Test: Úplné začiatky s voskovaním reťaze - Rex Black Diamond Hot Wax (1. časť)

Test: Úplné začiatky s voskovaním reťaze - Rex Black Diamond Hot Wax (1. časť)

Má horúce voskovanie zásadné výhody pre cyklistu? Pri akom type jazdenia sa maximálne prejavia jeho benefity? Má aplikácia alebo používanie aj nejaké mínusy?

Aby som hneď v úvode vysvetlil, o čom bude reč, tak upresním dve veci. Prvá, nie je voskovanie ako voskovanie, táto hra so slovíčkami môže znamenať dva rôzne postupy, ktoré toho nemajú mnoho spoločného. Na reťaze sa okrem klasických olejov používajú aj takzvané vosky, majú podobnú aplikáciu a fungovanie. Nanášajú sa na reťaz v studenej forme, tá je po nich „mastná” a ľahko chytá nečistoty. Po prejdení určitého počtu kilometrov zostáva typicky čierna.

Rex Black Diamond Hot Wax 1/2

Voskovaním sa však označuje aj postup, kedy sa na úplne čistú a odmastenú reťaz nanáša roztopený vosk, lepšie povedané, reťaz sa v ňom kúpe. Aplikácia, vlastnosti, životnosť a údržba takéhoto ošetrenia je úplne odlišná od bežných olejov a „voskov” a ja sa dnes zameriam práve na tento, menej rozšírený, ale stále populárnejší spôsob.

Postup aj pre začiatočníkov


Ďalšia vec, ktorú je dobré vyjasniť hneď na začiatku, súvisí s mojimi skúsenosťami s voskovaním. V tejto oblasti som len začiatkočník, reťaze som nikdy pred týmto testom nekúpal v roztopenom vosku, začal som s tým až s výrobkom Rex Black Diamond Hot Wax. Doteraz som bol spokojný s klasickým mazaním, náhodou tiež s výrobkom Rex, používal som olej Rex Domestique. Ale ako som zistil vo svojom okolí, väčšina cyklistov je na tom so skúsenosťami podobne, preto sa budú hodiť skôr základné informácie, sofistikované a náročné postupy si nechám na neskôr.

Rex Black Diamond Hot Wax 1/2

Tento test spravím výnimočne na pokračovanie, ak chcem obsiahnuť základy, viacej miesta mi zaberie úvod do problematiky. Po dočítaní 1. dielu budete vedieť, čo to vlastne horúce voskovanie reťaze je, čo čakať od výrobku Rex Black Diamond Hot Wax a na aký štýl jazdenia sa takéto mazanie hodí. Ak dostanete chuť skutočné voskovanie aj vyskúšať, tak o tom bude pokračovanie, v 2. časti sa zameriam na postup samotný. Dozviete sa, čo budete potrebovať okrem vosku a detailne opíšem krok za krokom, čo robiť a nerobiť. Podarilo sa mi spojiť aj s produktovým manažérom Rex, ktorý mi dal cenné rady priamo od zdroja.

Prečo vlastne mažeme a aké sú úskalia?


Dôvody mazania raťaze sú prosté. Ak by sme ju nejakým spôsobom neošetrovali, veľmi rýchlo by sme zistili, že sa o ňu začína pokúšať korózia a ďalší dôvod mazania je tiež jednoduchý. „Kto maže, ten jede!” Ošetrená reťaz funguje lepšie, dochádza k menšiemu treniu a cyklista alebo cyklistka tak pri šliapaní stráca menej energie v pohone. A ešte je aj tichšia.

