No nie, tieto som zobral o čosi menšie, a to 11. Značka Roeckl pri týchto rukaviciach používa izoláciu PrimaLoft® Gold s technológiou CrossCore™ s aerogélom. Podľa marketingových materiálov by tento aerogél mal pozostávať z 95 % zo vzduchu a ako vieme, vzduch izoluje. Materiály sú opäť GORE-TEX, tak ako pri Rofan-e, a taktiež disponujú fleecovým palcom na utieranie.O tom, že sú o niečo prepracovanejšie a aj drahšie oproti modelu Rofan, svedčí okrem zvýšenia tepelného komfortu v ozaj nízkych teplotách aj to, že dlaň rukavíc je z materiálu ROECK-GRIP®. Ten by mal zabezpečovať lepší grip. Taktiež tu máme sťahovanie rukavíc pásikom na zápästí, viac reflexných prvkov a dlhšiu manžetu.
Trochu kontroverzná je práve verzia Trigger. Ako vidíte z fotiek, malíček, prstenník a prostredník sú spojené, ukazovák a palec je samostatný. O dizajne som dal hlasovať aj na svojom Instagrame. 76 % ľudí hlasovalo za model Rofan a iba 24 % za model Villach 2 Trigger. Verím, že keby si rukavice vyskúšali na vlastnej koži, mnohí by názor zmenili.
Sprvu som bol tiež skeptický. Myslel som si, že spojené prsty si budú v rukavici nažívať pekne spolu, no mýlil som sa. Keď si ich oblečiete, zistíte, že každý prst má samostatný priestor ako v klasickej rukavici a prsty sú spojené iba vrchnou neprefúkavou vrstvou. To pri nosení dodáva pocit klasických rukavíc a až keď sa na ne pozriete, si uvedomíte, že to tak nie je.
Niekto by mohol namietať, že určite musím cítiť obmedzenie v pohybe. Nie, necítim. Prsty majú dostatok voľnosti a museli by ste ísť naozaj do krajnosti, aby vám vadili v pohybe. Čo cítite je, že sú o čosi hrubšie ako Rofan, čo bude daň za lepšie izolovanie od chladu. Dlaň je s gélovými vypchávkami tiež hrubšia, no stále je to v norme a nemáte pocit, že by ste mali na sebe lyžiarske rukavice.
Spomínaný materiál ROECK-GRIP by som zhodnotil asi takto. Vizuálne som si všimol, že je materiál iný oproti Rofan, ale v reálnom používaní som si rozdiel nevšimol a obe držali grip bezpečne. V oboch prípadoch som v rukaviciach držal aj sneh a jazdil s mokrými dlaňami a ani tak sa mi na gripoch nešmýkali.
Výhodou oproti Rofan je aj fakt, že disponujú viacerými reflexnými prvkami. Nehovorím teraz iba o samotnej neónovej žltej, ale aj fakte, že logo Roeckl na vrchnej časti dlane je reflexné, na vonkajšej strane ukazováka je taktiež reflexný pásik a rovnako aj na vonkajšej strane dlane. Žltá farba je taktiež omnoho viac viditeľná, čo môžete vidieť aj z fotiek.
Samozrejme, nechýba možnosť ovládať dotykovú obrazovku, aj keď už to nie je také pohodlné, ako pri modeli Rofan. Čo sa týka tepelného komfortu, brávam si ich, keď teplota klesne na cca -5 °C a menej. Pri -5 °C som pri Rofane už pociťoval mierny chlad a pri prezlečení do Villach 2 to bolo ako sedieť doma v teplej obývačke. Najmenej som jazdil v -9 °C a rukavice stále pekne držali teplo. Nie som síce veľký lyžiar, ale dovolím si tvrdiť, že ani na zjazdovke by sa nestratili. Materiál neprepúšťa vlhkosť dnu a zároveň pekne odvetráva. Za cenu 83,99 € nájdete rukavice Roeckl Villach 2 v rôznych prevedeniach aj u nás na MTBIKER shope.
Plusy
- pohodlné
- GORE-TEX
- neprepustia vlhkosť dnu
- priedušné
- nešmýkajú sa na gripoch ani za vlhka
- fleecový palec
- reflexné prvky
- tepelný komfort
- na výber viaceré varianty
- možnosť stiahnutia na zápästí
Minusy
- pre niekoho dizajn
- horšia ovládateľnosť dotykového displeja
Tak, ktoré?
Obe rukavice Rofan aj Villach 2 ponúkajú niektoré spoločné prvky, ako GORE-TEX, fleecový palec na utieranie, ak vyberiete správny variant, aj podobné reflexné prvky. Naviac Villach 2 si viete kúpiť aj v klasickej 5-prstovej verzii, takže aj dizajn sa vie prispôsobiť vašim potrebám.Reálny rozdiel je teda iba v tepelnom komforte. Ako som povedal, každý ho máme iný a čo platí u mňa, nemusí do bodky platiť aj u vás. Myslím si, ale že rukavicami Rofan nepokazíte nič, pokiaľ jazdíte väčšinou v teplotách okolo nuly. Občasné mrazivejšie výjazdy tiež zvládnete. Ten, kto potrebuje niečo viac, tak určite Villach 2 Trigger odporúčam. Myslím si, že neobanujete.