Rex Black Diamond Hot Wax 1/2Namáčanie reťaze


Historické okienko


Parafín funguje ako nosič a ochrana mazacích látok...
Dlhé roky sa na mazanie používali rôzne oleje. Ak si zaspomínam, tak cyklisti za socializmu považovali v našich končinách za najlepšie riešenie používanie oleja do šijacích mašín. Verilo sa, že je lepší, ako ten, čo sa dal kúpiť v komunistickej predajni so športovým vybavením. Tú mastnú špinavú nádobu žltohnedej farby si dobre pamätám. Ak sa vrátim na svoje začiatky, písali sa deväťdesiate roky a všetci sme boli ohromení vecami zo „západu” a aj ja som nejakú dobu používal na reťaz „wédečko”.

Posledné roky je situácia úplne odlišná, na trhu je množstvo dostupných a dobre fungujúcich olejov, výrobcovia sa medzi sebou predbiehajú a snažia sa zákazníkov presvedčiť, koho výrobok je najlepší. Na pultoch obchodov tak pyšne stoja okrem klasických cyklo olejov aj keramické, niektoré sú určené do sucha a iné do mokra. Množstvo oleja sa kontroluje malým svetielkom, ktoré je súčasťou balenia, alebo sa dajú kúpiť vosky podobné olejom, ktoré som spomínal v úvode. Prečo by sme mali toto opustiť a začať na prvý pohľad s komplikovanejším procesom?

Držiak na reťaz

Výhody horúceho voskovania


Ja som o voskovaní prvýkrát počul od profesionálnych cyklistov, ktorí riešili najmä výkon takéhoto riešenia. Snažili sa dosiahnuť efektívnejší chod reťaze, čo znamená menej stratených wattov v pohone. Túto deklarovanú vlastnosť voskovania nemám ako posúdiť. Či je vosk od Fínov „rýchlejší” ako ich klasický prípravok, v nohách cítiť nedokážem, na to by sme potrebovali poriadny „labák”. Musíme sa spoľahnúť na výsledky testov a stúpajúcu obľúbenosť voskovania u profíkov. Oni by horšiu alternatívu nepoužívali.

Výdrž je násobne dlhšia


Čo však posúdiť určite dokážem, je výdrž navoskovanej reťaze. Čísla, ktoré deklaruje výrobca, sú závratné. Priamo na balení je uvedená hodnota 1 000 km, nezávislé laboratórium sa dostalo v ideálnych podmienkach k hodnote 1 500 km, z Fínska od „produkťáka” Rex mám údaj o rekorde s viac ako 4 000 km. Ja sa okrem výdrže zameriam aj na zvuk a radenie. Do testu som zahrnul nielen cestný, ale aj časovkársky bicykel, najzaujímavejšie pozorovania som postrehol na graveli.

Reťaz


Posledná teória a ideme jazdiť


Na výrobku Rex Black Diamond Hot Wax sa dá dobre pochopiť, ako takéto horúce vosky fungujú. V balení je 11 bielych parafínových blokov a jeden čierny, ktorý obsahuje zložky znižujúce trenie. Parafín funguje ako nosič a ochrana mazacích látok, a to je vlastne zjednodušene opísaný celý princíp. Pri tomto konkrétnom výrobku sa môže užívateľ rozhodnúť, či si namieša koncentrovanejšiu zmes, vtedy sa odporúča roztopiť 1 čierny blok a 4 biele. Prípadne sa dá spraviť slabší koncentrát, roztopí sa celé balenie, takže všetkých 12 blokov. Čierne bloky sa budú dať dokúpiť aj zvlášť.

Ja som sa rozhodol pre menej koncentrovanú zmes. V mojej malej „topičke” som rozpustil štvrtinu čierneho a 3 biele. Nechcel som riskovať, že spravím niečo zle a znehodnotím celé balenie vosku. V tomto úvodnom teste nebudem porovnávať rôzne koncentrácie kúpeľa, to je dobrá téma na ďalšie články, keď už budem skúsenejší „voskovač”. Koho by to predsa zaujímalo, v ďalšom obrázku sú výsledky testov, ktoré ukázali, že vosk od značky Rex je na tom výborne v porovnaní s konkurenciou a že zmes, ktorá má v sebe viac bielych blokov, bola lepšia v extrémnych podmienkach. Inak vyhráva verzia 1 + 4.U iných značiek to môže fungovať rôzne, mazacie zložky sa môžu pridávať aj vo forme prášku, som si istý, že existujú aj iné špeciality. Ja som si však potreboval osvojiť základný postup, ktorý detailne opíšem v pokračovaní článku. Bolo by zbytočné začínať s „receptom na varenie” už teraz, keď ešte neviete, ako som bol s voskovaním spokojný a či výrobok a celý postup vlastne odporúčam.Jazdenie cesty


Začnem postupne. Po osadení čerstvo navoskovanej reťaze počiatočná tuhosť rýchlo zmizne, netreba s tým dopredu nič robiť. Na ráme a prevodníkoch vidíte po prvej jazde malé kúsky vosku, ktorý z nej vypadol. Kto chce, utrieť sa to dá suchou handrou, ja som to neriešil. Žeby sa reťaz chovala inak pri radení, som si nevšimol, zvuk sa mení v priebehu času. Pri tomto sa môžem zastaviť, keďže na prejav reťaze som si musel chvíľu zvykať.

Ak to porovnám s olejom, po čase je pohon s voskom hlučnejší, ale to už je zvyčajne po takom nájazde, kde by sa olej musel dávno čistiť a dávať nový. Vosk funguje ďalej. Myslím si, že je to aj o hlave a zvyku, pokiaľ reťaz doslova nepiští, netreba sa toho báť. Ako dôkaz vnímam to, že hlučnejšia navoskovaná reťaz po stovkách kilometrov nie je náchylná na koróziu a potvrdzujú to aj výsledky testov, kde merajú aj trenie.Niekde som zachytil, že ideálne vlastnosti a najmenšie trenie nastáva až po prejdení určitého počtu kilometrov, keď sa prebytočný materiál obrúsi. Ak by som išiel na dôležitú časovku, kde ide o sekundy, asi by som to spravil tak, že sa deň pred tým na „čerstvej” reťazi rozjazdím a pretekám na nej až druhý deň. V ostatných prípadoch stačí hneď vyraziť.

Výdrž na „cesťáku” za sucha aj v daždi


Výdrž vosku záleží od podmienok, v akých sa používa. Za bežných okolností pohon najmenej trpí na cestnom bicykli, ale aj tam môže cyklista zmoknúť. Pokojne môžem začať práve s touto skúsenosťou, na Trnava Tour nás v nedeľu v poslednej etape prekvapil dážď. Reťaz som mal navoskovanú len pár dní, takže by som ju označil za „čerstvú”.

Kazeta po daždiZablatený bicykel


Voda s nečistotami pôsobí ako brúsna zmes, často sa stáva,
Kto jazdí v teréne, v prachu a špine, tak vosk odporúčam všetkými desiatimi.
že mazanie úplne vymyje. Najviac citlivé sú „suchšie” oleje, často to končí tak, že od pohonu idú nepríjemné zvuky až pískanie. O efektívnosti nemôže byť ani reč, trenie musí byť oveľa vyššie. Vosk v mojom prípade toto zvládol, dokonca som reťaz mohol jazdiť aj ďalšie dni. Pohon zostal akceptovateľne tichý ešte niekoľko tréningov.

Voskovanie reťazeŠpinavý bicykel


Hneď po etape som bicykel umyl, detaily údržby navoskovanej reťaze spomeniem v pokračovaní. Pôvodnú reťaz s voskom som na bicykli nechal, spravil som to aj kvôli testu, chcel som zistiť, čo sa bude diať. Ďalšie tréningy boli stále bez nechcených zvukov, ale pohon už bol hlučnejší, aj pocit v pedáloch som mal „suchší”. Aj preto som reťaz pred L´Etape Czech Republic vymenil, kvôli pretekom som počítal každý ušetrený watt.

Spočítané a zhrnuté


Ak by som chcel výdrž navoskovanej reťaze na cestnom bicykli vyjadriť v kilometroch, k hranici 1 000 km som sa nedostal. Ak som na „cesťáku” nezmokol, zvyčajne som reťaz menil okolo 500 km, najčastejším dôvodom boli blížiace sa preteky. Pískanie alebo iné varovné zvuky som na asfalte nezažil ani raz, preto si myslím, že úplný limit som nedosiahol.Dážď tento interval určite skráti, ale do veľkej miery záleží, koľko tej vody bolo a ako špinavé boli cesty. Ak vám teraz napadlo, že ako presne spoznať moment, kedy reťaz už určite treba prevoskovať, tak konkrétna odpoveď neexistuje. Je to ako s olejom. Treba reťaz vizuálne skontrolovať, počúvať najmä jej zvuk a prípadne vycítiť cez pedále, či ide pohon stále hladko, ako má. Jednej veci sú však „voskovači” ušetrení, a to je čierna špina, ktorá sa robí pri klasickom olejovaní. A to znamená čistejší bicykel.

Bicykel netreba toľko umývať


Pokiaľ ma neprekvapilo zlé počasie alebo mokré cesty, navoskovaná reťaz aj po stovkách kilometroch zostávala čistá. Zo začiatku som mal zvláštny pocit sa jej dotýkať bez toho, aby som zostal s čiernymi prstami. Vďaka tomu sa zmenila aj moja údržba bicykla, doteraz som ho umýval vodou, kefami a saponátom relatívne často. Hlavný dôvod bol ten, že som potreboval umyť aj čiernu reťaz a prípadne aj mastné časti bicykla. S voskom to je teraz skôr utieranie rámu, aby nebol od prachu. Spotené páky a omotávky stačí prebehnúť mokrou handrou so saponátom.

Reťaz

Ak máš gravel alebo MTB, vosk ti zmení jazdenie


Počítať však treba s nákupom rýchlospojok, ak sú na 12-rýchlostné reťaze, nie je to vôbec lacné.
Na gravel jazdení po poliach je nepríjemné to, že buď je tam sucho a práši sa, alebo mokro a je nepríjemné lepkavé blato. Čerstvo umytý gravel sa po jednej jazde hneď zašpiní, ak by som neriešil trochu prachu na ráme, riešiť treba pohon. Reťaz pri používaní oleja potrebuje veľmi časté umývanie, odmasťovanie a premazávanie. Na MTB to môže byť jednoduchšie, pekná lesná cestička s ihličím tak nešpiní, ale ak biker narazí na ťažbu, tak rieši podobnú situáciu ako na poliach. Reťaz s voskom odoláva prachu zásadne lepšie, úprimne si neviem predstaviť, že by som sa k oleju na gravel biku ešte vrátil. Aj keď prídem domov zaprášený, väčšinou s tým nerobím nič, ak je špiny už veľa, na výber je niekoľko spôsobov údržby. Handra, voda, saponát alebo kompresor...S kilometrovou výdržou je na tom gravel logicky horšie, ako „cesťák”, ak by som to mal odhadnúť, tak okolo 300 - 350 km je reálna vzdialenosť aj pre niekoho, kto je na zvuky od pohonu citlivejší. Na graveli som zažil aj pískanie od navoskovanej reťaze, ale bolo to po niekoľkých prašných týždňoch a niekoľkých umývaniach vodou. Pohon dorazilo blato po búrke, ílovitá zem na poliach strašne lepí. Keď som pozeral zábery z UNBOUND gravel 2023, presne som vedel, čo zažívajú.

Voskovať?


Kto jazdí v teréne, v prachu a špine, tak vosk odporúčam všetkými desiatimi. A ak niekto má jeden bicykel na cestu a druhý do terénu, tak to už môže voskovať oba. A presne tak to robím aj ja, nenáročný proces voskovania je tak ešte efektívnejší, vždy kúpem niekoľko reťazí naraz. Ak niekto jazdí len cestu, triatlon a časovky, tak si určite vystačí aj s klasickým kvalitným olejom a pravidelným umývaním. Ibaže by veril testom a „profíkom" a vosk by chcel vyskúšať kvôli ušetreným wattom. Plusové body vosk získava aj pri jazdení farebnej reťaze, módna polícia to určite ocení.

Zablatený cyklista a bike

Pre víkendových cyklistov horúci vosk nebude ideálna voľba, na občasné jazdenie a rodinné výlety bude „starý” dobrý olej stále najlepšie riešenie. Výnimkou môžu byť tí, ktorí to chcú skúsiť, lebo ich takéto majstrovanie baví, alebo cyklisti a cyklistky, ktorí majú po každej jazde na lýtku otlačenú čiernu šmuhu. To im s voskom nehrozí!

Nie je to drahé?


Na celom procese mi vadí len jedna vec. Počítať treba s nákupom rýchlospojok, ak sú na 12-rýchlostné reťaze, nie je to vôbec lacné. Ich výdrž, respektíve opakované použitie, je kapitola sama o sebe, napríklad značka Shimano odporúča len jednu aplikáciu. Na druhú stranu mi príde rozumne nastavená cena za vosk samotný, zmes sa nemíňa rýchlo. Môžem sa k tomuto vrátiť niekedy v budúcnosti, keď sa mi podarí minúť celé balenie. Na voskovanie treba aj roztápač a ďalšie drobnosti, nie sú to vysoké položky.

Aký je vosk od značky Rex?


Porovnanie s inými výrobkami, ako je Rex Black Diamond Hot Wax, nemám, ale nesklamal ma po žiadnej stránke. Ak by som mal povedať nejakú značku, ktorá sa voskovaním zaoberá desiatky rokov, a preto jej dôverujem, tak mi napadne práve Rex (aj kvôli lyžovaniu). Som zvedavý, kam sa bude celá oblasť uberať, určite na trh prídu špecializované výrobky, ako to poznáme z olejov. Bude ďalší vosk od Rexu do mokra?V pokračovaní článku opíšem detailne celý proces voskovania, údržbu navoskovaného pohonu a mám aj pár tipov priamo z Fínska. S článkom sa budem ponáhľať, aby ste vedeli, čo a ako, ak ste dostali chuť horúce voskovanie vyskúšať.

Balenie Rex Black Diamond Hot Wax obsahuje 11 bielych a jeden čierny blok a bežná cena je 55,99 €. Všetky výrobky od fínskej značky Rex nájdete na ich profile v MTBIKER shope.
Zdroj fotografií: archív redakcie
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo 
Páči sa ti tento článok? thumb_up73thumb_down comments 108 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Úplné začiatky s voskovaním reťaze - výbava, postup a údržba (2. časť)

Test: Úplné začiatky s voskovaním reťaze - výbava, postup a údržba (2. časť)

Aké vybavenie je potrebné na horúce voskovanie reťaze? Dá sa to robiť aj doma, nie je to príliš špinavý a komplikovaný proces? Aké odporúčania som dostal z Fínska?
Test: BBB Stackpack - praktický, uni a za skvelú cenu

Test: BBB Stackpack - praktický, uni a za skvelú cenu

Počet bikepackingového príslušenstva je tak, ako pri bicykloch, rovný známej rovnici N+1. Každá nová taška má svoje nezameniteľné miesto v mojej kolekcii, špecifické použitie a jedinečné príbehy.
Test: Kärcher 0C3 – šikovné riešenie na večný problém

Test: Kärcher 0C3 – šikovné riešenie na večný problém

Ak by ste sa ma spýtali na top investíciu v rámci spríjemnenia života s bicyklom, je možné, že by u mňa zvíťazil tento mobilný čistič od nemeckej značky Kärcher.
keyboard_arrow_up